Clarence Dog Sports Inc (NSW)

Date of Show : 5-May-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Vicki Schneider (QLD)

Best in Show & Aust Bred in Show: Newfoundland
Aust Ch Planhaven How High the Moon (Mrs F H Wilson)
Runner Up in Show & Open in Show: Golden Retriever
Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
Baby in Show: Bull Terrier
Bullraider Shes So Fine (P & J Smith)
Minor in Show: Whippet
Debrignac Jeanne de Clisson (Valerie Reichert)
Puppy in Show: Pug
Kabova Yours Truly (J Whitney)
Intermediate in Show: Australian Shepherd
Aust Ch Somom's Less Talk More Action (Imp USA) (Wendy Atkins)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Schipperke
Aust Gr Ch / Neut Ch Beadale Tell No Tales (Ms Rochelle Manderson)

Baby SweepStakes - 1st Place: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Staffordshire Bull Terrier
Kabere Faith Trust N Pixiedust (Mr A Major & Ms D Connolly)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Rottweiler
Vonzennith Josev (Shaun Oldbury)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Michele Thomas (NSW)

Best in Group & Open in Group: Pug
Aust Sup Ch Kabova Venus Rising (J Whitney)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Unico Waiting In Ore (Mr A & Mrs K Yardley)
Baby in Group: Pekingese
Ormalu Giorgio Armani (Mrs Patricia Smith)
Minor in Group: Chihuahua (Long Coat)
Poochiekoo Obi One Kenobi (Amanda Thompson)
Puppy in Group: Pug
Kabova Yours Truly (J Whitney)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Fasusq Don't Dream It's Over (Amanda Dunne)
Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Kabova Special Agent Jay (R Holtkamp)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust & Neut Ch Noonameena Orion Star (J & Y Faber)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Darsa Cast A Spell (Imp HRV) (Kristina Pastiu)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Allannette Causin A Storm (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Fasusq Don't Dream It's Over (Amanda Dunne)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Dapsen Flying First Class with Aryed (Denise Petersen)
Baby of Breed: Chevalove Hugo Boss (R Holtkamp)
Puppy of Breed: Noonameena Miss Personality (J Faber)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Noonameena Orion Star (J & Y Faber)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wachowa Queen Of The Desert (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Angelica Pickles (Mrs Jennifer Watt)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Minor of Breed: Poochiekoo Obi One Kenobi (Amanda Thompson)
Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa That Kinda Girl (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Poochiekoo Made The Dream (Amanda Thompson)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Brunkerville Hash Tag Mr Jag (M Cager)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Shabadi Out Back Girl (M Cager)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tzani Mr Magoo (Tim Mills & Diana Norman)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: I'm Rosa At Tzani Unlimited (Diana Norman)
Baby of Breed: Aust Ch Tzani Dorothy Dix (Diana Norman/ Tim Mills & Kerry Bell)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hashki Just Go With It (Grahame Neave)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Unico Waiting In Ore (Mr A & Mrs K Yardley)

Maltese
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Marblanc Touch The Stars (Mary Atkinson)
Baby of Breed: Aust Ch Marblanc Hollywood Fantasy (Mary Atkinson)

Papillon
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Elenbah Fleur De Lis (Anne Fulton)

Pekingese
Baby of Breed: Ormalu Giorgio Armani (Mrs Patricia Smith)

Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kabova Venus Rising (J Whitney)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova Crowded House (Jenny Whitney)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Kabova Vanilla Skye (R Holtkamp)
Minor of Breed: Kabova Undercover Agent (R Holtkamp)
Puppy of Breed: Kabova Yours Truly (J Whitney)
Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Special Agent Jay (R Holtkamp)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Susan Rose (NSW)

Best in Group & Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Kabere Money Where Y A Mouth Iz (Mr A Major & Ms D Connolly)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bedlington Terrier
Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)
Baby in Group: Bull Terrier
Bullraider Shes So Fine (P & J Smith)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Kabere Talk Iz Cheap (Mr A Major & Ms D Connolly)
Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Hindsight Skywalker (Kathy Mankey)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Terrier
Aust Ch Cliftop Dreamed A Dream (S Gilkison)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wanora La Walkin On Sunshine (Lauren Lobegeiger)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Aronaw Passion Pop (Lauren Lobegeiger)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cliftop Dreamed A Dream (S Gilkison)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Piperdene Chantily Lace (Mr R J & Mrs P A Osmachenko)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bullysik All Hallows' Eve (Jasmine Roylett)
Baby of Breed: Bullraider Shes So Fine (P & J Smith)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aldridge Little Miss Marley (BH & KJ Liddell)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Saxon (M Lee)
Bitch CC: Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kiatasee Coat of Many Colours (M Lee)

Scottish Terrier
Puppy of Breed: Aust Ch Bescotted Black Magic Harriet (S Campbell)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dangul Amais (L & A Lobegeiger)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kabere Money Where Y A Mouth Iz (Mr A Major & Ms D Connolly)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Kabere Talk Iz Cheap (Mr A Major & Ms D Connolly)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Mazali Yo Da One (Ms A Litfin & Miss J Bligh)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Kabere Devil Wears Prada (Mr A Major & Ms D Connolly)
Minor (Bitch) of Breed: Kabere Faith Trust N Pixiedust (Mr A Major & Ms D Connolly)

Tenterfield Terrier
Baby of Breed: Yarraview Little Bitty Blue (Ms Dedrie MacFadyen)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hindsight Skywalker (Kathy Mankey)
Baby of Breed: Redinbrin Presummed Innocent (S & A Cloughley)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
Runner Up in Group & Junior in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)
Baby in Group: Golden Retriever
Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Minor in Group: Weimaraner
Hindin Utter Bliss (AI) (Mr W & Miss S Hind)
Intermediate in Group: Weimaraner
Aust Ch Bromhund Just All Attitude (Bromhund Kennels & Weisact Kennels)
Runner Up Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust & Neut Ch Showfield True Royalty (S & S Strang)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Showfield Snow Angel (AI) (S & S Strang)

Cocker Spaniel
Bitch CC & Intermediate of Breed: Cobalt Black Magic (Mr W & Mrs L Vickery)
Baby of Breed: Royoni Royal Watcher (AI) (S & S Strang)
Baby (Bitch) of Breed: Benspan A Touch of Magic (Mr W & Mrs L Vickery)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Showfield True Royalty (S & S Strang)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Jettz American Flyer (Victoria Masterfield)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Almanza Double Action Dark Kiss (Imp SWD) (Peter King)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier R[email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dobro Spanish Harlem (AI) (L Molnar)
Baby of Breed: Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Minor (Dog) of Breed: Dobro Diamond Jack (AI) (L Molnar)
Junior of Breed: Dykinta Grand Marnier (AI) (Wendy Atkins)

Hungarian Vizsla
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ghostrock Once In A Blue Moon (V Thompson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Agasvari Tristans Izolda (Kath Eory)

Irish Setter
Dog CC: Aust Sup Ch Yarramo Mighty Quinn (AI) (T & M Norton)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Yarramo Reign of Fire (T R & M Norton)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Goldychocs Mr McCafferty (Kate Hutchison)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Goldychocs Follow My Lead (AI) CCD RN (Kate Hutchison)

Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Calberick Dream To Dream (Patrik & Sharon Berger)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Calberick Playing With Fire (Elise Berger)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bromhund Just All Attitude (Bromhund Kennels & Weisact Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Feldjaeger I'm Living The Dream (Judy & Tony Glover)
Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Weissenberg High Command (AI) (Imp NZ) (Judy Glover)
Baby of Breed: Bromhund Secret Scandal (Eva Tulk)
Minor of Breed: Hindin Utter Bliss (AI) (Mr W & Miss S Hind)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bromhund Peri (Bromhund Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Silberweis Espresso Martini (LH) (Ann Masjakin & John Robinson)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD)

Best in Group & Open in Group: Beagle
JR Pol & Aust Ch Alotorius Old Glory Catch Me If You Can (Imp POL) (Mr Joshua & Mrs Mellissa Grant)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Splendak Uptown Girl (B K & Y J Shaw)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Twist N Shout (Mark Yardley)
Minor in Group: Whippet
Debrignac Jeanne de Clisson (Valerie Reichert)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Almarjo Hannah Von Schnitzel (Mark Yardley)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Taiping Hot Hot Hot (Wendy Lam)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Neut Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)
Runner Up Neuter in Group: Beagle
Aust Ch Ceugant Kings Hand (Tracy Coop)

Afghan Hound
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Enarki Kiss The Girls (Tiffany Heares & Holly Greenfield)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Landwell Buster (R Bing)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Beauchasseur Sweet Dreams (Mrs R Bing)

Beagle
BOB, Bitch CC & Open of Breed: JR Pol & Aust Ch Alotorius Old Glory Catch Me If You Can (Imp POL) (Mr Joshua & Mrs Mellissa Grant)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Johgra Campari (Mr Joshua & Mrs Mellissa Grant)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Cliftop Sweet Spirit Chaser (Sharon Gilkison)
Minor of Breed: Johgra Charisma At Clarion (Mr Joshua & Mrs Mellissa Grant)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Ceugant Kings Hand (Tracy Coop)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Laurieton Follow That Dream (AI) (Karen Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Belthazor In The Limelight (Miss K Smith & Mrs J Clarke)
Baby of Breed: Dachyclan Fergus of Carmelina (Miss E V Graham)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Splendak First Chapter (B K & Y J Shaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Adadach Buttons N Bows (B K & Y J Shaw)
Baby of Breed: Aust Ch Maharlikah Tru Succesor (B K & Y J Shaw)
Minor of Breed: Nicholyev Deadshot (Mrs S Kelly & Mr J Bower)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Splendak Uptown Girl (B K & Y J Shaw)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Almarjo Hannah Von Schnitzel (Mark Yardley)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Almarjo Harvey Von Schnitzel (Mark Yardley)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Almarjo Henrik Von Schnitzel (Mark Yardley)
Baby of Breed: Almarjo Twist N Shout (Mark Yardley)
Junior of Breed: Gersndach Taylor Made (V & J Elsley / Mrs R Gersbach)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
Res Bitch CC: Tarrangower Tamagoza (Mrs A D Johnson)
Baby of Breed: Chorley Sweet Inspiration (Elke Moser)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nicholyev Russian Gold (AI) (S Kelly & J Bower)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nicholyev Russian Revolution (AI) (S Kelly & J Bower)

Rhodesian Ridgeback
Junior of Breed: Taiping Hot Hot Hot (Wendy Lam)

Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skyzar Cant Stop The Feeling (Nicole Snerling)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Skyzar Catching Fire (Nicole Snerling)

Whippet
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Debrignac Jeanne de Clisson (Valerie Reichert)
Baby of Breed: Chakrata Polly Wheresya Dolly (Mrs A E E Curran & Ms J Hall)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr John Comerford (NSW)

Best in Group & Minor in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Lindenelm Fancy Tickled Pink (J Kenny & C Bird)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Somom's Less Talk More Action (Imp USA) (Wendy Atkins)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Willowpark Dream N Alice (R & S Stapley)
Puppy in Group: Swedish Vallhund
Barahwolfe Snowdrift Wombat at Icanhaz (Imp NZ) (A E Proudfoot & P Dowle)

Australian Cattle Dog
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Willowpark Tequila Sunrise (R & S Stapley)
Baby of Breed: Willowpark Dream N Alice (R & S Stapley)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Callicoma Margarita (J M Larsen)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Somom's Less Talk More Action (Imp USA) (Wendy Atkins)
Junior of Breed: Wlkabout Dazzling Blu Eyes (Ms A Lally)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Graebelge Xpert Witness (Ms Rochelle Manderson)

Border Collie
Res Bitch CC & Minor of Breed: Trumagik Third Times A Charm (Noel & Maureen Kay)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lindenelm Fancy Tickled Pink (J Kenny & C Bird)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Perfu Inca Traveller (Tracey & Wayne Weight / Mrs Sue Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Adoroes Created A Vision (Tracey & Wayne Weight)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Jaemist Midsummer Nights Dream (Mr T N & Mrs R G Ray)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nedsur Love Me Like U Do (Mrs T & Miss J Rusden)
Baby of Breed: Nedsur Calvin Klein (Mrs T & Miss J Rusden)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Barahwolfe Snowdrift Wombat at Icanhaz (Imp NZ) (A E Proudfoot & P Dowle)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bojojamile Bit of a Doll (Mr R H & V J Hutton)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Susan Rose (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Newfoundland
Aust Ch Planhaven How High the Moon (Mrs F H Wilson)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Qwicthrill Fate and Fortune (Vanessa Parsons)
Puppy in Group: Rottweiler
Vonzennith Josev (Shaun Oldbury)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust & Neut Ch Heisspur Dream Maker TD ET (Kim Burey)

Boxer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Valeska One Night Stand (Imp NZ) (Ms K E Cox)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Valeska Pure-Mayhem (Imp NZ) (Kim Cox)
Minor of Breed: Valeska Raspberry Cooli (Imp NZ) (Ms K E Cox)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fireax Rhythm of Love (Ms P Robson / Miss E Pieton)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Planhaven How High the Moon (Mrs F H Wilson)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Blackbark Nike (Shaun Oldbury)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Vonzennith Josev (Shaun Oldbury)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Hun Jr & Aust Ch Silver Senator Kaoma Night (Imp HUNG) (Yvonne Hopf)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Qwicthrill Fate and Fortune (Vanessa Parsons)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chicabud Call of the Jungle (J Windle & J Sharland)
Baby of Breed: Saultz Blanca Ka Ching (Kim Burey)
Puppy of Breed: Loughrobn Sliding Doors (Ms K Burey)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Heisspur Dream Maker TD ET (Kim Burey)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wolfworx Daichi (A R Craze & J M Wheeler)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Azincourt IronMaiden (Mr A C & Mrs S L Bird)

St Bernard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Othesaints Obiwan (Kelly O'Connor)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr John Comerford (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Krystaway Polka Dot Bikini (R & D Harbin)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Zaland Bourne Supremacy (B Beves & N Estatheo)
Baby in Group: Boston Terrier
Ripeet Tonka The Brave One (Ms T Hobson)
Open in Group: Great Dane
Aust Ch Eleganser Aurora Australis (A Bjornerem)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schipperke
Aust Gr Ch / Neut Ch Beadale Tell No Tales (Ms Rochelle Manderson)
Runner Up Neuter in Group: Poodle (Miniature)
Aust & Neut Ch Bienaime Viva Las Vegas (S & L Darling)

Boston Terrier
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bostonwood Walkn Th Wildside (L J & D N Blumel)
Baby of Breed: Ripeet Tonka The Brave One (Ms T Hobson)

British Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Lorabull The Storm King (Mr C Nutt)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Krystaway Polka Dot Bikini (R & D Harbin)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Tralaur In Your Dreams (Tracey Hobson)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eleganser Beloved Beech (K Loseby & A Bjornerem)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Eleganser Aurora Australis (A Bjornerem)
Baby of Breed: Eleganser Does Dallas (A Proudfoot)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Zaland Bourne Supremacy (B Beves & N Estatheo)
Bitch CC: Aust Gr Ch Zaland Forensics Abby Sciuto (Belinda Beves & Nina Estatheo)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Ziada Exotic Edition (Anne Scott)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Bienaime Viva Las Vegas (S & L Darling)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Robelletoy Twinkle Twinkle (Robert Griffith)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Robelletoy Simply The Best (Robert Griffith)
Baby of Breed: Silkyelk The Temptrest (Ms Cheryl Gilbert)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adorin One Day More (Ms Rochelle Manderson)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Monterrez You Betta Believe It (Ms Rochelle Manderson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch / Neut Ch Beadale Tell No Tales (Ms Rochelle Manderson)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust & Neut Gr Ch Adorin Cop That JD SD SPD DWDFN HTMS (Ms Rochelle Manderson)