West Australian Terrier Club Inc (All Breeds Show) (WA)

Date of Show : 29-Mar-2019 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

  (Total Entry : 435)

Best in Show 1st: Cocker Spaniel (American)
Am/Can/NZ Gr & Aust Ch Mar-k N Parkavon's Midnight Eclipse (Imp USA) (Paul & Debbie Wilkes / Keith Brown)
Best in Show 2nd: Maltese
Aust Sup & Am Ch Ta-jon's Reign On (Imp USA) (Kym Prendergast)
Baby in Show: Samoyed
Snowdara Only You (P W & R G A Primrose)
Puppy in Show: Pharaoh Hound
Pennhari The Devil You Know (Mr D Addems & Ms N Burton)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Shane Thomas (QLD)  (Group Entry : 81)

Group 1st: Maltese
Aust Sup & Am Ch Ta-jon's Reign On (Imp USA) (Kym Prendergast)
Group 2nd: Miniature Pinscher
Aust Ch Callme I Select (Steve Rhodes)
Group 3rd: Pug
Aust Gr Ch Toorork Betty Sue (Deborah & Darryl Barker)
Group 4th: Pekingese
Aust Ch Valvista Star Gazor (Valvista Kennels)
Baby in Group: Havanese
Ananda Listen To Her Heart (R S & S M Shellback)
Puppy in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Karlyermai Sheer Indulgence (Karlyermai Kennels)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Karlyermai Aint Wizlin Dixi (Karlyermai Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Karlyermai Sheer Indulgence (Karlyermai Kennels)
Baby of Breed: Nerasilk Bohemian Star (Mrs N F Walker)

Bichon Frise
BOB and Dog CC: Aust Ch Tejada Friendly Shadow (Tejada Kennels)

Cavalier King Charles Spaniel
Baby of Breed: Tresbow Dust In Time (AI) (R Carnegie & J Logan)
Minor (Dog) of Breed: Elfking Dragon Mouse (Jodie Gardener)

Chinese Crested Dog
BOB and Dog CC: Aust Ch Mohawk Whiter Shade Of Pale (Miss L E Barnes)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Mohawk Midnight Serenade (Miss L E Barnes)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Casmai White Onth Money (Judy Russell & Cassie Hatfield)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Toiresort Blue Fyre (J de Reeper)

Havanese
BOB and Dog CC: Aust Ch Shellbears Black Sambucca (R S & S M Shellback)
Bitch CC: Shellbears Montana Belle (Michelle Taylor)
Baby of Breed: Ananda Listen To Her Heart (R S & S M Shellback)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Chincasa Spellbinder (Nick Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Chincasa Kisses of Fire (Nick Skeet)

Maltese
BOB and Dog CC: Aust Sup & Am Ch Ta-jon's Reign On (Imp USA) (Kym Prendergast)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Callme I Select (Steve Rhodes)

Papillon
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Toysfus I've Got The Look (M S Patterson)

Pekingese
BOB and Dog CC: Aust Ch Valvista Star Gazor (Valvista Kennels)

Pomeranian
BOB, Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Kwaipom Fast An The Furriest (Donna M Richardson)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Vanpoms Devils Stardust (Donna Richardson)
Puppy of Breed: Aristic Grand Finale (Aristic Kennels)

Pug
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Toorork Betty Sue (Deborah & Darryl Barker)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Cavhill King Of Hearts (Ash Godsell)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Toorork Billy Bob (Deborah & Darryl Barker)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Toorork Sky Is The Limit (Deborah & Darryl Barker)
Puppy of Breed: Toorork Chipper Gipper (Deborah & Darryl Barker)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Kabita Akaru (Imp SVN) (Kay Marshall)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Diana Fenton (NSW)  (Group Entry : 65)

Group 1st: Australian Terrier
Am & Aust Ch Temora I Walk The Walk (Imp USA) (Regisvista Kennels)
Group 2nd: Lakeland Terrier
Aust Ch Kineta Original Sin (Eva Fekete)
Group 3rd: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Iroq Trump That (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Group 4th: Cairn Terrier
Aust Ch Aimfor Fire Starrta (Lauren Ferguson)
Baby in Group: Lakeland Terrier
Hollylake Master Craftsman (R Hayes & M Selby)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Iroq Code Of Honour (Mr S V & Mrs M Green)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Iroq Trump That (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Iroq Gentle On The Eyes (AI) (Mr S V & Mrs M Green)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Iroq Miss Independence (Mr S V & Mrs M Green)
Puppy of Breed: Iroq Code Of Honour (Mr S V & Mrs M Green)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Am & Aust Ch Temora I Walk The Walk (Imp USA) (Regisvista Kennels)
Baby of Breed: Tainquest Its A Kinda Magic (N Sharrett & S Honnery)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Glenbogle Westward Ho (Corinne O'Herir)

Cairn Terrier
BOB and Dog CC: Aust Ch Aimfor Fire Starrta (Lauren Ferguson)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Lemosa Western Star (Vicki White)

Lakeland Terrier
BOB & Bitch CC: Aust Ch Kineta Original Sin (Eva Fekete)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kineta Beach Music (Eva Fekete)
Baby of Breed: Hollylake Master Craftsman (R Hayes & M Selby)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Anrias Runaround Sioux (Anrias Knls)
Baby of Breed: Anrias Beat The Devil (Anrias Knls)

Staffordshire Bull Terrier
BOB and Dog CC: Aust Ch Staffegan Bullet Proof (Mrs Jackie Cook)
R/UP BOB & Res Dog CC: Akinos Creating A Storm (N Kesic)
Bitch CC: Onahi Iron Heart (Melissa McLean)
Baby of Breed: Westrova Stoic Knight Templar (Sarah Clay)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Lianne Rowles (NSW)  (Group Entry : 55)

Group 1st: Cocker Spaniel (American)
Am/Can/NZ Gr & Aust Ch Mar-k N Parkavon's Midnight Eclipse (Imp USA) (Paul & Debbie Wilkes / Keith Brown)
Group 2nd: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Blackboy Storm In A Teacup (AI) (Blackboy Kennels)
Group 4th: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Demorz An American In Paris (Sheree Allsop)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Sevoier Tag Your It At Durers (Dr G & Mrs S Koutsantonis)

Clumber Spaniel
BOB and Dog CC: Aust Ch Taniwha Kaimata (Dr L Brain)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Am/Can/NZ Gr & Aust Ch Mar-k N Parkavon's Midnight Eclipse (Imp USA) (Paul & Debbie Wilkes / Keith Brown)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Staryanks Take A Chance On Me (Debbie & Paul Wilkes / Paige Hopkins)

English Springer Spaniel
BOB and Dog CC: Aust Ch Westspring The One and Only (AI) (D Mosley / W G & L J Loftus)
R/UP BOB, Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Esspree Morning Star (Miss Karen & Mrs Julie Hiscott)
Res Dog CC: Sabu Memories are Made of This (W G & L J Loftus)
Res Bitch CC: Aust Ch Sabu Lady of the Bay (W G & L J Loftus)

Flat Coated Retriever
BOB & Bitch CC: Aust Ch Sherepoint Green Ivy (Christine Murray)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Kellick Song Sung Blue RN (C Murray)

German Shorthaired Pointer
BOB and Dog CC: Aust Ch Demorz An American In Paris (Sheree Allsop)
Bitch CC: Wahrelegende Brewing Storm (Anne Whitehead)
Baby of Breed: Sevoier Tag Your It At Durers (Dr G & Mrs S Koutsantonis)
Junior (Bitch) of Breed: Demorz All the Rave (Anthony Nesbitt)

Golden Retriever
Baby of Breed: Chaleur Wish Upon A Star (AI) (Holly Brighton)

Labrador Retriever
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Blackboy Storm In A Teacup (AI) (Blackboy Kennels)

Pointer
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Hipoint Carrie (AI) (Ms C E Thompson)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Kay Eldred (NSW) (Group Entry : 32)

Group 1st: Saluki
Aust Ch Itsozi The Jewel Keeper JC (S Timson)
Group 2nd: Basenji
UK & Aust Ch Faraoland Miss Flirtation (Imp UK) (Joanne Stewart)
Group 3rd: Whippet
Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)
Baby in Group: Afghan Hound
Coviter Wild One(AI) (M S Patterson)
Puppy in Group: Pharaoh Hound
Pennhari The Devil You Know (Mr D Addems & Ms N Burton)

Afghan Hound
BOB & Bitch CC: Aust Ch Zazzera Heart Beat Song (R A & L M Fenwick)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Zazzera My Heart Skips Abeat (R A & L M Fenwick)
Baby of Breed: Coviter Wild One(AI) (M S Patterson)

Basenji
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: UK & Aust Ch Faraoland Miss Flirtation (Imp UK) (Joanne Stewart)

Beagle
BOB and Dog CC: Aust Ch Mayster Mahogany (B & M Birkenshaw)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Mayster River Belle (B & M Birkenshaw)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mayster Sandman (B & M Birkenshaw)

Ibizan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Senjabi The Flying Dutchman (Imp NZ) (Christie Molinaroli)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pennhari The Devil You Know (Mr D Addems & Ms N Burton)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Santasi Great Expectations (AI) (Mrs T Brooker & Mrs S J Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Santasi Dangerous Liaisons (S Taylor)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Kalypsy Perfect Storm (Amanda Gardner)

Saluki
BOB and Dog CC: Aust Ch Itsozi The Jewel Keeper JC (S Timson)

Whippet
BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Chakrata Mistress Matilda (Ms Jo Kramer & Mrs Anne-Marie Curan)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Kaye McGhie (QLD)  (Group Entry : 65)

Group 2nd: Shetland Sheepdog
Aust Ch Jmell Mambo (Alannah Edmondson)
Group 4th: Border Collie
Aust Ch Winpara Welcome To The Jungle (AI) (Miss R J Evans)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Jmell Hollywood Glamour Girl (Greg Mellor & Alannah Edmondson)

Australian Kelpie
BOB & Bitch CC: Aust Ch Huntarush Blossom Point (Mrs J Hayne)
Baby of Breed: Sandsprite Calamity Jane (S Einam)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Bursirius Hakuna Matata RA (Jessica Burren)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Helmsdale heartbreaker (Mr Srpr Ryan & Mrs J Ryan)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Silverstarz Belgium Affair (Mrs H A Innes)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB and Dog CC: Aust Ch Beljekali Moves Like Jagger (Mrs Dee Marchesi / Mr C & Mrs J Fynmore)

Border Collie
BOB, Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Winpara Welcome To The Jungle (AI) (Miss R J Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Winpara Jungle Fever (Miss R J Evans)
Baby (Bitch) of Breed: Dayre Chyme Of The Dragon (Ms D P Rose)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Borderfame Helenas Passion (AI) (Mrs J A Lewis)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Estrik Youre The Bosch (Darralyn Sue)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Adarstern Kimberley Blu Sapphire (Mrs A M Parsons)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Mirawee Cuddleme Fiercely (Mrs B & Ms S E Laurin)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Mirawee All My Heart (AI) (J Plummer & S Laurin)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Jmell Mambo (Alannah Edmondson)
Bitch CC & Puppy of Breed: Jmell Hollywood Glamour Girl (Greg Mellor & Alannah Edmondson)
Res Bitch CC & State Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Lurikeen To Glam T Give A Damn (Ms J Harris & Miss A Stanton)
Junior (Bitch) of Breed: Arajento Steppin Out In Style (Mrs K C Tonkin)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Rosemary Green (QLD)  (Group Entry : 79)

Group 1st: Bullmastiff
Aust Ch Nellabull Paragon (Mr S Allen)
Group 2nd & Puppy in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar Good As Gold (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Group 3rd: Alaskan Malamute
Aust Ch Piolak Thor Ragnarok (Jenn Lawrence)
Group 4th: St Bernard
Aust Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)
Baby in Group: Samoyed
Snowdara Only You (P W & R G A Primrose)

Akita
BOB and Dog CC: Aust Ch Blaqaviar Mywayorthehighway (Mr R Kenny & Mrs L Buckley)

Alaskan Malamute
BOB and Dog CC: Aust Ch Piolak Thor Ragnarok (Jenn Lawrence)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Diomede Poetry in Motion (R A & D J Wells)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Bernabout Black Label (Miss J Versteeg)
Baby of Breed: Zunari Dnt Believe MeJustWatch (M Hondema)

Boxer
BOB, Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Jetboom Let Me Entertain You (Rodney Jonsson & Emma Luxford)

Bullmastiff
BOB and Dog CC: Aust Ch Nellabull Paragon (Mr S Allen)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Nellabull Sky Hawk (Mr S Allen)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Nellabull Sullys Girl (Mr S Allen)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Vansitar Good As Gold (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Vansitar Fairytale O New York (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Dobermann)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Vansitar It's Now Or Never (Imp NZ) (The Late VP Brennan & Vansitar Doberman)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Vansitar Smoking Gun (AI) (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Baby of Breed: Dobregal Black Panther (Marisa Wood)
Minor (Dog) of Breed: Vansitar Shape Of My Heart (AI) (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Minor (Bitch) of Breed: Vansitar Annie Oakley (AI) (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Junior (Bitch) of Breed: Vansitar Go For Gold (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)

Newfoundland
BOB and Dog CC: Aust Ch Newfcastle Shine Like It Does (Mrs Allison Maka)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Ubersein Song Bird (J Griffiths-Lumbis & L Russell)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Shadowmaker Medusas Echo (Leah Cooke)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Kuhnheit El Diablo Da Gonsalo (Mrs L Cooke & Mrs M Freiberger)
Baby of Breed: Benahein Man Onther Prowl (Mrs S Waho)
Junior (Bitch) of Breed: Ubersein Lucky Star (J Griffiths-Lumbis & L Russell)

Samoyed
Baby of Breed: Snowdara Only You (P W & R G A Primrose)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wolfworx Dai Etsu at Diomede (R A & D J Wells)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Koolmove Serendipity (Desiree & Stephen Case)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Miniatura Ember Rain (Mr R Connelly)
Puppy of Breed: Miniatura princess jazmine (R Connelly)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Allsaint Iwriggle Bring It On (AI) (Mrs K & Mr M Slender)
Baby of Breed: Chrystlepark Jeez Nora (Mrs V M Kenning)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Mandy Schelbach (QLD)  (Group Entry : 58)

Group 1st: Shih Tzu
Aust Sup Ch Elshamara Cloak N Dagger (Mrs S Griffiths & Mr J Griffiths)
Group 2nd: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Wazzat Chamuco (J Dinis)
Group 3rd: Tibetan Terrier
Aust Ch Gengala Born To Boogie (Mrs S Y Langford)
Group 4th & Puppy in Group: Chow Chow
Aust Ch Sherae Bobbi Bozo In Red (Mrs J A Williams & Sherae Kennels)
Baby in Group: French Bulldog
Theano Kung Fu Panda (T Zapantis & B Simpson)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sherae Bobbi Bozo In Red (Mrs J A Williams & Sherae Kennels)

French Bulldog
BOB and Dog CC: Aust Ch Theano Stuart Little (T Zapantis & B Simpson)
Baby of Breed: Theano Kung Fu Panda (T Zapantis & B Simpson)
Puppy of Breed: Earsrup La Andre' (S & L Hudson)

Great Dane
BOB and Dog CC: Aust Ch Ahmanvondane Legend Of Th Ark (AI) (Justine Boreham)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Rorlyn Crazy Lil Thing Cald Luv (R & L Booth)

Japanese Spitz
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Daesdaemar Hot Pursuit (Mrs N K Thornett)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Morsha Odiluk Jinlee Snow (Miss M Le)
Baby of Breed: Tomidachi Mystical Pursuit (Mrs N Thornett)

Keeshond
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Tamaari Mr Digby (C Wood/M Sawley)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & State Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Anoki Rueben James (Ms L Taylor)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Amesen Once You Go Black (Amesen Kennels)
Baby of Breed: Zaland Snap Out Of It (B Beves & N Estatheo)
Intermediate (Bitch) of Breed: Snowdara Primadonna (P / R & C Primrose)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Jenuin Lily Black (Linda Nicholls)
Baby of Breed: Trailee The Beat Goes On (Linda Nicholls)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Elshamara Cloak N Dagger (Mrs S Griffiths & Mr J Griffiths)

Tibetan Terrier
BOB and Dog CC: Aust Ch Gengala Born To Boogie (Mrs S Y Langford)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB & Bitch CC: Aust Ch Wazzat Gotzone (IID NOR) (J Z Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB and Dog CC: Aust Ch Wazzat Chamuco (J Dinis)