Metropolitan Kennel Club of SA Inc (SA)

Date of Show : 19-May-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Margaret Davis (QLD)

Best in Show & Open in Show: Pyrenean Mountain Dog
Aust Sup Ch Euzkadi Hear The Drums (Michael & Julie Ross)
Runner Up in Show: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Voncronan Diamond Thief (Kylie Tilley / Tina Sunman / J & A Gunn)
Puppy in Show: Dobermann
Martyn Make My Mark at Bravadobe (Mrs D Jackson & Bravadobe Debermanns)
Junior in Show: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Mistypoint Let It Go (T L Edwards)
Intermediate in Show: West Highland White Terrier
Aust Ch Rebel Heart Sunshine Celebration (Imp SVK) (A Foster-Johnson)
Aust Bred in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Aliste De La Hoya (A & S Lim / P Brennan-Lim)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Pug
Aust Ch & Neut Ch Alotinalitle Put A Spell On U (Tanya & Amber Beavis)
Runner Up Neuter in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust & Neut Ch Frieden Dressed In Red Satin (Mrs C A Tonkin)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Dr Linda Beer (VIC)

Best in Group & Open in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Sup Ch Voncronan Diamond Thief (Kylie Tilley / Tina Sunman / J & A Gunn)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Papillon
Aust Ch Sailoz Xclusive By Design (Kristy Lewis)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Ch & Neut Ch Alotinalitle Put A Spell On U (Tanya & Amber Beavis)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Japatina Wearing My Rolex (Mrs G Smith & Japatina Kennels)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Voncronan Diamond Thief (Kylie Tilley / Tina Sunman / J & A Gunn)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Reynosa Diamond Chip (Miriam Schiller)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cadiz Millionhairless (Cadiz Kennels)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kosmos Koh I Noor (Clare Flattum)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kosmos Argento Massicio (Clare Flattum)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Kosmos Capelli Dargento (Clare Flattum)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kosmos Heart of Eternity (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Kosmos Angel On My Shoulder (C Flattum & A Divola)

Lowchen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lowensque Made in Heaven (Mrs G Smith)

Maltese
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Telsmere One And Only (Mrs Edna Simmons)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Gemnova Image Of Zoro (L L Walker)
Dog CC & Minor of Breed: Soyeux Kashoggi (L L Walker)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Sasharoo Tobys My Magic Dream (Ms F Rose)
Junior of Breed: Sasharoo Elwin Jana Annie (Fran Rose)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Adawar Hit The Magic (Nelly Jaehne)

Papillon
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sailoz Xclusive By Design (Kristy Lewis)
Baby of Breed: Gracepol Astound Me (Jessica Mortensen)
Puppy of Breed: Sailoz Made To Order (Kristy Lewis)

Pug
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jaditi Princess Shelby (Donna McClarty)
Junior of Breed: Tanyette May I Call U Jiggly (T & A Beavis)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch & Neut Ch Alotinalitle Put A Spell On U (Tanya & Amber Beavis)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Imayorkie Picture Perfect (Mr G J & Mrs P A Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Imayorkie touch of elegance (Mr G J & P A Harrison)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Donna Morris (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Rebel Heart Sunshine Celebration (Imp SVK) (A Foster-Johnson)
Runner Up in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Vanstaff Penny Black (J Rasche & D Tomney)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Amstafomine Heads I Win (Deborah Hughes)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Robraine Pure Intrigue (Annette Scott)
Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Winterbourne Irish Avenger (Annette Scott)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Innacovenant Winner Takes All (AI) (Deborah Hughes)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Amstafomine Heads I Win (Deborah Hughes)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Manfreds Queen Of The Night (J Watson)
Puppy of Breed: Amstafomine Play To Win (Deborah Hughes)
Open of Breed: Aust Ch Manfreds Doubleblastfromthepast (J Watson)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Prefurabull Ice Man (Mr E & Mrs M Bannear)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Elkriver Chase The Dream (Elkriver Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Wilmavohnne Dont Stop Me Now (D Sharman)
Bitch CC & Puppy of Breed: Wilmavohnne Jezabeel (Y Halfpenny)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Winterbourne Irish Avenger (Annette Scott)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Robraine Pure Intrigue (Annette Scott)
Baby of Breed: Belljacks Lets Party In Paris (D Sharman)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Vanstaff Penny Black (J Rasche & D Tomney)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Shadowstaff The Mistress (N Morton & L Morton)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Anvilhart License To Chill (Jo Rasche & D Tomney)
Baby of Breed: Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Minor of Breed: Ourgang Walking The Tightrope (Ms Lyndall Hopgood)
Intermediate of Breed: Lynneve Sparkling Shiraz (AI) (Lyndall Hopgood)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skalawag Oh Wow Its Mr Brown (Maureen Schutt)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Gumhaven Electric Dream (Maureen Schutt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Gumhaven Malt N Honey (Maureen Schutt)
Baby of Breed: Gumhaven Just Cruzin (Maureen Schutt)
Baby (Bitch) of Breed: Gumhaven Just Iz (Maureen Schutt)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rebel Heart Sunshine Celebration (Imp SVK) (A Foster-Johnson)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Annette Alexander (VIC)

Best in Group & Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Sup Ch Heiderst Sailor Moon (Heiderst Kennels)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Aceweis Kiss The Girls At Heiderst (Aceweis & Heiderst kennels)
Baby in Group: Labrador Retriever
Kirkdell Australian Icon (B Jones)
Junior in Group: Weimaraner
Aust Ch Waldwiese Point Of No Return (AI) (Waldwiese knls)
Runner Up Neuter in Group: Weimaraner
Aust Ch Waldwiese Locked Out Of Heaven (Waldwiese Kennels)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glenkinchie Royal Choice (Rasche/Merchant/Parker/Hartnett)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kinsheran Monkey Business (Mr V McPhee)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Heiderst Sailor Moon (Heiderst Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Arosa UR A Class Act (Imp NZ) (Heiderst & M Reichmuth)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Heiderst Step Out With Style (Heiderst Kennels & Miss M Jones)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Heiderst Play That Funky Music (AI) (Heiderst Kennels)

Golden Retriever
Baby of Breed: Morningmyst Reason To Believe (AI) (Paige MacDonald)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aceweis Kiss The Girls At Heiderst (Aceweis & Heiderst kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Heiderst Orange Isth New Black (Aceweis & Heiderst Kennels)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Martinridge Turn Back The Tide (B Martin)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Martinridge Date With Destiny (B Martin)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Martinridge Walk on Water (B Martin)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kirkdell Watch Me (Bev Jones)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kirkdell Watch and See (B Jones)
Baby of Breed: Kirkdell Australian Icon (B Jones)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aprilraine Devil in Disguise (J Bastin/ N Davis/ T Kropman/ K Lynch)
Baby of Breed: Airai You Cant Say No (Miss Jeannie Leibhardt)

Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aspyre Ewenique (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Aspyre On The Tip Of Ur Tongue (J & A Lumsden / J Manser)
Baby of Breed: Aspyre Cat Got UR Tongue (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)
Puppy of Breed: Aspyre Extravagance (AI) (J & A Lumsden / J Manser)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Waldwiese Point Of No Return (AI) (Waldwiese knls)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Waldwiese In A League Ofmy Own (AI) (Waldwiese Kennels)
Baby of Breed: Weimurastar Harrow On The Hill (AI) (Mr Keith Jefferies)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Ch Waldwiese Locked Out Of Heaven (Waldwiese Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
Baby of Breed: Waldwiese Rain On Your Parade (Waldwiese Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Laugharne Classy Lady (AI) (T J Marschall & S Garrett)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Sue Scholes (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Mistypoint Let It Go (T L Edwards)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Lowenhyte Eye of the Tigress (Tullacrest Kennels)
Intermediate in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Boskahun Sceptre of Erebus (Sue Packer)
Aust Bred in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Mistypoint Bobby Dazzler (T L Edwards)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust & Neut Ch Frieden Dressed In Red Satin (Mrs C A Tonkin)
Runner Up Neuter in Group: Irish Wolfhound
Aust Gr & Neut Ch Drayton Lady Dorothea (Andra Barber)

Afghan Hound
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Suliman Poetic Justice (K / K & R Hutchings)

Borzoi
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mistraka Zachary Smith (Mr P Cottrell & Mr R Moag)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hydawayhills Snowprincess (Phillip Cottrell & Rodney Moag)

Dachshund (Long Haired)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Frieden Dressed In Red Satin (Mrs C A Tonkin)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Lowenhyte Eye of the Tigress (Tullacrest Kennels)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Boskahun Sceptre of Erebus (Sue Packer)

Irish Wolfhound
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Drayton Lady Dorothea (Andra Barber)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mistypoint Let It Go (T L Edwards)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mistypoint Glitz N Glamour (T L Edwards)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mistypoint Bobby Dazzler (T L Edwards)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Elaine Job (TAS)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Aliste De La Hoya (A & S Lim / P Brennan-Lim)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Landmaster Show No Mercy (R B & C J Redhead)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Harradei By Design (Lentaridy Kennels / Hope & Jody Innes)
Junior in Group: Swedish Vallhund
Ausled Xs Fennec Bt (Lynda Webb)
Intermediate in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Raintrees JP One and All (Imp JPN) (K Flynn)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Cloverdowns Delta Blues (R B & C J Redhead)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cloverdowns Blue Suede Shoes (R B & C J Redhead)
Res Dog CC & Minor of Breed: Landmaster Show No Mercy (R B & C J Redhead)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kalan Southern Skye (Miriam Schiller)
Dog CC & Puppy of Breed: Kalan Spirit In The Sky (Miriam Schiller)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lokynnda Call Me Doctor Donna (Lynda Webb)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Cambrae Hit The Jackpot (Alexa McKenzie)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Tullacrest Showdancer (Alexa McKenzie)

Briard
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Narbrisse Marvellous Creation (Ms E Bennett)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boanch Einstein (C Rau & A Holzwarth)
Res Dog CC & Junior of Breed: Narbrisse One So Lucky (Ms E Bennett)
Baby of Breed: Obelix de la Manoliere (Imp FRA) (Ms E Bennett)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yaxeka International Velvet (Mrs M & Mr S Almond)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Cathgarry Splash of Silk (M / J & D Ryan)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Tasgall Skyes The Limit (M & J Ryan / D Ryan)
Baby of Breed: Yaxeka As Nice To Pie (Ms M Almond)

Collie (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Yaxeka It The Only Way To Fly (S & M Almond)

Norwegian Buhund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kimura's Viking (Imp Norway) (Ms C Russell & Mr A Catt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Delaroche Fjotunn (Caroline Russell & Andrew Catt)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Delaroche Fane (Mr A C Catt & Ms C E Russell)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Delaroche Freyja Of The Vinar (Caroline Russell & Andrew Catt)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whitefall Gentlemen Never Tell (AI) (A & C Finlay)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Perfu Bridal Waltz (A & C Finlay / S Moore)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aliste De La Hoya (A & S Lim / P Brennan-Lim)
Puppy of Breed: Harradei By Design (Lentaridy Kennels / Hope & Jody Innes)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ausled Xs Fennec Bt (Lynda Webb)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Raintrees JP One and All (Imp JPN) (K Flynn)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Glenopal Costa Penny (Imp NZ) (Mrs K Flynn)

White Swiss Shepherd Dog
Baby of Breed: Inkdwitswiss Dont Funk It Up (Samantha Williams)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Margaret Davis (QLD)

Best in Group & Open in Group: Pyrenean Mountain Dog
Aust Sup Ch Euzkadi Hear The Drums (Michael & Julie Ross)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Kataku Curtain Call (Mrs L Martin/ Miss A Martin/ Mrs S Turner)
Minor in Group: Newfoundland
Newfashion Swipe Right For Ted (Newfashion Kennels)
Puppy in Group: Dobermann
Martyn Make My Mark at Bravadobe (Mrs D Jackson & Bravadobe Debermanns)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Snowbrook Forever In Style (A J Dilag)

Akita (Japanese)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Toukon Samurai Shinichi (Nicky Edwards)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kataku Curtain Call (Mrs L Martin/ Miss A Martin/ Mrs S Turner)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tuvaaqan Ilua Kamani (Don & Moyra Battersby)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Bordalaska Party like aRussian (Bordalaska Knls)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bullmighty Flick O The Finger (Ms B Dawson & Miss B Brook)

Cane Corso
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Itacor Maximus Black Thunder (Mr F & Mrs F Bartuccio / Mrs Susan Combe)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ikons Visual Sensation (Imp NZ) (Christine Spry)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Aust Ch Ikons Sensational By Design (Imp NZ) (Christine Spry)
Puppy of Breed: Martyn Make My Mark at Bravadobe (Mrs D Jackson & Bravadobe Debermanns)

Estrela Mountain Dog
Baby of Breed: Toramis Out Of The Ashes (P & J Buckley)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Shadow Mississippi Missouri Faundland (Imp SVK) (Mr I Harland & Mrs J Leeder)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Newfashion I Could Be The One (Newfashion Kennels)
Baby of Breed: Amblebrook Once Upon a Time (A & L Buitenhuis / L & R Chapman-Steven)
Minor of Breed: Newfashion Swipe Right For Ted (Newfashion Kennels)

Pyrenean Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Euzkadi Hear The Drums (Michael & Julie Ross)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Khingsahl Patriot Games (W & J Grundy)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Sollerus Norwegian Wood (W & J Grundy)
Bitch CC & Minor of Breed: Sollerus Let It Be (W & J Grundy)
Baby of Breed: Alchemy Rattle Gun (Alchemy Rottweilers)

Samoyed
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Snowbrook Celebrity Status (A J Dilag)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Snowispa Fire In The Sky (AI) (T Haynes & Di Brown)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Snowbrook Forever In Style (A J Dilag)

Schnauzer (Miniature)
Baby of Breed: Forestal On The Cat Walk (J Chapman & P Haigh)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wolfworx Takeshi RA (Dr Marianne D Keller)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wolfworx Aika Kumiko (Dr M D Keller)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Taejaan Poison Ivy (N J Rule-Steele / A & T Wittenberg)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Theforceawakens (J & C Aranyos)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Methusela Beamz star Madeline (Michael & Julie Ross)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Margaret Webber (QLD)

Runner Up in Group & Open in Group: British Bulldog
Aust Sup Ch Justifyabull Jackpot (Carol Rosier)
Baby in Group: Keeshond
Ticol My Cookie Monster (Angela Misell)
Minor in Group: Dalmatian
Paceaway Fun in the Sun (Kerryn Harvey)
Puppy in Group: British Bulldog
Karazma Tunz of Joy (AI) (Bullyack Kennels)
Junior in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Amorenekid Toloache (Toula Cameron)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway Coffee Beanz (Ms Kerryn Harvey)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Merryjay Bostn Soda Pop (R Kemp & S Campain)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Merryjay Bostn Hotshot Teddy (Rosemary Kemp & Amanda Hall)
Puppy of Breed: Abstn Poets Word (Mrs G Mercer)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Justifyabull Jackpot (Carol Rosier)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Karazma Tunz of Joy (AI) (Bullyack Kennels)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Skys The Limit (Ms Kerryn Harvey)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Coffee Beanz (Ms Kerryn Harvey)
Res Dog CC & Minor of Breed: Paceaway Fun in the Sun (Kerryn Harvey)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kiangsi Strike A Pose (Ms A Cadd)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Beautaureau Tout Sur Moi (Fiona Kearney)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Chicchien Simply The Best (Rene Doherty)
Baby of Breed: Kiangsi I am Jaguar (Mandy Cadd)
Minor of Breed: Beautaureau Potins Idol (Fiona Kearney)

Keeshond
Baby of Breed: Ticol My Cookie Monster (Angela Misell)

Peruvian Hairless Dog (Large)
Baby of Breed: Xioma Wicked At Heart (Mrs T & Miss A Beavis)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Morlae Change Of Habit (Jacqui McLeay)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Sanlyn Ticket to Ride (Imp NZ) (Barbara Craft)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sharboop Wolverines Avatar (AI) (W & J Walloscheck)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Amorenekid Toloache (Toula Cameron)