Medowie & District All Breeds Kennel Club (PM SHOW) (NSW)

Date of Show : 9-Aug-2019 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Margaret Joyce (VIC)

Best in Show & Open in Show: Bichon Frise
Aust Ch Kelzarki The Aussie Spirit (K Skywalker)
Runner Up in Show: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Minor in Show: English Setter
Aust Ch Bendeela Born To Rule (Paul Terrett)
Intermediate in Show: Boxer
Aust Ch Boxcrest Absolute Magic (E V Gordon - Pandelis)

Baby SweepStakes - 1st Place: American Staffordshire Terrier
Redwhitenblu Maggie moonshine (Lydia Jones)
Baby SweepStakes - 3rd Place: English Springer Spaniel
Jamandess Targa Top Zed (Robynne Woolcock)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Bull Terrier
Bankabull Heartbreaker (Mr J & Mrs B Mcgowan)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Fox Terrier (Smooth)
Firezan Kachina Doll (Mrs Annette D Bowe)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Golden Retriever
BlueBreeze Barefoot Princess (Debra Stubbings)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Julie Keenan (VIC)

Best in Group & Open in Group: Bichon Frise
Aust Ch Kelzarki The Aussie Spirit (K Skywalker)
Baby in Group: Pug
Kangala Pippy Long Stocking (Kerry Cannon)
Puppy in Group: Pug
Aust Ch Kangala Like A Sunrise (Kerry Cannon)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Chevalove Red Hot lil Devil (K & M Munro)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balkana Under The Influence (James Camac)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Hautchien Born To Be Bad (Jane Fisher)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kelzarki The Aussie Spirit (K Skywalker)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chevalove Nobel By Design (K & M Munro)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Chevalove Imperial Design (K & M Munro)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Chevalove Secret Affaire (K & M Munro)
Baby of Breed: Chevalove Liberty Belle (AI) (K & M Munro)
Junior of Breed: Chevalove Red Hot lil Devil (K & M Munro)

Chihuahua (Smooth Coat)
Baby (Dog) of Breed: Invalhalla BulletsMakeYouDance (A & P Schultze)

English Toy Terrier (Black and Tan)
Baby of Breed: Furnlea Pure Proparganda (Mr R & Mrs R Murdoch)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nagpuni In The Midnight Hour (Terri Odell)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Nagpuni Ginger Spice (Terri Odell)

Pekingese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Notron Reflections Abound (Norman Porter & Tony Tau)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Notron Maxene (Norman Porter & Tony Tau)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Jim Dandy (Kerry Cannon)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kangala Like A Sunrise (Kerry Cannon)
Baby of Breed: Kangala Pippy Long Stocking (Kerry Cannon)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Benboochka Count Alucard (Mr Don & Mrs Lyn Hunter)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Judy Horton (VIC)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Runner Up in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Ecirp Salute To Kevin (R & K A Price)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Redwhitenblu Maggie moonshine (Lydia Jones)
Minor in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)
Puppy in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Saphyr Johannes Kepler (AI) (M A Gray)
Junior in Group: Irish Terrier
Aust Ch Tawnyoak Irlande Valentina (Donna Robinson / Kath Wilkinson)
Intermediate in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Legeartis Carte Blanche (Imp NZ) (Mrs Rhonda Dearnaley)
Aust Bred in Group: Australian Terrier
Aust Gr Ch Cliftop Blue Rebel (K Heald / K Simpson / S Gilkison)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nikar Deeds Never Done (AI) (Karen Sloane)
Baby of Breed: Redwhitenblu Maggie moonshine (Lydia Jones)
Puppy of Breed: Redwhitenblu Destinys warrior (Lydia Jones)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Cliftop Blue Rebel (K Heald / K Simpson / S Gilkison)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bankabull Heartbreaker (Mr J & Mrs B Mcgowan)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bankabull One Of The Boys (J & B McGowan)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Sup Ch Ecirp Salute To Kevin (R & K A Price)
Bitch CC & Puppy of Breed: Firezan Kachina Doll (Mrs Annette D Bowe)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tawnyoak Irlande Valentina (Donna Robinson / Kath Wilkinson)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Legeartis Carte Blanche (Imp NZ) (Mrs Rhonda Dearnaley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tasshot Into The Mystic (Peter & Anna Schultze)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Saphyr Ice Creme (AI) (M A Gray)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Saphyr Jocelyn Bell Burnell (AI) (M A Gray)
Dog CC & Puppy of Breed: Saphyr Johannes Kepler (AI) (M A Gray)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Joden Own Tha Space (Kim Sammut)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ourgang The Greatest Showman (AI) (Michael & Melissa Young / Annabel Wolf)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Joden Sole Ruler (Kim Sammut)

Tenterfield Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Demala My Fair Mindy (Deidre MacFadyen)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Coolamin Sunshine Man (Fran Smith)
Junior of Breed: Demala the chosen one (Miss D Macfadyen)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Dassin Ultimate Wanna Be (R Mallinder & C Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dassin Celestial Spell (Roy Mallinder & C Moore)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)

Best in Group & Open in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Runner Up in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aust Sup Ch Tarshona Cruise Control ET (Mrs K & Miss C Walker)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Rosdukervill Ispy To Cudgara (Ray Barratt)
Minor in Group: English Setter
Aust Ch Bendeela Born To Rule (Paul Terrett)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Ispy Cudgara Me Myself and I (Cathy Barratt)
Junior in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Jettz American Romance (Victoria Masterfield)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch BlueBreeze Hero Of Never Land (Debra Stubbings)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova Water Man (AI) (R Holtkamp)

Cocker Spaniel (American)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jettz American Flyer (Victoria Masterfield)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jettz American Romance (Victoria Masterfield)

English Setter
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Bendeela Born To Rule (Paul Terrett)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bendeela Absolutely Fabulous (Paul Terrett)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Azucroft Atlantic Romance (Miss T & Mrs K Perkiss)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)
Res Dog CC: Sunford Red Letter Day (Robynne Woolcock)
Baby of Breed: Rosdukervill Ispy To Cudgara (Ray Barratt)
Baby (Dog) of Breed: Jamandess Targa Top Zed (Robynne Woolcock)
Puppy of Breed: Ispy Cudgara Me Myself and I (Cathy Barratt)
Aust Bred of Breed: Jamandess Watermelon Wine (Robynne Woolcock)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Germanicus Arko (Lara Haynes)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Germanicus Andromeda (Lara Haynes)
Baby of Breed: Germanicus Let Me Love You (Ai) (Lara Haynes)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch BlueBreeze Over The Moon (Debra Stubbings)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dykinta Spirit Dancer (Wendy Atkins)
Res Bitch CC & Minor of Breed: BlueBreeze Barefoot Princess (Debra Stubbings)
Aust Bred of Breed: Aust Ch BlueBreeze Hero Of Never Land (Debra Stubbings)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aralyen River OvDreams (Anne O'Connor)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Joalbe Too Hot T Handle (V A Dodge)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Kossel Bowrain (Mrs Lorraine Edman)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch OttogaL Coco Pop (Mrs L Krzemien)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tarshona Cruise Control ET (Mrs K & Miss C Walker)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Griswold Vienna Waltz (AI) (Jodie Fogarty)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Cathy Camac (VIC)

Best in Group & Junior in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Dachyclan Tyrone of Bridee (E V Graham)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Greyhound
Aust Ch Xilone Inspiration (Xilone kennels)
Baby in Group: Saluki
Baghdad Get The Party Started (Paula Bockman-Chato)
Minor in Group: Afghan Hound
Karakush On The Road Again (L & H Gibson)
Aust Bred in Group: Norwegian Elkhound
Feralas Bicentennial Man (Miss C & Ms B Monckton)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Karakush On The Road Again (L & H Gibson)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Besmagic Starlight (Tracy Coop)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dachyclan Tyrone of Bridee (E V Graham)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sarkville Richie Rich (Imp NZ) (Stuart Hoskins)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dacville Kiwi Temtation (Imp NZ) (Laraine Wasson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lemaison Gold Image (Mrs L Wasson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Lemaison Luv N Desire (Mrs L Wasson)
Baby of Breed: Westpriors Jungle Drums (Laraine Wasson)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Xilone Inspiration (Xilone kennels)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Feralas Bicentennial Man (Miss C & Ms B Monckton)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Ballahond Seda Cascade (Sandra Bell)
Baby of Breed: Ballahond Rosado Dawn (Sandra Bell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ballahond Oceans Bilu ET (Sandra Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ballahond Tarn Bilu RN ET (Sandra Bell)

Saluki
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Skyzar Girl On Fire JC (Nicole Snerling)
Baby of Breed: Baghdad Get The Party Started (Paula Bockman-Chato)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Margaret Joyce (VIC)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Gr Ch Qdos Hard Yakka (J Lambourne/K Hicks)
Minor in Group: Shetland Sheepdog
Beauideal Juz Too Handsome (J L Docksey)
Puppy in Group: White Swiss Shepherd Dog
Silversuisse Iron Essence RN (R & M Herba / C & S Harris / Ms H Scott)
Intermediate in Group: Briard
Aust Ch Cacharel Now Look at Me (Mrs L van Coevorden / Mr C & Mrs A Mitchell)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Qdos Hard Yakka (J Lambourne/K Hicks)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Delchoksky Scorchin Summer Day (Margaret Grahame & Delwyn Whyburn)
Minor of Breed: Dykinta Man Of The Hour (AI) (Wendy Atkins)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Delchoksky The Electra (Delwyn Whyburn)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Weedram A Mystical Winter (T Harber)

Border Collie
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Nahrof Fire When Ready (L Somers/E Badior)

Briard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cacharel Now Look at Me (Mrs L van Coevorden / Mr C & Mrs A Mitchell)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Cacharel Overt Act (Linda van Coevorden)

Shetland Sheepdog
Res Dog CC & Minor of Breed: Beauideal Juz Too Handsome (J L Docksey)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dorwyn Meant To Be (Mrs J I Morris / Miss J Stapleton)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aziah Winter Solstice (AI) (Mrs L Bettison)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Silversuisse Iron Will (Harris/Scott)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Silversuisse Iron Essence RN (R & M Herba / C & S Harris / Ms H Scott)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Marilyn Hoy (NSW)

Best in Group & Minor in Group: Shiba Inu
Aust Ch Rakurai PrettyFly For A RedGuy (IID UK) (Jennifer Nield)
Runner Up in Group & Open in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Niltaran Shyyn On Mawson (Niltaran Kennels)
Baby in Group: Boxer
Portside Mother of Dragons (Wayne Conway)
Puppy in Group: Dobermann
Kibali Mister-Davidson (Imp NZ) (Kent Fung)
Junior in Group: Samoyed
Kchise Southern Belle (AI) (Mrs S Neil)
Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Boxcrest Absolute Magic (E V Gordon - Pandelis)
Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Ch Taejaan Storm Ina Tea Cup (N J Rule-Steele)

Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Soaringheart Make It Reign (Mr J Co & Mr A Hartshorn)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Niltaran Shyyn On Mawson (Niltaran Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Niltaran Shyyn On Sophia (Niltaran Kennels)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boxcrest Absolute Magic (E V Gordon - Pandelis)
Bitch CC: Aust Ch Ivyviolet Flashdance In Red (Wayne Conway)
Res Bitch CC: Kellynda Watch My Dust (Mr J Neale)
Baby of Breed: Portside Mother of Dragons (Wayne Conway)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bellezzatoro Rememberthetitans (Chris Luciani)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Blaqveil Lorenzo Saint John (Nicola Hooper / T Szentes)

Dobermann
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kibali Mister-Davidson (Imp NZ) (Kent Fung)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dogubrute From Dusk Till Dawn (AI) (Doug Burt David and Amanda O'Hara)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Arcticpalace Oceans Eight (N Estatheo/ C & R Foster)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kchise Southern Belle (AI) (Mrs S Neil)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ebshine Daringly Debonair (Veeni Craig)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Deapril Sir Winston Churchill (G Saunders & L R Sorensen)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Rakurai PrettyFly For A RedGuy (IID UK) (Jennifer Nield)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Darshiva Grand Vision (M Kearney/ R & L Seare)

Siberian Husky
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Taejaan Storm Ina Tea Cup (N J Rule-Steele)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Vickie Harris (NSW)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Krystaway Polka Dot Bikini JC (R & D Harbin)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
Baby in Group: Shih Tzu
Erintoi Artic Diamond (John Sheppard)
Minor in Group: Japanese Spitz
Daesdaemar Sylver Queen (Denise M Sylvester)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Zaland Academy Award (B Beves & N Estatheo)
Aust Bred in Group: French Bulldog
Aust Ch Briallen Franco N Original (Glen Vernon & Anne O'Connor)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Polka Dot Bikini JC (R & D Harbin)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Briallen Franco N Original (Glen Vernon & Anne O'Connor)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tricibwthyn Llan Ceidrych (Mrs J L Fitzgerald & Mr R A Parry)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Cocohills Alfie Baby (Mrs Jennifer & Miss Jordan Fitzgerald)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Eleganser Beloved Beech (K Loseby & A Bjornerem)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Daesdaemar Sylver Queen (Denise M Sylvester)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tenkashiro Sylver Gold N Topaz (Denise M Sylvester)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hunkeedori Best In Glass (Katrina Santas)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Zaland Academy Award (B Beves & N Estatheo)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zaland its a kind of magic (Mr B & Mrs L Pepperall)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bouffant Call The Paparazzi (Deb Saunders)

Poodle (Toy)
Baby of Breed: Schau Capacitor (B J Biggs)

Shih Tzu
Baby of Breed: Erintoi Artic Diamond (John Sheppard)

Xoloitzcuintle (Intermediate)
Baby of Breed: Wazzat Juanxolo (J Z Dinis)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Paradiz Ronado El Mismo Sol (Imp ITA) (L Lanser & J Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wazzat Hortencia (L Lanser & J Dinis)