Tuggerah Lakes Kennel & Obedience Club Inc (PM SHOW) (NSW)

Date of Show : 8-Feb-2020 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Diane Cuthbert (SA)   (Total Entry : 436)

Best in Show & Open in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Selwor Secret Package (Imp NZ) (J & L Rowles)
Runner Up in Show: Keeshond
CIB & Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
Baby in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Tischamingo Nobody But Me (J & F Walker)
Puppy in Show: Labrador Retriever
Bradorla Here Comes The Sun (AI) (Vernon / Ellis / Wickham)
Junior in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Sandtoys In Overdrive (N & S Lane)
Intermediate in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Aust Bred in Show: Saluki
Aust Sup Ch Pazada Watabout Last Night (Gary & Patricia Russell)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust & Neut Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)
Runner Up Neuter in Show: French Bulldog
Aust Neut Ch Colkerry His Excellency (Sally Cole)

Baby SweepStakes - 1st Place: Cocker Spaniel
Sandtoys Giveme Sum Sugar (N & S Lane)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Havanese
Beljala Godric Gobbledock (James & Alanna Bell)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Finnish Lapphund
Aust Ch Orical New Beginnings (AI) (L Mills)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Japanese Chin
Chincasa With An Attitude (Paul Cootes & Nick Skeet)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Diane Cuthbert (SA)  (Group Entry : 95)

Best in Group & Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Leace The Devils Cut (AI) (Kathy Minns)
Baby in Group: Havanese
Beljala Godric Gobbledock (James & Alanna Bell)
Runner Up Neuter in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust & Neut Ch Neverland Rose Royale (Anita Mudd)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balkana Under The Influence (James Camac)
Baby of Breed: Hautchien A Little Bit More (Jane Fisher)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bellrize Rocky Road (Mrs T & Mr D Baker)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaliak Captivation (S J & K L Axiak)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kaliak Dream On (S J & K L Axiak)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Zeltica San Cristobel (Mrs J Holcombe)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Invalhalla Bark At The Moon (Miss J Wilson/ P & A Schultze)
Baby of Breed: Invalhalla Hot As Mustard (P & A Schultze)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Furnlea Propaganda Princess (Mrs Anita Mudd)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Rosezett Hi Ransom (A Mudd)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Neverland Rose Royale (Anita Mudd)

Havanese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beljala Bite My Dust (R & Y Barter)
Baby of Breed: Beljala Godric Gobbledock (James & Alanna Bell)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Chincasa With An Attitude (Paul Cootes & Nick Skeet)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: YaramanLodge Velvet and Lace (Barbara Smith)

Pekingese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Athalow in Ruby Red Pumps (Mrs T Wright & Mr M Magnayon)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Leace The Devils Cut (AI) (Kathy Minns)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kinlou Deja Vu (Kathy Gill)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Karen Paul (NSW)  (Group Entry : 66)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Selwor Secret Package (Imp NZ) (J & L Rowles)
Runner Up in Group: Australian Terrier
Aust Sup & Am Ch Temora Remember Me (Imp USA) (Leanne & Allen Boote)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
WhataJack Raven (Garry Butler)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Joymont Spice It Up (Mrs C Scotton & Miss T Hobson)
Junior in Group: Bull Terrier
Aust Ch Bankabull Heartbreaker (Mr J & Mrs B Mcgowan)
Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Selwor Sweet Victory (Imp NZ) (J & L Rowles)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Redplatinum Let There Be Rock (AI) WPD JC (Cassie Caple)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blupride Last Hurrah (Lydia Jones)
Minor of Breed: Redwhitenblu Miss American Pi (Lydia Jones)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Temora Remember Me (Imp USA) (Leanne & Allen Boote)

Bedlington Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Jww-18/Jlatch/Jrusch/Jhungch/Jbelych L'End Show Ma Vie (Imp RUS) (Eileen Clarke)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bankabull Heartbreaker (Mr J & Mrs B Mcgowan)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Bankabull Bobby Mcgee (Mr J & B McGowan)
Baby of Breed: Ponderra Sheez Got The Look (Ponderra Kennels)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aus Ch Chrysaliss House Of Wolves (Natalie Southam)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Chrysaliss Flirtatious Miss (Natalie Southam)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Joymont Spice It Up (Mrs C Scotton & Miss T Hobson)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Selwor Secret Package (Imp NZ) (J & L Rowles)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Selwor Sweet Victory (Imp NZ) (J & L Rowles)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Selwor Storm Trooper (J Rowles)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Santop Whos That Girl (S & S Norman)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch WhataJack Cracker Jack (Garry Butler)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: WhataJack just Dreaming (Garry Butler)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch WhataJack Fire Storm (Garry Butler)
Baby of Breed: WhataJack Raven (Garry Butler)

Kerry Blue Terrier
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tasshot Into The Mystic (Peter & Anna Schultze)

Skye Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Grawen Sweet An Sour (Miss T Hobson)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ardgaeithe Jubelwind Teddy (NIkki Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ardgaeithe Derrydale Dara (Dr N Smith)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Ardgaeithe I Mauve (Nikki Smith)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Demala the chosen one (Miss D Macfadyen)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Intermediate Neuter of Breed: Demala Lord of the Rings (Hellen Stokes)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Jeneene Ford (NSW)  (Group Entry : 78)

Best in Group & Intermediate in Group: Lagotto Romagnolo
Aust Ch Incavale Tiffany and Co (Jade Morse-Roberts)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Labrador Retriever
Bradorla Here Comes The Sun (AI) (Vernon / Ellis / Wickham)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Germanicus No Time To Die (AI) (Lara Haynes)
Minor in Group: Labrador Retriever
Bonnsway Darias Angel (Dianne Travers)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Sandtoys In Overdrive (N & S Lane)
Open in Group: Weimaraner
Am & Aust Ch Camelot's Just Bewitching (Imp USA) (Val Peters & Narelle Goold)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Weimaraner
Aust & Neut Ch Cruisenif Hot Chilli Peppers CCD RN (J Davies)

Brittany
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kirinbell Brown Sugar ET (Samantha Ibbott-Cordi)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kirinbell Chase N The Dragon (Mary Webster)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Showfield White as Snow (AI) (S & S Strang)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Showfield Snow King (AI) (S & S Strang)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sandtoys In Overdrive (N & S Lane)
Baby of Breed: Sandtoys Giveme Sum Sugar (N & S Lane)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Cardhu Rhythm Of The Heart (AI) (E & M & A Borg)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Silvaspring Counting Stars (E / M & A Borg)
Minor of Breed: Jamandess Pillarless Coupe (Ms R B Woolcock)
Junior of Breed: Kinsheran Pheonix Risng At Silvaspring (E & M & A Borg)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dawnus Oh Sweet Cheeses (Ms K Purkis & Miss S Betts)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Germanicus Edge of Reason (AI) (Lara Haynes)
Baby of Breed: Germanicus No Time To Die (AI) (Lara Haynes)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dykinta Spirit Dancer (Wendy Atkins)
Baby of Breed: Dykinta Amos Hart (Wendy Atkins)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Metropolis Memorial JoieDeVivre (Robyn Hanney)
Baby of Breed: Vercain Enchanting Dream (Jodie Fogarty)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bradorla Here Comes The Sun (AI) (Vernon / Ellis / Wickham)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Burberry Catch The Wind (Aarabells Labs)
Res Dog CC & Junior of Breed: Bonnsway Perfect Sculpture (Dianne Travers)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Bonnsway Darias Angel (Dianne Travers)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Incavale Tiffany and Co (Jade Morse-Roberts)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarshona Made You Look (Mrs K & Miss C Walker)

Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Zensu Truth N Lies (IID) (B & H Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zensu Speechless (B & H Clarke)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Camelot's Just Bewitching (Imp USA) (Val Peters & Narelle Goold)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Cruisenif Hot Chilli Peppers CCD RN (J Davies)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Esspree Moon light Rendezvous (Julie & Karen Hiscott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Guy Spagnolo (NSW) (Group Entry : 65)

Best in Group & Aust Bred in Group: Saluki
Aust Sup Ch Pazada Watabout Last Night (Gary & Patricia Russell)
Baby in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Tischamingo Nobody But Me (J & F Walker)
Puppy in Group: Azawakh
Aust Ch Jumadabey Query (Rachael Taylor & Debra Huon)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Juzrival D Double Dare (A Barter/ L Fletcher/ J Rae/ D Hasiuk)
Open in Group: Norwegian Elkhound
Feralas Mrs Doubtfire (Miss C & Ms B Monckton)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Basenji
Aust Gr Ch Remwin Cheeky Liasons (Lyn Hughes)

Azawakh
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Jumadabey Query (Rachael Taylor & Debra Huon)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Remwin Wrinkle in Time (L Hughes)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Xalmes Man Of Colours (AI) (M Darr)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Remwin Time Trilogy (L Hughes)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Remwin Cheeky Liasons (Lyn Hughes)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dacville Kiwi Temtation (Imp NZ) (Laraine Wasson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Westpriors Jungle Drums (Laraine Wasson)
Bitch CC & Junior of Breed: Lemaison Luv N Desire (Mrs L Wasson)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Baby of Breed: Nerricky Princess Lilly (N Gilfillan)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tischamingo Diva By Blood (AI) (J & F Walker)
Baby of Breed: Tischamingo Nobody But Me (J & F Walker)

Norwegian Elkhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Feralas Mrs Doubtfire (Miss C & Ms B Monckton)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Feralas Compared To What (C & B Monckton)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pennhari A Matter Of Time (D & N Addems / Burton)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kinghunta Born Ruler JC (Ms N Burton & Mr D Addems)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ballahond Rosado Dawn (Sandra Bell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Juzrival Bett She Will (A Barter/ L Fletcher/ J Rae/ D Hasiuk)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Juzrival D Double Dare (A Barter/ L Fletcher/ J Rae/ D Hasiuk)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ballahond Sager Lakes (Sandra Bell)

Saluki
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Pazada Watabout Last Night (Gary & Patricia Russell)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pazada Reflections (G & P Russell)

Whippet
Baby of Breed: Goodwill Little Hot Love (Steve & Debbie Albert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Coral Gray (WA)  (Group Entry : 43)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Beauideal Turn On The Charm (R Anderson)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Goldmaid Spectacular Bid (D & L Meagher)
Minor in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Orical New Beginnings (AI) (L Mills)
Puppy in Group: Finnish Lapphund
Furballs Salla Lumienkeli (Furballs Kennels)
Open in Group: Australian Shepherd
GBZ /PRT Jr / Aust Sup Ch Seventy Seven Cherished Desire Multi Ch (Imp PRT) (Paulene Andrews)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust & Neut Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)
Runner Up Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Blueamble Take The Stage RA CD ET (Mr J & Mrs A Lamberton)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tyrilebee Braveheart (Mrs J Lambourne)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Callicoma Mojo (Robin Oliver)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Callicoma Sheer Bliss (AI) RN AD JDX GD SD (Mrs R Oliver)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goldmaid Spectacular Bid (D & L Meagher)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: GBZ /PRT Jr / Aust Sup Ch Seventy Seven Cherished Desire Multi Ch (Imp PRT) (Paulene Andrews)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goldmaid What R The Odds (D & L Meagher)
Junior of Breed: Blueamble Back in Black (Mr J & Mrs A Lamberton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Blueamble Take The Stage RA CD ET (Mr J & Mrs A Lamberton)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Arrynmist Kaskade (Rob & Ann Ryan)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Quinora Tell Me More (Carole Hately)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Neut Ch Quinora Lennox Vision RN ET (Carole Hately)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Orical New Beginnings (AI) (L Mills)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Orical Kasper of Vantaa (M Sarkar)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Furballs Salla Lumienkeli (Furballs Kennels)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Garsova Kiri JC (Garsova Kennels)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beauideal Turn On The Charm (R Anderson)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dorwyn Meant To Be (Mrs J I Morris / Miss J Stapleton)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Silversuisse Iron Essence RN (R & M Herba / C & S Harris / Ms H Scott)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Silversuisse Justin Time (AI) (M & R Herba / C & S Harris / Ms H Scott)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Joanne Heard (SA)  (Group Entry : 39)

Best in Group & Intermediate in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Kchise Southern Belle (AI) (Mrs S Neil)
Minor in Group: Dobermann
Indpac Cracklin Rosie (AI) (M B Hart)
Open in Group: Boxer
Aust Ch Valeska Nicely Wrapped (Imp NZ) (Sylvia Choca)

Akita
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Miskas The Marvelous One (Monica A Vaughan)

Boxer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Valeska Nicely Wrapped (Imp NZ) (Sylvia Choca)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Indpac Cracklin Rosie (AI) (M B Hart)
Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Indpac Fun In The Sun (Scott & Sharon Norman)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Leonoco Tuckers Daughter (Ms H Floyd & Mrs A Dobson)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Omaggio Firmino (Rochelle Andrews)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kchise Southern Belle (AI) (Mrs S Neil)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Taejaan American Hustle (Rule-Steele/Burton/Turay/Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Taejaan Storm Ina Tea Cup (N J Rule-Steele)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Valerie Carter (SA)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
CIB & Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
Runner Up in Group: Schipperke
Aust Ch Sanlyn Tell It To The Rain (Imp NZ) (Mrs B K Mulcahy & Mrs L James)
Minor in Group: Lhasa Apso
Zaland Black Is The New Gold (B Beves & N Estatheo)
Puppy in Group: Shih Tzu
Aust Ch Erintoi Artic Diamond (John Sheppard)
Junior in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Quirki Kinda Gal (Katrina Santas)
Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Rewrite the Future at Nailah (Denise M Sylvester)
Aust Bred in Group: French Bulldog
Meralla Quiency Jones (David & Louise Tattersall)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: French Bulldog
Aust Neut Ch Colkerry His Excellency (Sally Cole)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Paceaway Eye Liner (F E L Darling)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Meralla Quiency Jones (David & Louise Tattersall)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tricibwthyn Llan Ceidrych (Mrs J L Fitzgerald & Mr R A Parry)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Cocohills Alfie Baby (Mrs Jennifer & Miss Jordan Fitzgerald)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Colkerry His Excellency (Sally Cole)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mediaevalage Celtic Warrior (K McGuinness/M & J Field)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stordansk Jupiter ov Ganymede (Sheree Lindeman)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aldridge Ginger Bread (AI) (M Bradburn & D Selden)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Underane In Gold (AI) (Sheree Lindeman)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Underane Ishara (AI) (Sheree Lindeman/Rhonda Harvey)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tenkashiro Sylver Gold N Topaz (Denise M Sylvester)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Daesdaemar Sylver Queen (Denise M Sylvester)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar Rewrite the Future at Nailah (Denise M Sylvester)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: CIB & Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hunkeedori Quirki Kinda Gal (Katrina Santas)
Baby of Breed: Hunkeedori Short Back N Sides (AI) (Katrina Santas)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zaland its a kind of magic (Mr B & Mrs L Pepperall)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Zaland Black Is The New Gold (B Beves & N Estatheo)
Baby of Breed: Zaland Bourne Legacy (B Beves & N Estatheo)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sanlyn Tell It To The Rain (Imp NZ) (Mrs B K Mulcahy & Mrs L James)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Tulang Simplysweetasthunda (L & B James / Mulcahy)
Baby of Breed: Tulang Caspa Tells Tails (L & B James Mulcahy)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Erintoi Artic Diamond (John Sheppard)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Gengala Authentink Alex (L M Hickie)

Xoloitzcuintle (Intermediate)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wazzat Juanxolo (T Scheiner & J Z Dinis)