Cowra & District Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 23-May-2021 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Megan Markotany (NSW)   (Total Entry : 322)

Best in Show & Open in Show: Schipperke
Am Gr Ch & Aust Ch Ebonystar Moonshiner Follow The Leader (Imp USA) (L Brown/ G Cruse & N Curwen)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Hartly Crystal Clear (Cathryn Murdoch & Nicole Pearson)
Baby in Show: Labrador Retriever
Tapua Rivers Run Deep (Pauline Gill & Peter Levett)
Puppy in Show: Afghan Hound
Aust Ch Kalutara Living Th Single Life (M Eather & W Harbutt)
Junior in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Pinnacle Broxden Lickety Split (Mrs A & Mr P Booth / Mrs S & A Evans)
Bred by Exhibitor in Show: Australian Kelpie
Aust Ch Tegoura Dont Funk Wthmy Heart (Mr S A & Mrs S M Lewis)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

Baby SweepStakes - 1st Place: Collie (Rough)
Triblu Morning Light (Tracy Rosenkranz)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Welsh Corgi (Pembroke)
Begrayced Gentlemans Portrait (Renay Grace)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Labrador Retriever
Tapua Tell Him Heez Dreaming (Lauren Keen)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Border Collie
Neecabe Versace (Sharon Hannigan)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Patricia Cutler (NSW)  (Group Entry : 35)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Griffon Bruxellois
Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (R & K Bell)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Ertae Ava Attitude (Sue Arthur)
Puppy in Group: Chihuahua (Long Coat)
Grandimage Windsor (Miss C Bull)
Junior in Group: Chinese Crested Dog
Ertae Velvet Vixen (M Sterrett)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Alexabelle Strictly Kosher (S Boyce)
Bred by Exhibitor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Alexabelle Gentle Reign (S Boyce)
Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Suebeau Cool Design (S Arthur & C Letson)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Suebeau Cool Design (S Arthur & C Letson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Alexabelle Billy Elliot (Mrs S G Boyce)
Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Alexabelle Gentle Reign (S Boyce)
Baby of Breed: Ertae Ava Attitude (Sue Arthur)
Intermediate of Breed: Alexabelle Strictly Kosher (S Boyce)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Grandimage Windsor (Miss C Bull)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ertae Velvet Vixen (M Sterrett)
R/UP BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Ertae Step Aside Iv Arrived (Melinda Sterrett)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (R & K Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tzani Giggle McDimples (R J & K A Bell)

Havanese
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hashki Queen of Hearts (P Williams)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Mimbletown Dashing N Debonair (Alannah & William Roberts)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Mimbletown Gilded Brightflame (Alannah & William Roberts)
Res Dog CC & Open of Breed: Thai Silk Tango & Cash (Imp ITA/RUS) (Alannah & William Roberts)
Baby of Breed: Mimbletown Hearts Desire (Alannah & William Roberts)

Pug
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kabova Wrecking Ball (Mrs J Whitney)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Julie O'Flynn (NSW)  (Group Entry : 52)

Best in Group & Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Pinnacle Broxden Lickety Split (Mrs A & Mr P Booth / Mrs S & A Evans)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Sealyham Terrier
Aust Gr Ch Pennyflower Dave In Deep Space (Christine Timms)
Baby in Group: Cairn Terrier
Joymont Money Talks (Kathryn Smith)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Zeracious Changethegame (Ms L Reid & Mrs M Coetzer)
Puppy in Group: Kerry Blue Terrier
Ariahgrove Secret Liaison (Rhonda Dearnaley)
Bred by Exhibitor in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Nikar Deeds Never Done (AI) (Karen Sloane)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Zeracious Sudden Impact (Ms Leighanne Reid)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Nikar Deeds Never Done (AI) (Karen Sloane)

Bull Terrier
Baby of Breed: Corajoso Jagged Edge (Ms C J Shields)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Barragan Bold As Brass At Monterrez (Neil Curwen & Graham Cruse)
Baby of Breed: Joymont Money Talks (Kathryn Smith)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pinnacle Broxden Lickety Split (Mrs A & Mr P Booth / Mrs S & A Evans)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Pinnacle Broxden Split Th Atom (Mrs A & Mr P Booth / Mrs S & A Evans)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Pinnacle Broxden Banana Split (Mrs S & Mis A Evans)

Irish Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Business Lady Iz Plemmeni ZvezD (Imp RUS) (Pamela Gerrey)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Covejack Seaside Dreams (Jayne Hawkins)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Covejack Wild Wahine (Jayne Hawkins)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ariahgrove Secret Liaison (Rhonda Dearnaley)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Kivamynk Jacksons Lad (Dr Carla Day)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pennyflower Dave In Deep Space (Christine Timms)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Zeracious Sudden Impact (Ms Leighanne Reid)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wildbunch Cosmic Rumble (I & L Stanley)
Res Dog CC & Minor of Breed: Zeracious Changethegame (Ms L Reid & Mrs M Coetzer)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Lachlanpark Man Oh Man (Geoffrey & Cheryl Coyte)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lachlanpark Brown Eyed Girl (Geoffrey & Cheryl Coyte)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Brad Santas (NSW)  (Group Entry : 52)

Baby in Group: Labrador Retriever
Tapua Rivers Run Deep (Pauline Gill & Peter Levett)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Moruada In Sync (Mrs S H Wright)
Junior in Group: English Setter
Aust Ch Graylors Shades Of Gray (Marlene Cross)
Intermediate in Group: Hungarian Vizsla
Hubertus Pure Attraction (A Pali)
Aust Bred in Group: Gordon Setter
Aust Sup Ch Triseter Celtic Tartan (Mrs Michele Thomas)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

Cocker Spaniel
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Royal's Friend Ecs Wish Granted (Imp HUN) (Amanda Bray)
Baby of Breed: Braycharm Causing A Commotion (Amanda Bray)
Minor of Breed: Braycharm Better Believe It (Amanda Bray)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Boxcrest Absolute Flirt (Rebecca Pandelis & Helen Roberts)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Azel Deal Or No Deal (Azel Kennels)

English Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Graylors Shades Of Gray (Marlene Cross)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Nundialla Fire N Ice (Marlene Cross)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Moruada Precious Gold (Mrs S H Wright)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Moruada In Sync (Mrs S H Wright)
Dog CC & Junior of Breed: Moruada Gold Dollar (Mrs S H Wright)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Seltsam Line Of Fire (Morgan Rae)

Golden Retriever
Res Dog CC & Minor of Breed: Sonza Enigma (Ian Williams)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Triseter Celtic Tartan (Mrs Michele Thomas)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Hubertus Pure Attraction (A Pali)
R/UP BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Hubertus Up And Ablaze (A Pali)

Irish Water Spaniel
Baby of Breed: Waterboys California Dreaming (Mr & Mrs B P Knowles / Ms P Smith)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tapua Dream Big (Mr P Levett & Ms P Gill)
Baby of Breed: Tapua Rivers Run Deep (Pauline Gill & Peter Levett)
Baby (Dog) of Breed: Tapua Tell Him Heez Dreaming (Lauren Keen)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Ashbolt High Class (AI) TD (Amanda Williamson)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Simon Mills (NSW) (Group Entry : 37)

Puppy in Group: Afghan Hound
Aust Ch Kalutara Living Th Single Life (M Eather & W Harbutt)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Mitteldac Smooth Criminal (Mrs S Taylor)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Gr Ch Dybo Bailey Of Bridlington RA (Sandra Taylor)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kalutara Living Th Single Life (M Eather & W Harbutt)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Mitteldac Smooth Criminal (Mrs S Taylor)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Dybo Bailey Of Bridlington RA (Sandra Taylor)

Ibizan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Lamarque Forever Autumn (AI) (Mr E & Mrs B Wyatt)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Jimab Limited Edition (Mr B & Mrs J Knowles)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pazada Reflections (G & P Russell / A Jones & B Glen)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Megan Markotany (NSW)  (Group Entry : 67)

Best in Group & Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Hartly Crystal Clear (Cathryn Murdoch & Nicole Pearson)
Runner Up in Group & Bred by Exhibitor in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Tegoura Dont Funk Wthmy Heart (Mr S A & Mrs S M Lewis)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Begrayced Gentlemans Portrait (Renay Grace)
Puppy in Group: Border Collie
Neecabe Versace (Sharon Hannigan)
Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Gr Ch Orical Kirsi Of Jove (AI) (L Mills)
Open in Group: Border Collie
Aust Ch Neecabe Handbags and Gladrags (Sharon Hannigan)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup & Neut Ch Hartly Deep Impact (N Pearson)
Runner Up Neuter in Group: Finnish Lapphund
Orical John of Deatnu RA FS S HTM S ET WPD (L Mills)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Embrooke She Will Reign (Emily Clark)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Melcathra Ace High (J Nicholas)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Tegoura Dont Funk Wthmy Heart (Mr S A & Mrs S M Lewis)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tegoura City Escape (T Piercy)

Australian Shepherd
Baby of Breed: Blueamble Got My Wiggle On (A & J Lamberton)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Neecabe Handbags and Gladrags (Sharon Hannigan)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Neecabe Versace (Sharon Hannigan)

Briard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Cacharel Now Look at Me (Mrs L van Coevorden / Mr C & Mrs A Mitchell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cacharel Overt Act (Linda van Coevorden)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Cathgarry Thunderstruck (Kathy Drew)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cathgarry Coco Chanel (Mrs K Drew)
Baby of Breed: Triblu Morning Light (Tracy Rosenkranz)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Orical Kirsi Of Jove (AI) (L Mills)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Orical The Dark Knight Rises (L Mills)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Orical Scarlett Avenger (L Mills)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Orical John of Deatnu RA FS S HTM S ET WPD (L Mills)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ducliffe A Winters Tale (K G Johnson)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Scintilli Frederico (Michelle Graham & Jennifer Block)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Woolebull Windsor At Snodragon (AI) (Hincks /Timms)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hartly Crystal Clear (Cathryn Murdoch & Nicole Pearson)
R/UP BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Hartly How About That (Nicole Pearson)
Baby of Breed: Kelanmee Loveon Display (Kim Tresidder)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Hartly Deep Impact (N Pearson)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Llandwyn I Kona Kii (AI) (L & D Milthorpe)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Llandaff Angel Of The North (L & D Milthorpe)
Baby of Breed: Souvigny Solo (AI) (Mr L D & Mrs D M Milthorpe)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch M-azn Home Sweet Home (Imp USA) (Mrs L Bettison / Mr D Dawes / Mrs R Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aziah And So It Was This Time (Mrs L Bettison)
Baby of Breed: Begrayced Gentlemans Portrait (Renay Grace)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Russell Britten (NSW)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Intermediate in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Hot N Cold (Caroline Yate)
Runner Up in Group & Open in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Southrnwolf's Oh God Of Hosts (S Presland & T Parker)
Baby in Group: Siberian Husky
WolfGirl Winter Storm (L Opbroek & N Tetley)
Minor in Group: Dobermann
Pinnacle Look At Moiii (Mrs S & Miss A Evans)
Puppy in Group: Mastiff
Charvannah Royal Bling (Lee & Anne-Maree Docherty)
Junior in Group: Boxer
Boxberry Xanthous (Mr D W Halliday)
Aust Bred in Group: Dogue de Bordeaux
Aust Ch Bordogue Lincoln (J & A Douglass / R & K Reid)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Southrnwolf's Oh God Of Hosts (S Presland & T Parker)

Boxer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxberry Hot Chickie Babe (Tetley & Opbroek)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Boxberry Dont Eat The Car (Ms N Tetley)
Dog CC & Intermediate of Breed: Boxberry Surfing Legend (Mr D W Halliday)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Boxberry Real Gone Kid (AI) (Mr D W Halliday)
Baby of Breed: Boxberry Piri Piri DMN (Mr D W Halliday)
Junior of Breed: Boxberry Xanthous (Mr D W Halliday)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Boxberry When I Grow Up (Mr D W Halliday & Mrs S J Badman)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whipcracka Cowboy Casanova (S Brinkworth)
Baby of Breed: Brinkybull Just Like Lexie (S Brinkworth)

Cane Corso
Baby of Breed: Kylasha Braveheart (L Opbroek & N Tetley)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Pinnacle Look At Moiii (Mrs S & Miss A Evans)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bordogue Lincoln (J & A Douglass / R & K Reid)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kaitler Flamenco With Daveren (IID) (Shana Lennox)

Mastiff
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Charvannah Royal Bling (Lee & Anne-Maree Docherty)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ahzu Nightmare Befor Christmas WPD (R Mills / J & M Harrison)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ovashun Tequila Sunrise (Mrs M Outten & Ms K Martin)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Benisen No Gou Go Kagiyasou (Imp Jpn) (Anna-Lee Forsberg)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aeukanmanuva Hot N Cold (Caroline Yate)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aeukanmanuva Red Panda (Caroline Yate)
Baby of Breed: WolfGirl Winter Storm (L Opbroek & N Tetley)

Tornjak
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Torpak Jesabel (V Ross /J Babic)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Marilyn Hoy (NSW)  (Group Entry : 26)

Best in Group & Open in Group: Schipperke
Am Gr Ch & Aust Ch Ebonystar Moonshiner Follow The Leader (Imp USA) (L Brown/ G Cruse & N Curwen)
Baby in Group: Japanese Spitz
Belzbentley Hop Like A Husky (Christian Yate)
Minor in Group: Schipperke
Monterrez Ironman At Barragan (Graham Cruse & Neil Curwen)
Puppy in Group: Keeshond
Rymiska Ice Cube (Ray/ Marilyn & Tracey Parker)
Junior in Group: Schipperke
Aust Ch Monterrez Epicentre (G Cruse)

Boston Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Zareba Shinebrite Lika Diamond (M Gorman & G Skinner)

Japanese Spitz
Baby of Breed: Belzbentley Hop Like A Husky (Christian Yate)

Keeshond
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rymiska Ice Cube (Ray/ Marilyn & Tracey Parker)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Rymiska Sweet Like Candy (T Parker)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch & Aust Ch Ebonystar Moonshiner Follow The Leader (Imp USA) (L Brown/ G Cruse & N Curwen)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Monterrez Epicentre (G Cruse)
Res Dog CC & Minor of Breed: Monterrez Ironman At Barragan (Graham Cruse & Neil Curwen)
Baby of Breed: Monterrez Kind Of Special At Barragan(NBT) (Graham Cruse & Neil Curwen)

Tibetan Terrier
Baby of Breed: Gengala Critics Choice (Miss L Hickie / Mr R Barter & Mrs Y Barter)