Wangaratta Kennel & Obedience Dog Club Inc (VIC)

Date of Show : 5-Apr-2024 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Myron Arthur (NSW)   (Total Entry : 305)

Best in Show & Open in Show: Kerry Blue Terrier
Ir Ch Aust Ch Catachgorm Oliver Twist (Imp Ire) (Rhonda Dearnaley)
Runner Up in Show: Border Collie
CIB & Aust Sup Ch Pukawidgee The Moon In Winter (L & A Houlden / J Tyler)
Baby in Show: White Swiss Shepherd Dog
Saffioraire Pretty Fly (AI) (Mrs R Kennedy)
Minor in Show: Labrador Retriever
Terracarol London Calling (Mr G Vernon & Mrs A Hamilton & Miss M Smith)
Puppy in Show: French Bulldog
Tufsteen My Girls Darkside (M Johansson Tufsteen Kennels)
Junior in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Rowemaris Jack Of Diamonds (Robert & Wendy Stobbie)
Intermediate in Show: Siberian Husky
Aeukanmanuva Fire Storm (B W & C J Yate)
Aust Bred in Show: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Allendell Touch Of Class (L & YM Hornsey)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Schipperke
CIB Aust Sup Ch A2O Ch Neut Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)
Runner Up Neuter in Show: Italian Greyhound
Aust Ch Bindahlena Black Eyed Susan (Leisl Wood)

Baby SweepStakes - 1st Place: Dalmatian
Furevaspots Chocoholic (Alicia Ciantar)
Baby SweepStakes - 2nd Place: White Swiss Shepherd Dog
Saffioraire Pretty Fly (AI) (Mrs R Kennedy)
Baby SweepStakes - 3rd Place: Lagotto Romagnolo
Duoforza Warrior Girl (Pagan Brewis)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Basenji
Aust Ch Tambuzi Absolute Altitude (Mr A J Druce)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Clumber Spaniel
Aust Ch Taniwha Aotea (AI) (J Patchett & C Ryan)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Welsh Corgi (Cardigan)
Bethwyn Bugatti (Bethwyn Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Carolyn Butler (NSW)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Open in Group: Pug
Aust Ch Triseter Mopsi Tex (Esther Joseph & Denise MacCallum)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust CH Karlyermai Nuttin Gotta B Rokin (Garwey Kennels)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Matmor Prom Season (Joy McInnes)
Minor in Group: Affenpinscher
Aust Ch Swayd Return To Sender At Bohunt (Gaela Whyte)
Puppy in Group: Pug
Divinise Smooth Operator (J Willoughby)
Junior in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Droverstorm Six Shooter (Mrs D Williams & Mr B Williams)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Bindahlena Black Eyed Susan (Leisl Wood)
Runner Up Neuter in Group: Bichon Frise
Aust & Neut Ch Monjoie Jay Cool Bear (Dr A Dynon)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Swayd Return To Sender At Bohunt (Gaela Whyte)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust CH Karlyermai Nuttin Gotta B Rokin (Garwey Kennels)

Bichon Frise
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Monjoie Miss Sunshine (Dr A Dynon)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Daejilon Wicked Kahlua Kisses (Amanda Richards)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Monjoie Jay Cool Bear (Dr A Dynon)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Matmor Dare to Dream (Joy McInnes)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Innesveil Riverboat Dreams(AI) (Joy McInnes)
Baby of Breed: Matmor Prom Season (Joy McInnes)

Chihuahua (Long Coat)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Mayjoehaven Eloise (Sophie Cotter)

Havanese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hashki Jess (Elloura Park)
Baby of Breed: Ellourapark U Can Do Majik (Vicki Hodson Kerry Webb)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bindahlena One Moment In Time (Leisl Wood)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bindahlena A Golden Gem (Leisl Wood)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Bindahlena Black Eyed Susan (Leisl Wood)

Japanese Chin
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Alwood Sumomo (Janelle Willoughby)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Supacharm Time Fugitive (Mrs D Williams & Mr B Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Droverstorm Six Shooter (Mrs D Williams & Mr B Williams)

Papillon
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch Can Ch Aust Sup Ch Nanrich Topflite Mystery Man (S Goodchild)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Gracepol Puff The Magic Dragon (J Mortensen)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Triseter Mopsi Tex (Esther Joseph & Denise MacCallum)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Raevon Sunday Skool (K Ryan & B Goyarts)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Divinise Smooth Operator (J Willoughby)
Baby of Breed: Kryptonic Ready Set Go (Kim Ryan)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr John Bink (ACT)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
Ir Ch Aust Ch Catachgorm Oliver Twist (Imp Ire) (Rhonda Dearnaley)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Ecirp Shes Got The Look (Ms R Price-Killeen)
Baby in Group: Tenterfield Terrier
Jaksonhills JJJJive Talkin (S K Ball and D J Heath)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Redwhitenblu Dont Say A Word (Lydia Jones)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Whatajack Devils Delight (Mr G Butler & Miss S Cadan)
Junior in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Dumbartons JV William Wallace (Jason Rhodes)
Aust Bred in Group: Scottish Terrier
Aust Gr Ch Tartancrest Ferguson Black Boy (Robert Jealous)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Dixiedaly True Grit (Val Adams)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Clydebrook Gaelic Star (Robert Brooks)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Redwhitenblu Georgia Peach (Lydia Jones)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Newbelle Summer Rain (Mr M & Mrs K Anderson & Mrs M Armfield)
Minor of Breed: Redwhitenblu Dont Say A Word (Lydia Jones)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daminabul Imp Explosive Device (Megan Armfield)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Glenpark Fair Princess (Mr G Perks)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Glenpark Shining Knight (Mr G Perks)
Baby of Breed: Barragan Risque Moves (AI) (Neil Curwen)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Ecirp Shes Got The Look (Ms R Price-Killeen)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ecirp Renaissance (Ms R Price-Killeen)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Whatajack Devils Delight (Mr G Butler & Miss S Cadan)
Baby of Breed: Caddarra The Opalhunter (S Cadan, D Hippsiley & The Late Mrs H Cadan)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ir Ch Aust Ch Catachgorm Oliver Twist (Imp Ire) (Rhonda Dearnaley)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Upinair The Trooper (Robert Brooks)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Dixiedaly True Heart CCD RM SWN TDX AD JD SD (Dianne Costello)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rosemerta The Fynal Echo (Janet Palmer)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Dixiedaly True Grit (Val Adams)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tartancrest Ferguson Black Boy (Robert Jealous)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dumbartons JV William Wallace (Jason Rhodes)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Echostaff Last Temptation (A Freeman)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Monchelpark To Be or Not to Be (Mrs C Borg)
Minor of Breed: Ourgang Untold Gold (Annabel Wolf)

Tenterfield Terrier
Baby of Breed: Jaksonhills JJJJive Talkin (S K Ball and D J Heath)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Myron Arthur (NSW)  (Group Entry : 77)

Best in Group & Junior in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Rowemaris Jack Of Diamonds (Robert & Wendy Stobbie)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Weimaraner
Aust Grand Ch Ashbolt High Class (AI) RN TD ET JC (Amanda Williamson)
Baby in Group: Lagotto Romagnolo
Duoforza Warrior Girl (Pagan Brewis)
Minor in Group: Labrador Retriever
Terracarol London Calling (Mr G Vernon & Mrs A Hamilton & Miss M Smith)
Puppy in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Taniwha Aotea (AI) (J Patchett & C Ryan)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Kelindebar Show Time (L Adams)
Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Wytcher B Starbright (Robert & Wendy Stobbie)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Neut Ch Canawindra Make My Day (Mrs B & Mr C Walter)
Runner Up Neuter in Group: Curly Coated Retriever
Aust Ch Neut Ch Kalonakurl Hot Gossip (Sharon Slater)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taniwha Kakapo TD (J Patchett & C Ryan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Taniwha Aotea (AI) (J Patchett & C Ryan)

Curly Coated Retriever
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Kalonakurl Hot Gossip (Sharon Slater)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rowemaris Jack Of Diamonds (Robert & Wendy Stobbie)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Springdax Dancing In The Dark (Jessica Johinke)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Kezzadae Jedi Master Magik (AI) (Jessica Johinke)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wytcher B Starbright (Robert & Wendy Stobbie)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Rosdukervill Penny Lane (Jessica Johinke)

Field Spaniel
Baby of Breed: Fieldspan Maillot Juane (Sharon Slater)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fourjays Salt Of The Earth (J & J Hagan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Heiderst Goosebumps (H Raabe/ Heiderst Kennels/ Bromhund Kennels/S Sabbatini)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Canawindra Over The Moon (Mrs B & Mr C Walter)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Heiderst Pretty Little Liar (Mrs Heather Raabe & Heiderst Kennels)
Minor of Breed: Canawindra Full Steam Ahead (M J & F L Park)
Minor (Bitch) of Breed: Milangimbi Walking On Eyre (D Miller)
Intermediate of Breed: Canawindra Free And Easy (C & B Walter)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Canawindra Make My Day (Mrs B & Mr C Walter)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Ch Milangimbi Luv Is In The Eyre ET (D Miller)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Huntwyre Duke Of Mokrin (AI) (P & S Meekings)

Hungarian Vizsla
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Divinise Angels Kiss (J Willoughby)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Abbiestar Aix En Provence (Sophie Stuart)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kelindebar Donít Rock The Boat (Linda Adams)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Terracarol London Calling (Mr G Vernon & Mrs A Hamilton & Miss M Smith)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kelindebar Show Time (L Adams)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Duoforza Top of the Range (Pagan Brewis)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wispan Rise and Shine (Pagan Brewis)
Baby of Breed: Duoforza Warrior Girl (Pagan Brewis)

Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lakewinds Makers Mark (Mr T Atkinson & Miss J Jolly)

Spanish Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Incavale Encore for Enrico (Jessica Dawson)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Grand Ch Ashbolt High Class (AI) RN TD ET JC (Amanda Williamson)
Res Bitch CC: Kadma Worth Th Trouble At Ashbolt (AI) (Amanda Williamson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Waldwiese Q The Music (Miss A Haverkamp)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: CIB Aust Gr Ch Waldwiese Same But Different LH (Annie Haverkamp)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr John Bink (ACT) (Group Entry : 15)

Best in Group & Open in Group: Basenji
Aust Sup Ch Glamcurls Champagne Cartel (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Wire Haired)
Aust Sup Ch Dachdotcom Isadore W (Andrea Coss)
Baby in Group: Deerhound
Fyrth Boss Ass Bitch (AI) (M Crossley & S Buchanan)
Puppy in Group: Basenji
Aust Ch Tambuzi Absolute Altitude (Mr A J Druce)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Caprivi Halloween Spicyapplpie (Jacqueline Porter)
Intermediate in Group: Greyhound
Aust Sup Ch Xilone French Kiss (AI) (Ms B McClure)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Nkalakatha Bennu Kya (Julie Spittal)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Glamcurls Champagne Cartel (Jodie Delacourt & Craig Hatzikiriakos)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Glamcurls Moscato Mafia (Louise Foldi / Jodie Delacourt / Craig Hatzikirikos)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tambuzi Absolute Altitude (Mr A J Druce)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jaflyn Magic Laughter (Lyn Brown)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dachdotcom Isadore W (Andrea Coss)

Deerhound
Baby of Breed: Fyrth Boss Ass Bitch (AI) (M Crossley & S Buchanan)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Xilone French Kiss (AI) (Ms B McClure)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Caprivi Halloween Spicyapplpie (Jacqueline Porter)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rhodolite Cissie (Julie Spittal)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Nkalakatha Bennu Kya (Julie Spittal)

Sloughi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Grantulla Ablaq (C Parratt)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Barbara Doyle (VIC)  (Group Entry : 79)

Best in Group & Open in Group: Border Collie
CIB & Aust Sup Ch Pukawidgee The Moon In Winter (L & A Houlden / J Tyler)
Baby in Group: White Swiss Shepherd Dog
Saffioraire Pretty Fly (AI) (Mrs R Kennedy)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Bethwyn Bugatti (Bethwyn Kennels)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Bojojamile Bottoms Up (AI) (Mrs RH Mrs VJ Hutton)
Intermediate in Group: White Swiss Shepherd Dog
Aust Ch Saffioraire Reverberation (Rhiannon Kennedy)
Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Allendell Touch Of Class (L & YM Hornsey)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Warrukadli Voodoo Blues (W & K Ballard)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bobtailz Dixie Moon (Karen Hillas)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Radnor Miss Money Penni (AI) (L Longmuir)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB & Aust Sup Ch Pukawidgee The Moon In Winter (L & A Houlden / J Tyler)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Merrinda Sign Of The Times (Mrs Lyn Allshorn)
Res Dog CC: Neecabe Designed With Detail (R Cochrane & C Cochrane)
Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Sherayle Gift Of Love At Begrayced (Mr C Cochrane & Mrs R Cochrane)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Milangimbi New Year Resolution (D Miller)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Carluke Fabulous Me (Ms B Cramond)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Allendell Touch Of Class (L & YM Hornsey)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cinderhof Brockk (Andrew Drinkwater)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Roxamburg Reaper (R Bentley)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Lordavo Royal Commander RN (Kathleen Raven)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Hartly How Resplendent (Nicole Pearson)
Baby of Breed: Lyndream Itís Champagne Time (Lyn Pearson)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ausled Toke ST RA (Dianne Costello)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ubiqque Silver Springs (Mrs Debra Thorne)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Open of Breed: UK Ch & Aust Gr Ch Joseter Frazer Nash (Imp UK) (Bethwyn Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Bethwyn Bugatti (Bethwyn Kennels)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bethwyn River Song (Bethwyn Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bojojamile Bottoms Up (AI) (Mrs RH Mrs VJ Hutton)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Bojojamile Born to Reign (AI) (Mrs RH & Mrs VJ Hutton)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Markorgi Carry On Danilo (AI) (Mrs S & Mr M Markham)
Baby of Breed: Canaille Polishd Brass Buttons For Begrayced (Mrs R Cochrane)
Open (Dog) of Breed: Markorgi Barkley (Mrs S & Mr M Markham)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Ch Becassmic Seek And Destroy (Mrs R Cochrane)
Reserve Neuter Dog CC: Aust Ch Neut Ch Becassmic Doctor Love At Begrayced (Mrs R Cochrane)
Reserve Neuter Bitch CC: Aust Ch Neut Ch Purdella Its Sensational (Mrs S & Mr M Markham)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Saffioraire Reverberation (Rhiannon Kennedy)
Baby of Breed: Saffioraire Pretty Fly (AI) (Mrs R Kennedy)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Barbara Doyle (VIC)  (Group Entry : 22)

Best in Group & Intermediate in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Fire Storm (B W & C J Yate)
Runner Up in Group & Open in Group: Alaskan Malamute
Aust Sup Ch Niltaran Shyyn On Denison (Niltaran Kennels)
Baby in Group: Dobermann
Cabochon Snap Crackle and Pop (Lynne Harwood)
Junior in Group: Boxer
Boxberry Call Me Maybe (Mr DW Halliday)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Boxer
Aust & Neut Ch Boxberry Spanish Eyes (Mr DW Halliday & Mrs SJ Badman)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Niltaran Shyyn On Denison (Niltaran Kennels)

Boxer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boxberry Catch A Wave (Mr D W Halliday)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boxberry Miracle On The Hudson (Mr D W Halliday)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Boxberry Call Me Maybe (Mr DW Halliday)
Baby of Breed: Boxberry Heatwave (Mr D W Halliday)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Boxberry Spanish Eyes (Mr DW Halliday & Mrs SJ Badman)

Dobermann
Baby of Breed: Cabochon Snap Crackle and Pop (Lynne Harwood)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kaitler Riding With No Breaks (S Chick, M Beyer & C Manton)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aeukanmanuva Fire Storm (B W & C J Yate)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Carolyn Butler (NSW)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Gr Ch Whytewood Gordon Of The Glen (Jalorca Knls)
Runner Up in Group: Great Dane
Aust Sup Ch Danefred Memories Rmade O This (AI) (Frieda Clifton)
Baby in Group: Japanese Spitz
Belzbentley Russian Bell (Rebecca Bentley)
Puppy in Group: French Bulldog
Tufsteen My Girls Darkside (M Johansson Tufsteen Kennels)
Junior in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Kool Aza Kukumba (Alison Drinkwater & Katrina Santas)
Intermediate in Group: Great Dane
Aust Ch Danefred Backin Seventh Heaven (AI) (Amy Foster)
Open in Group: Dalmatian
Daninda Miss Ivy (Mrs C E King)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schipperke
CIB Aust Sup Ch A2O Ch Neut Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Boslea Her Royal Highness (Leanne Brown)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boslea Mister Paparazzi (Leanne Brown)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bewtifulbul Blazing Rebel (AI) (Ian & Karlene Wilson)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Whytewood Gordon Of The Glen (Jalorca Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Daninda Miss Ivy (Mrs C E King)
Baby of Breed: Furevaspots Chocoholic (Alicia Ciantar)
Baby (Bitch) of Breed: Jalorca Star Spangled Edition (AI) (Jalorca Kennels)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tufsteen Most Wanted (AI) (M Johansson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tufsteen My Girls Darkside (M Johansson Tufsteen Kennels)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Danefred Memories Rmade O This (AI) (Frieda Clifton)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Danefred Backin Seventh Heaven (AI) (Amy Foster)
Res Dog CC & Junior of Breed: Borhunter Amongst The Stars (Miss R Halls)
Baby of Breed: Olympasdanes Diamond Nthe Ring (Tracey Wilson)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Belzbentley Hadron Collider (Rebecca Bentley)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Belzbentley McMuffin (Rebecca Bentley)
Baby of Breed: Belzbentley Russian Bell (Rebecca Bentley)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Venlo Under Wraps (Ms L Rawlings)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hunkeedori Kool Aza Kukumba (Alison Drinkwater & Katrina Santas)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Garwey Along Came Jones (Garwey Kennels)

Schipperke
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: CIB Aust Sup Ch A2O Ch Neut Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)