Goulburn Dog Training & Kennel Club Inc (AM Show) (NSW)

Date of Show : 31-Oct-2020 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Katrina Santas (NSW)

Best in Show & Open in Show: Papillon
Aust Ch Gracepol Rhyme N Rhythm (Jessica Mortensen)
Minor in Show: Australian Shepherd
Edensundown Dancing Diva (Paulene Andrews)
Junior in Show: Pointer
Rhyll Playing For Keeps (Branor Threadgold-Wallace)
Intermediate in Show: Basset Hound
Aust Ch Earlingford Howz That (AI) (John Bink)
Aust Bred in Show: Samoyed
Aust Sup Ch Ahzu Nightmare Befor Christmas WPD (R Mills / J & M Harrison)

Baby SweepStakes - 3rd Place: Pug
Sebandee Quintessential Black (Colin Seymour)

Puppy SweepStakes - 3rd Place: Australian Shepherd
Edensundown Dancing Diva (Paulene Andrews)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr John Comerford (NSW)

Best in Group & Open in Group: Papillon
Aust Ch Gracepol Rhyme N Rhythm (Jessica Mortensen)
Aust Bred in Group: Havanese
Aust Ch Karyme Do I Dare (Gail Ransom & Jenny Whitney)

Havanese
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karyme Do I Dare (Gail Ransom & Jenny Whitney)
Baby of Breed: Karyme Queen of Oz (Tracy Stewart)
Minor of Breed: Seasidepak Tangerine Dream (T Stewart & G Ransom)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Oakway Reign Ov Fame (Mrs Maureen Friend)
Res Dog CC & Junior of Breed: Igsquisite Your a Wizard Harry (Maureen Friend)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Gracepol Rhyme N Rhythm (Jessica Mortensen)

Pomeranian
Minor of Breed: Pomquest Magical Moments (Ella Walsh)
Puppy of Breed: Pomquest Daydreamer (B Abraham & R Walsh)

Pug
Baby of Breed: Sebandee Quintessential Black (Colin Seymour)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Westntib Grease Lightning (Mr F Westwood & Mrs A Gibbons)
Baby of Breed: Westntib hollyhocka byebaby (Alisha Gibbons)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Debra Howell (NSW)

Best in Group & Puppy in Group: Bull Terrier (Miniature)
Bullacktiv Stop On Red (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Norwich Terrier
Aust Ch Kivamynk Kathryns Kobby Lad (K Smith & Dr C Day)
Minor in Group: Fox Terrier (Wire)
Amfamous Special Agent (Alicia Fragiadakis & Wendy Wouters)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Driesdale Lucy With Diamonds (Mrs M A Fittler)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bohunt Parting Shot (Robyn Williams)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bullacktiv Stop On Red (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)

Fox Terrier (Wire)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Amfamous Special Agent (Alicia Fragiadakis & Wendy Wouters)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Joelleigh Diamond Solitaire (Leesa Musgrove)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Covejack Seaside Dreams (Jayne Hawkins)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Joelleigh Diamond Triology (Leesa Musgrove)
Baby of Breed: Joelleigh Vision Of Ecstasy (Leesa Musgrove)
Junior of Breed: Joelleigh A Million Dreams (Leesa Musgrove)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kivamynk Kathryns Kobby Lad (K Smith & Dr C Day)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pennyflower Dave In Deep Space (Christine Timms)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Ozwheat God Of Thunder (Lori Ann Davis)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ozwheat Angel Of Truth (Ms L A Davis)

Staffordshire Bull Terrier
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zeracious Sudden Impact (Ms Leighanne Reid)
Minor of Breed: Barrikelba Fireball (Mrs K M Gatt)
Puppy of Breed: Soverenstaff Scarlet Woman (AI) (Mrs K Gatt & Mr A Gatt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Trylou Miss Galliano (Kylie Gatt)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Judith Docksey (NSW)

Best in Group & Junior in Group: Pointer
Rhyll Playing For Keeps (Branor Threadgold-Wallace)
Baby in Group: Cocker Spaniel (American)
Landmark Billy Ocean (Suzana Styles)
Minor in Group: Golden Retriever
Leanr Whispa's In the Wild Wind (L K & R G Williams)
Intermediate in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Showfield Snow King (AI) (S & S Strang)
Runner Up Neuter in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Cigwn Rhapsody in Blue (Elizabeth Thomas)
Open Neuter in Group: English Setter
Nundialla Fight Fire With Fire (M Cross)

Brittany
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kirinbell Get Off My Cloud ET (Samantha Ibbott-Cordi)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kirinbell U Should Be So Lucky (Samantha Ibbott-Cordi)
Baby of Breed: Kirinbell The Girls Got Game (Samantha Ibbott-Cordi)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Tobenlee Moves Like Jagger CD RA JD ET JC (Samantha Ibbott-Cordi)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Showfield Snow King (AI) (S & S Strang)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Showfield White as Snow (AI) (S & S Strang)

Cocker Spaniel (American)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Landmark XXS Sweeter Than Wine (AI) (Suzana Styles)
Baby of Breed: Landmark Billy Ocean (Suzana Styles)

English Setter
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Graylors Shades Of Gray (Marlene Cross)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Nundialla Fight Fire With Fire (M Cross)

Field Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dawnus Bear Force One WPD (S Betts)

Flat Coated Retriever
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Skyehaven Devil At Play (Meaghan O'Shannassy)

German Shorthaired Pointer
Res Dog CC: Heiderst Montanna Moon (Kayla Hincksman)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kruz Song of the Future CCD RE ET (Joanne Hagan)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Leanr Whispa's In the Wild Wind (L K & R G Williams)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Metropolis Memorial JoieDeVivre (Robyn Hanney)
Baby of Breed: Metropolis Triomphe Tinkerbell (Ms R Hanney)

Hungarian Wirehaired Vizsla
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Vadaszat Hell On The Heart (Alex Whyte)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cigwn Blues at Sun Rise (Elizabeth Thomas & Katy Thomas)
Baby of Breed: Blackhills Sweet Surrender to Cigwn (Imp NZ) (Elizabeth Thomas)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Cigwn Rhapsody in Blue (Elizabeth Thomas)

Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Rhyll Playing For Keeps (Branor Threadgold-Wallace)

Welsh Springer Spaniel
Dog CC & Intermediate of Breed: Ffion Make the Sparks Fly (Imp NZ) (Melissa Wadsworth)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Susan Brown (NSW)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Basset Hound
Aust Ch Earlingford Howz That (AI) (John Bink)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Trisven Hell in Heels (Andrea Coss)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Earlingford Howz That (AI) (John Bink)

Beagle
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brialey Frozen In Time (AI) (Andrea Coss)
Bitch CC: Tirrike My Sweet Illusion (Andrea Coss)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: EchoLake Collector Of Souls (Kerri-Ann Pitt-Lancaster)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Kuvutia Stunna Superstar (Mrs J Thompson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)

Minor in Group: Australian Shepherd
Edensundown Dancing Diva (Paulene Andrews)
Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Snofyre Omg Oh What Kaos (C Fitzgerald & G Richards)
Runner Up Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Hartly Deep Impact (N Pearson)

Australian Cattle Dog
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Wazwallaby Legacy of the free (I Freeman)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Edensundown Dancing Diva (Paulene Andrews)
Minor (Dog) of Breed: Edensundown Midnight Runner (Paulene Andrews)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stylwise Mess Is Mine (Jessica Buckley)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stylwise No Apologies (Jessica Buckley)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Stylwise Simple Plan (Jessica Buckley)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kellagem Somthn Inthway Shmovs (Brooke Taylor)
Minor of Breed: Uttercharm My Kozmic Girl (AI) (Joanne Symonds)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Snofyre Omg Oh What Kaos (C Fitzgerald & G Richards)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Orical Cinder Glow (L Vial & J Hing)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Woolebull Windsor At Snodragon (Hincks /Timms)

Shetland Sheepdog
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Hartly Deep Impact (N Pearson)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Fergwyn All That Jazz (B Ludowici & M Young)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Becassmic Amore For Begrayced (Renay Grace)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Eishund Blonde By Design (Angela Sneddon)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Kassreign Armed N Dangerous (Dr Alicia Kasbarian & Mr Daniel Sneddon)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Beverley Daines (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Sup Ch Ahzu Nightmare Befor Christmas WPD (R Mills / J & M Harrison)
Baby in Group: Mastiff
Charvannah The Perfect Storm (Lee & Anne-Maree Docherty)
Junior in Group: St Bernard
Lusanne Just a Kool Kid (Imp NZ) (Ms Judith Brunton & Mr Neil Ford)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: St Bernard
Aust Sup Ch Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Berglowe Bergalicious (E Vandermeel)

Mastiff
Baby of Breed: Charvannah The Perfect Storm (Lee & Anne-Maree Docherty)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Omaggio Firmino (Rochelle Andrews)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Newfantastic Light my Fire (Margaret Rogers)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Arcticpalace Ocean Siren (K & N Brunton/ C & R Foster)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ahzu Nightmare Befor Christmas WPD (R Mills / J & M Harrison)
Res Bitch CC: Aust Gr Ch Ahzu You Better Watch Out WPD (J & M Harrison)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Asyut Any Tick Oth Clock (S M Ansell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Regenstauf Master of Mayhem (Susanne Ansell)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lusanne Just a Kool Kid (Imp NZ) (Ms Judith Brunton & Mr Neil Ford)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Temzin Thundastar Pemba (Mrs C Allen)

Yakutian Laika
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Rave Review Hugs And Kisses (Imp RUS) (L Mills)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Peter Cutler (NSW)

Runner Up in Group & Open in Group: Schipperke
Am Gr Ch Ebonystar Moonshiner Follow The Leader (Imp USA) (L Brown/ G Cruse & N Curwen)
Intermediate in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Sintee Star Dust (D Small/ M Duncan)

Chow Chow
Bitch CC & Puppy of Breed: Katasia Rain Hail Shine (K Campbell)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Polka Dot Bikini JC (R & D Harbin)

Peruvian Hairless Dog (Large)
Baby of Breed: Xioma Wild Wild West (Melanie Cager)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sintee Star Dust (D Small/ M Duncan)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch Ebonystar Moonshiner Follow The Leader (Imp USA) (L Brown/ G Cruse & N Curwen)

Shih Tzu
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tzutique All Sass N Spark (Julie Wardell/Robyn Hawke)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Catch the Wind Erbosedition (Imp SLO) (Pamela Ellis)