T & G All Breeds Dog Club of NSW Inc (NSW)

Date of Show : 26-Jul-2013 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Dr P Nisalak (Thailand)   (Total Entry : 672)

Best in Show & Open in Show: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway At Rosemount (F Darling / R & D Besoff & G Vernon)
Runner Up in Show: Pekingese
Aust Sup Ch Frawai Reflections (Frances Wickens and Marie Patten)
Baby in Show: Jack Russell Terrier
Runninjacs Pitch Perfect (Kimberley Azzopardi)
Puppy in Show: Siberian Husky
Aeukanmanuva Mystery Girl (B & C Yate / A Becconsall & K Fisher)
Aust Bred in Show: Bullmastiff
Aust Ch Costog Mompessons Home Bru (Roni Oma)
Open Neuter in Show: Siberian Husky
Aust Sup / NZ & Neut Ch Aeukanmanuva All that Jaz (B W & C J Yate)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Kenneth Chuah (Mal)  (Group Entry : 115)

Best in Group & Open in Group: Pekingese
Aust Sup Ch Frawai Reflections (Frances Wickens and Marie Patten)
Puppy in Group: Havanese
Aust Ch Hashki Kamikaze Kid (P Williams)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Breshaad Got The Notion (Mr B Noakes & Miss T Perkiss)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tejada Gotya Nickers In A Knot (K Spiteri & G Greig)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Redcrest Royal Trinket (Imp NZ) (K & M Munro)
Junior of Breed: Aust Ch Breshaad Got The Notion (Mr B Noakes & Miss T Perkiss)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Karakush Wax On Wax Off (Le & Helen Gibson / S & L Toomey)

Griffon Bruxellois
Baby of Breed: Nagpuni Midnight Mischief (Terri Odell)

Havanese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hashki Kamikaze Kid (P Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hashki Dark N Devious (Jo McIntyre)
Baby of Breed: McSanta Danger Zone (Jo McIntyre & Michelle Santamaria)
Minor of Breed: Aust Ch Hashki Little Miss Dynamite (Philip Williams)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Angelini April In Paris (Mrs B De Santi)

King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Delsasse Amelia Bodelia (Wilson & Smith)

Maltese
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Marblanc Heavns HollywoodGlama (Mrs M Atkinson)
Baby of Breed: Aust Ch Marblanc Tearsinheaven (Mrs M P Atkinson)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Marniechar Marquise (Kathy Potts)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yaramanlodge Country charm (Barbara Smith)
Minor of Breed: Minelphi Kelis (Kathy Potts)
Junior of Breed: Aust Ch Yaramanlodge Touch Of Gold (Barbara Smith)

Papillon
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mondelise Hot Gossip (S Macfarlane)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Frawai Reflections (Frances Wickens and Marie Patten)

Pomeranian
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pompillon Can't B Tamed (Di Cavanagh)
Puppy of Breed: Jordysong Little Lion Man (R Walsh)

Pug
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Kabova Single White Female (Jenny Williams)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kealoha Kailani at VRose (Imp USA) (Suzanne Knowles)
R/UP BOB & Minor of Breed: Karojenbe This Magic Moment (Suzanne Knowles)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr A B Santos III (Philippines)  (Group Entry : 74)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Sofasogood Edge of Darkness (Ms Elisa Scala)
Runner Up in Group: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Baylock Master Brew (Miss Kimberley Azzopardi)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Runninjacs Pitch Perfect (Kimberley Azzopardi)
Minor in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Emelpee Electric Blue (Kelly Hooper)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Clayco High Mtn Riverland (Kelly Hooper)
Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Baylock Heart Of Fire (Miss K Azzopardi & Mr N Luke)
Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Ch Helstaff Hellava Showoff (Karen Crawley)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Amseraphs The Power Of Passion (AI) (T & K Steen)
R/UP BOB and Dog CC: Amseraphs Strike Force (T Steen)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Riverlands Mr Brownstone (Kelly Hooper)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Clayco High Mtn Riverland (Kelly Hooper)
Baby of Breed: Emelpee Believe In Me (Kelly Hooper)
Minor of Breed: Aust Ch Emelpee Electric Blue (Kelly Hooper)

Fox Terrier (Wire)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Graebrook Arose By Any Other Name (Graebrook Kennels)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Baylock Master Brew (Miss Kimberley Azzopardi)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Baylock Heart Of Fire (Miss K Azzopardi & Mr N Luke)
Bitch CC & Puppy of Breed: Joelleigh Diamond Dazzler (Leesa Musgrove)
Baby of Breed: Runninjacs Pitch Perfect (Kimberley Azzopardi)
Minor of Breed: Covejack Sea Sprite (Jayne Hawkins)
Aust Bred of Breed: Joelleigh Darya Ye Noor (Leesa Musgrove)

Parson Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Beaconway Touch O Class (Ellem/Trainor)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Madalar Singaporesling (Ellem/Trainor)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sofasogood Edge of Darkness (Ms Elisa Scala)
Bitch CC: Aust Ch Numoon Devils Romance (K Snerling)
Puppy of Breed: Jaybeecee Reign of Terror (Ms Elisa Scala)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Helstaff Hellava Showoff (Karen Crawley)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch White Villan Vengeance is Mine (Imp FIN) (Mrs L K Brown)
Baby of Breed: Macbraedly Fromrussia Withlove (Mrs L K Brown)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Dr A Kasemsanta (Thailand)  (Group Entry : 80)

Runner Up in Group & Junior in Group: Golden Retriever
Fantango Playing the Game (AI) (Janelle Salvestrin & Paul Middleton)
Minor in Group: Cocker Spaniel (American)
Highgatte Fabulosity (E Smith & V Masterfield)
Open Neuter in Group: Lagotto Romagnolo
Aust / NZ & Neut Ch Tartufo Zabaglione ET (Cathie Ashurst)

Brittany
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tobenlee Moves Like Jagger (Samantha Ibbott-Cordi)

Cocker Spaniel
Bitch CC: Ryangaye Reason T Sing (Amanda Boulatsakos)

Cocker Spaniel (American)
Minor of Breed: Highgatte Fabulosity (E Smith & V Masterfield)

English Setter
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bendeela To The Manor Born (Paul Terrett)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Aldersett Amber Atsunset (Paul Terrett)

English Springer Spaniel
Baby of Breed: Azudance Diamonds In The Sky (Miss M Lauder)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Fantango Playing the Game (AI) (Janelle Salvestrin & Paul Middleton)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup & NZ Ch Dykinta Take A Chance (Wendy Atkins)
Intermediate of Breed: Goldtreve Wild Murphy Magic (Rachael Ohlrich)

Labrador Retriever
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Aralyen Melting Moment (Dianne Blaney)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lagottostar Bellatrix (Cathie Ashurst)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust / NZ & Neut Ch Tartufo Zabaglione ET (Cathie Ashurst)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chesterhope Dangerous Liaison With HiPoint (Imp NZ) (J & R Mirto)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch HiPoint Under The Tuscan Sun (AI) (Hipoint Kennels)

Weimaraner
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Ashlaren Lulu Loves To Limbo (D Hall / E Knox)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr T Watanabe (Japan) (Group Entry : 128)

Minor in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Rokeena Last Tango In Paris (R J & R J Wallis)
Puppy in Group: Irish Wolfhound
Wulfgar Deirdre (S Gendle)
Aust Bred in Group: Borzoi
Aust Sup Ch Kenibea Murphys Law (Shannon / Ros & Greg Barden)
Open Neuter in Group: Basset Hound
Aust Ch Lachambre Nouveau Star (Amber and Julie O'Flynn)

Afghan Hound
R/UP BOB & Minor of Breed: Aust Ch Aboukir Toughen Up (Cootes / Day / Sinclair / S & N R Johensen)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aboukir Suckit Up Buttercup (AI) (Day & Sinclair)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Lachambre Sir Star Gazer (Amber and Julie O'Flynn)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Lachambre Ruby Fortune (Amber and Julie O'Flynn)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Lachambre Nouveau Star (Amber and Julie O'Flynn)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sarangrave Smoke N Daggers (Imp NZ) (Robert J R Lucas)

Borzoi
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kenibea Murphys Law (Shannon / Ros & Greg Barden)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Puppy of Breed: Bliscoli Blue Butterfly (Ms Sandra Henderson)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stardayne Royal Emperor (Janice Sharp)
Minor of Breed: Stardayne Fifth Avenue Special (Janice Sharp)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarrangower Tyzack (Douglas McKay)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tarrangower Tangerina (Douglas McKay)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tischamingo Lonhro (J & F Walker)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wulfgar Aine (John Verrell)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Wulfgar Deirdre (S Gendle)

Norwegian Elkhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Feralas Cindia (B & C Monckton)
Junior of Breed: Aust Ch Feralas Royal By Design (C & B Monckton)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr & Aust Sup Ch Rokeena Garcon Reveur (R J & R J Wallis / R Hay & S Marshall)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Rokeena Last Tango In Paris (R J & R J Wallis)
Baby of Breed: Rokeena Mack The Knife (R J & R J Wallis)
Junior of Breed: Aust Ch Rokeena Addicted To Love (R J & Y T Lauder)

Saluki
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Baghdad A Miss Demeanor (Paula Bockman Chato and Lyndell Ackerman)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr G Salud (Philippines)  (Group Entry : 98)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Blueamble Stelaluna (Mr A & Mrs J Lamberton)
Runner Up in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Prince (JL Docksey)
Intermediate in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Ch Rerifar Serendipity (Fay Philp)
Open Neuter in Group: Australian Kelpie
Aust & Neut Ch Ashem Mallee Boy (Leanne Hagarty)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ashem Red Poppie (Leanne Hagarty)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ashem Mallee Boy (Leanne Hagarty)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Blueamble Stelaluna (Mr A & Mrs J Lamberton)
Baby of Breed: Blueamble On The Stage (A J Lamberton & R Shaw)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Keiramyst Mi Wizard of Oz PT (Lynda Brandt)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Bitch CC: Belganprix Hear Me Iam Talking (Fay Philp)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rerifar Serendipity (Fay Philp)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Yarrancoly Playin With Fire (T & J Baldwin)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust & NZ Ch Yarrancoly Shock To The System (T & J Baldwin)
Intermediate of Breed: Aust Ch Yarrancoly Kickem To The Kerb (T & J Baldwin)
Neuter BOB: Aust Ch Neecabe Writn N Stars HT (Margaret Aldous)

Collie (Rough)
Minor of Breed: Vedamea A Spell I'm Under (B & L Ryan)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Avahlee PrettyGirl OnThe Prowl (J MacGowan)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Rubysway Passion Pop (Gail & Danielle Edmunds)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pamakay Georgia (Mr T & L Gehrke)

Old English Sheepdog
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hartwyn Royal Zulu CD CCD RN (Pauline A Hartwell)

Puli
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Rustufarion Bubble The Brew (P Hartwell & R Valore)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Prince (JL Docksey)

Welsh Corgi (Pembroke)
Minor of Breed: Aust Ch Bojojamile Been Worth The Wait (R H & V J Hutton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr S Swee Lin (Malaysia)  (Group Entry : 80)

Best in Group & Puppy in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Mystery Girl (B & C Yate / A Becconsall & K Fisher)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Ch Costog Mompessons Home Bru (Roni Oma)
Minor in Group: Rottweiler
Treverhund Django (Deborah Thomas)
Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Sup / NZ & Neut Ch Aeukanmanuva All that Jaz (B W & C J Yate)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Saterhundens London Paddington (L Brand)
R/UP BOB & Junior of Breed: Branbern Cha Chi (Brand/Peterson/Peterson)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Costog Mompessons Home Bru (Roni Oma)
Baby of Breed: Gameguard Squizzy Taylor (Glenn Sparham & Brooke Turner)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Deauxrogue Nemesis (Deauxrogue / Beaurumba)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beaurumba Twice The Spice (Miss R Hodgson)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Guardian Night Goddess (Guardian Kennels)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Guardian CelticGoddessOfHarmony (Guardian Kennels)

Rottweiler
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Treverhund Black Caviar (R Campbell & D Thomas)
Minor of Breed: Treverhund Django (Deborah Thomas)

Schnauzer (Miniature)
Bitch CC: Aust Ch Colebrook Heads Or Tails (R & N E Inglis)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Colebrook Come In Spinner (R & N E Inglis)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aeukanmanuva Mystery Girl (B & C Yate / A Becconsall & K Fisher)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch UtopiaLand Show Me ET (D Lan & K Lucas)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup / NZ & Neut Ch Aeukanmanuva All that Jaz (B W & C J Yate)

St Bernard
Baby of Breed: Casperscove Harpers Bazaar (Jamie & Tracy Clapham)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr G Krishnan (Malaysia)  (Group Entry : 97)

Best in Group & Open in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway At Rosemount (F Darling / R & D Besoff & G Vernon)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Ch Placky Just Got The Attitude (Sue Plackett / Janice Newling)
Puppy in Group: Shih Tzu
Aust Ch Placky Both Guns Loaded (Sue Plackett)
Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Neut Ch Tenkashiro Momo Sylver (Denise M Sylvester)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Rhobull's Leonardo (Imp UK) (Mr S Hurford & Miss K Todd)
Puppy of Breed: Aust Ch Headshot Special Edition (Lisa & Graham Robinson)
Junior of Breed: Aust Ch Headshot First Edition (Lisa & Graham Robinson)

Chow Chow
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Sherae A Bootscootin Blue Koala (Mrs J Jay)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Paceaway At Rosemount (F Darling / R & D Besoff & G Vernon)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Xpensive Liason (F Darling, G Vernon & R & D Besoff)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Emorette Rolls Royce (K McAndrew)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Lepride Dita Von Tesse (Gail Skinner)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kochak Omnipotent (Sharyn Wright)
Dog CC: Aust Ch Rithpen King of Kings (Brian Elsley)
Minor of Breed: Stordansk Davincis Aria (AI) (Mrs Julie Hyde)
Puppy of Breed: Stordansk Davincis The Maestro (Julie Hyde & Donna Gregor)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tenkashiro Sylver Lightening (Denise Sylvester)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Tenkashiro Sylver Aussie Banjo (Denise M Sylvester)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Neut Ch Tenkashiro Momo Sylver (Denise M Sylvester)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Wayatinah Jhombel Bayjing (Ms M D Batey)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Wayatinah Cherokee (Mrs M D Batey)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Placky Just Got The Attitude (Sue Plackett / Janice Newling)
Bitch CC: Aust Ch Placky Oh So Dreamy (S J Plackett)
Minor of Breed: Placky Im Just Divine (Sue Plackett)
Puppy of Breed: Aust Ch Placky Both Guns Loaded (Sue Plackett)