Novocastrian Ladies Canine Assocation (PM) (NSW)

Date of Show : 22-Feb-2014 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Patricia Hall (NSW)   (Total Entry : 405)

Best in Show & Open in Show: Bichon Frise
Aust Sup Ch Kelzarki Kissing Bandit (Mr L Bradney / Miss P Page & Mr T Tancred)
Runner Up in Show: Keeshond
Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan (Katrina L Santas & Brett Thompson)
Baby in Show: West Highland White Terrier
Aust Ch Macbraedly Idilizedan Vilified (Mrs L K Brown)
Minor in Show: Beagle
Duzzie Dudley Do Ryder (Megan Flemming)
Puppy in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Clayco Walk On By (S McMahon / S Mills & A Knight)
Junior in Show: Borzoi
Aust Ch Kenibea Show Meth Money (S & D Albert / R & G Barden)
Intermediate in Show: Basset Hound
Aust Sup Ch Dowjac Tchaikovskys Tempo (S J Dowell & J A Vandenberg)
Aust Bred in Show: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)  (Group Entry : 101)

Best in Group & Open in Group: Bichon Frise
Aust Sup Ch Kelzarki Kissing Bandit (Mr L Bradney / Miss P Page & Mr T Tancred)
Runner Up in Group: Pug
Can Gr Ch & Aust Ch Rose's Sharp Dressed Man (Imp USA) (J Williams)
Baby in Group: Pug
Kabova The Usual Suspects (Jenny Williams)
Minor in Group: Pug
Kabova Scored A Home Run (J Williams)
Puppy in Group: Maltese
Aust Ch Erintoi My Magic Dream (J L Sheppard)
Junior in Group: Havanese
Aust Ch Hashki Pocahontas Pookie (Philip Williams)
Intermediate in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Cricklewood Night Of Magic In Paris (Imp NZ) (Miss A Barber & Ms M Parker-Brien)
Aust Bred in Group: Pug
Kangala High Priority (Kerry Cannon)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kelzarki Kissing Bandit (Mr L Bradney / Miss P Page & Mr T Tancred)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karakush Wax On Wax Off (Sid & Lynne Toomey/ Le & Helen Gibson)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cricklewood Night Of Magic In Paris (Imp NZ) (Miss A Barber & Ms M Parker-Brien)
Bitch CC & Junior of Breed: Kehael Luna Lovegood (Jannelle Tremenheere)
Baby of Breed: Raweke Toffee Truffle (Shane Thomas)

Havanese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hashki Pocahontas Pookie (Philip Williams)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Hashki Kamikaze Kid (P Williams)

Italian Greyhound
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Berizza Californication (Steve & Debbie Albert)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Darkrai Twisted Sunshine (Mr J Powell)

Maltese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Erintoi My Magic Dream (J L Sheppard)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Marblanc Tearsinheaven (Mrs M P Atkinson)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Happyecho Magic Spice (Phillip and Elaine Cross)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Minelphi Just The Way You Are (E G Cross)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yaramanlodge Touch Of Gold (Barbara Smith)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Can Gr Ch & Aust Ch Rose's Sharp Dressed Man (Imp USA) (J Williams)
R/UP BOB: Aust Sup Ch Kangala Likidysplitz (Kerry Cannon)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kangala High Priority (Kerry Cannon)
Baby of Breed: Kabova The Usual Suspects (Jenny Williams)
Minor of Breed: Kabova Scored A Home Run (J Williams)

Tibetan Spaniel
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Banlan Cha Cha Cha (Miss A Goodall)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bellayorki Biagio (J Moore)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Elizabeth Gunter (NSW)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Clayco Walk On By (S McMahon / S Mills & A Knight)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Sup Ch White Villan Vengeance is Mine (Imp FIN) (Mrs L K Brown)
Baby in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Macbraedly Idilizedan Vilified (Mrs L K Brown)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Shindarrah Fire Starter (M Jurkow)
Junior in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Madusty Terrors Tears Of Joy (Margo Fitzpatrick)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Mindura My Party Time (Jayne Hawkins)
Open in Group: Bull Terrier
Aust Gr Ch Bullromanose Dark Moment (Kelvin & Margaret Frost)

American Staffordshire Terrier
R/UP BOB & Minor of Breed: Robanty Park Avenue Pollyanna (T & K Hill)
Dog CC & Puppy of Breed: Robanty Top Of The Rock (T & K Hill)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rebelglen Blue Vagabond (Kevin Heald)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Spalpeen Missy Higgens (Karen Simpson)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Bullromanose Dark Moment (Kelvin & Margaret Frost)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Niallan Wynonna (Kelvin & Margaret Frost)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Clayco Walk On By (S McMahon / S Mills & A Knight)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mindura My Party Time (Jayne Hawkins)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Covejack Sea Sprite (Jayne Hawkins)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ardgaeithe Ballinbar Magnus (N Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ardgaeithe Ballinbar Bubblegum (N Smith)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Stafforce Brindle Babe (Kim Sammut)
Minor of Breed: Shindarrah Fire Starter (M Jurkow)
Junior of Breed: Jaybeecee Reign of Terror (Ms Elisa Scala)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Madusty Terrors Tears Of Joy (Margo Fitzpatrick)
Baby (Dog) of Breed: Silvieras Rajas Headliner (Mrs H Berecry)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch White Villan Vengeance is Mine (Imp FIN) (Mrs L K Brown)
Baby of Breed: Aust Ch Macbraedly Idilizedan Vilified (Mrs L K Brown)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Kay Eldred (NSW)  (Group Entry : 52)

Best in Group & Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
Runner Up in Group & Open in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Gr Ch Bushwacker Hot Pursuit via Highclaire (Imp UK) (Sylvia Brackman)
Baby in Group: Clumber Spaniel
Thaxmead My Martini (Imp NZ) (Kerry Cannon)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Barbet Back T You Jealous Ones (G C Woodward)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Silvaspring Wish Upon A Star (E / M & A Borg)
Junior in Group: Labrador Retriever
Silverstream Honey Rose (Cherilyne Blackman)
Intermediate in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Hawksdale Lasting Impression (Gillian Holmes)

Brittany
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tobenlee Moves Like Jagger (Samantha Ibbott-Cordi)

Clumber Spaniel
Baby of Breed: Thaxmead My Martini (Imp NZ) (Kerry Cannon)

Cocker Spaniel
Minor of Breed: Aust Ch Barbet Back T You Jealous Ones (G C Woodward)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Curltriever Here Comes The Sun (Christine Kelly)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Cardhu Scents Of Power (E & M Borg)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Silvaspring Wish Upon A Star (E / M & A Borg)
Minor of Breed: Cardhu Flat Bush Burning (E & M Borg)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Meadowbriar Lady De Bourgh (J & R Robertson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Fieldspan Jammie Dodger (John & Rachel Robertson)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hawksdale Lasting Impression (Gillian Holmes)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hawksdale Positive Whisper (Ms G L Holmes)

Golden Retriever
Bitch CC & Minor of Breed: Wynwhisper Trouble (B Gaywood)

Irish Red and White Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Tintookie Gallipoli Hero CDX (Linda Bennett)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Silverstream Regal Moon (Cherilyne Blackman)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Silverstream Milky Way (Cherilyne Blackman)
Bitch CC & Junior of Breed: Silverstream Honey Rose (Cherilyne Blackman)
Baby of Breed: Silverstream River Of Dreams (Cherilyne Blackman)
Baby (Bitch) of Breed: Silverstream River Mist (Cherilyne Blackman)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Aust Ch Tarshona Cruise Control (Mrs K & Miss C Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Anasadatar I Dreamed the Dream ET (Mrs K & Miss C Walker)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wynwhisper Wicked (Bronwyn Gaywood)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Bushwacker Hot Pursuit via Highclaire (Imp UK) (Sylvia Brackman)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mycroft Meredith (Sylvia Brackman)
Baby of Breed: Mycroft Merlion (S J Brackman)
Baby (Bitch) of Breed: Mycroft Mayahuel (S J Brackman)
Puppy of Breed: Lornelane Not Rocket Science (D & L Meagher)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Patricia Hall (NSW) (Group Entry : 53)

Best in Group & Intermediate in Group: Basset Hound
Aust Sup Ch Dowjac Tchaikovskys Tempo (S J Dowell & J A Vandenberg)
Runner Up in Group & Open in Group: Whippet
Aust Sup Ch Goodwill Soul Sister (Steve & Debbie Albert)
Baby in Group: Basset Hound
Chezami Coming At Ya (P & M Simmons)
Minor in Group: Beagle
Duzzie Dudley Do Ryder (Megan Flemming)
Junior in Group: Borzoi
Aust Ch Kenibea Show Meth Money (S & D Albert / R & G Barden)
Aust Bred in Group: Irish Wolfhound
Aust Sup Ch Wulfgar Aghamore (Paul Galvin)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Bullab Xenas Cleopatra (Megan Flemming & Troy Keyte)
R/UP BOB: Aust Ch Bullab Xenas Safiya (Miss M Clift)
Minor of Breed: Bullab Cleos Princess (Megan Flemming & Troy Keyte)
Junior of Breed: Aust Ch Kanibaru Black Elikia (Dr D Braithwaite)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Dowjac Tchaikovskys Tempo (S J Dowell & J A Vandenberg)
Baby of Breed: Chezami Coming At Ya (P & M Simmons)
Minor of Breed: Aust Ch Dowjac Osi Golden Queen in the Night (AI) (S J Dowell & J A Vandenberg)

Beagle
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Duzzie Dudley Do Ryder (Megan Flemming)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Duzzie Pretty Tuff (Megan Flemming)
Intermediate of Breed: Aust Ch Caermyrddin Echo In Time (Megan Flemming)

Borzoi
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kenibea Show Meth Money (S & D Albert / R & G Barden)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Meydak Phil A Delphia (Barry Meyers)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ballyboughal St Bridget (Imp NZ) (D G Hoyle & A Beecher)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wulfgar Aghamore (Paul Galvin)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Ollmorcu Last Stand (AI) (Paul Galvin)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ballahond Moola Bayou CCD RN ET (Sandra Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ballahond White Satin Bay (Sandra Bell)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Goodwill Soul Sister (Steve & Debbie Albert)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Goodwill Dont touch My Duco (Steve & Debbie Albert)
Baby of Breed: Shenace Ya Wear It Well (Imp NZ) (Steve & Debbie Albert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr William Gunter (NSW)  (Group Entry : 46)

Runner Up in Group & Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aziah A Gift Of A Thistle (Mrs Liana Bettison)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Freevale Kiss My Art (M & C Morris)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Dykinta Sea Shepherd (L Meagher)
Intermediate in Group: Briard
Aust Ch Tiahart Hellene (D & JM Bartley)

Australian Shepherd
R/UP BOB: Aust Ch Dykinta I Gotta Feeling (Ros Fraser)
Dog CC: Aust Sup Ch Dreamoz Inaugural Boy (C & J Cotton)
Puppy of Breed: Aust Ch Dykinta Sea Shepherd (L Meagher)
Junior of Breed: Aust Ch Dykinta Sea Patrol (Ros Fraser)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mirribandi Corsini Grayson (AI) (T A Glawson)

Briard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tiahart Hellene (D & JM Bartley)

Finnish Lapphund
Baby of Breed: Aust Ch Snofyre Beyond Odinsson (Mr J Powell / Miss S M Fishburn & Ms C Fitzgerald)

German Shepherd Dog
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Freevale Peek A Boo (M & C Morris)
Baby of Breed: Aust Ch Freevale Kiss My Art (M & C Morris)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aziah A Gift Of A Thistle (Mrs Liana Bettison)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Jan Kirin (ACT)  (Group Entry : 44)

Baby in Group: Rottweiler
Valstam Harleys Octane (Donna Borg & Mathew Krueger)
Minor in Group: Samoyed
Aust Ch Anaky Faith Trust N Pixie Dust (Hill / Harrison)
Intermediate in Group: Newfoundland
Aust Ch Newfcastle Devil Gate Drive (Nagle / Durell)
Aust Bred in Group: Rottweiler
Aust Gr Ch Zalapa Son Of A Gun (Donna Borg & Mathew Krueger)

Alaskan Malamute
Baby of Breed: Nukabiitka Newgirl Ontheblock (Dean Gibbons)

Anatolian Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Silverwerro Bronson (Mr C Tillier)

Bernese Mountain Dog
R/UP BOB: Zanzebern Absolute Wipeout (L Carpenter / J Porter & N Lennon)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bocsavil Just As Enchanting (M & J Carey)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Guardian Moon Goddess (Judith A Oliver)
Baby of Breed: Guardian Absolutely Fabulous (AI) (Mrs S Dunn / Mr S & Mrs L Vowles)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Magnufi Eliana (Lorene Cantarella)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Newfcastle Devil Gate Drive (Nagle / Durell)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Newfcastle Black Label (Wallace & Nagle)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Zalapa Son Of A Gun (Donna Borg & Mathew Krueger)
R/UP BOB & Junior of Breed: Treverhund Django (Deborah Thomas)
Baby of Breed: Valstam Harleys Octane (Donna Borg & Mathew Krueger)

Samoyed
Minor of Breed: Aust Ch Anaky Faith Trust N Pixie Dust (Hill / Harrison)

Shiba Inu
Baby of Breed: Wolfworx Kaizoku Misaki De (Shanyn Dunn)

Siberian Husky
R/UP BOB & Puppy of Breed: Darshiva Calm B For The Storm (Michele Kearney)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr David Thorpe (NSW)  (Group Entry : 71)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan (Katrina L Santas & Brett Thompson)
Runner Up in Group & Junior in Group: French Bulldog
Emorette Baby She's Got It (K McAndrew)
Baby in Group: Great Dane
Aust Ch Divadanes Tomahawk Rising (AI) (Evette & Mick Taggart)
Puppy in Group: Dalmatian
Aust Ch Starswept Siriusly On Fire (Michelle Bower)
Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Ch Dazzledot Black Is Back (K Marr)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zareba Murdochs Media (Mrs J Wheeler)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Zareba Paparazzi (D Norquay & A Corbett)

British Bulldog
Bitch CC: Aust Ch Buldok Delta Dawn (Tracy Klaack)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dazzledot Black Is Back (K Marr)
Puppy of Breed: Aust Ch Starswept Siriusly On Fire (Michelle Bower)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Emorette Baby She's Got It (K McAndrew)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Daccord Valentino (M A Rosser & E L Davidson)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Llancarfan Makes the Moves (Kathleen McGuinness)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Vonleenard A Class Act (Kathleen McGuinness)
Baby of Breed: Llancarfan Ladyhawke (Kathleen McGuinness)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Inkworkz Obiwon Kenobi (AI) (Mrs N Hooper / Mr G & Mrs L Wheeler)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Inkworkz Aayla Secura (AI) (Mr G & Mrs L Wheeler)
Baby of Breed: Aust Ch Divadanes Tomahawk Rising (AI) (Evette & Mick Taggart)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hikaru My Friend Pero (Katie Watson)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan (Katrina L Santas & Brett Thompson)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lawrenzu I Have A Dream (Ms Diane Milne)
R/UP BOB & Minor of Breed: Aust Ch Erintoi Heavenly Dreams (Mrs C Mill)