Sunshine Coast Kennel Club (QLD)

Date of Show : 22-Apr-2018 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Terrence Collicutt (TAS)   (Total Entry : 407)

Best in Show & Open in Show: Golden Retriever
Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
Runner Up in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Baby in Show: French Bulldog
Brindlelicus Our New Hope (N Oldfield & L Henzell)
Minor in Show: Weimaraner
Aust Ch Greyghost Waltzing Matilda (Bev Quinlan)
Puppy in Show: Italian Greyhound
Aust Ch Oakway Dreams Of Karma (S Richards)
Junior in Show: Hungarian Vizsla
Freeman Vincent Vega (AI) (Imp NZ) (D Winch & P Johnson)
Intermediate in Show: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Sonderwol Legend Zap (Imp RUS) (S Richards & J Laszuk)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut Gr & Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)
Runner Up Neuter in Show: Cocker Spaniel
Aust Neut Ch Cobalt Pride of Erin (Janet Richmond)

Baby SweepStakes - 1st Place: British Bulldog
Gladiatorbul Kiss From A Rose (Tyson Galea)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Labrador Retriever
Sandwoodlabs Greatest Showman (K Wood)
Baby SweepStakes - 3rd Place: French Bulldog
Brindlelicus Our New Hope (N Oldfield & L Henzell)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Poodle (Standard)
Aust Ch Rivierra Stand and Deliver (Jane Boehm)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Australian Kelpie
Oatland St George (Mrs D Kent)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Weimaraner
Aust Ch Greyghost Waltzing Matilda (Bev Quinlan)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Valerie Carter (SA)  (Group Entry : 85)

Best in Group & Open in Group: Griffon Bruxellois
Uk & Aust Ch Marquant The Lover (Imp UK) (Diana Norman/ Tim Mills & Kerry Bell)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Oakway Dreams Of Karma (S Richards)
Baby in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Tzani Dorothy Dix (Diana Norman/ Tim Mills & Kerry Bell)
Minor in Group: Havanese
Carnwath Happy Gilmour (D & S Morris)
Junior in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Trick Or Treat (Mr B & Mrs S Abraham)
Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Atomicus Crescent Moon (E Cunningham)
Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Kabova Dark Mountains (J Whitney)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Papillon
Aust Neut Ch Papluvn Free Spirit (Denise Drossou)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Darsa Cast A Spell (Imp HRV) (Kristina Pastiu)
Baby of Breed: Allannette Causin A Storm (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Atomicus Crescent Moon (E Cunningham)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Parov In The Spotlight (R Wilson & L Korving)
Res Bitch CC: Parov Reach For The Stars (Loraine Korving & Raymond Wilson)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)
Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Angelica Pickles (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Dazzle I Do (Mrs J Watt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa That Kinda Girl (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Uk & Aust Ch Marquant The Lover (Imp UK) (Diana Norman/ Tim Mills & Kerry Bell)
Baby of Breed: Aust Ch Tzani Dorothy Dix (Diana Norman/ Tim Mills & Kerry Bell)

Havanese
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Carnwath Happy Gilmour (D & S Morris)
Bitch CC & Junior of Breed: Carnwath Painted Angel (D & S Morris)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Oakway Dreams Of Karma (S Richards)
Baby of Breed: Merikaez Elegant Eli (Alicia Keast)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Pondaroza Red Arrow (Mrs D Jacques)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D Jacques)
Intermediate of Breed: Aust Ch Pondaroza Desert Storm (Mrs D Jacques)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Paceaway Prada (R Speers)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Vuitton (Ms F E L Darling)

Papillon
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)
Minor of Breed: Abfab The Girl Is Mine (Noeline Quinn)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Merikaez Ulysses Queen (Alicia Keast)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Papluvn Free Spirit (Denise Drossou)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pomquest Trick Or Treat (Mr B & Mrs S Abraham)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Pomquest Bewitched (Mr B & Mrs S Abraham)
Baby of Breed: Hollywoof Eat My Shorts (Mr B & Mrs S Abraham)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kabova All Fired Up (AI) (Ms Janet McGregor)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Kabova Up Close and Personal (Ms J McGregor)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova Dark Mountains (J Whitney)
Puppy of Breed: Kabova Reign Of Fire (Mrs J Whitney)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Benboochka Ellanora (Bernadette Rafferty)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr John Rice (SA)  (Group Entry : 43)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Runner Up in Group & Junior in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Westland I Am Lacroix Sweetie (Mr G & Mrs C Bowers)
Baby in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Westland Patsy Stone (Mr G & Mrs C R Bowers)
Minor in Group: Fox Terrier (Smooth)
Clayco Bones Luna Bell (Robyn Scott)
Puppy in Group: Kerry Blue Terrier
Shado-Lans The Notorious (Imp NZ) (Mr Shane Avery & Miss Tiffany Ross)
Intermediate in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Nudimah Victorias in Vogue (David & Mary Holt)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Swanky Black Panther (Mr S Avery/ Mr J/ Mrs V & Miss T Ross)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fencho First N Foremost (Ms V Doherty & Mrs N Smith)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kjong Polar Queen (AI) (Thompson)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Clayco Bones Luna Bell (Robyn Scott)
Puppy of Breed: Firezan Barney Rubble (B Duncan)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Shado-Lans The Notorious (Imp NZ) (Mr Shane Avery & Miss Tiffany Ross)

Staffordshire Bull Terrier
Res Bitch CC & Junior of Breed: Ejsterling Holly White (Eda Girdham)
Baby of Breed: Zeracious Sudden Impact (Mr F & Mrs M Coetzer)
Aust Bred of Breed: Swanky Black Panther (Mr S Avery/ Mr J/ Mrs V & Miss T Ross)

Tenterfield Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nudimah Victorias in Vogue (David & Mary Holt)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Westland I Am Lacroix Sweetie (Mr G & Mrs C Bowers)
Baby of Breed: Aust Ch Westland Patsy Stone (Mr G & Mrs C R Bowers)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Ruth Collicutt (TAS)  (Group Entry : 83)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pointer
Aust Sup Ch Calberick Give It A Shot (Patrik & Sharon Berger)
Minor in Group: Weimaraner
Aust Ch Greyghost Waltzing Matilda (Bev Quinlan)
Puppy in Group: Bracco Italiano
Higait Amos (Sue Bruno)
Junior in Group: Hungarian Vizsla
Freeman Vincent Vega (AI) (Imp NZ) (D Winch & P Johnson)
Intermediate in Group: Brittany
Aust & Am Ch Gunnin’for You At Sierra (Imp USA) (Ward)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neut Gr & Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)
Runner Up Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust Neut Ch Cobalt Pride of Erin (Janet Richmond)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Higait Amos (Sue Bruno)

Brittany
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & Am Ch Gunnin’for You At Sierra (Imp USA) (Ward)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wameika Ozzi Chocolat Fudge (Ward)
Baby of Breed: Wameika True Texaslady (Ward)
Junior of Breed: Wameika Simply Irresistible (Mrs M & Mr B Wesener)

Cocker Spaniel
Minor of Breed: Amamoor All Rounder (Mrs Debbie Thomas)
Puppy of Breed: Amamoor Secrets Of The Heart (Mrs Debbie Thomas)
Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Cobalt Pride of Erin (Janet Richmond)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Larona Wings of Courage (Janna Madsen)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Larona Wing And A Prayer (Rachael Arnott)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Wysiwyg Shes Got The Look (A Adamopoulos)
Baby of Breed: Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Ch (RO) Neut Gr & Aust Sup Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Hungarian Vizsla
Junior of Breed: Freeman Vincent Vega (AI) (Imp NZ) (D Winch & P Johnson)

Irish Red and White Setter
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tintookie Smoking Hot (AI) (G O & C A Smith / Tintookie Kennels)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eireannmada Versace (Greg Browne & Lorraine Sanney)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Eireannmada Breakfastattiffany (Greg Browne)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Scolouvalley Beau Noir (Khylie Wood)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Copperkee Shooting Star (Ms D & Miss J Creagh)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Copperkee Mystery Machine (Ms D & Miss J Creagh)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Sandwoodlabs Sparkling Goddess (K Wood)
Baby of Breed: Sandwoodlabs Kirrabillie (K Wood)
Baby (Dog) of Breed: Sandwoodlabs Greatest Showman (K Wood)

Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Calberick Give It A Shot (Patrik & Sharon Berger)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Calberick Playing With Fire (Elise Berger)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Weissenberg High Command (AI) (Imp NZ) (Judy Glover)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Greyghost Galaxy (Bev Quinlan)
Minor of Breed: Aust Ch Greyghost Waltzing Matilda (Bev Quinlan)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tazlon Edward Winslow (Janet Richmond)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Goldmaid The Game Begins (D L & L Meagher)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Valerie Carter (SA) (Group Entry : 63)

Best in Group & Intermediate in Group: Saluki
Quanmarra Ekeko (Brown/ Dunkley/ Rasmussen/ Bennett)
Baby in Group: Rhodesian Ridgeback
Marmatia GS Hurricane Diva (AI) (Mrs L Fejer)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Adbesare National Rendezvous (Sarah Wheatley)
Junior in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Wulfgar Kerrigan (AI) (J & S Donaldson / S Gendle)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Splendak Uptown Girl (B K & Y J Shaw)
Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Adbesare Coco's Curtain Call (AI) (Miss S Wheatley)
Runner Up Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
RockRidges Absolutely Fabulous (Mrs J Russell)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tahkira Knockin On Heavns Door (AI) (Mr S Bennett & Mr B Green)

Azawakh
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Grantulla Tende (Sandy Adsett & Chantal Parratt)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Grantulla Dihya JC (Sandy Adsett & Chantal Parratt)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Grantulla Yufitri JC (Sandy Adsett & Chantal Parratt)

Bloodhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Trackscent Knocks on QLD Wood (AI) (Lucy Olszowy & Katrina Cutting)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sashayaway Shante' You Stay (S Bennett& B Green)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Shasdin Royal Legend (V Bowden)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Adadach Buttons N Bows (B K & Y J Shaw)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Splendak First Chapter (B K & Y J Shaw)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Valgarden Victorious (Val Bowden)
Baby of Breed: Aust Ch Maharlikah Tru Succesor (B K & Y J Shaw)
Minor of Breed: Kajmytt Cheeky Chinta (C Farley)
Puppy of Breed: Valgarden Ramona (Miss V Bowden)
Junior of Breed: Valgarden Folk Lore (V Bowden)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Splendak Uptown Girl (B K & Y J Shaw)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Stardayne Tiny Bubbles (B K & Y J Shaw)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Millewa The Legend Goes On (Mr R Gallaway & Ms L McMaster)
Intermediate of Breed: Aust Ch Synjaz Dream of the Sioux (Mr R Gallaway & Ms L McMaster)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Adbesare Phirst Class (Miss S Wheatley)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Adbesare Phirst and Foremost (Anne Ifield)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Sallytree Sail (J A Robertson)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wulfgar Kerrigan (AI) (J & S Donaldson / S Gendle)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dongunya Eliza (AI) (J & S Donaldson)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Adbesare Coco's Curtain Call (AI) (Miss S Wheatley)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Adbesare National Affair (Sarah Wheatley)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Adbesare National Rendezvous (Sarah Wheatley)
Baby of Breed: Marmatia GS Hurricane Diva (AI) (Mrs L Fejer)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: RockRidges Absolutely Fabulous (Mrs J Russell)

Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Quanmarra Ekeko (Brown/ Dunkley/ Rasmussen/ Bennett)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Terrence Collicutt (TAS)  (Group Entry : 46)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
HK/US Gr & Aust Sup Ch Impact's Pop Rocks GCG (Imp) (T Thomas/ B West/ H Cong)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Oatland Chardonnay (Mrs D Kent)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Maliddie Jumping Jack Flash (Mrs H Gordon)
Minor in Group: Border Collie
Trumagik Third Times A Charm (Noel & Maureen Kay)
Puppy in Group: Australian Kelpie
Oatland St George (Mrs D Kent)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Morview A New Leaf (Melissa Powell)
Aust Bred in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Carluke Sunrise Over Paris (Mrs C & Miss K Baker)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Gr & Neut Ch Ambermoon Summer Fantasy (Miss B A Lines)
Runner Up Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Neut Gr Ch Mirribandi Viceroy Odin PT (R & S Hansen)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Morview A New Leaf (Melissa Powell)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Oatland Chardonnay (Mrs D Kent)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Oatland St George (Mrs D Kent)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: HK/US Gr & Aust Sup Ch Impact's Pop Rocks GCG (Imp) (T Thomas/ B West/ H Cong)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Nordenstamm Dess RN (Mrs Nikki Bultitude)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Mirribandi Viceroy Odin PT (R & S Hansen)

Border Collie
Res Bitch CC & Minor of Breed: Trumagik Third Times A Charm (Noel & Maureen Kay)
Baby of Breed: Trucharm Shine A Light at TWJ (S & K Leslie / R & L Polese)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lochburn Secret N Silva (Imp NZ) (Angela Sime)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fairenvy DeanAmbrose N Silva (Angela Sime)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Carluke Sunrise Over Paris (Mrs C & Miss K Baker)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Packardia Talkn About Stylz At Tailgait (Mrs J H Pearce)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rawuch Forgotten Dreams (Helen Gordon)
Baby of Breed: Maliddie Jumping Jack Flash (Mrs H Gordon)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Ambermoon Summer Fantasy (Miss B A Lines)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Morvena Legend Of Apollo (M R & B P Morrow)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Morvena Gypsy Good Fortune (M R & B P Morrow)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Terrence Collicutt (TAS)  (Group Entry : 33)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Ebshine Guest Musician (Ms B Wilson & Ms D Russell)
Junior in Group: Siberian Husky
Aust Ch Cudos Bombay Saphire (AI) (Melissa Starkey)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Neut Ch Branbern Dark Piccolo CD RA (Barbara & Michael Whitwell)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rhythm 'N Blues Del Molinasco (Imp) (A Rogers)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Branbern Dark Piccolo CD RA (Barbara & Michael Whitwell)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arcticpalace Stanleys Legend (Ann Frazer)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Snowbrook Lucky Star of Henry (Lynda Campbell)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Regenstauf Man Of The Match (K Hibberd)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blackline Hikiki (B Frewen-Lord/ P Talvinen/ S Richie)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chicabud Basket Full O Trouble (Mrs J Windle & Mrs J Sharland)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ebshine Guest Musician (Ms B Wilson & Ms D Russell)

Siberian Husky
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cudos Bombay Saphire (AI) (Melissa Starkey)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr John Rice (SA)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy)
Baby in Group: French Bulldog
Brindlelicus Our New Hope (N Oldfield & L Henzell)
Minor in Group: French Bulldog
Aust Ch Shawthing Beach Bum (Vicki Shaw)
Puppy in Group: Boston Terrier
Drumsara Struttin Ma Stuff (Mrs M J Stewart)
Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Box Office (Ms F E L Darling)
Intermediate in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Sonderwol Legend Zap (Imp RUS) (S Richards & J Laszuk)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Gr Ch Daesdaemar Moon And Stars (Rob & Lesley Kane)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Drumsara Wasn't Expecting That (Mrs M J Stewart)
Bitch CC & Puppy of Breed: Drumsara Struttin Ma Stuff (Mrs M J Stewart)

British Bulldog
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Britishpride Snow White (A & L Bearne / K Todd / S Hurford)
Baby of Breed: Gladiatorbul Kiss From A Rose (Tyson Galea)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Box Office (Ms F E L Darling)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whytewood Mr Darcys Ozi Gold (AI) JC (Michelle Little)

French Bulldog
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Shawthing Beach Bum (Vicki Shaw)
Baby of Breed: Brindlelicus Our New Hope (N Oldfield & L Henzell)
Puppy of Breed: Moonglade Ive Got Mojo (Mrs Brie Bell)
Junior of Breed: Protectabull Queen Fire n Ice (Mrs Brie Bell)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kochak American Showgirl (AI) (S & L Arrowsmith)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kochak American Abroad (AI) (S & L Arrowsmith)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mannerking Shadows of the Moon (Rob & Lesley Kane)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mannerking Follow Your Dreams (Rob & Lesley Kane)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Daesdaemar Moon And Stars (Rob & Lesley Kane)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Klompen's Dancing With Darcy (Imp CAN) (Ms L J Cassidy)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Amesen In The Blink Of An Eye (Amesen Kennels / B & S Abraham)

Poodle (Miniature)
Junior of Breed: Myflair White Limited Edition (M Waldon)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazky Myrcella (K Flouskos & M Mason)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Bouffant Booty Call (Mrs G Russell / Mrs M Van Hoe / Ms J Turnbull)
Minor of Breed: Aust Ch Rivierra Stand and Deliver (Jane Boehm)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Amorenekid Ehacatl (T Cameron)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sonderwol Legend Zap (Imp RUS) (S Richards & J Laszuk)