Medowie & District All Breeds Kennel Club (NSW)

Date of Show : 8-Aug-2019 (Thursday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Marilyn Hoy (NSW)

Best in Show & Open in Show: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Runner Up in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Baby in Show: English Springer Spaniel
Rosdukervill Ispy To Cudgara (Ray Barratt)
Minor in Show: Shiba Inu
Aust Ch Rakurai PrettyFly For A RedGuy (IID UK) (Jennifer Nield)
Puppy in Show: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Best In Glass (Katrina Santas)
Intermediate in Show: Keeshond
Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
Aust Bred in Show: Pug
Aust Ch Kabova Eskimo Joe (Craig & Whitney)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Judy Horton (VIC)

Best in Group & Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Kabova Eskimo Joe (Craig & Whitney)
Runner Up in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Tikimi Smooth Criminal (Miss T & Mrs K Perkiss)
Puppy in Group: Pug
Aust Ch Kangala Like A Sunrise (Kerry Cannon)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tikimi Smooth Criminal (Miss T & Mrs K Perkiss)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Chevalove Imperial Design (K & M Munro)
Baby of Breed: Chevalove Liberty Belle (AI) (K & M Munro)
Junior of Breed: Chevalove Red Hot lil Devil (K & M Munro)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Chevalove Nobel By Design (K & M Munro)

Chihuahua (Smooth Coat)
Baby of Breed: Invalhalla BulletsMakeYouDance (A & P Schultze)

English Toy Terrier (Black and Tan)
Baby of Breed: Furnlea Pure Proparganda (Mr R & Mrs R Murdoch)

Japanese Chin
Baby of Breed: Chincasa With An Attitude (Paul Cootes & Nick Skeet)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wilsight Red Alfie (C Rodrigues)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Wilsight Say My Name (C Rodrigues)

Maltese
Baby of Breed: Erintoi Heza Dream (John Sheppard)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova Eskimo Joe (Craig & Whitney)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kangala Like A Sunrise (Kerry Cannon)
Res Dog CC & Junior of Breed: Pickapug Key to My Heart (B Beves & N Estatheo)
Baby of Breed: Kangala Pippy Long Stocking (Kerry Cannon)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Benboochka Count Alucard (Mr Don & Mrs Lyn Hunter)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Legeartis Carte Blanche (Imp NZ) (Mrs Rhonda Dearnaley)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Redwhitenblu Maggie moonshine (Lydia Jones)
Minor in Group: Bull Terrier
Bankabull Heartbreaker (Mr J & Mrs B Mcgowan)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Ourgang The Greatest Showman (AI) (Michael & Melissa Young / Annabel Wolf)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nikar Deeds Never Done (AI) (Karen Sloane)
Baby of Breed: Redwhitenblu Maggie moonshine (Lydia Jones)
Puppy of Breed: Redwhitenblu Destinys warrior (Lydia Jones)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Temora Remember Me (Imp USA) (Leanne & Allen Boote)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Cliftop Blue Times Two (K Heald & K Simpson)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bankabull Heartbreaker (Mr J & Mrs B Mcgowan)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bankabull One Of The Boys (J & B McGowan)

Cairn Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton/Donna Robinson)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Firezan Kachina Doll (Mrs Annette D Bowe)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Mindura My Way Or No Way (Barbara Smith)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Legeartis Carte Blanche (Imp NZ) (Mrs Rhonda Dearnaley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tasshot Into The Mystic (Peter & Anna Schultze)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Saphyr Ice Creme (AI) (M A Gray)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Saphyr Jocelyn Bell Burnell (AI) (M A Gray)
Dog CC & Puppy of Breed: Saphyr Johannes Kepler (AI) (M A Gray)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ourgang The Greatest Showman (AI) (Michael & Melissa Young / Annabel Wolf)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Joden Sole Ruler (Kim Sammut)
Intermediate of Breed: Aust Ch Joden Own Tha Space (Kim Sammut)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Demala My Fair Mindy (Deidre MacFadyen)
Junior of Breed: Demala Little Miss Gidget (Deidre Macfadyen)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dassin Celestial Spell (Roy Mallinder & C Moore)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Dassin Ultimate Wanna Be (R Mallinder & C Moore)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Cathy Camac (VIC)

Best in Group & Open in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Jettz American Flyer (Victoria Masterfield)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Rosdukervill Ispy To Cudgara (Ray Barratt)
Minor in Group: Golden Retriever
BlueBreeze Barefoot Princess (Debra Stubbings)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Sandtoys In Overdrive (N & S Lane)
Junior in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel Onyx Isthe New Black (K Holtkamp)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aralyen River OvDreams (Anne O'Connor)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch BlueBreeze Hero Of Never Land (Debra Stubbings)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova Water Man (AI) (R Holtkamp)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sandtoys In Overdrive (N & S Lane)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jettz American Flyer (Victoria Masterfield)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Azel Onyx Isthe New Black (K Holtkamp)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Jettz American Romance (Victoria Masterfield)

English Setter
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bendeela Absolutely Fabulous (Paul Terrett)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Bendeela Born To Rule (Paul Terrett)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Sunford Red Letter Day (Robynne Woolcock)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Springdax Kitty Katy (Cathy Barratt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Ispy Cudgara Me Myself and I (Cathy Barratt)
Baby of Breed: Rosdukervill Ispy To Cudgara (Ray Barratt)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Germanicus Arko (Lara Haynes)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Germanicus Andromeda (Lara Haynes)
Baby of Breed: Germanicus Let Me Love You (Ai) (Lara Haynes)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch BlueBreeze Hero Of Never Land (Debra Stubbings)
Bitch CC & Minor of Breed: BlueBreeze Barefoot Princess (Debra Stubbings)
Puppy of Breed: Aust Ch Dykinta Spirit Dancer (Wendy Atkins)
Intermediate of Breed: Aust Ch BlueBreeze Over The Moon (Debra Stubbings)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aralyen River OvDreams (Anne O'Connor)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Joalbe Too Hot T Handle (V A Dodge)
Res Bitch CC: Silverstream Little Town Flirt (Cherilyne Blackman)
Baby of Breed: Jarkk Mana Koru (Barbara Broughton)
Minor (Bitch) of Breed: Kossel Bowrain (Mrs Lorraine Edman)
Junior of Breed: Aust Ch Jarkk Perfect Dream Time (Barbara Broughton)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch OttogaL Coco Pop (Mrs L Krzemien)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tarshona Cruise Control ET (Mrs K & Miss C Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tarshona Made You Look (Mrs K & Miss C Walker)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Griswold Vienna Waltz (AI) (Jodie Fogarty)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Miss Margaret Joyce (VIC)

Best in Group & Open in Group: Foxhound
Aust Ch Foxgully A Touch Of Steele (John/ Celeste & Brigette Bryson)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Dachyclan Tyrone of Bridee (E V Graham)
Baby in Group: Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
Ballahond Rosado Dawn (Sandra Bell)
Puppy in Group: Foxhound
Aust Ch Foxhunt Thriller (John/ Celeste & Brigette Bryson)
Intermediate in Group: Greyhound
Aust Ch Xilone Inspiration (Xilone kennels)
Aust Bred in Group: Norwegian Elkhound
Feralas Bicentennial Man (Miss C & Ms B Monckton)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Karakush On The Road Again (L & H Gibson)

Beagle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Karakush Cake By The Ocean (Mr J Lanser / Mr L Gibson / Mrs H Gibson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Besmagic Starlight (Tracy Coop)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dachyclan Tyrone of Bridee (E V Graham)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sarkville Richie Rich (Imp NZ) (Stuart Hoskins)

Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Midaka Zipadee Doodah (Jemma Gledhill)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Midaka Spunky Monkey (H Rey)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aquadachs Classy Cali (Mrs A Denby)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aquadachs Eager Emalee (Mrs A Denby)

Foxhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Foxgully A Touch Of Steele (John/ Celeste & Brigette Bryson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Foxhunt Thriller (John/ Celeste & Brigette Bryson)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Xilone Inspiration (Xilone kennels)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Feralas Bicentennial Man (Miss C & Ms B Monckton)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pennhari A Matter Of Time (D & N Addems / Burton)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Ballahond Seda Cascade (Sandra Bell)
Baby of Breed: Ballahond Rosado Dawn (Sandra Bell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ballahond Tarn Bilu RN ET (Sandra Bell)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Ballahond Oceans Bilu ET (Sandra Bell)

Saluki
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Skyzar Girl On Fire JC (Nicole Snerling)
Baby of Breed: Baghdad Get The Party Started (Paula Bockman-Chato)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Julie Keenan (VIC)

Best in Group & Open in Group: Australian Kelpie
Aust Gr Ch Qdos Hard Yakka (J Lambourne/K Hicks)
Runner Up in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Somom's Less Talk More Action (Imp USA) (Wendy Atkins)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Delchoksky Scorchin Summer Day (Margaret Grahame & Delwyn Whyburn)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Qdos Hard Yakka (J Lambourne/K Hicks)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Somom's Less Talk More Action (Imp USA) (Wendy Atkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Blueamble Putyour Red Dress On (A & J Lamberton / D & V Collins)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Delchoksky The Electra (Delwyn Whyburn)
Minor of Breed: Dykinta Man Of The Hour (AI) (Wendy Atkins)
Intermediate of Breed: Delchoksky Scorchin Summer Day (Margaret Grahame & Delwyn Whyburn)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Weedram A Mystical Winter (T Harber)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Bordalace Just Talkin Bout Money (M Allen & A J Cowin)

Shetland Sheepdog
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Beauideal Juz Too Handsome (J L Docksey)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dorwyn Meant To Be (Mrs J I Morris / Miss J Stapleton)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aziah Winter Solstice (AI) (Mrs L Bettison)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Silversuisse Iron Essence RN (R & M Herba / C & S Harris / Ms H Scott)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Silversuisse Iron Will (Harris/Scott)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Linda Stevens (ACT)

Best in Group & Open in Group: Newfoundland
Aust Sup Ch Newfcastle My Muse (R Nagle & H Durell)
Runner Up in Group & Junior in Group: Newfoundland
Aust Ch Newfcastle War Party (Robyn Nagle /Helen Durell)
Minor in Group: Shiba Inu
Aust Ch Rakurai PrettyFly For A RedGuy (IID UK) (Jennifer Nield)
Puppy in Group: Shiba Inu
Darshiva Grand Vision (M Kearney/ R & L Seare)
Aust Bred in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Gr Ch Ebshine Daringly Debonair (Veeni Craig)

Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Soaringheart Make It Reign (Mr J Co & Mr A Hartshorn)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Niltaran Shyyn On Mawson (Niltaran Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Niltaran Shyyn On Sophia (Niltaran Kennels)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Pennhari Weekend Vortex (Ms N Burton & Mr D Addems)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Newfcastle My Muse (R Nagle & H Durell)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Newfcastle War Party (Robyn Nagle /Helen Durell)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Arcticpalace Oceans Eight (N Estatheo/ C & R Foster)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kchise Southern Belle (AI) (Mrs S Neil)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ebshine Daringly Debonair (Veeni Craig)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ebshine Icon Of Fashion (Veeni Craig)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Deapril Sir Winston Churchill (G Saunders & L R Sorensen)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Rakurai PrettyFly For A RedGuy (IID UK) (Jennifer Nield)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Darshiva Grand Vision (M Kearney/ R & L Seare)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Taejaan American Hustle (Rule-Steele/Burton/Turay/Taylor)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Taejaan Storm Ina Tea Cup (N J Rule-Steele)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Marilyn Hoy (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
Runner Up in Group: Tibetan Terrier
Gengala Dipped In Ink (Louise Hickie)
Baby in Group: Shih Tzu
Erintoi Artic Diamond (John Sheppard)
Minor in Group: Lhasa Apso
Zaland its a kind of magic (Mr B & Mrs L Pepperall)
Puppy in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Best In Glass (Katrina Santas)
Junior in Group: French Bulldog
Aust Ch Tricibwthyn Llan Ceidrych (Mrs J L Fitzgerald & Mr R A Parry)
Aust Bred in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Sup Ch Wazzat Birote (AI) (Jordan Lanser & Jacqi Dinis)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Polka Dot Bikini JC (R & D Harbin)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Briallen Franco N Original (Glen Vernon & Anne O'Connor)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tricibwthyn Llan Ceidrych (Mrs J L Fitzgerald & Mr R A Parry)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Cocohills Alfie Baby (Mrs Jennifer & Miss Jordan Fitzgerald)

Great Dane
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Eleganser Beloved Beech (K Loseby & A Bjornerem)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar Rewrite the Future at Nailah (Denise M Sylvester)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daesdaemar Dancing Queen (Denise M Sylvester)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Hunkeedori Heeerrreees Jonnie (Katrina Santas)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hunkeedori Best In Glass (Katrina Santas)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Zaland Academy Award (B Beves & N Estatheo)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zaland its a kind of magic (Mr B & Mrs L Pepperall)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bouffant Call The Paparazzi (Deb Saunders)

Poodle (Toy)
R/UP BOB & Bitch CC: Schau Shindig (B J Biggs)
Baby of Breed: Schau Capacitor (B J Biggs)

Shih Tzu
Baby of Breed: Erintoi Artic Diamond (John Sheppard)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Gengala Dipped In Ink (Louise Hickie)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Gengala Caught On Camera (Louise Hickie)

Xoloitzcuintle (Intermediate)
Baby of Breed: Wazzat Juanxolo (J Z Dinis)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Paradiz Ronado El Mismo Sol (Imp ITA) (L Lanser & J Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wazzat Birote (AI) (Jordan Lanser & Jacqi Dinis)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Wazzat Henrique (L Lanser and J Dinis)