Queensland Kennel Council (QLD)

Date of Show : 19-Jun-2021 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Ian Rasmussen (QLD)   (Total Entry : 408)

Best in Show & Open in Show: Beagle
Am Gr Ch Red Americana Kempinski At Argyle (Imp USA) (J & R Cook / K Lockwood)
Runner Up in Show & Junior in Show: West Highland White Terrier
Aust Ch Juscot Follow That Dream To Whitebriar (Imp NZ) (Mrs C Bowers)
Minor in Show: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Candy Cane (Ms F E L Darling)
Intermediate in Show: Russian Black Terrier
Aust Ch Tvorimir Icebreaker (AI) (N Sadykova / K Dawson)
Aust Bred in Show: Border Collie
Aust Ch Nahrof Single Shot (R & J McKiernan / J & N Attridge)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Italian Greyhound
Aust Sup & Neut Ch Delco Waterlily (Eileen Colbert)
Runner Up Neuter in Show: Poodle (Toy)
Aust & Neut Ch Delamont A Bold Choice (B Crane)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Toni Dennis (QLD)  (Group Entry : 80)

Best in Group & Open in Group: Havanese
Am & Can Gr Ch That's Mendota's Jack of Hearts (Imp USA) (G B Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
Runner Up in Group: Pug
Aust Ch Kabova True Lies (Jenny Whitney)
Minor in Group: Pug
Kabova Courage Unda Fire (Ms Jenny Whitney)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Sherabill Walk Of Fame (Sheree Richards)
Junior in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
Intermediate in Group: Australian Silky Terrier
Allannette Mischief Maker (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)
Aust Bred in Group: Pug
Aust Ch Kabova Bright Lights (J Whitney)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Sup & Neut Ch Delco Waterlily (Eileen Colbert)
Runner Up Neuter in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Tamard Gift of Lov (Mrs Majella Lines)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Allannette Mischief Maker (Mrs A Collins & Mrs K Pastiu)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Karlyermai Don't Mean Maybe (D Jacques & B Burrows)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Dazzlnsilk Dazzle N Daze (Mrs A C Glass)
Res Bitch CC: Dazzlnsilk Its Dior Darling (Mrs A C Glass)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Matmor Pomp and Ceremony (AI) (Wilshier/ Morse & Henderson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Cudyncae Enuff Said (Mrs J Ireland)
Baby of Breed: Daventri Secret Ambition (Bronwen Gordon/P Fernleigh)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust / Cib/ Est/ Fin/ Lva/ Nor & Ltu Ch Triangel Joy Un Sorriso (Imp EST) (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa 00 Seven (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wachowa Emily Jane (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Sorriso Felica (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tom Sawyer (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Karakush Puffection at Glenlion (J & S Cook)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Alynga Knitting Nancy (D Norman & M Huisman)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Can Gr Ch That's Mendota's Jack of Hearts (Imp USA) (G B Neave / D & D Scheiris / P Lucas)
Baby of Breed: Thaatz Symphonic Harmony (Mr G Neave / Mr D & Mrs D Scheiris / Ms P Lucas)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Oakway Crown Sensation (Jill Marks)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Sherabill Walk Of Fame (Sheree Richards)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Tacozajo Afina (Mr R Davis & Ms Carolyn Shaw)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Delco Waterlily (Eileen Colbert)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust & Neut Ch Kaasha Sugar Daddy (Frances Forbes)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pondaroza Redland Ryu (Jessica Kohlman)

Lowchen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Bon Chance (Fran Darling)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Paceaway Angel Mist (Fran Darling)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova True Lies (Jenny Whitney)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova Bright Lights (J Whitney)
Minor of Breed: Kabova Courage Unda Fire (Ms Jenny Whitney)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tyju Gypsy Rover (Miss M Lines)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Stylyn Misty Sands (Majella Lines)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Tamard Gift of Lov (Mrs Majella Lines)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Ian Rasmussen (QLD)  (Group Entry : 58)

Best in Group & Junior in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Juscot Follow That Dream To Whitebriar (Imp NZ) (Mrs C Bowers)
Runner Up in Group & Open in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Cavadhar I Am Maksim (AI) (B & P Oliphant / P Cavanough)
Baby in Group: Australian Terrier
Paxterr Queens Gambit (Mrs Tarni Kimber)
Minor in Group: West Highland White Terrier
Westland Bolli Stoli Darling (Mr G & Mrs C Bowers)
Puppy in Group: Australian Terrier
Aronaw Let Us Make Peace (L Lobegeiger)
Aust Bred in Group: Border Terrier
Aust Ch Bohunt A Promise Is A Promise (Sandra Smid & Steve Hughes)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Tenterfield Terrier
Aust Neut Ch Atenta Tina Sparkles (Desley Draper)

American Staffordshire Terrier
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Rizenstar Whosdanew Kingofhell (Miss S McKenzie & Miss K Gordon)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aronaw Let Us Make Peace (L Lobegeiger)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tagetarl Aussie Billy The Kid (Mrs Tarni Kimber)
Res Bitch CC: Cliftop Rheia (Mrs Tarni Kimber)
Baby of Breed: Paxterr Queens Gambit (Mrs Tarni Kimber)

Border Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bohunt A Promise Is A Promise (Sandra Smid & Steve Hughes)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Foxcrag Traveln Thru Tyme (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Tamsam Te Toa (Imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)

Glen of Imaal Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Borderglens Bally Moss (Imp UK) (Mrs Tarni Kimber)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tawnyoak Dashing Fergus (Ms Raelene Campbell)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Rhaegal Power and the Passion (Samantha King)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cavadhar I Am Maksim (AI) (B & P Oliphant / P Cavanough)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Charbon Everythings Archie (C E & J F Chambers)
Baby of Breed: Charbon Styled By Frankie (C E & J F Chambers)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Atenta Tina Sparkles (Desley Draper)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Juscot Follow That Dream To Whitebriar (Imp NZ) (Mrs C Bowers)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Westland Bolli Stoli Darling (Mr G & Mrs C Bowers)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr John Burgess (QLD)  (Group Entry : 71)

Best in Group & Intermediate in Group: Golden Retriever
Alubyc Scot Free With Askaval (Askaval & Alubyc kennels)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Aust Ch Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)
Baby in Group: Hungarian Vizsla
Elettars Dominatrix (AI) (D Winch & P Johnson)
Open in Group: Brittany
Aust Ch Wameika True Texaslady (Ward)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Brittany
Aust Sup & Neut Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)
Runner Up Neuter in Group: Labrador Retriever
Mavstor Mission To Glory (AI) (J A Henry)

Brittany
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wameika True Texaslady (Ward)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wameika Whiskeysour (Ward)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Birdrise Thyme Is Right (J McDonald & R Arnott)
Baby of Breed: Birdrise Midnight StateOfMind (Rachael Arnott)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Alubyc Scot Free With Askaval (Askaval & Alubyc kennels)
Puppy of Breed: Dobro Spanish Moon (AI) (Mrs E Molnar)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch GoldMartini Get Off My Kloud (Alexandria Martin & Georgia Melville)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Batorok Moonlit Perfection (Ms K Kettleton)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Elettars The Godfather (D Winch & P Johnson)
Baby of Breed: Elettars Dominatrix (AI) (D Winch & P Johnson)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)
Res Bitch CC: Eireannmada Bed Of Roses (AI) (Greg Browne)
Junior of Breed: Aust Ch Eireannmada Wildflower (AI) (Greg Browne)

Irish Water Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Waterboys Irish Coffee (Penni Smith)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Driftway Trade Mark (Guy Spagnolo)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Driftway Moment in Time (Guy Spagnolo)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Mavstor Mission To Glory (AI) (J A Henry)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Addatoll Hugo Boss (AI) (Julie Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Airai the golden ticket (Julie Robinson)

Spanish Water Dog
Baby of Breed: Zandeena playn in mud puddles (Ms M Fox & Miss H Brown)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hartset Edge ofthe Galaxy (Jenny Hampton)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Shaneen Bendixen (QLD) (Group Entry : 58)

Best in Group & Open in Group: Beagle
Am Gr Ch Red Americana Kempinski At Argyle (Imp USA) (J & R Cook / K Lockwood)
Baby in Group: Norwegian Elkhound
Kyxen Sky (D/ M Senior & A Watt)
Puppy in Group: Afghan Hound
Empari Ropes N Rodeos (AI) (Mr D Willson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Gr & Neut Ch Adbesare Coco's Curtain Call (AI) (Miss S Wheatley)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)
R/UP BOB & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Khandhu Lyka Prayer (M J Tonks & K Bathgate)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Empari Ropes N Rodeos (AI) (Mr D Willson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Chakdarra Holly Go Lightly (Imp NZ) (Mrs J Y Anderson)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch Red Americana Kempinski At Argyle (Imp USA) (J & R Cook / K Lockwood)
Junior of Breed: Aust Ch Orobay Burning Love (Rhonda Telfer)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Open of Breed: (sF) & Aust Ch Russkimir Grand Designs (M L Davis)
Dog CC & Puppy of Breed: Russkimir Secret Wishes (M L Davis)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Splendak Next Chapter in Bold (B K & Y J Shaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Splendak Special Edition (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gersndach Aria Rio Femme (B K & Y J Shaw)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Dacaldorf Mustang Sally (K Andrews)
Baby of Breed: Splendak Sweet N Sassy (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sandswept Gorgia (Carol Sands)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Sandswept Gabrielle (K Andrews)
Baby of Breed: Agwyr Morgan Tsar (Carol Sands)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Agwyr Que Sera Sera (Mrs D G Hoyle)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adbesare Firecracker (Sarah Wheatley)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Am / Am Gr & Aust Ch Joy-Dens Rockin Robin SS (Imp USA) (R Gersbach/ J Neal/ S Wheatley)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dongunya Janeisha (D & E Henzell / J & S Donaldson)

Norwegian Elkhound
Baby of Breed: Kyxen Sky (D/ M Senior & A Watt)

Pharaoh Hound
Baby of Breed: Starblush A Kind Of Magic (Ms R Whiteman)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB & Res Dog CC: Adbesare Whisky Rebellion (AI) (Sarah Wheatley)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Adbesare Pop Your Cork (AI) (Sarah Wheatley)
Baby of Breed: Adbesare Reflections of Duke (Sarah Wheatley)
Baby (Bitch) of Breed: Adbesare Dukes Legacy (Sarah Wheatley)
Junior of Breed: Riginal Hold Me Closer Tiny Dancer (Stephen Hughes & Dale Blinco)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Adbesare Coco's Curtain Call (AI) (Miss S Wheatley)

Saluki
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Etaal Vanta Silmesse (AI) (Rana Spencer & Anita Langford)
Baby of Breed: Alshira Kitsune (AI) (Anita Langford & Rana Spencer)

Whippet
Res Dog CC & Open of Breed: Shawthing Paddy Pawz a Minit (V Dawson & V Shaw)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Tanya McDonald (QLD)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Ch Nahrof Single Shot (R & J McKiernan / J & N Attridge)
Baby in Group: Old English Sheepdog
Ottaba Right on Quewe (Mrs A Cassidy)
Minor in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Aust Ch Mandene The Sixth Sense (Julene Brady)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aberlee Angels N Dreams (AI) (Gloria Woodward)
Junior in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Mirribandi Nuance Pema HT (Kathryn Winton)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Showioz Careful Wot U Wish For (P W & K M Vardy)

Australian Cattle Dog
Baby of Breed: Jayblue Country Scout (AI) (Melissa Powell)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Showioz Careful Wot U Wish For (P W & K M Vardy)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Edinglen U Had Me At Hello (Michele Lincoln & Julie Lyons)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Mirribandi Quiet Storm at Belengere (Kathy Prentice)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Mirribandi Nuance Pema HT (Kathryn Winton)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Belgenbeau Gezed Pink Cadillac (Cheryl Harris)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nahrof Single Shot (R & J McKiernan / J & N Attridge)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cannyben Locked N Loaded (Janice McKiernan)
Minor of Breed: Fairenvy Maze N Dreams (Angela Sime)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Robgai Dearly Beloved (Miss B A Lines)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Fairenvy DeanAmbrose N Silva (Angela Sime)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Highclere Love At First Sight (Cecilie Kemp)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Theldaroy Beyond Comparison (AI) (L C & R A Seare)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Wynsilot n Larame Come Together (Imp USA) (Mrs A Cassidy)
Baby of Breed: Ottaba Right on Quewe (Mrs A Cassidy)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Shelkeys Limited Edition (Le-Anne Schwier & Bernadette Lines)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Mackland Wings Ov Change (Imp SAF) (Sharndah Knls)
Baby of Breed: Sharndah Burn For U (Mrs A Walters)
Junior of Breed: Sharndah Power Ov One (Sharndah Kennels)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Mandene The Sixth Sense (Julene Brady)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aberlee Angels N Dreams (AI) (Gloria Woodward)
Dog CC & Open of Breed: Merthyr Wanda Long Wait (Imp NZ) (Gloria Woodward)
Baby of Breed: Pemmagic Dressesd For Success (Kevin & Elaine Blake)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr David Kill (QLD)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Open in Group: Portuguese Water Dog
Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey Best)
Runner Up in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Azzabern Dam Good Choice (Mr M & Mrs B Eslick)
Baby in Group: Bernese Mountain Dog
Azzabern Mocking Bird (Mr M & Mrs B Eslick)
Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Ebshine Peppas Darling (Mrs K Best)
Junior in Group: Rottweiler
Darkgypsy American Gangster (AI) (D J McKeown)
Intermediate in Group: Russian Black Terrier
Aust Ch Tvorimir Icebreaker (AI) (N Sadykova / K Dawson)
Aust Bred in Group: Rottweiler
Aust Ch Mondallin Its Just You And Me (Ms T Payne/ Mr D Dallinger & Ms M Moore)

Akita
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch Alchemist Rolling The Dice At Kaisho (Imp USA) (Craig & Malisa Moffat)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Azzabern Dam Good Choice (Mr M & Mrs B Eslick)
Baby of Breed: Azzabern Mocking Bird (Mr M & Mrs B Eslick)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bordogue Jordan (Keith & Kylie Reid)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bordogue Layla (Keith & Kylie Reid)
Junior (Dog) of Breed: Nanmas x-file (D Davies/T Lamb)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Abwaj Our River Runs Deep (Audrey Best)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Abwaj The Magic Splash (Audrey Best)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Darkgypsy American Gangster (AI) (D J McKeown)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mondallin Its Just You And Me (Ms T Payne/ Mr D Dallinger & Ms M Moore)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Darkgypsy Always Number One (AI) (D J McKeown)
Baby of Breed: Petrovrotti Cico (AI) (D McKeown & O McKeown)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tvorimir Icebreaker (AI) (N Sadykova / K Dawson)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch DeeJae Remember Pozieres (D & J Maguire)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ebshine Peppas Darling (Mrs K Best)

Yakutian Laika
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Orical Russian Ringleader (Brandon Dodd)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Nathan McGreevy (QLD)  (Group Entry : 51)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Poodle (Miniature)
Aust Ch Ziada Secret Voodoo Magic (Miss D Craig)
Minor in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Candy Cane (Ms F E L Darling)
Puppy in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Aufait All Star For Evoluer (K Flouskos & M Mason)
Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Killilan Court Rules InYrFavor (Mr D Dallinger & Ms M Moore)
Intermediate in Group: Boston Terrier
Hymere A Star Is Born (Mr A J Phelan & Miss J M Young)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust & Neut Ch Delamont A Bold Choice (B Crane)
Runner Up Neuter in Group: Dalmatian
Aust Neut Ch Likadyce Secret Admirer JC (Deborah Raeburn)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Hymere A Star Is Born (Mr A J Phelan & Miss J M Young)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Exaltare Lest We Forget (Mrs M J Stewart)

Dalmatian
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Paceaway Candy Cane (Ms F E L Darling)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Paceaway Happy Go Lucky (AI) (Fran Darling)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Likadyce Secret Admirer JC (Deborah Raeburn)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Underane Gold Armour (AI) (R & K Whitelock)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Lapsewood Jezebel at Homerdane (Imp NZ) (S Gough)

Peruvian Hairless Dog (Medium)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Artmac China Riot (Mrs A Jarvis)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ziada Secret Voodoo Magic (Miss D Craig)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Jenuin When Hell freezes Over (AI) (Miss D Craig / Mrs M Barton / Mrs J Sculac)
Baby of Breed: Myflair Indeed I Do (Mrs J Craig)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aufait All Star For Evoluer (K Flouskos & M Mason)

Poodle (Toy)
Baby of Breed: Ziada Little River Band (Jenny Craig)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Delamont A Bold Choice (B Crane)

Schipperke
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tanzapaw Exclusive Package (Mrs Tania Mcalister)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Killilan Court Rules InYrFavor (Mr D Dallinger & Ms M Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tzutique Let The Games Begin (Robyn Hawke)
Baby of Breed: Oeshih I Told You So (D Dallinger & M Moore)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Qanda Lhi's Qa-Par (Imp ITY) (Sharon & Breanne Lancey)