DOTY / POTY / NOTY Fundraiser (PM Show) (SA)

Date of Show : 9-Jul-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Glenys Alexander (VIC)   (Total Entry : 322)

Best in Show & Open in Show: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Siberian Husky
Aust Sup Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
Minor in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Boarbadger No More I Love You (Nick Gouzos)
Puppy in Show: Irish Setter
Martinridge Affair ofthe Heart (B Martin)
Junior in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Anvilhart Me Myself And I (Anvilhart Kennels)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (A Shepherdson / T Walters)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Sue Langford (VIC)  (Group Entry : 45)

Runner Up in Group & Open in Group: Lowchen
Aust Sup Ch Kristarz Puff The Magic Dragon (K Harding & C Harding)
Baby in Group: Pug
Sebandee A Lil Ray of Sunshine (B Luxton)
Aust Bred in Group: Yorkshire Terrier
Aust Gr Ch Imayorkie Picture Perfect (Mr G J & Mrs P A Harrison)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Kosmos Pas De Deux (Mrs C Flattum & Miss A Divola)

Australian Silky Terrier
Baby of Breed: Balkana Molly Malone (James Camac)

Chihuahua (Long Coat)
Baby of Breed: Houseofchi My Girl Chloe (Mrs L Alonge & Mr B Alonge)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Houseofchi Sweet As Honey (Brian & Laura Alonge)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sherabill Dragon Heart (R J Brown)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sherabill Snap Dragon (Julia Brown)

English Toy Terrier (Black and Tan)
Baby of Breed: Aaungara Louise (Ms Karen Keves)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kosmos Le Villi (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Casadirosso Lucciola At Kosmos (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
Baby of Breed: Kosmos Argyle Diamond (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kosmos Pas De Deux (Mrs C Flattum & Miss A Divola)

Lowchen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kristarz Puff The Magic Dragon (K Harding & C Harding)

Maltese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yourjana Elwin Fletcher Jnr (Fran Rose)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kirrbuff Always And Forever (Mrs T & Ms A Beavis)
Baby of Breed: Sebandee A Lil Ray of Sunshine (B Luxton)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Imayorkie Picture Perfect (Mr G J & Mrs P A Harrison)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Julie Aspinall (VIC)  (Group Entry : 56)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Runner Up in Group: Border Terrier
Aust Ch Chanpema Jealous Guy (chanpema Kennels)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Anvilhart What You Wish For (Anvilhart Kennels)
Puppy in Group: Bull Terrier
Brasshead Butch Cassidy (Kerry King)
Junior in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Shortblak Darkside of the Moon (S Sullivan/ R Egger & K Eggers)
Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Sashgar Lets B Flamin Honest (Selina Collins & Sandra Potts)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Amstafomine Kentucky Reign (AI) (Deborah Hughes)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Rydoc Enter The Dragon (AI) (Deborah Hughes & Ryan Eddy)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Regisvista The Taskmaster (Regisvista Kennels)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chanpema Jealous Guy (chanpema Kennels)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Brasshead Butch Cassidy (Kerry King)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Sirram Wild Witch (Samantha Carter)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sashgar Lets B Flamin Honest (Selina Collins & Sandra Potts)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sashgar LetMe Dream Your Dream (Selina Collins and Sandra Potts)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shortblak Darkside of the Moon (S Sullivan/ R Egger & K Eggers)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Broomsquires Knockfierna (G & S P Swalling)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Broomsquires Fayela (G & S P Swalling)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Baby (Dog) of Breed: Shadowstaff I'm Vengeance (Shadowstaff Kennels)
Minor of Breed: Aust Ch Anvilhart What You Wish For (Anvilhart Kennels)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Questadore Flying High (AI) (Questadore Kennels)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Tracey Mol (WA)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Puppy in Group: Irish Setter
Martinridge Affair ofthe Heart (B Martin)
Runner Up in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Galestorm My Mandingo (Mari Lobbestael)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Woodwych Sweet Pea (Lauren Schwerdt)
Minor in Group: Murray River Retriever
Barokamurray Beatingroundtbush (Markable Kennels)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Anvilhart Me Myself And I (Anvilhart Kennels)
Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch Chaleur Barrister (Mrs Ruth Thompson)
Aust Bred in Group: Clumber Spaniel
Aust Ch Showfield Snow Bunny (AI) (Kerryn Obrien)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Sussex Spaniel
Aust Ch Shevington Bertha (M Mccaffery)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tykerna Boiling Point (Kerryn O'Brien)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Showfield Snow Bunny (AI) (Kerryn Obrien)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Glenkinchie Pillow Talk (R Hartnett)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Anvilhart Me Myself And I (Anvilhart Kennels)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Skyehaven Mayham And Chaos (AI) (Tina Corbell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Skyehaven Revel In The Chaos (AI) (Tina Corbell)

German Shorthaired Pointer
Baby of Breed: Woodwych Sweet Pea (Lauren Schwerdt)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chaleur Everlasting (AI) (Mrs Ruth Thompson)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Chaleur Earth Wind And Fire (AI) (Mrs Ruth Thompson)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chaleur Barrister (Mrs Ruth Thompson)

Hungarian Vizsla
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Erdos Nobodies Fool (Mrs J Wallis / Mrs V & A Marsden)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Martinridge Affair ofthe Heart (B Martin)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Martinridge Love Song (B Martin)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Martinridge Light Up The Sky (Bernie Martin)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Galestorm My Mandingo (Mari Lobbestael)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Brenmaur Standing Ovation at Galestorm (M Lobbestael)

Murray River Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Barokamurray Beatingroundtbush (Markable Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Barokamurray Cowboy Tequila (Catherine Williams)

Sussex Spaniel
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Shevington Bertha (M Mccaffery)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ghostwind All Eyes On The Fox (Ghostwind Kennels)
Baby of Breed: Morago Spirit Of Lake Iowa To Poshvwei (Jessie Hughes)

Wirehaired Slovakian Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Grausturm Bansheeba Wispa (AI) (Georgie Ray)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Eva Fekete (WA) (Group Entry : 34)

Best in Group & Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Boarbadger No More I Love You (Nick Gouzos)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Basset Hound
Goldreign Asher with Beauchasseur (Chris Lawrence)
Intermediate in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tullacrest This Girl Is On Fire (Tullacrest Kennels)
Aust Bred in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Tirowen Octavian (Dr F J McEvoy & Mrs A T McEvoy)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tahkira Danz With The Devil (Ms Tessa Connell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tahkira Summer Storm (B Ferguson)
Dog CC: Tahkira Man Of Many Colours (B Ferguson)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Goldreign Asher with Beauchasseur (Chris Lawrence)

Beagle
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Houndbrook Giselle (S & D Flew)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Araparni Arli April (Mrs Jeanette Laughton)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Boarbadger No More I Love You (Nick Gouzos)
Baby of Breed: Nilite One For The Road (Nick Gouzos)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Stardayne Its A Richmans World (Gail Wood)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wattswires I'm A Keeper (Linda Robinson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Wattswires The Old Tin Hat (Linda Robinson)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tullacrest This Girl Is On Fire (Tullacrest Kennels)

Dachshund (Wire Haired)
Baby of Breed: Cayugaridge Pink Diamond (AI) (Gail Wood)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tirowen Octavian (Dr F J McEvoy & Mrs A T McEvoy)

Petit Basset Griffon Vendeen
Baby of Breed: Taraikha Re Renaissance Reveur (Alex Heitmann)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB & Aust Sup Ch Chakrata Tart With The Cart (Mrs A E E Curran)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Chakrata Bossy Britches (Mrs A E E Curran)
Dog CC & Junior of Breed: Skyeway Life Of Brian (J & A Gunn/ A E E Curran/ G Earl)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Mick Wilkinson (VIC)  (Group Entry : 64)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Harradei By Design (Lentaridy Kennels & H J Innes)
Runner Up in Group: Australian Cattle Dog
Aust Sup Ch Landmaster Show No Mercy (R B & C J Redhead)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Landmaster Kiss You All Over (R B & C J Redhead)
Puppy in Group: Border Collie
Calee La Bonnotte (John Wallwork)
Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Ellagant Rockin Your World at Inddara (Sarah McInerney)
Intermediate in Group: Bearded Collie
Aust Ch Edinglen To Me You Are Perfect (Tammy McClelland & Michele Lincoln)
Open in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Vonpeta Berry Da Bone AZ (P N Damarell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (A Shepherdson / T Walters)
Runner Up Neuter in Group: Border Collie
Aust Gr Ch / Neut Ch Nahrof Etched in Ice (Mrs K Hansen)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Landmaster Show No Mercy (R B & C J Redhead)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Landmaster Kiss You All Over (R B & C J Redhead)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Cloverdowns No Mercy Given At Landmaster (R B & C J Redhead)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ellagant Rockin Your World at Inddara (Sarah McInerney)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Parkeyre Counter Attack (Miss B Parker)
Res Bitch CC: Parkeyre All That Glitters (AI) (Miss B Parker)
Baby of Breed: Windybrae Never Ending Fantasy (AI) NBT (Graeme & Helen Simpson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Parkeyre Standing Ovation (Miss B Parker)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Edinglen To Me You Are Perfect (Tammy McClelland & Michele Lincoln)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Chamshep Zorisha (Michelle Holthouse)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Nahrof Icebreaker (Matthew Fisher)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Calee La Bonnotte (John Wallwork)
Minor (Bitch) of Breed: Wonaka Witches Britches (Mrs S Skewes)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch / Neut Ch Nahrof Etched in Ice (Mrs K Hansen)

Briard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Narbrisse Miracle Man PT (Miss E Bennett)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cacharel Symphonie (Ms E Bennett)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Collieston Dark Stranger RN (Sharyn Ely & Val Wilson)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Vonpeta Berry Da Bone AZ (P N Damarell)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Damonte Harlequin (Vivien Drummond)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Whitefall Gentlemen Never Tell (AI) (A & C Finlay)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Olensha Jumping for Joy with Snodragon (AI) (DM Findlay & SJ Caracoussis)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Harradei By Design (Lentaridy Kennels & H J Innes)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Harradei Lets Do It (Hope & Jody Innes / Lentaridy Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (A Shepherdson / T Walters)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Jap Ch Raintrees Jp Le Nozze Di Figaro (Imp JPN) (Kitty Flynn)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Glenopal Golden Request (Imp NZ) (Helen & Graeme Simpson)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Colleen Stoate (VIC)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Fridays Partyboy (Mrs D Klaaysen / Mr J Beard / Mrs K O'Riley)
Minor in Group: Siberian Husky
Miniatura Catching Fire (Rodney J Connelly)
Puppy in Group: Alaskan Malamute
Maiitsho A Monstrous Wolf (Brendan Herriott)
Open in Group: Tibetan Mastiff
Aust Ch Bushsong Kissjade Leona Sharna (AI) (Greg Green)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Newfoundland
Aust & Neut Ch Amoreruby Buddha Blue (AI) (Karin Niessen)
Runner Up Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust & Neut Ch Maiitsho Survive Da Wildice (Tori Haynes)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whitewarrior Ice Falls Landing (Jo Heard & Brett White)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Maiitsho A Monstrous Wolf (Brendan Herriott)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Maiitsho Survive Da Wildice (Tori Haynes)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vevey You Had Me at Hello (Mrs L Thomson & Ms M de Leeuw)

Dobermann
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Preshusflick Bohemian Rhapsody (Mrs Deb Heinze)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Preshusflick Bohemian Prince (Debbie Heinze)

Dogue de Bordeaux
Baby of Breed: Nanmas Esme (AI) (K Lawn & D Johnston)

Newfoundland
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Newfashion Here We Go Again (Marianne Howie)
Junior (Dog) of Breed: Amoreruby Blue Moon (Karin Niessen)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Amoreruby Buddha Blue (AI) (Karin Niessen)

Samoyed
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kalaska Fridays Partyboy (Mrs D Klaaysen / Mr J Beard / Mrs K O'Riley)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Miniatura Catching Fire (Rodney J Connelly)

Tibetan Mastiff
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bushsong Kissjade Leona Sharna (AI) (Greg Green)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Glenys Alexander (VIC)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Open in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)
Baby in Group: French Bulldog
Matgo Spellbound (Michael Francis & Barbara Florance Loades)
Minor in Group: Dalmatian
Dalhayvin Mistletoe Mischief (A & J Janonis/ C Franceschini/ L Edmonds)
Junior in Group: Chow Chow
Aust Ch Touchofchow Kiss My Dark Side (AI) (Touchofchow Knls)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Ch Rymiska Simply Irresistible (D Parry & T Parker)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Standard)
Aust Neut Ch Rhymeah Black Tie (Jude Bolton)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Bulltorious GigiVictoriaSecret (Mr T Brown)
R/UP BOB and Dog CC: Bulltorious It Was All A Dream (Eyvonne Piwen)
Baby of Breed: Majestueux Let there b carnage (Ms T Cumner)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Touchofchow Kiss My Dark Side (AI) (Touchofchow Knls)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dalhayvin Mistletoe Mischief (A & J Janonis/ C Franceschini/ L Edmonds)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Beachspots Take A Look (AI) RN (Sharon Gahan)

French Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Matgo Louis Vuitton (Michael Francis & Barbara Florance Loades)
Baby of Breed: Matgo Spellbound (Michael Francis & Barbara Florance Loades)
Aust Bred of Breed: Preciousbull Je Suis Celui (Cherie Terry)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Hunkeedori Doimakeu Horne Babe (M Sawley & K Santas)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rymiska Simply Irresistible (D Parry & T Parker)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Amesen One for the Road (Amesen Kennels)

Poodle (Standard)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Rhymeah Black Tie (Jude Bolton)

Poodle (Toy)
Baby of Breed: Avonti Cue The Confetti (J Short & A Heyburn)