Adelaide Kennel Club Inc (SA)

Date of Show : 26-Jun-2022 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Kay Sneath (VIC)   (Total Entry : 279)

Best in Show & Open in Show: Azawakh
CIB & Aust Sup Ch Imidiwan Amali (Imp POL) (Miss T Cox & Ms D Huon)
Minor in Show: Afghan Hound
Aust Ch Tahkira Danz With The Devil (Ms Tessa Connell)
Junior in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Anvilhart Me Myself And I (Anvilhart Kennels)
Intermediate in Show: American Staffordshire Terrier
Aust Sup Ch Manfreds Guess Whos Back (J Watson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Cathy Camac (VIC)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Puppy in Group: Italian Greyhound
Tunamara Super Trooper (Christine Scott)
Baby in Group: Pug
Sebandee A Lil Ray of Sunshine (B Luxton)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Matmor Thrill Of The Chase (Mr M Morse & Mr W Henderson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Matmor Cosmopolitan (Vanessa P)

Chihuahua (Long Coat)
Baby of Breed: Houseofchi My Girl Chloe (Mrs L Alonge & Mr B Alonge)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Houseofchi Sweet As Honey (Brian & Laura Alonge)
Dog CC & Intermediate of Breed: El-Toro Errol Flynn (Imp NZ) (B & L Alonge)

Havanese
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Havasilk jingle bells rock (Mrs Gillian Smith)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tunamara Super Trooper (Christine Scott)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tacozajo Lalah (Christine Scott)

Lowchen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kristarz Puff The Magic Dragon (K Harding & C Harding)
Junior of Breed: Lowensque Better When I'm Dancin (Courtney Tulk)

Pug
Baby of Breed: Sebandee A Lil Ray of Sunshine (B Luxton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Norm Strathdee (NSW)  (Group Entry : 36)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Shadowstaff OnlyGirlInTheWorld (Shadowstaff Kennels)
Runner Up in Group: Border Terrier
Aust Ch Chanpema Jealous Guy (chanpema Kennels)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Bonnyjack Marco Shine (Darrell Sharman)
Junior in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Shortblak Darkside of the Moon (S Sullivan/ R Egger & K Eggers)
Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Sup Ch Manfreds Guess Whos Back (J Watson)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Manfreds Guess Whos Back (J Watson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Manfreds Show No Mercy (J Watson)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cumalong Sir Roly Poly (Miss Moira Hicks)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chanpema Jealous Guy (chanpema Kennels)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Towsytyke Raisin A Riot (Darrell Sharman)

Jack Russell Terrier
Baby of Breed: Bonnyjack Marco Shine (Darrell Sharman)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Shortblak Darkside of the Moon (S Sullivan/ R Egger & K Eggers)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shadowstaff OnlyGirlInTheWorld (Shadowstaff Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Rockport Sonovan Irishman (AI) (Kay Halston-Wyatt)
Baby of Breed: Shadowstaff I Am The Shadows (Shadowstaff Kennels)
Minor of Breed: Anvilhart Kissing Cousins (Anvilhart Kennels)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Colin L Hamilton (VIC)  (Group Entry : 43)

Best in Group & Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Sup & Am Ch Vjk-Myst Journey Downunder (Imp USA) (Heiderst Knls/ S Rattle/T Sproule/M Reichmuth)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel Odds or Even (Azel Kennels)
Minor in Group: Murray River Retriever
Barokamurray Beatingroundtbush (Markable Kennels)
Puppy in Group: Pointer
Aust Ch Inchara First High Flyer (Miss J Manser & Miss C Fisher)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Anvilhart Me Myself And I (Anvilhart Kennels)
Intermediate in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Laugharne Drama Queen (T J Marschall & S Garrett)

Brittany
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tendayi Encore With Magicbrit (AI) (P Marsh & A Rogers)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Azel Odds or Even (Azel Kennels)

Curly Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dizzyki CS Gobi Desert (AI) (Dizzyki Kennels)
Baby of Breed: Dizzyki Shush Octavia (AI) (Dizzyki Kennels)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Anvilhart Me Myself And I (Anvilhart Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kinsheran Monkey Business (R Hartnett/ V McPhee)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glenkinchie Pillow Talk (R Hartnett)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Skyehaven Mayham And Chaos (AI) (Tina Corbell)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Skyehaven Revel In The Chaos (AI) (Tina Corbell)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Vjk-Myst Journey Downunder (Imp USA) (Heiderst Knls/ S Rattle/T Sproule/M Reichmuth)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Heiderst Show Me The Money (AI) (Heiderst Kennels)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Brackendell Jillaroo At Montego (Brackendell & Fraser)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Martinridge Light Up The Sky (Bernie Martin)
Puppy of Breed: Martinridge Affair ofthe Heart (B Martin)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Jayped Queen Of Hearts (Dianne Thomas)

Murray River Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Barokamurray Beatingroundtbush (Markable Kennels)

Pointer
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Aspyre Tongue in Cheek (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden / Miss S Higham)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Inchara First High Flyer (Miss J Manser & Miss C Fisher)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waldwiese Up The Ante TD (Lois & Claire Richter / Kylie Christison)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Ashlaren Echo In The Field (R Bell)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Laugharne Drama Queen (T J Marschall & S Garrett)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Auldana Dellayedoya (Mr J & Mrs S Nickholds / Miss E Todd)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Kay Sneath (VIC) (Group Entry : 32)

Best in Group & Open in Group: Azawakh
CIB & Aust Sup Ch Imidiwan Amali (Imp POL) (Miss T Cox & Ms D Huon)
Runner Up in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Sup Ch Wyldchase Startedwith Awhispa (Nick Gouzos)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Nilite One For The Road (Nick Gouzos)
Minor in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tahkira Danz With The Devil (Ms Tessa Connell)
Puppy in Group: Whippet
Wandarrak Chivas Regal (Mrs R Bonham & Miss B Bonham)
Junior in Group: Harrier
Aust Ch Fellhunters Khaos (P F & R Danaher)
Intermediate in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Tirowen Sandor (Dr F & Mrs A McEvoy & Mr S Jervies)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Suliman Da Finnci Code (AI) (K/ K & R Hutchings)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tahkira Danz With The Devil (Ms Tessa Connell)

Azawakh
BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB & Aust Sup Ch Imidiwan Amali (Imp POL) (Miss T Cox & Ms D Huon)

Beagle
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust/ CIB/ HUN/HUN Gr/Slo/ Slo Show/Slo Gr/Cze & HRV Ch Beagelee True Colours (AI) (D Q & G Ford / C & L Duval)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wyldchase Startedwith Awhispa (Nick Gouzos)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Boarbadger No More I Love You (Nick Gouzos)
Baby of Breed: Nilite One For The Road (Nick Gouzos)
Puppy of Breed: Boarbadger Pretty Shady (Nick Gouzos)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wattswires I'm A Keeper (Linda Robinson)

Dachshund (Wire Haired)
Baby of Breed: Cayugaridge Pink Diamond (AI) (Gail Wood)

Harrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fellhunters Khaos (P F & R Danaher)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fellhunters Riot (P F & R Danaher)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tirowen Sandor (Dr F & Mrs A McEvoy & Mr S Jervies)
Baby of Breed: Tirowen Daenerystargaryen (AI) (Scott Jervies)

Petit Basset Griffon Vendeen
Baby of Breed: Taraikha Re Renaissance Reveur (Alex Heitmann)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Caprivi Praise Be (AI) (Cheryl Currie)
Dog CC & Puppy of Breed: Shakuru Boston Me Around (AI) (Rebecca Lamb)

Whippet
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wandarrak Chivas Regal (Mrs R Bonham & Miss B Bonham)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Sharon Hannigan (NSW)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Open in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Am Gr & Jap Ch Raintrees Jp Le Nozze Di Figaro (Imp JPN) (Kitty Flynn)
Runner Up in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Abacel Nite Cruiser (Miss B Musolino)
Baby in Group: Norwegian Buhund
Blackcombe Brynhild's Protege At Southspirit (Miriam Schiller)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Harradei Lets Do It (Hope & Jody Innes / Lentaridy Kennels)
Aust Bred in Group: Briard
Aust Gr Ch Narbrisse Miracle Man PT (Miss E Bennett)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Landmaster Show No Mercy (R B & C J Redhead)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Landmaster She Got The Look (R B & C J Redhead)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ellagant Rockin Your World at Inddara (Sarah McInerney)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Thistledust Suede in Blue (K Davis)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Edinglen To Me You Are Perfect (Tammy McClelland & Michele Lincoln)

Border Collie
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Calee We Like To Party (John Wallwork)
Baby of Breed: Tookurra Shaken Not Stirred (P Wachtel & M Schiller)

Briard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Narbrisse Miracle Man PT (Miss E Bennett)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Collieston Dark Stranger RN (Sharyn Ely & Val Wilson)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Vonpeta Faze Im Goin Thru (P N Damarell)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Leberhine Helen (Vivien Drummond)

Norwegian Buhund
Baby of Breed: Blackcombe Brynhild's Protege At Southspirit (Miriam Schiller)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hartwyn Pageants Royal Encore (AI) (W Hage & P A Hartwell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Olensha Jumping for Joy with Snodragon (AI) (DM Findlay & SJ Caracoussis)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Abacel Nite Cruiser (Miss B Musolino)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Harradei Can U Hear Th Whisper (Hope & Jody Innes)
Puppy of Breed: Shelsian Accent On Black (I R & C E Spangler)
Junior of Breed: Aust Ch Harradei Lets Do It (Hope & Jody Innes / Lentaridy Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Jap Ch Raintrees Jp Le Nozze Di Figaro (Imp JPN) (Kitty Flynn)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Maureen Gostelow (VIC)  (Group Entry : 36)

Runner Up in Group: Dobermann
Aust Ch Preshusflick Bohemian Rhapsody (Mrs Deb Heinze)
Baby in Group: Siberian Husky
Miniatura Catching Fire (Rodney J Connelly)
Puppy in Group: Rottweiler
Schwartzhund Brandonís Gift (AI) (Miss N K Hann)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tuvaaqan Arttu Amaruq (AI) (Don & Moyra Battersby)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Maiitsho Queen Senyah (Tori Haynes & Dianne Brown)

Dobermann
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Preshusflick Bohemian Rhapsody (Mrs Deb Heinze)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ikons Standing Ovation (Christine Spry)
Res Bitch CC: Dobregal Brown Girl N The Ring (AI) (Mrs Tanya Schubert)
Baby of Breed: Dobregal Ramblin Man (Tanya Schubert)
Minor of Breed: Preshusflick Bohemian Prince (Debbie Heinze)

Dogue de Bordeaux
Baby of Breed: Nanmas Esme (AI) (K Lawn & D Johnston)

Newfoundland
Baby of Breed: Newfashion Ying Yang (Karin Niessen & Ian Harland)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sollerus Pink Cadillac (W & J Grundy)
Puppy of Breed: Schwartzhund Brandonís Gift (AI) (Miss N K Hann)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Koobalies Whisper My Name (Julie Chapman)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Taejaan Poison Ivy (N J Rule-Steele / A & T Wittenberg)
Baby of Breed: Miniatura Catching Fire (Rodney J Connelly)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beamzstar Verry Elleegant (Michael & Julie Ross)

Tibetan Mastiff
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bushsong Kissjade Leona Sharna (AI) (Greg Green)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Peter Miller (NSW)  (Group Entry : 23)

Best in Group & Open in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Magicalia Divine By Design (Margie Nottle-Justice & Darcy Clark)
Baby in Group: French Bulldog
Matgo Spellbound (Michael Francis & Barbara Florance Loades)
Minor in Group: Lhasa Apso
Amesen One for the Road (Amesen Kennels)
Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Whytewood George Gently (Kerryn Harvey)
Intermediate in Group: Keeshond
Aust Ch Hunkeedori Doimakeu Horne Babe (M Sawley & K Santas)

British Bulldog
Baby of Breed: Majestueux Let there b carnage (Ms T Cumner)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Whytewood George Gently (Kerryn Harvey)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Matgo Twelve Gage (Michael Francis & Barbara Florance Loades)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vonasche Monsters Reloaded (Ms J Kelly & Mrs N Wallis)
Bitch CC & Junior of Breed: Preciousbull Regarde Moi (Cherie Terry)
Baby of Breed: Matgo Spellbound (Michael Francis & Barbara Florance Loades)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hunkeedori Doimakeu Horne Babe (M Sawley & K Santas)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rymiska Simply Irresistible (D Parry & T Parker)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Amesen One for the Road (Amesen Kennels)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Magicalia Divine By Design (Margie Nottle-Justice & Darcy Clark)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kimardi Lord Ashlei (T Bonham)