Northern Districts Kennel & Obedience Club Inc (SA)

Date of Show : 11-Aug-2013 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Linda Buckley (ACT)

Best in Show & Intermediate in Show: Pyrenean Mountain Dog
Aust Sup Ch Euzkadi Hear The Drums (Michael and Julie Ross)
Runner Up in Show: Afghan Hound
Aust Sup Ch Tahkira Take A Chance On Me (B Ferguson)
Baby in Show: Weimaraner
Waldwieze Game Keepa At Poshvwei (Imp NZ) (J Hughes)
Puppy in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Heiderst Sailor Moon (Heiderst Kennels)
Junior in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Thtrubl With Tequila (AI) (Tania Huitema)
Aust Bred in Show: Australian Shepherd
Aust Ch Tolazrun Carribean Queen (IID) (Sarah Mcinerney / Martin Tolar)
Open in Show: Rottweiler
Aust Ch Schwartzhund Aramis (N K Hann)
Open Neuter in Show: Alaskan Malamute
Aust Ch Malpac Sparkling Glory (Michael & Nicky Nyp)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Shellie Marshall (VIC)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Yorkshire Terrier
Aust Ch Buidhe Dangerous Liaison (E A Eatts)
Baby in Group: Bichon Frise
Pinefield Mista Bojangles (John & Christine Kellow)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Breshaad Affen Around (Dr A & Mrs C Pitman)

Bichon Frise
Baby of Breed: Pinefield Mista Bojangles (John & Christine Kellow)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Voncronan Lord Nelson (K Sunman)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Foirfigh Fortune Cookie (R J Brown)
Dog CC & Open of Breed: Sun-Hee's Live And Love (Imp SWD) (S & S Johnson / Nicole Catterall)
Junior of Breed: Xioma Darktown Strutter (S & S Johnson)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: X_Pected Dine Mites Taboo (Imp NOR) (R Douglass)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Neverland Whitney Houston (R Douglass)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Uwharrie Artesia Outback Flyer (Imp USA) (C Scott)
R/UP BOB & Bitch CC: Uwharrie Kismet Come With Me (Imp USA) (C Scott)
Baby of Breed: Igmajik Strike Me Lucky (C Scott)
Aust Bred of Breed: Milano Giostra Del Saracino (G Gilles)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Natebit Look At Me Cruzin (C Scott)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Buidhe Dangerous Liaison (E A Eatts)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Istada The Lady In Red (Mrs A K Brooks)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT)

Best in Group & Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones Thtrubl With Tequila (AI) (Tania Huitema)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bull Terrier
Aust Ch Brasshead Blare Witch (Brasshead Kennels)
Baby in Group: West Highland White Terrier
Aonais Who Stole My Halo (Fiona Mackness)
Minor in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Joymont Red Sunset (Harry & Iris Glynn)
Puppy in Group: Border Terrier
Aust Ch Chanpema Imagine (Chanpema Kennels)
Intermediate in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Natuska A Foreign Affair (Kerryn Pearson)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Brookstreet Law and Order (Trilby Tiller)
Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Viperstaff Red Venom (Mark & Heidi Jenneys)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cliftop Zipping Loose (Peter Oswald)
R/UP BOB: Paxterr Picture Perfect (Peter Oswald)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Pickwick Ready Break (Tegan Whalan)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stormvale Borda Resolute (Stormvale Kennels)
Baby of Breed: Leema Winning Ink (T L Whalan)
Puppy of Breed: Aust Ch Chanpema Imagine (Chanpema Kennels)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Brasshead Blare Witch (Brasshead Kennels)
Baby of Breed: Veroli Benevolent Master (AI) (P Haseldine)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Prefurabull Little Star (Mr T & Mrs C Kaplanis)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Joymont Red Sunset (Harry & Iris Glynn)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Natuska Dressed To Thrill (Kerryn Pearson)
Baby of Breed: Natuska Shout At The Devil (Kerryn Pearson)
Intermediate of Breed: Aust Ch Natuska A Foreign Affair (Kerryn Pearson)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kanidor Eldar (G & S P Swalling)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bustabones Thtrubl With Tequila (AI) (Tania Huitema)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Ch Brookstreet Law and Order (Trilby Tiller)
Bitch CC: Aust Ch Lynneve Step Aside Boys (Lyndall Hopgood)
Baby of Breed: Waurstafford Great Gatsby (K Ricketts & L Scott)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Viperstaff Red Venom (Mark & Heidi Jenneys)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Gumhaven Chasing Stars (Maureen Schutt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Gumhaven Sand Piper (Maureen Schutt)
Minor of Breed: Gumhaven Edge of Glory (Maureen Schutt)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aonais Tons O Trouble (Fiona Mackness)
Bitch CC: Alborada Canelita En Rama (Imp ESP) (Cathy Kuchel)
Baby of Breed: Aonais Who Stole My Halo (Fiona Mackness)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)

Best in Group & Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Sup Ch Heiderst Risky Business (Heiderst Kennels)
Runner Up in Group & Junior in Group: Golden Retriever
Chaleur Hilfiger (Mrs R Thompson)
Baby in Group: Weimaraner
Waldwieze Game Keepa At Poshvwei (Imp NZ) (J Hughes)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Heiderst Sailor Moon (Heiderst Kennels)
Intermediate in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Aceweis I Am Sam I Am (Mrs L Jarvis & Mrs L O'Malley)
Aust Bred in Group: Curly Coated Retriever
Aust Gr Ch Dizzyki MF David Crosby (Dizzyki Kennels)

Brittany
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ozmystique No Strings Attached (Elizabeth Crisp)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dizzyki MF David Crosby (Dizzyki Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dizzyki MS Ariel (Dizzyki Kennels)
Puppy of Breed: Dizzyki DJ Imagine Love (Dizzyki Kennels)

English Springer Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Amblespring Cinque Bella (T & S Webb)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kellick Take a Break (Ross & Jean Bryant)
Dog CC & Junior of Breed: Sherepoint Moonraker (Jean and Ross Bryant)
Baby of Breed: Skyehaven All About Me (Tina Corbell)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Sherepoint Precious Jade (AI) (J & R Bryant)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Heiderst Risky Business (Heiderst Kennels)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Arosa UR A Class Act (Imp NZ) (Heiderst & M Reichmuth)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Heiderst Sailor Moon (Heiderst Kennels)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Chaleur Hilfiger (Mrs R Thompson)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aceweis I Am Sam I Am (Mrs L Jarvis & Mrs L O'Malley)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aceweis Yabba Dabba Doo (Aceweis & Heiderst Kennels)

Labrador Retriever
Junior of Breed: Kirkdell The Oracle (Chanpema Kennels & B Jones)

Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Zensu Thief Of Hearts (Mr B & Mrs H Clarke / Miss B Bonham)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Waldwieze Dirty Lil Secret (Imp NZ) (Waldwiese Kennels)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Waldwieze Don't Ask Why (Imp NZ) (Waldwiese Kennels)
Baby of Breed: Waldwieze Game Keepa At Poshvwei (Imp NZ) (J Hughes)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup & Dual Ch (T) Waldwiese Y Would You TDX (Waldwiese Knls)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Linda Buckley (ACT)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Tahkira Take A Chance On Me (B Ferguson)
Runner Up in Group: Saluki
Aust Sup Ch Pazada Grand Royale (A Jones & B Farrell / G & P Russell)
Baby in Group: Basset Fauve de Bretagne
Aust Ch Arendt Baileys Irish Cream (Heather A Budd)
Minor in Group: Afghan Hound
Karakush By The Grace Of God (K & R Hutchings / L & H Gibson)
Open Neuter in Group: Irish Wolfhound
Aust Gr & Neut Ch Greycroft Memphis (Michelle Thomson)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tahkira Take A Chance On Me (B Ferguson)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tahkira AgraniFirefly (B Ferguson)
Minor of Breed: Karakush By The Grace Of God (K & R Hutchings / L & H Gibson)

Basset Fauve de Bretagne
Baby of Breed: Aust Ch Arendt Baileys Irish Cream (Heather A Budd)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Longbay Yeoman of The Guard (Chris Lawrence)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Beauchasseur Mustang Sally (Chris Lawrence)

Beagle
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Brialey Diamonds Are Forever (S & D Flew)

Irish Wolfhound
Puppy of Breed: Creena Miss Adelaide Rose (AI) (Jodie Michelmore)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Greycroft Memphis (Michelle Thomson)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chambre Freddy Will Rocku (Imp NZ) (Mrs Alex Heitmann)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Bondestin Right On The Kisser (A Cooney & C West)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shakuru Do U C What I C (Rebecca Lamb)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rijstone Enchanted Dreams (Sheryl Polomka)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pazada Grand Royale (A Jones & B Farrell / G & P Russell)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Pazada Star View (G & P Russell / A & B Farrell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Roslyn Seare (QLD)

Best in Group & Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelsian Royal Ascot (I & C Spangler / N Jeffery)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Tolazrun Carribean Queen (IID) (Sarah Mcinerney / Martin Tolar)
Puppy in Group: Bearded Collie
Aust Ch Silverstarz Becrux Bear (Kirsten Anne)
Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Grastone Mrs Rutherford (Ken & Vivien Murrell)
Open Neuter in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Neut Ch Kirarth Star Dust (Kirarth Kennels)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Landmaster I Did It My Way (R B & C J Redhead)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch & Aust Sup Ch Landmaster Memphis Blues (R B & C J Redhead)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glendari The Tar Boy (E J Delaporte)
Baby of Breed: Glendari The Black Witch (E J Delaporte)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tolazrun Carribean Queen (IID) (Sarah Mcinerney / Martin Tolar)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Sutter So Bedazzled (Imp NZ) (K Davis)
Baby of Breed: Sutter's Speechless (Imp NZ) (Mrs Sarah McInerney/ Miss Lindy Dawkins)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lokynnda Playing With Fire (Lynda Webb)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Peppagrove Onya Springtime (Ron & Doreen Green)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lokynnda Captain Jack Harkness (Lynda Webb)
Puppy of Breed: Aust Ch Silverstarz Becrux Bear (Kirsten Anne)

Briard
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch J'Aint She A Dream Moravia Campanella (Imp CZE) (Liz Bennett)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cacharel Homme De Mes Reves (Liz Bennett)
Baby of Breed: Pranoha Isadora (AI) (Liz Bennett)

Finnish Lapphund
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Taigakoira Aamuenkeli (C R Whitehead)

German Shepherd Dog
R/UP BOB & Puppy of Breed: Shepherdhill Uriel (Susan Mertineit)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Neut Ch Vonrauten D Brazn Mystic (Susan Mertineit)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Grastone Mrs Rutherford (Ken & Vivien Murrell)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelsian Royal Ascot (I & C Spangler / N Jeffery)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shelsian Scintilla (I R & C E Spangler)
Junior of Breed: Ronashill Sweet Heart (Janet Rainey)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Shelsian Coastal Dreamer (Le-Anne Schwier / I & C Spangler)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Afonwen Luvs Two Dance (Afonwen Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Afonwen Luvs Two Win (Afonwen Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Kirarth Black Tie N Tails (M Kirss / J Arthur)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kirarth Black Brocade (M Kirss & J Arthur)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kirarth Star Dust (Kirarth Kennels)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Saffioraire Albarino Weekends (Shepherdhill Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Eishund Seize The Dream (Shepherdhill Kennels)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)

Best in Group & Intermediate in Group: Pyrenean Mountain Dog
Aust Sup Ch Euzkadi Hear The Drums (Michael and Julie Ross)
Baby in Group: Dobermann
Copperdobe Standing Ovation (Imp NZ) (A & J Janonis / M O'Callaghan / J Hovell)
Puppy in Group: Rottweiler
Alchemy Powderfinger (Alchemy Kennels)
Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Asryn Dream Seeker (Karen Bryant & Ashley Wittenberg)
Open in Group: Rottweiler
Aust Ch Schwartzhund Aramis (N K Hann)
Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Malpac Sparkling Glory (Michael & Nicky Nyp)

Akita
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Becaz That's My Alibi (Jassie van der Kolk)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hamalek Rumble In The Jungle (H & R French-Davis & S Turner)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Malpac Sparkling Glory (Michael & Nicky Nyp)

Boxer
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Brythornrose Sound The Alarm (N Williamson)
Baby of Breed: Brythornrose LayDee In Red (N Williamson)

Dobermann
Baby of Breed: Copperdobe Standing Ovation (Imp NZ) (A & J Janonis / M O'Callaghan / J Hovell)

Mastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Toramis Empress Strikes Back (J & P Buckley)

Pyrenean Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Euzkadi Hear The Drums (Michael and Julie Ross)

Rottweiler
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Schwartzhund Aramis (N K Hann)
Minor of Breed: Alchemy Tom Thumb (Alchemy Kennels)
Puppy of Breed: Alchemy Powderfinger (Alchemy Kennels)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Eskydon Diamonds In The Sky (AI) (Janet Dunbar and Tahnee Dendy)
R/UP BOB and Dog CC: Eskydon Time Traveller (AI) (Ann Lee)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Montkhan Song And Dance man (S P & S K Foote)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Remporter Wild Child (Colin & Margaret Reedman)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Carbonaras Outback Jack (Imp USA) (K J Slattery)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Treuliebe Kindred Spirit (S P & S K Foote)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Edelgeist Livin The Dream (Coral Gray)
Junior of Breed: Made In Spain Alboroto (Imp SPN) (Coral Gray)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Maharg Natsu Daikoku (AI) (Heather Perrett)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Asryn Dream Seeker (Karen Bryant & Ashley Wittenberg)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Sup Ch Asryn Romany Gold (Karen Bryant & Ashley Wittenberg)
Dog CC: Aust Gr Ch Asryn Lightning Strikes (Ashley Wittenberg & Karen Bryant)
Junior of Breed: Romeka Queen Of The Nite (Kellie Rayner)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Linda Buckley (ACT)

Best in Group & Open in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Chethang Nathaniel (Imp UK) (P & K York / J Longmire & M Camac)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Shar Pei
Aust Ch Miniatura Picture Perfect (Mr Rodney J Connelly)
Baby in Group: Boston Terrier
Merryjay Bostn Candyman (S Campain & R Kemp)
Minor in Group: Shar Pei
Miniatura Look Up The Lead (Mr Rodney J Connelly)
Aust Bred in Group: French Bulldog
Aust Gr Ch Pendragan Showem How (Cadd/O'Rourke/Hedburg)

Boston Terrier
Bitch CC: Aust Ch Cherishem La Coquette (Dot Morgan)
Baby of Breed: Merryjay Bostn Candyman (S Campain & R Kemp)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Cleo Patra Of Kadabra (Imp NZ) (Cherie Terry)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Embolden Royal Flush (Cherie Terry)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pendragan Showem How (Cadd/O'Rourke/Hedburg)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kiangsi Showem How Its Done (Ms A Cadd)
Junior of Breed: Thunder Road Diamond In The Ruff (Imp SWD) (K & M Stansfield)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kafe Iliana (Mr G & Mrs J Cox)
Minor of Breed: Kafe Melting Moment (Garry & Judith Cox)

Great Dane
R/UP BOB & Minor of Breed: Willitoft Eyes of Kye (Miss Shontelle Davies)

Keeshond
R/UP BOB & Puppy of Breed: Tamaari Because I Can (Mrs M Sawley)
Baby of Breed: Tamaari Talkin Too You (Mrs M Sawley)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chethang Nathaniel (Imp UK) (P & K York / J Longmire & M Camac)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Miniatura Picture Perfect (Mr Rodney J Connelly)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Miniatura It Is My Reflection (Rodney J Connelly)
Minor of Breed: Miniatura Look Up The Lead (Mr Rodney J Connelly)