Goulburn Dog Training & Kennel Club (NSW)

Date of Show : 2-Nov-2013 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Beverley Daines (NSW)   (Total Entry : 455)

Best in Show & Open in Show: Bichon Frise
Aust Ch Kelzarki Kissing Bandit (Mr L Bradney / Miss P Page & Mr T Tancred)
Minor in Show: St Bernard
Casperscove Harpers Bazaar (Jamie & Tracy Clapham)
Puppy in Show: Boston Terrier
Aust Ch Zareba Justis Prevails (Gail Moxey)
Junior in Show: Tibetan Mastiff
Aust Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Aust Bred in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Foxscott Walk The Line (G & J Scott)
Open Neuter in Show: Papillon
Aust Neut Ch Guilcroft For Your Eyes Only (Pamela and Garth Harding)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Sylvia Crozier (NSW)  (Group Entry : 100)

Best in Group & Open in Group: Bichon Frise
Aust Ch Kelzarki Kissing Bandit (Mr L Bradney / Miss P Page & Mr T Tancred)
Baby in Group: King Charles Spaniel
Kangala Master Smith (Wilson & Smith)
Junior in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Sasndash Jack O Diamonds (J C and Mrs S J Wills)
Aust Bred in Group: Italian Greyhound
Xarnego Tophat N Tails (G Sporne & M Ashton-Sporne)
Open Neuter in Group: Papillon
Aust Neut Ch Guilcroft For Your Eyes Only (Pamela and Garth Harding)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Elcavel Amazing Grace (Mrs K A Rolfe)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Elcavel Absolutely Amazing (Mrs K A Rolfe)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kelzarki Kissing Bandit (Mr L Bradney / Miss P Page & Mr T Tancred)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Redcrest Royal Treasure (Imp NZ) (K & M Munro)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Espero Merci Beaucoup (P Brennan & V Morse)

Chinese Crested Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Littleheros Mighty Goddess (Georgia Browning)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sasndash Black Platinum (J C & S J WIlls)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sasndash Jack O Diamonds (J C and Mrs S J Wills)

Havanese
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hashki Kamikaze Kid (P Williams)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Galig Letz Danz (Mr G Sporne and Mrs M Ashton-Sporne)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Xarnego Tophat N Tails (G Sporne & M Ashton-Sporne)

King Charles Spaniel
Bitch CC & Junior of Breed: Delsasse Amelia Bodelia (Wilson & Smith)
Baby of Breed: Kangala Master Smith (Wilson & Smith)

Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Guilcroft Merlot En Cabernet (Pamela and Garth Harding)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Guilcroft Laissez Faire (Pamela and Garth Harding)
Baby of Breed: Guilcroft Nobelessa Yolanda (Pamela and Garth Harding)
Puppy of Breed: Guilcroft Madame De Anastasia (Pamela and Garth Harding)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Guilcroft For Your Eyes Only (Pamela and Garth Harding)

Pekingese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Interstar Montys Pride (Norman Porter & Tony Tau)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Notron All My Desire (Norman Porter & Tony Tau)
Minor of Breed: Notron Im A Paddy (Norman Porter & Tony Tau)

Pug
Puppy of Breed: Kabova I've Got The Magic (J Williams)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lannaj OohLaLa Le President (Alanna Gavan / Jan Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lannaj Beetles Diamond Diva (Alanna Gavan / Jan Clarke)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Sylvia Crozier (NSW)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Multi Ch Orion Red Mist King Of Rings (Imp SRB) (J Martiniello)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Foxscott Walk The Line (G & J Scott)
Minor in Group: Australian Terrier
Cliftop Turbo Charged (Sharon Gilkison)
Puppy in Group: Australian Terrier
Aust Ch Spalpeen Supa Troppa Ohorrieglen (Mr T and Mrs D Fenton)
Junior in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Emeraldcity Burley Griffin (Mr P Miller & Ms G Loft)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Multi Ch Orion Red Mist King Of Rings (Imp SRB) (J Martiniello)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Amstafican Return Of D Goddess (Adrian Martiniello)
Baby of Breed: Hotashell Cranking Up Da Heat (Martiniello/Zullo)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Spalpeen Supa Troppa Ohorrieglen (Mr T and Mrs D Fenton)
R/UP BOB & Minor of Breed: Cliftop Turbo Charged (Sharon Gilkison)

Border Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Guilcroft Be My Katarina (Mrs P and G Harding)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Edenside Action Hero (Edenside Kennels)

Cairn Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Emeraldcity Burley Griffin (Mr P Miller & Ms G Loft)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Foxscott Walk The Line (G & J Scott)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB & Bitch CC: Brenwick Splash of Mot (Robyn Taylor)

Lakeland Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sandimorn Born This Way (Mr S Mills and Mr W Mowles)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Rhonda Ralphs (NSW)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Open in Group: Golden Retriever
Aust Ch Martygold Super Hornet (Teresa Anderson)
Runner Up in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Gr Ch Tealpoint RedCloud Chief (Susan Brown)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Tealpoint Zeus Lord Of The Sky (Susan Brown)
Minor in Group: Lagotto Romagnolo
Incavale Armarnies Got Style (J Morse-Roberts / J & J Nolan)
Puppy in Group: German Wirehaired Pointer
Hotwyr Here Comes Honey Boo Boo (AI) (Fiona Dempster & Rae Bank)
Aust Bred in Group: Field Spaniel
Aust Gr Ch Fieldspan Jammie Dodger (John & Rachel Robertson)
Open Neuter in Group: German Wirehaired Pointer
Aust & NZ Ch Gemanus Go Get Your Gun for Hotwyr (Imp UK) (Dempster/Bank)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bolwarra Inspire (Megan Markotany / J & R Hughes)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Landmark Fly Me To The Moon (Suzana Styles)

English Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Fairray Quarterback (Imp ITY) (Marlene Cross)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Fieldspan Jammie Dodger (John & Rachel Robertson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Meadowbriar Miss Georgiana (John & Rachel Robertson)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tealpoint RedCloud Chief (Susan Brown)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Tealpoint Yoda Luke Skywalker CD (Chris and Jock Forsythe)
Bitch CC: Aust Ch Tealpoint Trade Wind Dancer (Heather Reynolds)
Baby of Breed: Tealpoint Zeus Lord Of The Sky (Susan Brown)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hotwyr Here Comes Honey Boo Boo (AI) (Fiona Dempster & Rae Bank)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & NZ Ch Gemanus Go Get Your Gun for Hotwyr (Imp UK) (Dempster/Bank)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Martygold Super Hornet (Teresa Anderson)
R/UP BOB: Aust Ch Dykinta Spring Loaded (Wendy Atkins)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup & NZ Ch Dykinta Take A Chance (Wendy Atkins)
Baby of Breed: Dykinta Special Vintage (Wendy Atkins)
Puppy of Breed: Goldbrior Be It In Fine Style (N Kay and L Olsen)
Junior of Breed: Aust Ch Dykinta Spring Loaded (Wendy Atkins)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Incavale Armarnies Got Style (J Morse-Roberts / J & J Nolan)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Incavale Devil Wears Prada (Valerie Morse)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ptolomy Nordic Valkyrie (T Kropman / J Ireland / S Gee)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Rhonda Ralphs (NSW) (Group Entry : 68)

Best in Group & Aust Bred in Group: Norwegian Elkhound
Aust Sup Ch Halgrove Bondjamesbond (P / K & K McIntyre)
Runner Up in Group & Open in Group: Beagle
Aust Ch Casalbeau Casca Mercedes (Carol A Boulton)
Baby in Group: Irish Wolfhound
Wulfgar Fly Me to the Moon (AI) (D Brennan)
Minor in Group: Afghan Hound
Quom Carnivale Candy (Mrs P A Lyons)
Intermediate in Group: Beagle
Aust Ch Abercarn All Dolled Up (Mrs C Thompson)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Taejon Esperanza (AI) (P Batten / P & L Britza / J Laws)
R/UP BOB & Minor of Breed: Quom Carnivale Candy (Mrs P A Lyons)
Dog CC: Quom Ringmaster en lyon (Mrs P A Lyons)
Baby of Breed: Wytlyon Prohibition (P A Lyons)

Beagle
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Casalbeau Casca Mercedes (Carol A Boulton)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Bayhound True Blue (Paul Orman)
Baby of Breed: Bayhound Storm Girl (Mrs C Thompson)
Puppy of Breed: Bayhound Carols In The Park (Paul Orman)
Intermediate of Breed: Aust Ch Abercarn All Dolled Up (Mrs C Thompson)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Casalbeau Chandonmoet (Carol Boulton)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Nicholyev Jamaican Me Crazy (S Kelly & J Bower)

Deerhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nelungaloo Rhys (J M Kernot)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Brantarby Historys Paige (AI) (Claire Needham)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whirlaway All Time Classic (Whirlaway Kennels)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brantarby Winter Warrior (Anne Pirie)
Baby of Breed: Whirlaway Sgt Pepper (Whirlaway Kennels)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ornumflow Tahnee Lady (Rona Moss/Sylvia Munro)
Baby of Breed: Wulfgar Fly Me to the Moon (AI) (D Brennan)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Halgrove Bondjamesbond (P / K & K McIntyre)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Halgrove Shakeurbonbon (P / K & K McIntyre)
Baby of Breed: Halgrove Purple Rain (P / K & K McIntyre)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nkazimlo Carbon Copy (Mrs S Temlett)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Macumazahn Coz I Can (Mrs S Temlett)

Whippet
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Buffalo First Class (Mike & Sandra Patterson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Benbridge Angel of Faith at Buffalo (Imp NZ) (Mike & Sandra Patterson)
Junior of Breed: Buffalo First Edition (Mike & Sandra Patterson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Beverley Daines (NSW)  (Group Entry : 77)

Baby in Group: Collie (Rough)
Mirriyuula Boogie Woogie Blu (T & A Jenkins)
Minor in Group: Australian Kelpie
Tinaru In The Red (T Dixon)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Rozate Onekiss Closer ToHeaven (Mrs D Masters)
Junior in Group: Briard
Aust Ch Tiahart Hellene (D & JM Bartley)
Open in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Clanheath Twist Of Fate (P & J Marshall)
Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Ch Brashelle Dare To Dream CD (Deidre Masters)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Melcathra King Ofthmountain (S Nicholas)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Lanbart Eye Candy (S Nicholas)
Minor of Breed: Cudgegong Empire Rose (N D Papworth)
Open of Breed: Welbeblue Running On Empty (S Nicholas)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Goodwill Limelight (Therese Kropman)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kla Simply Dare To Dream (Gai Lewis & Therese Kropman)
Minor of Breed: Tinaru In The Red (T Dixon)
Junior of Breed: Tinaru Penny Arcade (T Dixon)

Australian Shepherd
Puppy of Breed: Rozate Onekiss Closer ToHeaven (Mrs D Masters)
Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Brashelle Dare To Dream CD (Deidre Masters)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arrynmist Jagger (Rob and Ann Ryan)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mirribandi Corsini Grayson (AI) (T A Glawson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rerifar Serendipity (Fay Philp)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Clanheath Twist Of Fate (P & J Marshall)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Clanheath Hint Of Envy (P & J Marshall)

Briard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aubrey's French Kiss (Imp NZ) (D & J M Bartley)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tiahart Hellene (D & JM Bartley)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tyronelea Gonewith Thewind (Belinda Hales)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tyronelea Moonglow (Belinda Hales)
Baby of Breed: Mirriyuula Boogie Woogie Blu (T & A Jenkins)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kingvale Gold Dream (Kingvale kennels)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Babagna Frisco (Kieran Webster)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Coondarby Tender Love (A L & B G Lewis)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Caroline Stuart (NSW)  (Group Entry : 57)

Best in Group & Open in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Colebrook Heads Or Tails (R & N E Inglis)
Runner Up in Group & Junior in Group: Tibetan Mastiff
Aust Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Minor in Group: St Bernard
Casperscove Harpers Bazaar (Jamie & Tracy Clapham)
Aust Bred in Group: Alaskan Malamute
Aust Sup Ch Skartik Sisi Ice Hazard (Lyne & Georgia Browning / P G & K B Sadler)
Open Neuter in Group: Siberian Husky
Mikulov Frock Star ET (Richard & Mara Herba)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Skartik Sisi Ice Hazard (Lyne & Georgia Browning / P G & K B Sadler)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kortmar Arctic Crystal (Lyne Browning)

Bullmastiff
Baby of Breed: Bullsrkool Trouble Maker (Debbie King)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Thoreoz Blue Angel (Mr O J Holland & Mrs A J Holland)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Colebrook Heads Or Tails (R & N E Inglis)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Colebrook Come In Spinner (R & N E Inglis)

Shiba Inu
Baby of Breed: Betlin My Delite (Betty Pollard)

Siberian Husky
R/UP BOB & Junior of Breed: Articwolf Good As Gold (E & M Hardwicke)
Dog CC: Articwolf dances With Wolves (E & M Hardwicke)
Minor of Breed: Arcticpalace Snow Bunny (Miss O Brunton / Mr C & Mrs R Foster)
Open Neuter of Breed: Mikulov Frock Star ET (Richard & Mara Herba)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Asaintforme Little Rocky (Jamie & Tracy Clapham)
Bitch CC & Minor of Breed: Casperscove Harpers Bazaar (Jamie & Tracy Clapham)
Intermediate of Breed: Aust Ch Lusanne Xerox Kid (Imp NZ) (Judith Brunton)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Baby of Breed: Kalsang Norbu (Imp NZ) (N Ford & J Brunton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Caroline Stuart (NSW)  (Group Entry : 59)

Best in Group & Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Ch Placky Oh So Dreamy (S J Plackett)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Boston Terrier
Aust Ch Zareba Justis Prevails (Gail Moxey)
Minor in Group: Dalmatian
Aust Ch Amoeluce Heres Looking At You (S & B Barr)
Junior in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Mannerking Read All About It (Debbie King)
Open in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen What a Guy (J Longmire & M B Camac)
Open Neuter in Group: Keeshond
Aust & Neut Ch Nederhund Polaris RN (S & B Barr)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zareba Justis Prevails (Gail Moxey)

Dalmatian
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Amoeluce Heres Looking At You (S & B Barr)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daccord Laurent Perrier (Gail Moxey)

German Spitz (Klein)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Diamondpark Annaleese (IID) (Lynne Wilson)
Dog CC & Intermediate of Breed: DiamondPark Beau Joker (Lynne Wilson)

German Spitz (Mittel)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mediaevalage Champagne On Ice (A & B Katon / K Webster)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Mediaevalage Ozzie Dream (Katon & Webster)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mannerking Read All About It (Debbie King)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mannerking New York (Debbie King)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hunkeedori Flyin High (Katrina Santas / Stuart & Bev Barr)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Nederhund Polaris RN (S & B Barr)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Amesen What a Guy (J Longmire & M B Camac)
Minor of Breed: Amesen Black Tie Affair (J Longmire / M Camac & I Glen)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Placky Oh So Dreamy (S J Plackett)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Placky Both Guns Loaded (Sue Plackett)
Puppy of Breed: Placky Callin De Boyz (Sue Plackett)