Norwest Canine Association Inc (NSW)

Date of Show : 23-Aug-14 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr John Forbes (NSW)   (Total Entry : 547)

Best in Show & Intermediate in Show: Basenji
Aust Sup Ch Zanzipow Poker Face Earnest (Jennifer Power)
Baby in Show: Labrador Retriever
Gunnislake Gareth (Elizabeth Gent)
Junior in Show: Pekingese
Aust Ch Frawai Hear Me Roar (Marie Patten & Frances Wickens)
Aust Bred in Show: Puli
Aust Ch Rustufarion Indelible Ink (C Spencer/ P Smith & R Valore)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Clumber Spaniel
Showfield Snow Angel (AI) (S & S Strang)


Group 1 Results

Specials Judge : Mrs Lucy Williams (NSW)  (Group Entry : 118)

Best in Group & Open in Group: Lowchen
Cib/Fin/Se/Est/Ltu/Ee Jr Ch Chic Choix Inner Sound (Imp FIN) (Mrs L J Shanahan)
Runner Up in Group: King Charles Spaniel
Aust Gr Ch Marsward Move On Up (Imp USA) (C Rodrigues)
Baby in Group: Lowchen
Triscadec Miss Finland (B G Riddell)
Minor in Group: Pug
Kabova Dressed to Kill (Debra Cummings)
Puppy in Group: Pug
Aust Ch Kabova Lethal Weapon (Debra Cummings)
Junior in Group: Pekingese
Aust Ch Frawai Hear Me Roar (Marie Patten & Frances Wickens)
Intermediate in Group: Bichon Frise
Aust Ch Mistbreeze Move On Over (M Stoppini)
Aust Bred in Group: Australian Silky Terrier
Aust Ch Hautchien Walking On Sunshine (Mrs L Mineif)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bedafareal River Song (Mrs L Mineif)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hautchien Walking On Sunshine (Mrs L Mineif)
Baby of Breed: Karlyermai Dunit Wid Klass (Karlyermai Kennels)
Minor of Breed: Rosedale Fidelity (Mrs L Mineif)
Intermediate of Breed: Aust Ch Pondaroza Bal Hannah H Two O (Mrs D Jacques)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kelzarki Kissing Bandit (Mr L Bradney / Miss P Page & Mr T Tancred)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Mistbreeze Move On Over (M Stoppini)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Grunane The Adventuress (M Stoppini)

Cavalier King Charles Spaniel
Dog CC & Puppy of Breed: Chartruese Celtic Thunder (Rosemary Duffy)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pondaroza Ichiban Iku (Mrs D Jacques/Mr B Burrows)

King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Marsward Move On Up (Imp USA) (C Rodrigues)
Dog CC: Aust Gr Ch Chacombe Red Louie (Imp UK) (C Rodrigues)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Wilsight Sabrinas Spell (C Rodrigues)

Lowchen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Cib/Fin/Se/Est/Ltu/Ee Jr Ch Chic Choix Inner Sound (Imp FIN) (Mrs L J Shanahan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Triscadec Roar To Success (B G Riddell)
Baby of Breed: Triscadec Miss Finland (B G Riddell)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Minelphi I am on Fire (P J & E E Cross)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Happyecho Magic Spice (Phillip and Elaine Cross)

Pekingese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Frawai Hear Me Roar (Marie Patten & Frances Wickens)

Pug
R/UP BOB & Minor: Kabova Dressed to Kill (Debra Cummings)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kabova Lethal Weapon (Debra Cummings)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Eljamamn Dragon In The Clouds (J Yee)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karojenbe This Magic Moment (Suzanne Knowles)
Baby of Breed: VRose AmberQueen (Steven Reid)


Group 2 Results

Specials Judge : Ms Wendy Wouters (NSW)  (Group Entry : 59)

Minor in Group: Manchester Terrier
Aust Ch Dogct Ruby River (Mr J Ackroyd)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Toucansto Rocknroll Bandit (L Burt & G Butler)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ironklad Bark At The Moon (K Oseckas)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Ch Amstarfx Perfect Crime (K Oseckas & B Stark)
Bitch CC & Minor of Breed: Quatroniko The Matriarch (L & L Nikolovski)

Smooth Fox Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Clayco Walk On By (S McMahon / S Mills & A Knight)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Riverlands Mr Brownstone (Kelly Hooper)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Whatajack Grand Elegance (Garry Butler)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Toucansto Rocknroll Bandit (L Burt & G Butler)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Dogct Ruby River (Mr J Ackroyd)

Parson Russell Terrier
Baby of Breed: Madalar Snowstorm (Ellem/ Trainor)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silktrader Neva A Dull Moment (Imp NZ) (Ms L A Davis)
R/UP BOB & Junior: Ozwheat Heaven Sent (L A Davis)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Strongstorm Kingdom Come (AI) (K Mobbs/ K Snerling & L Kavanagh)


Group 3 Results

Specials Judge : Mrs Sandra Reeve (NSW)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Open in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Reibey World Premiere (AI) (S Lancaster & G Render)
Baby in Group: Labrador Retriever
Gunnislake Gareth (Elizabeth Gent)
Minor in Group: Weimaraner
Aust Ch Talfryn Colorado Dream (L J Butler)
Puppy in Group: Pointer
Aust Ch HiPoint Alter Ego (J and R Mirto)
Junior in Group: Weimaraner
Griseus Jovitas Numero Uno (David Hall & Michael O'Dwyer)
Aust Bred in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Moloscyg Brunelleschi (AI) (Dr C & Y Girling / J & R Mirto)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Moloscyg Brunelleschi (AI) (Dr C & Y Girling / J & R Mirto)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch HiPoint Arabella (J & R Mirto)

Brittany
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tobenlee Moves Like Jagger (Samantha Ibbott-Cordi)

American Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch Avalonsfirst I Am The One (Imp USA) (Victoria Masterfield & Bryon Santos)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Reibey World Premiere (AI) (S Lancaster & G Render)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Dawnus Always Dare to Dream (S Betts)

German Shorthaired Pointer
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Klausnkesh Morgan Le Fey (Mrs L Mansfield & Ms C Walker)

Golden Retriever
R/UP BOB & Minor: BlueBreeze Devine Wind (AI) (S A Pippia)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Metropolis Beaucoup Beaucoup (AI) (Ms R Hanney)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Metropolis Avant Tout (Robyn Hanney)
Dog CC: Aust Ch Metropolis Beaucoup Monsieur (AI) (Ms R Hanney)

Labrador Retriever
Baby of Breed: Gunnislake Gareth (Elizabeth Gent)

Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch HiPoint Alter Ego (J and R Mirto)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Gr Ch Pikes Peak Rocky Mountain High (Imp USA) (L Butler / S Norbury / L Novosad)
R/UP BOB & Junior of Breed: Griseus Jovitas Numero Uno (David Hall & Michael O'Dwyer)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Talfryn Colorado Dream (L J Butler)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Featherdale Fearless Fighter (Kay Fallowfield & Jon Endycott)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Featherdale Knights Kiss (Kay Fallowfield & Jon Endycott)



Group 4 Results

Specials Judge : Ms Mary Eather (NSW) (Group Entry : 64)

Best in Group & Intermediate in Group: Basenji
Aust Sup Ch Zanzipow Poker Face Earnest (Jennifer Power)
Minor in Group: Bloodhound
Aust Ch Hunterhound Excalibur (AI) (Michelle Ashpole)
Puppy in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Tischamingo Tahitian Black (AI) (J & F Walker)
Aust Bred in Group: Beagle
Aust Ch Baldev Legally Blonde (S Bownds / E Stopford & L Bownds)

Basenji
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Zanzipow Poker Face Earnest (Jennifer Power)

Beagle
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baldev Legally Blonde (S Bownds / E Stopford & L Bownds)
Puppy of Breed: Aust Ch Fudeta Christmas Carol (Mr J Lanser / Mr L & Mrs H GIbson)

Bloodhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Hunterhound Excalibur (AI) (Michelle Ashpole)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tischamingo Tahitian Black (AI) (J & F Walker)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Minor of Breed: Aust Ch Cwmdarhian Half Penny (Janice Sharp)
Puppy of Breed: Lowender Blow Me One Last Kiss (Paul Bevins)

Finnish Spitz
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Triscole Edgar Allen Poe (Imp NZ) (Rosalie Mayo-Ramsay)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Halgrove Purple Rain (P / K & K McIntyre)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kahuti Little Adele (P / K & K McIntyre)
Puppy of Breed: Stecin Exalted One (P / K & K McIntyre)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dykumos Deives Thunder Heart (Imp USA) (P J Batten)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lionslea From Heart To Eternity (P J Batten)


Group 5 Results

Specials Judge : Mr Alan Hunt (NSW)  (Group Entry : 85)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Ellagant Pretty N Blue (Ellagant Kennels)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Puli
Aust Ch Rustufarion Indelible Ink (C Spencer/ P Smith & R Valore)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Freevale Kiss My Art (M & C Morris)
Junior in Group: Belgian Shepherd Dog - Tervueren
Beljekali I Go Where Hugo (J Fynmore)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Avonpark Just Cruizin (Sue Ford / K Fisher)
Junior of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Mojo (Sue & Ian Ford)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kla Simply High Class (J Spacek)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ellagant Pretty N Blue (Ellagant Kennels)

Belgian Shepherd Dog - Tervueren
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Beljekali I Go Where Hugo (J Fynmore)

Collie (Rough)
R/UP BOB & Junior of Breed: Cathkin Hello Mr Heartache (A Duncan)
Baby of Breed: Cathgarry Ravished Bya Playboy (Mrs K Drew)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Snofyre Beyond Odinsson (Mr J Powell / Miss S M Fishburn & Ms C Fitzgerald)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Finnesse Aim For Success (C Fitzgerald & K Thompson)
Baby of Breed: Armahani Heliodorr Hausku (AI) (D Plaskitt & J L Lincoln)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Freevale Kiss My Art (M & C Morris)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Freevale Something Special (M & C Morris)
Baby of Breed: Freevale Gift Of The Gab (M & C Morris)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Freevale Double The love (Debbie Martin)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wigelbears Sweet Escape (Ms P M Ellis)
Baby of Breed: Wigelbears Sweet Painted Lady (K R & P M Ellis)
Open of Breed: Aust Ch Wigelbears Hocus N Pocus CCD RA (P M Ellis)

Puli
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rustufarion Indelible Ink (C Spencer/ P Smith & R Valore)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Rustufarion Tell All (R Valore/ C Spencer & P Smith)
Minor of Breed: Rustufarion Cause For Applause (R Valore)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB: Aust Sup Ch Nireno Goldfinger (R H & V J Hutton)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bojojamile Blowing in the Wind (AI) (R H & V J Hutton)
Baby of Breed: Bojojamile Braveheart (R H & V J Hutton)



Group 6 Results

Specials Judge : Mr John Forbes (NSW)  (Group Entry : 73)

Best in Group & Intermediate in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Magnufi Eliana (Lorene Cantarella)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Borealis High Sierra CD (Borealis Kennels)
Minor in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Any Win Will Do (C Yate)
Junior in Group: Boxer
Aust Ch Chizack Catweazle (Imp NZ) (Brett Thompson & Andrew Hobday)

Akita
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daykeyne Takin Names N Kickin Ass (Mr A Molan)

Boxer
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chizack Catweazle (Imp NZ) (Brett Thompson & Andrew Hobday)

Bullmastiff
Baby of Breed: Brinkybull Nullas Dream (S Brinkworth)

Dobermann
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Borealis High Sierra CD (Borealis Kennels)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Valda Born Wild N Barefoot (Imp NZ) RN CD (Borealis Kennels)
Res Dog CC & Junior of Breed: Divinedobs Perseus (Divine Dobermans)
Res Bitch CC: Divinedobs Lola (Divine dobermans)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Beaurumba Some Like It Hot (A Douglass)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beaurumba Twice The Spice (Beaurumba)
Baby of Breed: Beaurumba Redrum (Angie Douglass)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ravenred Soo Smooth (Anne Machan)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Magnufi Eliana (Lorene Cantarella)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Magnufi Maestro (AI) (Lorene Cantarella)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hardrada Red Baron (Imp NZ) (David G Wilton & Fiona Hoffmann-Wilton)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hardrada Bugger Off (Imp NZ) (D G Wilton & F Hoffmann / I & S Geddes-Cook)
Baby of Breed: Emerey Winter Soldier (D Borg & M Krueger)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Mezen Diamond Revival (H Hill / J & M Harrison)

Miniature Schnauzer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Colebrook Come In Spinner (R & N E Inglis)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Colebrook Penny Lane (R & N E Inglis)

Shiba Inu
R/UP BOB & Junior: Wolfworx Kiyomi (M Kearney)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Alyeshka Tickled Pink (Imp NZ) (B Turner / G Sparham / C Karam / T Letele / S Halliday)
Minor of Breed: Aeukanmanuva Any Win Will Do (C Yate)


Group 7 Results

Specials Judge : Mr Ian Miller (NSW)  (Group Entry : 97)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Ch Rymiska Dirty Harry (R Millner & T Parker)
Baby in Group: Keeshond
Rymiska Benchmark (T Parker)
Puppy in Group: British Bulldog
Aust Ch Janayin Pantz On Fire(AI) (D Whillock)
Intermediate in Group: Boston Terrier
Aust Ch Zareba Paparazzi (D Norquay & A Corbett)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zareba Murdochs Media (Mrs J Wheeler)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zareba Paparazzi (D Norquay & A Corbett)
Baby of Breed: Drumsara Indecisive (Deby Norquay & Amy Corbett)
Minor of Breed: Bostonwood Judge N Jury (V Tyler & D S Duncan)
Junior of Breed: Aust Ch Zareba The Devine Miss M (D Norquay & A Corbett)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Janayin Who Wears Da Pantz (D Whillock)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Janayin Party In Ya Pantz (D Whillock)
Puppy of Breed: Aust Ch Janayin Pantz On Fire(AI) (D Whillock)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Starswept Painted From Memory (Mr P Davies / Mr J & Mrs D Wright)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Starswept Sapphire N Diamonds (Mr P Davies / Mr J & Mrs D Wright)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Daccord Laurent Perrier (Gail Moxey)
Puppy of Breed: Boroccabull Just Charli (Joseph Vassallo)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Llancarfan Walks The Wild Side (Llancarfan Kennels / A Collins)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Borndownunda Nina Simone (G Folli)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stordansk Davincis Aria (AI) (Mrs Julie Hyde)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Divadanes Tomahawk Rising (AI) (Evette & Mick Taggart)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Daesdaemar Its A Love Story (Amanda Huggins)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Tenkashiro Sylver Lightening (Denise Sylvester)
Intermediate of Breed: Tenkashiro Sylver Aussie Banjo (Denise M Sylvester)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rymiska Dirty Harry (R Millner & T Parker)
Baby of Breed: Rymiska Benchmark (T Parker)
Junior of Breed: Rymiska Ice Breaka AtLeifhond (Miss L Wyhoon/Miss T Parker)

Lhasa Apso
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sooquan I Bleve In Magic (M & L Foster / K Peacock & B Toomey)
Minor of Breed: Zaland It Only Takes One (B Beves & N Estatheo)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rynkls Peiattention Inth Lodge (Lauren Pocklington)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Sesukan Husa N V D One (Keith & Roslind Ellis)
Baby of Breed: Tibetoes Take My Breath Away (Pamela Ellis)