Murray Valley Kennel Club (NSW)

Date of Show : 4-Jun-2017 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Margaret Davis (QLD)

Best in Show & Intermediate in Show: Whippet
Taejaan Alice In Chains (AI) (N J Rule -Steele)
Runner Up in Show & Open in Show: Old English Sheepdog
Am & Aust Sup Ch Barkshire's Captain America (Imp USA) (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)
Minor in Show: Labrador Retriever
Catraz Classic Charm (AI) (Mrs S & Mr D Thompson)
Puppy in Show: Dobermann
Walamara Xtreme Trend (Imp NZ) (Michelle Minardi)
Junior in Show: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Magic Touch (D I & D J Wall)
Aust Bred in Show: Scottish Terrier
Aust Sup Ch Shortblak With One (Stacey Sullivan)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Papillon
Aust Neut Ch Seyoso Anchor (Mr Ray Leech)
Runner Up Neuter in Show: Australian Cattle Dog
Aust Ch Darshu Red Diva (Nicky Hale)

Baby SweepStakes - 1st Place: Beagle
Bayzurk Chipov Dauld Bloc (RA & DF Kruz)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Boxer
Boxberry La Chica Bella (Brooke, Halliday & Badman)

Puppy SweepStakes - 3rd Place: French Bulldog
Aust Ch Strongjean Paris Connection (Ms Jaye Munn)

Veteran SweepStakes - 3rd Place: Schipperke
Aust Sup Ch Hapipet Mystery Solved RN ADX JDX SDX SPDX GD DWDFS HTM N (Ms Rochelle Manderson)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Les Bradney (NSW)

Best in Group & Open in Group: Maltese
Aust Sup Ch Soyeux Star Lord (Cristina Goodman)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bichon Frise
Aust Ch Monjoie The Wizard (J & W Hutchison)
Baby in Group: Pug
Sebandee Elle BlkPherson (Colin Seymour)
Minor in Group: Pomeranian
Ferona Won Classic Dream (Yvette Rolfe)
Puppy in Group: Bichon Frise
Aust Ch Monjoie Sweet Angel (J & W Hutchison)
Junior in Group: Pomeranian
Aust Ch Ferona Won Envied By All (Yvette Rolfe)
Intermediate in Group: Lowchen
Aust Ch Mystique C My Bare Derriere (Imp NZ) (R & M Clancy)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Papillon
Aust Neut Ch Seyoso Anchor (Mr Ray Leech)
Runner Up Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & NZ Ch Innesveil Classic Design (Joy McInnes)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Monjoie The Wizard (J & W Hutchison)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Monjoie Sweet Angel (J & W Hutchison)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Leeward's Winter Is Coming (Imp FIN) (J & W Hutchison/M Newman)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Innesveil Classic Lover (Joy McInnes)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & NZ Ch Innesveil Classic Design (Joy McInnes)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch El-toro kiwis billy the kid (Imp NZ) (Ms Glen Donnan)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bendonichi Marlon Brando (Ms Glen Donnan)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kimissa Hot Sox (R & M Clancy)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Caddarra Sheis Theone (Les & Hilary Cadan)
Baby of Breed: Fairsky Dci Jane Tennison (S Cadan & D Hippisley)

Lowchen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mystique C My Bare Derriere (Imp NZ) (R & M Clancy)

Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Soyeux Star Lord (Cristina Goodman)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Soyeux Magic Happens (C Goodman)

Papillon
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Le-Petit Bonheir De Costalina (Imp BEL) (G D Whiley)
Res Dog CC: Seyoso My Candy Latte (Mr Ray Leech)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seyoso Memphis Belle (Mr Ray Leech)
Baby of Breed: Aust Ch Wyngay Gift of an Angel (G D Whiley)
Minor of Breed: Seyoso Liberty Belle (Ray Leech)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Seyoso Anchor (Mr Ray Leech)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Delrunda Lord O The Manor (Yvette Rolfe)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ferona Won Classic Dream (Yvette Rolfe)
Baby of Breed: Ferona Destined To Win (Yvette Rolfe)
Puppy of Breed: Aust Ch Ferona Won Ina Billion (Yvette Rolfe)
Junior of Breed: Aust Ch Ferona Won Envied By All (Yvette Rolfe)

Pug
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sebandee Desparado In Black (Colin Seymour)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Sebandee Cilla Black (Colin Seymour)
Baby of Breed: Sebandee Elle BlkPherson (Colin Seymour)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Pam Douglas (New Zealand)

Best in Group & Aust Bred in Group: Scottish Terrier
Aust Sup Ch Shortblak With One (Stacey Sullivan)
Baby in Group: Irish Terrier
Shannawonna Man Of My Dreams (AI) (Ruth Elkner)
Minor in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Aust Ch Ozwheat The Fifth Element (L A Davis)
Puppy in Group: Manchester Terrier
Rosemerta Willow Black (Janet Palmer)
Junior in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Shortblak Rebel Heart (Stacey Sullivan)
Open in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Lochrin Leonardo (Lyn Barclay)
Runner Up Neuter in Group: Manchester Terrier
Aust & Neut Ch Kazkei Hunters Arms (L J Saxton)
Open Neuter in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Whatajack Firenbrimstone (G Butler/S Cadan)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Clydebrook Spiced Rum (Imp UK) (Robert Brooks)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lochrin Leonardo (Lyn Barclay)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Lochrin Sunrise In Sorrento (Lyn Barclay)

Irish Terrier
Baby of Breed: Shannawonna Man Of My Dreams (AI) (Ruth Elkner)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Covejack The Duke (Jayne Hawkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Covejack Winkipop (Jayne Hawkins)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Whatajack Firenbrimstone (G Butler/S Cadan)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dixiedaly Jack Black ET AD JDX RA TD (D Costello)
Bitch CC & Puppy of Breed: Rosemerta Willow Black (Janet Palmer)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Rosemerta Chyna Black (Janet Palmer)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kazkei Hunters Arms (L J Saxton)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Shortblak With One (Stacey Sullivan)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Shortblak Rebel Heart (Stacey Sullivan)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Ozwheat The Fifth Element (L A Davis)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ozwheat Korben Dallas (L A Davis)

Staffordshire Bull Terrier
Minor of Breed: Aust Ch Seighford Wizzards Accomplice (Dr D & Mrs F Lowe)
Intermediate (Dog) of Breed: Koendidda The Dragon Tattoo (Koendidda kennels)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Miss Margaret Davis (QLD)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bracco Italiano
Aust Gr Ch Hipoint Attilio ET (R Sloan/ J Eggleton/ R & J Mirto)
Runner Up in Group & Open in Group: Pointer
Chesterhope Blow Your Mind (Imp NZ) (N Pearson & D O'Neill)
Minor in Group: Labrador Retriever
Catraz Classic Charm (AI) (Mrs S & Mr D Thompson)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Kobidan Major League (Mrs S Nichols & Mrs J Cattell)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Britebay Black Bindi (M & L Brodie)
Intermediate in Group: Gordon Setter
Aust Sup Ch Triseter Celtic Seal (Triseter Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Gr & Neut Ch Kobidan Faustus (Mrs S Nichols & Mrs S Wills)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hipoint Attilio ET (R Sloan/ J Eggleton/ R & J Mirto)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch KeltonHill Bear Necessities (AI) (B & M Lennon / T Wayenberg)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Britebay Black Bindi (M & L Brodie)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Britebay Moondance (Britebay Kennels)
Dog CC: Aust Gr Ch Belcroft One Man Show (D & M Bellamy)
Minor of Breed: Belcroft Jurney To The Far Side (D & M Bellamy)
Open of Breed: Aust Ch Occuli Midnight Blues (Janna Wayenberg)

Curly Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cutecurl Belle Epoque (Cutecurl Retrievers)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Curlbrook Paint Th Moon Black (Curlbrook Kennels)

English Springer Spaniel
Res Dog CC & Junior of Breed: Springdax Ballo Xtrodinary (Miss K M Tranby)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Waringahfarm Miss Beautiful (K M Tranby)

Field Spaniel
Puppy of Breed: Aust Ch Meadowbriar Macbeth Findlaech (Mrs C & Mr J Webster / Mr J & Mrs R Robertson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Robmond Recolection (Mrs C & Mr J Webster)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kellick All I Ever Need Is You (D & S Wilkie)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sherepoint Obsidian (D & S Wilkie)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kobidan Major League (Mrs S Nichols & Mrs J Cattell)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Kobidan Faustus (Mrs S Nichols & Mrs S Wills)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Kobidan Hot to Handle (S Nichols & J Cattell)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Korskote Foreign Exchange (IID UK) (Gary & Liz Lovell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lovewyre Electric Lullaby (G & E Lovell)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Soshyl Carry On You Must Yes (Robert McNab)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Triseter Celtic Seal (Triseter Kennels)

Labrador Retriever
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Blackrange Illusionist (Mrs S & Mr D Thompson)
Bitch CC & Minor of Breed: Catraz Classic Charm (AI) (Mrs S & Mr D Thompson)
Open of Breed: Wynstream Secretary Ov State (AI) (Anne D O'Connor)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Junior of Breed: AmiciLeale Fantastico Zachary (Ms J Ward & Ms C Ward-Jackson)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Glenmave Lucan (John Chapman & Peter Holdaway)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Can GCh & Aust Ch Oryxes Fancy Duck Downunder (Imp CAN) (John Chapman & Peter Holdaway)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Chesterhope Blow Your Mind (Imp NZ) (N Pearson & D O'Neill)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tazlon Quill Of Dycity (Mrs M & Mr B Myers)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Maesgwyn Liberty Belle Ruby (A Henderson/Y Kyriacou & D Read)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Pam Douglas (New Zealand)

Best in Group & Intermediate in Group: Whippet
Taejaan Alice In Chains (AI) (N J Rule -Steele)
Baby in Group: Beagle
Bayzurk Chipov Dauld Bloc (RA & DF Kruz)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Dachchimac hereshecomes (A I & P M McMaster)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Rhone Starwars Hans Solo (L Stevens & R Privett)
Aust Bred in Group: Dachshund (Long Haired)
Lauradale Rocket Man (A I & P M McMaster)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Greyhound
Aust Neut Ch Kaotic Will (Janet Ramsay)

Beagle
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Willgaret Shezafoxx (Warren & Brenda Solomon)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sanmar Good As Gold (S Walker / R A & D F Kruz)
Baby of Breed: Bayzurk Chipov Dauld Bloc (RA & DF Kruz)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Lauradale Rocket Man (A I & P M McMaster)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Charlmagne Liberty Belle (S L Bennett)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Selkris Dakota Knight (L K Stevens)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dachchimac hereshecomes (A I & P M McMaster)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rhone Starwars Hans Solo (L Stevens & R Privett)

Greyhound
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kaotic Will (Janet Ramsay)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Lionslea Thunder Rising (P J Batten)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ridgesetter How Easy It Is (A Barter & L Fletcher)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Lionslea Dawn Of Justice (P J Batten)
Baby of Breed: Aust Ch Lionslea The Lady Is A Tramp (P Batten / H Donnelly & P Donovan)
Minor of Breed: Koruridge Eleguas Paradox (Imp NZ) (Julie Spittal)

Whippet
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Taejaan Alice In Chains (AI) (N J Rule -Steele)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Yvonne Smith (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Am & Aust Sup Ch Barkshire's Captain America (Imp USA) (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Sidwell One Love (Andrew & Carol Keong)
Baby in Group: Shetland Sheepdog
Hartly How Devine (Nicole Pearson)
Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Aberlee A Knights Tale (Gloria Woodward)
Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelbrae So Its Just Me (Shelbrae Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Darshu Red Diva (Nicky Hale)
Runner Up Neuter in Group: Collie (Rough)
TS Grand / Dual Ch (T) Neut Ch Ellerran Rioja Blue Distinctn (Bryan & Sandra Crowley)

Australian Cattle Dog
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Circlebartee Night Train (K Erlewein)
Puppy (Bitch) of Breed: Wyhandoo Lady Charlotte (Nicky Hale)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Darshu Red Diva (Nicky Hale)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Hideherder Strike A Light CDX ADX JDX GD RAE TDX RM ET (Dianne Costello)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Keiramyst Mi Wizard of Oz PT (Lynda Brandt)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Edinglen Little Miss Sunshine (AI) (Michele Lincoln)

Bergamasco Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bejoco Chasing Dreams (Leon Milthorpe)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bordarita Im So Cool (AI) (Bordarita Kennels)

Collie (Rough)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: TS Grand / Dual Ch (T) Neut Ch Ellerran Rioja Blue Distinctn (Bryan & Sandra Crowley)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Armahani Jade Jylha (N Brown & J Lincoln)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Caleebra Diamonds Are Forever (C & B Ralphs)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Allendell Once Upon A Dream (L & Y Hornsey)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hillmagic Black Cabb Sav (M Hopgood & R Wanders)
Minor of Breed: Allendell Quick Silver (R Ralphs)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Dual Gr Ch (Neu/TS) Tri Ch (T/RO) Killara Volcanic Lava CDX RAE ET (U & T Rhyn)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Sup Ch Barkshire's Captain America (Imp USA) (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Perfu Dancn With Starsnstripes (Mr C / Mrs S Moore & Mr J Moore)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelbrae So Its Just Me (Shelbrae Kennels)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Hartly Ima Sweet Talker (Nicole Pearson)
Baby of Breed: Hartly How Devine (Nicole Pearson)
Puppy of Breed: Aust Ch Shelmanna From Rags To Riches (Mrs S Fox)

Welsh Corgi (Cardigan)
Baby of Breed: Kalora Storms of Gold (Dee Milthorpe)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sidwell One Love (Andrew & Carol Keong)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sidwell Flirting With Time (A L & C A Keong)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aberlee Im No Angel (A L & C A Keong)
Junior of Breed: Aust Ch Aberlee A Knights Tale (Gloria Woodward)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr John Stanton (New Zealand)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
Runner Up in Group: Boxer
Aust Ch Boyer Tassie Diva (Elisha Chester)
Puppy in Group: Dobermann
Walamara Xtreme Trend (Imp NZ) (Michelle Minardi)
Junior in Group: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva Lover Boy (C Yate)
Runner Up Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Aust & Neut Ch Montreaux Secret Liason (Helen Potter)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Niltaran Shyyn On Mawson (Niltaran Kennels)

Bernese Mountain Dog
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Berneridge Knight of Carawatha (AI) (U & T Rhyn)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Montreaux Secret Liason (Helen Potter)

Boxer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Boyer Tassie Diva (Elisha Chester)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tyeanbo Turn Back Time (Ms Sharon Mead)
Baby of Breed: Boxberry La Chica Bella (Brooke, Halliday & Badman)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Banobrae Southern Star (G & P Barber)

Cane Corso
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hiworx Blue Moon (Michelle Minardi)
Bitch CC & Junior of Breed: RedGladiator Carma (Michelle Minardi / Milan Farkas)
Baby of Breed: Aust Ch Awesomissimo Bibiana (Michelle Minardi)

Dobermann
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Walamara Xtreme Trend (Imp NZ) (Michelle Minardi)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Darseadogues Wreck N Ball (Mrs D & Mr S Moran)
R/UP BOB & Res Dog CC: Darseadogues Red Baron (L Umhauer)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kalaska All Eyez On Me (Kim Wardle)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Kalaska White Russian (Kim Wardle)
Baby of Breed: Kalaska All For Me (Klaaysen / Beard / O'Riley)

Schnauzer (Miniature)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dabinette Game Changer (Denise Hocking)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Dabinette Miss Congeniality (Jan Reeves)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Lover Boy (C Yate)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr John Stanton (New Zealand)

Best in Group & Intermediate in Group: Tibetan Terrier
Aust Sup Ch Gengala Gobsmacker (Miss L M Hickie / R & Y Barter)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Poodle (Standard)
Cotian Succession Plan (B Broadway)
Baby in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Elshamara A Touch Of Class (Mysticrafael Kennels)
Minor in Group: French Bulldog
Aust Ch Strongjean Paris Connection (Ms Jaye Munn)
Junior in Group: Keeshond
Aust Ch Kahnhond Magic Touch (D I & D J Wall)
Aust Bred in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Zaland Tell It Like It Is (Doreen Morgan)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schipperke
Aust & Neut Ch Beadale Queen Adelaide SDX SPD DWDFS HTMS (Rochelle Manderson)

British Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bumbullb Princibul Big Dog Uno (Mr R Lang)

Dalmatian
Res Bitch CC & Minor of Breed: Lendalbas Goldn White Tyga (A Lenne)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Strongjean Paris Connection (Ms Jaye Munn)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Strongjean Oliver (Ms Jaye Munn)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Borndownunda Dfenda Oth Realm (Diane Russell)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Vonleenard To The Moon N Back (Diane Russell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Knightfyre Halleys Comet (Diane Russell)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Daesdaemar Foreign Exchange (IID FIN) (Rebecca Bentley)
Minor of Breed: Aust Ch Belzbentley Yabba Dabba Doo (Rebecca Bentley)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kahnhond Magic Touch (D I & D J Wall)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zaland Tell It Like It Is (Doreen Morgan)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Elshamara Under A Tuscan Spell (Mysticrafael Kennels)
Baby of Breed: Aust Ch Elshamara A Touch Of Class (Mysticrafael Kennels)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cotian Succession Plan (B Broadway)

Schipperke
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Adorin One Day More (Ms Rochelle Manderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Adorin One Way Or Another (Ms Rochelle Manderson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Beadale Queen Adelaide SDX SPD DWDFS HTMS (Rochelle Manderson)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Beltzu Itstarted As Temptation (Belinda Heersema)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Beltzu It Started With A Dream (Belinda Heersema)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Gengala Gobsmacker (Miss L M Hickie / R & Y Barter)