Lake District Canine Club (NSW)

Date of Show : 10-Mar-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Robyn Williams (NSW)

Runner Up in Show: Tibetan Mastiff
Aust Sup Ch Shanti Soul Beastly on Bundy (T Richardson & K Hay / E & A Esad)
Baby in Show: Keeshond
Rymiska All Class (Kyra Taylor & Tracey Parker)
Minor in Show: Tibetan Terrier
Gengala Caught On Camera (Louise Hickie)
Puppy in Show: Schnauzer (Miniature)
Schonhardt Ninja By Night (D Lawson)
Junior in Show: Boston Terrier
Zareba On Broadway (E & M Tomlinson)
Intermediate in Show: Australian Terrier
Am & Aust Ch Temora Remember Me (Imp USA) (Leanne & Allen Boote)
Aust Bred in Show: Maltese
Aust Gr Ch Marblanc Touch The Stars (Mary Atkinson)

Baby SweepStakes - 1st Place: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)
Baby SweepStakes - 2nd Place: English Springer Spaniel
Ronevolon Viking Warrior (R W & L Corbett)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Peter Miller (ACT)

Best in Group & Intermediate in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Berizza Like a Sunrise (Leisl Wood)
Runner Up in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Matmor Just The Way You Are (Mathew Morse & Will Henderson)
Baby in Group: Miniature Pinscher
Minelphi Keepin It Real (Errolynne Cross & Phillip Cross)
Minor in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
Puppy in Group: Australian Silky Terrier
Rosedale Walking With Marigold (Mrs L V Mineif)
Aust Bred in Group: Maltese
Aust Gr Ch Marblanc Touch The Stars (Mary Atkinson)
Open in Group: Pekingese
Aust Ch Waaini Gday Mate (M Magnayon)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Balkana Under The Influence (James Camac)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rosedale Walking With Marigold (Mrs L V Mineif)
Baby of Breed: Hautchien Born To Be Bad (Jane Fisher)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bellrize Rocky Road (Mrs T & Mr D Baker)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Matmor Just The Way You Are (Mathew Morse & Will Henderson)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Matmor We Didn't Start The Fire (M Morse & W Henderson)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chevalove Hugo Boss (R Holtkamp)
Puppy of Breed: Chevalove Red Hot lil Devil (K & M Munro)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Tilly Devine (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wachowa Ella Fitzgerald (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Susie Carmichael (Mrs Jennifer Watt)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Invalhalla Bark At The Moon (Miss J Wilson/ P & A Schultze)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Wachowa Isabel O'Shea (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Josie Brown (Mrs Jennifer Watt)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hashki Zero The Hero (J & A Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beljala Applause Please (James & Alanna Bell)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Berizza Like a Sunrise (Leisl Wood)

Maltese
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Marblanc Touch The Stars (Mary Atkinson)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Minelphi I am on Fire (Errolynne Cross and Phillip Cross)
Baby of Breed: Minelphi Keepin It Real (Errolynne Cross & Phillip Cross)

Papillon
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Merikaez Go Go Gadget Ears (Alicia & Chloe Keast)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Merikaez Ulysses Queen (Alicia Keast)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Waaini Gday Mate (M Magnayon)
Bitch CC & Puppy of Breed: Athalow Queens R Beta to Open (J Nash)

Pomeranian
Baby of Breed: Soltaysha Little Fairy Wish (Mrs J Jones)

Pug
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Leace The Devils Cut (AI) (Kathy Minns)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kinlou Deja Vu (Kathy Gill)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Benboochka Count Alucard (Mr Don and Mrs Lyn Hunter)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Ginnette Loft (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Australian Terrier
Am & Aust Ch Temora Remember Me (Imp USA) (Leanne & Allen Boote)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Whatajack Cracker Jack (Garry Butler)
Minor in Group: Cairn Terrier
Ayladee African Queen (Donna Robinson)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Whatajack Bella Success (Garry Butler)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Joden Own Tha Space (Kim Sammut)
Open in Group: Australian Terrier
Aust Ch Cliftop Blue Rebel (K Heald / K Simpson / S Gilkison)

American Staffordshire Terrier
Baby of Breed: Redwhitenblu Destinys warrior (Lydia Jones)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am & Aust Ch Temora Remember Me (Imp USA) (Leanne & Allen Boote)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cliftop Blue Rebel (K Heald / K Simpson / S Gilkison)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cliftop Blue Times Two (K Heald & K Simpson)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tenaz Shez Daddy's Girl (J & B McGowan)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bullwhip Miss Money Penny (Chris Hall)

Cairn Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Ayladee African Queen (Donna Robinson)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tamard Colour Me Purple (Tamara Mayo-Ramsay)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tawnyoak Irlande Valentina (Kath Wilkinson)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Whatajack Whata Challenge (Garry Butler)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Whatajack Bella Success (Garry Butler)
Dog CC & Junior of Breed: Whatajack High Roller (Garry Butler)
Baby of Breed: Whatajack Cracker Jack (Garry Butler)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tasshot Into The Mystic (Peter & Anna Schultze)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ardgaeithe Ballinbar Magnus (Dr N Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ardgaeithe Derrydale Dara (Dr N Smith)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Joden Sole Ruler (Kim Sammut)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Joden Own Tha Space (Kim Sammut)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Macbraedly Maggie Mae (C Moore & R Mallinder)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)

Runner Up in Group: Irish Setter
Aust Sup Ch Fantango Red Bull (Mr P Middleton & Ms J Salvestrin)
Minor in Group: Welsh Springer Spaniel
Goldmaid Game Changer (AI) (D & L Meagher)
Puppy in Group: Cocker Spaniel (American)
Azel Onyx Isthe New Black (K Holtkamp)
Junior in Group: Bracco Italiano
Aust Ch Jonz Chillz N Thrillz (Mrs M Ashpole/ G & L Kellett)
Intermediate in Group: Weimaraner
Am Ch Camelot's Just Bewitching (Imp USA) (Val Peters)
Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)

Bracco Italiano
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jonz Chillz N Thrillz (Mrs M Ashpole/ G & L Kellett)

Cocker Spaniel
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ballyoran Highland Lass (Nikki & Sue Lane)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Azel Onyx Isthe New Black (K Holtkamp)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Deferlee Kiwi Express (R W & L Corbett)
R/UP BOB: Sunford Red Letter Day (Robynne Woolcock)
Bitch CC & Puppy of Breed: Jamandess Just Clover (Robynne Woolcock)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Jamandess Watermelon Wine (Robynne Woolcock)
Baby of Breed: Ronevolon Viking Warrior (R W & L Corbett)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch BlueBreeze Hero Of Never Land (Debra Stubbings)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch BlueBreeze Cover Girl (Debra Stubbings)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch BlueBreeze Over The Moon (Debra Stubbings)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch BlueBreeze Devine Intervention (Debra Stubbings)
Baby of Breed: BlueBreeze Night At The Palace (Debra Stubbings)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kenoz Rocks Lady Marmalade (Mr R & Mrs C Austin)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Fantango Red Bull (Mr P Middleton & Ms J Salvestrin)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Silverstream High Flyer (Cherilyne Blackman)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Jarkk Perfect Dream Time (Barbara Broughton)
Baby of Breed: Kossel Bowrain (Mrs Lorraine Edman)
Junior of Breed: Kossel Darcus (Mrs Lorraine Edman)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: OttogaL Coco Pop (Mrs L Krzemien)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tarshona Made You Look (Mrs K & Miss C Walker)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Am Ch Camelot's Just Bewitching (Imp USA) (Val Peters)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Griswold Vienna Waltz (AI) (Jodie Fogarty)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Goldmaid Game Changer (AI) (D & L Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lynette Brown (NSW)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Aboukir Toughen Up (Day/ Sinclair & Johansen)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Tischamingo Nothing To Loose (J & F Walker)
Minor in Group: Rhodesian Ridgeback
Inyetis Memory of Mandela (AI) (Ms Tuuli Viitamaa)
Puppy in Group: Basenji
Eurabbie Aphrodite (Rosalie Mayo-Ramsay)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aboukir Toughen Up (Day/ Sinclair & Johansen)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tahkira Steel Doll (AI) (Day / Sinclair / Murdoch / Faint)

Basenji
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Remwin Wrinkle in Time (L Hughes)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Eurabbie Aphrodite (Rosalie Mayo-Ramsay)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eurabbie Zues (Rosalie Mayo-Ramsay)

Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dacville Leads Th'Way (Imp NZ) (Laraine Wasson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Lemaison Gold Image (Mrs L Wasson)
Aust Bred of Breed: Mittledac Flying High (AI) (S Harloff)
Open of Breed: Aust Ch Dacville Kiwi Temtation (Imp NZ) (Laraine Wasson)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tischamingo Nothing To Loose (J & F Walker)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lainnir Kunzite (Sandra Waugh)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Linbren Iamnumberfour (Miss L Gibbons)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Kushika Break The Ice (Miss Tuuli Viitamaa)
Minor of Breed: Inyetis Memory of Mandela (AI) (Ms Tuuli Viitamaa)

Saluki
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Crisnick Storm Chaser (AI) (C & N Lawton)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Kathy Smith (VIC)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust /Multi /GBZ/PRT Jr Ch Seventy Seven Cherished Desire (Imp PRT) (Paulene Andrews)
Junior in Group: Australian Kelpie
Suthenskys Sugar Sweet Luv (Natalie Wilson)
Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Goldmaid What R The Odds (D & L Meagher)

Australian Kelpie
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dalalyn Outback Romance (Mrs Lee-Anne McLean)
Res Dog CC & Minor of Breed: Goldedge Country Style (Lee-Anne McLean & Natalie Wilson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Suthenskys Sugar Sweet Luv (Natalie Wilson)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust /Multi /GBZ/PRT Jr Ch Seventy Seven Cherished Desire (Imp PRT) (Paulene Andrews)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Goldmaid Spectacular Bid (D & L Meagher)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Goldmaid What R The Odds (D & L Meagher)
Minor of Breed: Blueamble Back in Black (Mr J & Mrs A Lamberton)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Teangibelge Jedi Master (Ms W Marks & Mr B Marks)
Bitch CC & Junior of Breed: Teangibelge Layla (V Brown)

Border Collie
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Waminda Jewel of the Nile (J Lambourne/K Hicks)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Langtry Money Dollarsandcents (Natalie Wilson)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snofyre Jewell of Success (C Fitzgerald/ A & S Taylor)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Vanharon Miss Fisher (Mrs C Vaughan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Bojojamile Brenna Leigh (Mr R H & Mrs V J Hutton)
Minor of Breed: Bojojamile Brighton Rock (Mr R H & Mrs V J Hutton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Dianne Besoff JP (NSW)

Best in Group & Open in Group: Tibetan Mastiff
Aust Sup Ch Shanti Soul Beastly on Bundy (T Richardson & K Hay / E & A Esad)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Azzabern Dam Good Choice (Mr M & Mrs B Eslick)
Minor in Group: Newfoundland
Newfcastle War Party (Robyn Nagle /Helen Durell)
Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Schonhardt Ninja By Night (D Lawson)
Junior in Group: Boxer
Aust Ch Saxonee Strike Zone (Wayne Conway)
Aust Bred in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Ebshine Daringly Debonair (Veeni Craig)

Akita
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Shokuma Bobbi Dazzler (D Klingberg / W Osborn / Ms J Thomas)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Azzabern Dam Good Choice (Mr M & Mrs B Eslick)

Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Saxonee Strike Zone (Wayne Conway)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ivyviolet Flashdance In Red (Wayne Conway)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vansitar Fire N Ice (Imp NZ) (Borealis Kennels)
Bitch CC & Open of Breed: Celestion Fast N Furious (Imp Can) (M B Mcdonald)
Baby of Breed: Carridene Fortune Cms Around (Imp NZ) (Borealis Kennels)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dogubrute sweet chilli peppers (Doug Burt)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Dogubrute From Dusk Till Dawn (AI) (Doug Burt David and Amanda O'Hara)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Omaggio Firmino (Rochelle Andrews)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Newfcastle My Muse (R Nagle & H Durell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Newflabel Black Diamond (Janelle Wallace)
Dog CC & Minor of Breed: Newfcastle War Party (Robyn Nagle /Helen Durell)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Morgan Saltus Ze Zahrabske (Imp HRV) (Mrs M Outten)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ebshine Daringly Debonair (Veeni Craig)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Schonhardt Time For A Kit Kat (D Lawson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Ebshine Hashtag Surprise (V Craig)
Baby of Breed: Peptide Black Is Black (Doris Cooper)
Puppy of Breed: Schonhardt Ninja By Night (D Lawson)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shanti Soul Beastly on Bundy (T Richardson & K Hay / E & A Esad)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Robyn Williams (NSW)

Best in Group & Open in Group: Lhasa Apso
Aust Gr Ch Zaland Forensics Abby Sciuto (Belinda Beves & Nina Estatheo)
Runner Up in Group & Junior in Group: Boston Terrier
Zareba On Broadway (E & M Tomlinson)
Baby in Group: Keeshond
Rymiska All Class (Kyra Taylor & Tracey Parker)
Minor in Group: Tibetan Terrier
Gengala Caught On Camera (Louise Hickie)
Intermediate in Group: Shar Pei
Aust Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)
Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Ch Eleganser Beloved Beech (K Loseby & A Bjornerem)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Zareba On Broadway (E & M Tomlinson)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Heartbeats Invictus (Imp USA) (D Norquay/ A Corbett & G Skinner)
Res Dog CC & Minor of Breed: Zareba My Mummas A Showgirl (Norquay/ Corbett & Skinner)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tricibwthyn Llan Ceidrych (Mrs J L Fitzgerald & Mr R A Parry)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Vonleenard Paddington Bear (K McGuinness)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Vonleenard Beauty In Black (Mrs K McGuinness)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eleganser Beloved Beech (K Loseby & A Bjornerem)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rymiska Howzat (T Parker)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rymiska Queen Of Hearts (R,M & T Parker)
Baby of Breed: Rymiska All Class (Kyra Taylor & Tracey Parker)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Zaland Forensics Abby Sciuto (Belinda Beves & Nina Estatheo)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Darellsig Too Late To Stop Now (D Krueger & H Grice)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch SharpeiLodge Final Edition (Kim Markham)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Gengala Dipped In Ink (Louise Hickie)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Gengala Caught On Camera (Louise Hickie)