Port Pirie Kennel Club Inc (PM SHOW) (SA)

Date of Show : 20-Apr-2019 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Susan Foster (SA)

Best in Show 1st: Dachshund (Long Haired)
Aust Sup Ch Keaton Apollo (AI) (Eric Soti & Wolfgang Schnitzer)
Best in Show 2nd: Pug
Aust Sup Ch Los Chatos Del Norte First Love (Imp ESP) (Rodney J Connelly)
Baby in Show: Labrador Retriever
Kirkdell Maestra (B Jones)
Puppy in Show: Samoyed
Aust Ch Kalaska Princess Charlotte (Mrs D Klaaysen / Mr J Beard / Mrs K O'Riley)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Coral Gray (SA)

Group 1st: Pug
Aust Sup Ch Los Chatos Del Norte First Love (Imp ESP) (Rodney J Connelly)
Group 2nd: Lowchen
Aust Ch Lowensque All About That Base (Miss Courtney Tulk)
Group 3rd: Tibetan Spaniel
Se & Aust Ch Fladerlyckans Azzion (Imp SWE) (A & V Bourne)
Puppy in Group: Pug
Keaton Daarkling (Eric Soti & Wolfgang Schnitzer)

Griffon Bruxellois
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Badiza Chynna Doll (Roxbud Kennels)

Havanese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shartooz Sassy (S J Baillie)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Shartooz Wicked (S J Baillie)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Lowensque All About That Base (Miss Courtney Tulk)

Maltese
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Telsmere One And Only (Mrs Edna Simmons)

Miniature Pinscher
Baby of Breed: Shiralea Sea Biscuit (Lynne Johnston)

Papillon
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Sabelia All For The Victory (Miss Amanda B Gill)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Sabelia Behind The Mask (Miss Amanda B Gill)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Los Chatos Del Norte First Love (Imp ESP) (Rodney J Connelly)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Keaton Daarkling (Eric Soti & Wolfgang Schnitzer)

Russian Toy (Long Haired)
BOB and Dog CC: Aust Ch Navigator Beetlegeise (Imp AUT) (Christa Guntendorfer)

Russian Toy (Smooth Haired)
BOB & Bitch CC: Bravo Zhar Rumba Drive (Imp AUT) (B Chapman)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Se & Aust Ch Fladerlyckans Azzion (Imp SWE) (A & V Bourne)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Uwish Honey Bear (D & H Bourne)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Coral Gray (SA)

Group 1st & Puppy in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Shortblak Get into the Groove (Stacey Sullivan)
Group 2nd: West Highland White Terrier
Aust Sup Ch Rebel Heart Sunshine Celebration (Imp SVK) (A Foster-Johnson)
Group 3rd: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Anvilhart Hashtag OMG (J Rasche & D Tomney)
Group 4th: Cairn Terrier
Aust Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)
Baby in Group: Cairn Terrier
Wilmavohnne Dont Stop Me Now (D Sharman)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Am & Aust Ch Temora I Walk The Walk (Imp USA) (Regisvista Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust & CIB Ch Regisvista Dare T Be Different (Regisvista Kennels)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Fernbrook Risky Business SE (T McClelland)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Guilcroft Waltz With Matilda SE (T McClelland)

Bull Terrier
BOB and Dog CC: Aust Ch Maolmhin Road Spike (Diane Cuthbert)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Maolmhin Love Spell (Diane Cuthbert)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Speiread Tequila Rose (Mr E & Mrs M Bannear)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Prefurabull Ice Man (Mr E & Mrs M Bannear)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Natuska African Queen (Kerryn Pearson)
Baby of Breed: Wilmavohnne Dont Stop Me Now (D Sharman)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Belljacks Axel Folly (D Sharman)
Baby of Breed: Belljacks Lets Party In Paris (D Sharman)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shortblak Get into the Groove (Stacey Sullivan)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Anvilhart Hashtag OMG (J Rasche & D Tomney)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Anvilhart Ooh La La (J Rasche & D Tomney)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Pickaxe Man Behind The Mask (A Freeman)
Baby of Breed: Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Skalawag Oh Wow Its Mr Brown (Maureen Schutt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Gumhaven Malt N Honey (Maureen Schutt)

West Highland White Terrier
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Rebel Heart Sunshine Celebration (Imp SVK) (A Foster-Johnson)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Magic Miss Sugar Muffin vom Maerchengarten (Imp GER) (A Foster-Johnson)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Geoffrey Maudlen (SA)

Group 1st: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Woodwych Joie De Vivre (S / R & L Schwerdt)
Group 2nd: Pointer
Aust Sup Ch Aspyre Ewenique (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)
Group 3rd: Curly Coated Retriever
Aust Ch Curltriever Say No More (AI) (Ms A & Ms T Hinks)
Group 4th: Clumber Spaniel
Aust Ch Aerofee Dodge Polara (Aerofee Kennels)
Baby in Group: Labrador Retriever
Kirkdell Maestra (B Jones)

Clumber Spaniel
BOB and Dog CC: Aust Ch Aerofee Dodge Polara (Aerofee Kennels)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Wysiwyg Breezn Thru Texan Law (Mrs Lyn Mellett)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Romark Raindrops On Roses IAM (AI) (Mrs Lyn Mellett)

Curly Coated Retriever
BOB and Dog CC: Aust Ch Curltriever Say No More (AI) (Ms A & Ms T Hinks)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Curlesque Paragon of Beauty (Curlesque Kennels)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Woodwych Joie De Vivre (S / R & L Schwerdt)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Woodwych The Ringleader (S/ R & L Schwerdt)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Woodwych Lord Of The Rings (AI) (S/ R & L Schwerdt)

Golden Retriever
BOB and Dog CC: Aust Ch Baradav Wicked Ways RN (Tanya Martyn)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Baradav A Reason To Smile (AI) (Mr D M & Mrs B A Joseph)
Puppy of Breed: Baradav Heart Of Gold (AI) (Barb & David Joseph)

Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Woodrock's The Dark Night (AI) (Imp FL) (C M Sheekey/ C P / H R & B N van Haasteren)

Labrador Retriever
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Devinelea Jive Talking (Ben & Robyn van Maanen)
Baby of Breed: Kirkdell Maestra (B Jones)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Aukero Party Time At Jayped (Mrs D Thomas)

Pointer
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Aspyre Ewenique (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: CIB & Aust Sup Ch Aspyre On The Tip Of Ur Tongue (J & A Lumsden / J Manser)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Aust Ch Aspyre Extravagance (AI) (J & A Lumsden / J Manser)
Baby of Breed: Aspyre Watch UR Tongue (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Susan Foster (SA)

Group 1st: Dachshund (Long Haired)
Aust Sup Ch Keaton Apollo (AI) (Eric Soti & Wolfgang Schnitzer)
Group 2nd: Basset Hound
Aust Sup Ch Beauchasseur Austin (Mrs Chris Lawrence)
Group 4th & Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Inyetis Memory of Mandela (AI) (Ms Tuuli Viitamaa)
Baby in Group: Afghan Hound
Lijolba Love In The Dark (AI) (Gail Wood)

Afghan Hound
Baby of Breed: Lijolba Love In The Dark (AI) (Gail Wood)

Basenji
BOB and Dog CC: Aust Ch Tamsala Plymouth Roadrunner (AI) (Heather A Budd)

Basset Hound
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Beauchasseur Austin (Mrs Chris Lawrence)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Keaton Apollo (AI) (Eric Soti & Wolfgang Schnitzer)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB and Dog CC: Aust Ch Stardayne Mission Accomplished (Mrs V Tapp)

Ibizan Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Senjabi Phar Too Handsome (Imp NZ) (Ms M A Rudd)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Bondestin I Want It All (Mrs Alexandra Heitmann)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Taraikha Rose LeBohemeFrancais (Alex Heitmann)
Res Dog CC: Tangaer Ernie (Imp WALES) (Alex Heitmann)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Inyetis Memory of Mandela (AI) (Ms Tuuli Viitamaa)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Inyetis Money Honey (AI) (Ms Tuuli Viitamaa)

Whippet
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hydale Lady De Winter (Allen Anderson)
Res Dog CC: Hydale Ari Amaretto (Allen Anderson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Margaret Dalos (SA)

Group 1st: Shetland Sheepdog
Aust Ch Aliste De La Hoya (A & S Lim / P Brennan-Lim)
Group 2nd: Border Collie
Aust Ch Nahrof Icebreaker (M Fisher)
Group 3rd: Australian Shepherd
Aust Ch Inddara Rockin Graceland (Sarah McInerney)
Group 4th: Collie (Rough)
Aust Ch Tasgall Son Of A Rich Man (M / J & D Ryan)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Dezshel Midnight Witch (Mr A & Mr S Lim / Mrs P Brennan-Lim)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kalan Spirit In The Sky (Miriam Schiller)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Kalan Southern Skye (Miriam Schiller)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Inddara Rockin Graceland (Sarah McInerney)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Ellagant Most Wanted (Sarah McInerney/Ana Richardson)
Res Bitch CC: Aust Ch Lamadabell Streets Ahead HT (Lisa Willis)
Baby of Breed: Lamadabell The Tempest (Lisa Willis)
Puppy of Breed: Aust Ch Thistledust Black Velvet (Karen Davis)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Lokynnda Call Me Doctor Donna (Lynda Webb)

Bergamasco Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Arneis Oh no ewe didn't (Heather Robey)

Border Collie
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Nahrof Icebreaker (M Fisher)

Briard
BOB & Bitch CC: Aust Ch Narbrisse Marvellous Creation (Ms E Bennett)
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Narbrisse Odin (Ms E Bennett)
Baby of Breed: Obelix de la Manoliere (Imp FRA) (Ms E Bennett)

Collie (Rough)
BOB and Dog CC: Aust Ch Tasgall Son Of A Rich Man (M / J & D Ryan)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Cathgarry Splash of Silk (M / J & D Ryan)
Baby of Breed: Yaxeka As Nice To Pie (Ms M Almond)
Puppy of Breed: Tasgall Skyes The Limit (M & J Ryan / D Ryan)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Taurorn Va Va Voom (Gail Wellman)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Vonpeta Qwackawoody (Mel & David Adamson)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Hartwyn Pageants Royal Encore (AI) (W Hage & P A Hartwell)

Puli
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch CIB Stonefelds Dressed In Black (Mr M Fisher-Hoad)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Stonefelds Stack The Deck (Mr M Fisher-Hoad)

Shetland Sheepdog
BOB and Dog CC: Aust Ch Aliste De La Hoya (A & S Lim / P Brennan-Lim)
Puppy of Breed: Dezshel Midnight Witch (Mr A & Mr S Lim / Mrs P Brennan-Lim)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Ausled Xs Fennec Bt (Lynda Webb)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB and Dog CC: Aust Gr & NZ Ch Dwynella High Roller (Imp NZ) (P & K Flynn)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Glenopal Costa Penny (Imp NZ) (Mrs K Flynn)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Susan Foster (SA)

Group 1st: Siberian Husky
Aust Sup / Am & Can Ch Anuniaq Lithium (BEL) (Imp CAN) (Rodney J Connelly)
Group 3rd: Rottweiler
Aust Ch Khingsahl Patriot Games (W & J Grundy)
Group 4th: Bullmastiff
Aust Gr Ch Bullmighty Flick O The Finger (Ms B Dawson & Miss B Brook)
Baby in Group: Schnauzer (Miniature)
Forestal On The Cat Walk (J Chapman & P Haigh)
Puppy in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Princess Charlotte (Mrs D Klaaysen / Mr J Beard / Mrs K O'Riley)

Alaskan Malamute
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Sup Ch Kaviqsaaq From Russia With Luv (AI) (Kaviqsaaq Knls)
Bitch CC & Puppy of Breed: Bordalaska Party like aRussian (Bordalaska Knls)

Boxer
BOB and Dog CC: Aust Ch Phoenix Thrill Seeker (De-Arne Smith & Maxine Carter)
Baby of Breed: Roxbud Need For Speed (Roxbud Kennels)

Bullmastiff
BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Bullmighty Flick O The Finger (Ms B Dawson & Miss B Brook)
Baby of Breed: Beachlane Silva Lupas (Vicki Brzezniak)

Cane Corso
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Itacor Maximus Black Thunder (Mrs Susan Combe / Mr F & Mrs F Bartuccio)

Dobermann
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Walamara Zero Secrets (AI) (Imp NZ) (Kalora Kennels)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Walamara Xtreme-Force (Imp NZ) (Kalora Kennels)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Amblebrook The Main Event (A & L Buitenhuis)
Baby of Breed: Amblebrook Will Steal UR Heart (A & L Buitenhuis)

Rottweiler
BOB and Dog CC: Aust Ch Khingsahl Patriot Games (W & J Grundy)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Klimkie Zelda (Lynn O'Grady)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Sollerus Let It Be (W & J Grundy)
Baby of Breed: Morgerot Dorota (Ai) (Dr M D Keller)
Intermediate (Bitch) of Breed: Noblesaga Tears Of Freya (A O'Grady)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Klimkie Ruby Tuesday (L J O'Grady)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Kalaska Monkey Madness (Mrs K O'Riley & Miss C Gatehouse)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kalaska Princess Charlotte (Mrs D Klaaysen / Mr J Beard / Mrs K O'Riley)
Baby of Breed: Aust Ch Yerevan Storm Boy (D Klaaysen/ J Beard/ K O'Riley)

Schnauzer
BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Remporter History Repeats (Andrew & Marion Kidd)

Schnauzer (Miniature)
Baby of Breed: Forestal On The Cat Walk (J Chapman & P Haigh)

Shiba Inu
BOB and Dog CC: Aust Ch Wolfworx Takeshi RA (Dr Marianne D Keller)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Wolfworx Aika Kumiko (Dr M D Keller)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup / Am & Can Ch Anuniaq Lithium (BEL) (Imp CAN) (Rodney J Connelly)
Res Dog CC: Aust Ch Aeukanmanuva Theforceawakens (J & C Aranyos)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Geoffrey Maudlen (SA)

Group 2nd: Dalmatian
Aust Sup Ch Paceaway Coffee Beanz (Ms Kerryn Harvey)
Group 4th: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Ch Amorenekid Toloache (Toula Cameron)
Baby in Group: Boston Terrier
Loualli Time Afta Time (R Kemp & S Campain)
Puppy in Group: Shih Tzu
Shislienazit Princess Rosalie (Elizabeth O'Reilly)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Merryjay Bostn Hotshot Teddy (Rosemary Kemp & Amanda Hall)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Merryjay Bostn Soda Pop (R Kemp & S Campain)
Baby of Breed: Loualli Time Afta Time (R Kemp & S Campain)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Preciousbull UK Pomie Jack (Cherie Terry)
Puppy of Breed: Glenarvey She Got The Look (Cherie Terry)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Coffee Beanz (Ms Kerryn Harvey)
Baby of Breed: Paceaway Fun in the Sun (Kerryn Harvey)

French Bulldog
BOB & Bitch CC: Aust Ch Matgo Little Fluer (M F & B F Loades)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Matgo Mademoiselle La Sassie (AI) (M F & B F Loades)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Beautaureau Embrasse Mon Toosh (Cherie Terry)

Great Dane
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Danemedows Fawn istha new blk (Kylie Paine)

Peruvian Hairless Dog (Large)
Baby of Breed: Aust Ch Xioma Wicked At Heart (Mrs T & Miss A Beavis)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Quiniva Putt N On The Ritz (Quiniva Kennels)

Poodle (Toy)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Moncoeur Island Girl (Renata Brown)

Schipperke
BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Beadale Hey True Blue (Lynette Niemann)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Beadale Auzie Lady (Lynette Niemann)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Shislienazit Princess Rosalie (Elizabeth O'Reilly)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB & Bitch CC: Aust Ch Amorenekid Toloache (Toula Cameron)