Southern Highlands Kennel & Obedience Club Inc (NSW)

Date of Show : 18-Oct-2019 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Wendy Baker (SA)   (Total Entry : 467)

Best in Show & Open in Show: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Runner Up in Show & Junior in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Reibey Great Southern Land (AI) (S Lancaster & G Render)
Baby in Show: Griffon Bruxellois
Tzani Giggle McDimples (Bell/ Mills & Norman)
Minor in Show: Bullmastiff
Gameguard Innuendo (Brooke & Glenn Sparham)
Puppy in Show: Cocker Spaniel (American)
Staryanks Stars Fell On Alabama (Mr P M & Mrs D R Wilkes/ Miss P Hopkins & Mr M Clarke)
Intermediate in Show: Bernese Mountain Dog
Branbern Composed by Chopin (L D Brand)
Aust Bred in Show: Saluki
Aust Ch Itsozi The Jewel Thief (C & G Arkell)
Open Neuter in Show: Collie (Rough)
Tyronelea A Suitable Boy ADX JDX GD SPDX GDX (Miss Dot Drescik)

Baby SweepStakes - 1st Place: Akita
Miskas The Marvelous One (Monica A Vaughan)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Alaskan Malamute
Koolrunnings Santa Paws (Catherine Loft)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: German Shorthaired Pointer
Germanicus Look No Further (AI) (Suz & Trent Worsley-Deacon)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Newfoundland
Granpaws A Million Dreams (Fiari Lopez)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Cathy Wallace (New Zealand)  (Group Entry : 90)

Best in Group & Aust Bred in Group: Griffon Bruxellois
Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Norman & Mills)
Runner Up in Group & Open in Group: Pug
Aust Sup Ch Kabova Mad Max (R Wilson & G Smith)
Baby in Group: Griffon Bruxellois
Tzani Giggle McDimples (Bell/ Mills & Norman)
Minor in Group: Pug
Rosnasharn Float Lika Cadillac (Sharon Buchanan)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Ertae Royal Chalice (Melinda Sterrett & Cara Letson)
Intermediate in Group: Pekingese
Aust Ch Ormalu Giorgio Armani (Mr Peter Jones)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Ch Rosnasharn My Boy Lollipop (Sharon Buchanan)
Runner Up Neuter in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Paris Starry Starry Night (imp NZ) (J Wistuba & M Parker-Brien)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Balkana Fire and Ice (J W Camac / Scales / Johnston)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Suebeau Cool Design (S Arthur & C Letson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ertae Royal Chalice (Melinda Sterrett & Cara Letson)

Chihuahua (Long Coat)
Dog CC & Minor of Breed: Rayvale Ima One In A Million (Miss V Morse)

Chihuahua (Smooth Coat)
Baby of Breed: Chaniekan Mafia Boss (Julie & Erin Henville)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Norman & Mills)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Nagpuni In The Midnight Hour (Terri Odell)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Beaufox Comte de la Fere (Sharyn Wood & Jane Wistuba)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Nagpuni Ginger Spice (Terri Odell)
Baby of Breed: Tzani Giggle McDimples (Bell/ Mills & Norman)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Paris Starry Starry Night (imp NZ) (J Wistuba & M Parker-Brien)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Oakway Reign Ov Fame (Mrs Maureen Friend)

Pekingese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ormalu Giorgio Armani (Mr Peter Jones)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pomquest Imagine Dragons (Rhiannon Walsh)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kabova Mad Max (R Wilson & G Smith)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Rosnasharn Lucy Wilde (Sharon Buchanan)
Minor of Breed: Rosnasharn Float Lika Cadillac (Sharon Buchanan)
Puppy of Breed: Aust Ch Sebandee Kosciuszko Rider (Colin Seymour)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Rosnasharn My Boy Lollipop (Sharon Buchanan)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr T Rathakrishnan (Singapore)  (Group Entry : 59)

Best in Group & Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Wagitfox Stormin Norman (L Wagstaff & M Nicholas)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bull Terrier
Aust Sup Ch Bullacktiv Waking The Demon (P & N Zullo / H Pinker)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Covejack Seaside Dreams (Jayne Hawkins)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Lilrock Canny Lass (S Clark & K Coulson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Scottish Terrier
Aust & Neut Ch Robscott Spun Black (Robyn Dryden)
Runner Up Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Trylou Miss Galliano (Kylie Gatt)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch LBK's My Name Is Ned (Imp USA) (Rachelle Gambino)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Amdea Royal Guardian (D Blackwell & R Gambino)

Australian Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Spalpeen Highland Girl JD SE (Amy)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Bullacktiv Waking The Demon (P & N Zullo / H Pinker)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Bullacktiv Little Rock (P/ N & A Zullo)

Cairn Terrier
Baby of Breed: Barragan Do You Want To dance (Neil Curwen)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wagitfox Stormin Norman (L Wagstaff & M Nicholas)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Covejack Winkipop (Jayne Hawkins)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Bekmar Al Jolson (Sheryn & Wayne Muir)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Joelleigh Highland Inspiration (Leesa Musgrove)
Baby of Breed: Covejack Seaside Dreams (Jayne Hawkins)
Minor of Breed: Joelleigh Phantom Of The Opera (Leesa Musgrove)

Norwich Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kivamynk Call Me Elizabeth (Amy)

Scottish Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Robscott Spun Black (Robyn Dryden)

Staffordshire Bull Terrier
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Quantumstaff Thunderball (Kylie Gatt)
Junior of Breed: Lilrock Canny Lass (S Clark & K Coulson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Trylou Miss Galliano (Kylie Gatt)

Tenterfield Terrier
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Atenta Tommy Teeko (R Gambino)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Wendy Baker (SA)  (Group Entry : 73)

Best in Group & Open in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Runner Up in Group & Junior in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Reibey Great Southern Land (AI) (S Lancaster & G Render)
Puppy in Group: Cocker Spaniel (American)
Staryanks Stars Fell On Alabama (Mr P M & Mrs D R Wilkes/ Miss P Hopkins & Mr M Clarke)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Jonz Red Hot Rendezvous (Kellett/ Ashpole & Palmer)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Glenayden Making News (Mrs A O'Keefe)
Dog CC & Puppy of Breed: Glenayden Star Gazer (Mrs A C O'keefe)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Staryanks Stars Fell On Alabama (Mr P M & Mrs D R Wilkes/ Miss P Hopkins & Mr M Clarke)

English Setter
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bendeela Born To Win (Paul Terrett)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Bendeela Born To Rule (Paul Terrett)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Reibey Great Southern Land (AI) (S Lancaster & G Render)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Azucroft Atlantic Romance (Miss T & Mrs K Perkiss)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dawnus Bear Force One WPD (S Betts)
Baby of Breed: Dawnus Cheese All Black (S Betts)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Skyehaven Ticket To Ride (Meaghan O'Shannassy)

German Shorthaired Pointer
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Knusprig Kaffeklatsch (AI) (C Cunningham & P J Serle)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Germanicus Eye of the Storm (AI) (Suz & Trent Worsley-Deacon)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Germanicus Look No Further (AI) (Suz & Trent Worsley-Deacon)
Baby of Breed: Smackpoint Keep Yourself Alive (AI) (Christine Cunningham & Peter Serle)

Golden Retriever
R/UP BOB & Bitch CC: Wynwhisper Dirty Little Secret (Bronwyn Gaywood)
Res Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Wynwhisper Wild About You (Bronwyn Gaywood)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Riftintime Bohemian Rhapsody CDX RAE RM ORA (Anne Walkington)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Aprilraine Fox Spirit (K Lynch & T Kropman)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Michelle Roberts (WA) (Group Entry : 59)

Best in Group & Aust Bred in Group: Saluki
Aust Ch Itsozi The Jewel Thief (C & G Arkell)
Runner Up in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Juzrival Bett She Will (A Barter/ L Fletcher/ J Rae/ D Hasiuk)
Minor in Group: Rhodesian Ridgeback
Kuvutia Stunna Superstar (Mrs J Thompson)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Saradach Daddiesgirl (Jan Gardiner)
Junior in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Dachyclan Tyrone of Bridee (E V Graham)
Intermediate in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch MacLaomainn By Bryan's Latino (AI) (S Munro/R Moss)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Gr & Neut Ch Meydak Dance With The Tsars (Mrs B Taylor)
Runner Up Neuter in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch Kinghunta Born Ruler JC (Ms N Burton & Mr D Addems)

Beagle
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Besmagic Starlight (Tracy Coop)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dachyclan Tyrone of Bridee (E V Graham)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Saradach Daddiesgirl (Jan Gardiner)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lemaison Aussie Temptation (Laraine Wasson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Lemaison Red Clouds At Lou Lou (Taj Jones)
Baby of Breed: Mitteldac Smooth Criminal (Mrs S Taylor)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bromhelm Suspicious Minds (Rhonda McKenna)
Dog CC & Minor of Breed: Stardayne Henry The Eighth I Am (Mrs H Topalov)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Meydak Dance With The Tsars (Mrs B Taylor)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch MacLaomainn By Bryan's Latino (AI) (S Munro/R Moss)
Baby of Breed: Ornumflow Ethelmae (Rona Moss)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Sleykh Girl On Fire (AI) (Ms N Burton & Mr D Addems)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pennhari A Matter Of Time (D & N Addems / Burton)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kinghunta Born Ruler JC (Ms N Burton & Mr D Addems)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Juzrival Bett She Will (A Barter/ L Fletcher/ J Rae/ D Hasiuk)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Kuvutia Stunna Superstar (Mrs J Thompson)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Itsozi The Jewel Thief (C & G Arkell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Itsozi Persian Jewel (C & G Arkell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr David Strachan (VIC)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bearded Collie
Aust Ch Stylwise Mess Is Mine (Jessica Buckley)
Runner Up in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Nahrof Catalyst ET (L Somers & E Badior)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Beauideal Juz Too Handsome (J L Docksey)
Junior in Group: Bearded Collie
Aust Ch Stylwise No Apologies (Jessica Buckley)
Intermediate in Group: Collie (Rough)
Barcoo Keep It Dark at Tyronelea (AI) (Ms Belinda Hales)
Runner Up Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust & Neut Gr Ch Kinbrace Take Your Best Shot RN ADX JDX GD SD SPDX ET (Imp NZ) (S Betts)
Open Neuter in Group: Collie (Rough)
Tyronelea A Suitable Boy ADX JDX GD SPDX GDX (Miss Dot Drescik)

Australian Shepherd
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Kinbrace Take Your Best Shot RN ADX JDX GD SD SPDX ET (Imp NZ) (S Betts)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Stylwise Mess Is Mine (Jessica Buckley)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Stylwise No Apologies (Jessica Buckley)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Nahrof Catalyst ET (L Somers & E Badior)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Nahrof Game On (L Somers & E Badior)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Barcoo Keep It Dark at Tyronelea (AI) (Ms Belinda Hales)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tyronelea Saylah Moon (Belinda Hales)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Tyronelea A Suitable Boy ADX JDX GD SPDX GDX (Miss Dot Drescik)

Shetland Sheepdog
Res Dog CC & Puppy of Breed: Beauideal Juz Too Handsome (J L Docksey)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Stacy Guilfoyle (QLD)  (Group Entry : 61)

Best in Group & Intermediate in Group: Bernese Mountain Dog
Branbern Composed by Chopin (L D Brand)
Runner Up in Group & Open in Group: Samoyed
Aust Ch Ahzu You Better Watch Out WPD (J & M Harrison)
Baby in Group: Akita
Miskas The Marvelous One (Monica A Vaughan)
Minor in Group: Bullmastiff
Gameguard Innuendo (Brooke & Glenn Sparham)
Puppy in Group: Newfoundland
Granpaws A Million Dreams (Fiari Lopez)
Junior in Group: Dobermann
Vansitar Annie Oakley (AI) (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
Aust Bred in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Gr Ch Colebrook Enchanter (R & N Inglis)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust & Neut Ch Articwolf As Good As Gold (E & M Hardwicke)

Akita
Baby of Breed: Miskas The Marvelous One (Monica A Vaughan)

Akita (Japanese)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Soaringheart Star Of The Night (Mr J Co & Mr A Hartshorn)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Soaringheart Make It Reign (Mr J Co & Mr A Hartshorn)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Koolrunnings Santa Paws (Catherine Loft)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Branbern Composed by Chopin (L D Brand)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Gameguard Innuendo (Brooke & Glenn Sparham)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brinkybull Lagertha (S Brinkworth)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Kennilcrest The Huntsmen (Mrs A Pearson & Mrs A Whitaker)
Baby of Breed: Whipcracka Cowboy Casanova (S Brinkworth)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vansitar Black and Gold (Imp NZ) (E Bell & Vansitar Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Vansitar Annie Oakley (AI) (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bordogue Lincoln (J & A Douglass / R & K Reid)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Angelsun Power Pack (Mr J R & Mrs B Y Levy)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Leonoco Tuckers Daughter (Ms H Floyd & Mrs A Dobson)
Baby of Breed: Berglowe Bergalicious (E Vandermeel)

Newfoundland
R/UP BOB & Puppy of Breed: Granpaws A Million Dreams (Fiari Lopez)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gameguard Black Sambuca (G Sparham & B Turner)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ahzu You Better Watch Out WPD (J & M Harrison)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ahzu Nightmare Befor Christmas WPD (R Mills / J & M Harrison)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Morgan Saltus Ze Zahrabske (Imp HRV) (Mrs M Outten)
Baby of Breed: Regenstauf Master of Mayhem (Susanne Ansell)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Colebrook Enchanter (R & N Inglis)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Steps Beyond (P & S Sedgbeer)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Icespirit The Labyrinth (P & S Sedgbeer / M & N Church)
Baby of Breed: Snowpackjana Young Padawan (Mrs S & P Sedgbeer / Mr J & Mrs C Aranyos)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Articwolf As Good As Gold (E & M Hardwicke)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Linda Walsh (VIC)  (Group Entry : 71)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Picardy Point Of View (M & L Boyd/ J Foulds)
Runner Up in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Krystaway Polka Dot Bikini JC (R & D Harbin)
Baby in Group: French Bulldog
Ikonic A Million Dreams (Mr D & Mrs C Beacock)
Minor in Group: Keeshond
Rymiska Great Balls Of Fire (Ray/ Marilyn & Tracey Parker)
Puppy in Group: Great Dane
Chelshar Mr Bojangles (AI) (Christina Mascord)
Intermediate in Group: French Bulldog
Aust Ch Briallen Franco N Original (Glen Vernon & Anne O'Connor)
Aust Bred in Group: Schipperke
Aust Ch Monterrez X Trail (Graham Cruse & Neil Curwen)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Gr Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)

British Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bratrice Ice Queen (Courtney & Hayden Smith)

Chow Chow
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rynkls Ah May Xing Rose (Katy Campbell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Finnoz Benedetta (AI) (Paul & Marilyn Grebert / Marianne Lahde)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Polka Dot Bikini JC (R & D Harbin)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Briallen Franco N Original (Glen Vernon & Anne O'Connor)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Moonglade Prada Prada (Luciana Giorgioni)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Moonglade Emporio Armani (Luciana Giorgioni)
Baby of Breed: Ikonic A Million Dreams (Mr D & Mrs C Beacock)

Great Dane
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Chelshar Mr Bojangles (AI) (Christina Mascord)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Chelshar Everybodys Talking (AI) (Sharyn Wright)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Chelshar You Light up my Life (AI) (Sharyn Wright)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar A Million Dreams (Vicki Livingstone)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Senioritas Happy Is My Motto (Vicki Livingstone)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Morioka Taosenichi Sonato (Vicki Livingstone)

Keeshond
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Rymiska Great Balls Of Fire (Ray/ Marilyn & Tracey Parker)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Rymiska Let Them Gossip (Lyn Almond & Tracey Parker)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Neokarma I Want The Fame (P Brown & P King)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Neokarma I Want That Man (P Brown & P King)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Showcase All Guns Blazin' (Imp NZ) (Miss T & Mrs K Perkiss)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Picardy Point Of View (M & L Boyd/ J Foulds)

Schipperke
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Monterrez X Trail (Graham Cruse & Neil Curwen)

Shar Pei
Res Dog CC & Minor of Breed: Sweetiepei Maximum Exposure (Vicki Pocklington)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Placky We Fight Fire With Fire (Sue Plackett)