Fairfield & District All Breeds Kennel Club (NSW)

Date of Show : 29-Sep-2019 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Sue Bownds (NSW)

Best in Show & Open in Show: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Beljekali Sunny One So True (C & J Fynmore)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Dalmatian
Aust Sup Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
Minor in Show: Jack Russell Terrier
Whatajack Just Dreaming (Garry Butler)
Puppy in Show: Great Dane
Chelshar Mr Bojangles (AI) (Christina Mascord)
Junior in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Reibey Great Southern Land (AI) (S Lancaster & G Render)
Intermediate in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Selwor Secret Package (Imp NZ) (J & L Rowles)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Siberian Husky
Aust & Neut Ch Articwolf As Good As Gold (E & M Hardwicke)
Runner Up Neuter in Show: Weimaraner
Aust Ch Lukedom Let's Go Party (AI) (Studholme / Lawler / Grech)

Baby SweepStakes - 1st Place: Golden Retriever
Cals Kodiak Moment (AI) (Mrs S & Ms C Kain)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Keeshond
Calivale Fine Print (Brad Santas)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: Fox Terrier (Wire)
Bellegum EyeCandy (Wendy J Wouters)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Old English Sheepdog
Woolebull Vinyard Chilling (AI) (P L & D S Hincks)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Rebecca Rafton (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Sup Ch Caperway Mystery N Magic (Ms R Duffy)
Baby in Group: Yorkshire Terrier
Smidgit Enough Said (Mrs A Burton & Mr W Burton)
Minor in Group: Italian Greyhound
Piccino Macaroni (S L & M Reeve / J Hardwicke)
Junior in Group: Italian Greyhound
Piccino Lucy In The Sky (S L & M Reeve / J Hardwicke)
Aust Bred in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Grand Ch Rayvale Dare to Dazzle (V Morse)
Open in Group: Pug
Aust Ch Sweetess Guess I Still Love U (K De Freitas)

Bichon Frise
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kelzarki Step It Out (Bonita Meads)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Caperway Mystery N Magic (Ms R Duffy)
R/UP BOB & Res Dog CC: Kaliak Captivation (S J & K L Axiak)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Grand Ch Rayvale Dare to Dazzle (V Morse)

Coton De Tulear
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cotonrun Harley Quinn (Bonita Meads)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Piccino You Only Live Twice (S L & M Reeve / J Hardwicke)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Piccino Macaroni (S L & M Reeve / J Hardwicke)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Piccino Love Bug (S L & M Reeve / J Hardwicke)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Piccino Lucy In The Sky (S L & M Reeve / J Hardwicke)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wilsight Say My Name (C Rodrigues)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sweetess Guess I Still Love U (K De Freitas)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Barrajy Party Playboy (Lyn Jones)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karojenbe Pop the Corks (Mrs A Burton & Mr W Burton)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Imayorkie Moonlite Serenade (Alanna & Wayne Burton)
Baby of Breed: Smidgit Enough Said (Mrs A Burton & Mr W Burton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Joanne McCann (QLD)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Bustabones My Name Is No (L & K Kavanagh)
Runner Up in Group & Junior in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Ozwheat God Of Thunder (Lori Ann Davis)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Whatajack Just Dreaming (Garry Butler)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Amdea Royal Guardian (D Blackwell & R Gambino)
Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Selwor Secret Package (Imp NZ) (J & L Rowles)
Aust Bred in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Gr Ch Pradakka Pure Elegance (AI) WPD (T Talbot)
Runner Up Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust & Neut Gr Ch Newbelle Live Wire JC (T Talbot)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am/Am Gr & Aust Ch Joval This Ain't No Disco (Imp USA) (Mrs Margaret Fittler)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch LBK's My Name Is Ned (Imp USA) (Rachelle Gambino)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pradakka Pure Elegance (AI) WPD (T Talbot)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Amdea Royal Assassin (D Blackwell & R Gambino)
Puppy of Breed: Amdea Royal Guardian (D Blackwell & R Gambino)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Newbelle Live Wire JC (T Talbot)

Bedlington Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Palaway Silver Solaris (Catherine Macken)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Bullacktiv Little Rock (P/ N & A Zullo)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Selwor Secret Package (Imp NZ) (J & L Rowles)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Selwor Sweet Victory (Imp NZ) (J & L Rowles)

Fox Terrier (Wire)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bellegum EyeCandy (Wendy J Wouters)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Whatajack Just Dreaming (Garry Butler)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Whatajack Cracker Jack (Garry Butler)
Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Roccabrite Sensation (Mr W & Mrs S Muir)
Baby of Breed: Whatajack Fire Storm (Garry Butler)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cavadhar I Am Krushka (M Cranna)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Southgate Southern Belle (N Taylor and D Hull)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ozwheat God Of Thunder (Lori Ann Davis)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones My Name Is No (L & K Kavanagh)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Strongstorm The Money Shot (L & K Kavanagh / Bustabones Kennels)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Lilrock Da Rhaegal Targaryen (AI) (S Clark/K Coulson)

Tenterfield Terrier
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Atenta Tommy Teeko (R Gambino)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Patricia Thomas (NSW)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel (American)
Staryanks And The Show Goes On (Debbie & Paul Wilkes / Paige Hopkins)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Bolwarra Spinning Wheel (Megan Markotany)
Puppy in Group: Welsh Springer Spaniel
Mycroft My Bridie (Sue Tweed)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Reibey Great Southern Land (AI) (S Lancaster & G Render)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Weimaraner
Aust Ch Lukedom Let's Go Party (AI) (Studholme / Lawler / Grech)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Showfield Snow Angel (AI) (S & S Strang)
Baby of Breed: Showfield Snow King (AI) (S & S Strang)

Cocker Spaniel
Res Dog CC & Minor of Breed: Bolwarra Spinning Wheel (Megan Markotany)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Staryanks And The Show Goes On (Debbie & Paul Wilkes / Paige Hopkins)

English Setter
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bendeela Born To Win (Paul Terrett)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Bendeela Born To Rule (Paul Terrett)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Reibey Great Southern Land (AI) (S Lancaster & G Render)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Reibey Premiere Downunder (AI) (S Lancaster & G Render)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Centaine Whole Lotta Love (AI) (Lyn Mansfield)

Golden Retriever
Bitch CC & Junior of Breed: Tyassagold Arctic Indie Frost (D Casey)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Wynwhisper Practical Magic (Bronwyn Gaywood)
Baby of Breed: Cals Kodiak Moment (AI) (Mrs S & Ms C Kain)
Minor of Breed: Wynwhisper Wild About You (Bronwyn Gaywood)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cals Ruby Orsolya (AI) (Adam Kain)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lindiant Royal Descent (Mrs A Scott)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Incavale Ready to Rumble (Jason Cook)

Spanish Water Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zandeena Evita De Hermosa (Millissa Fox)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Talfryn Colorado Dream (L J Butler)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Ashlaren We Will Rock You (S Norbury & E M Knox)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lukedom Whatz New Kitty Kat (Studholme / Lawler / Grech)
Res Bitch CC: Aust Ch Lukedom Kitty Kardashian (Studholme / Lawler / Grech)
Baby of Breed: Lukedom Lacroix Sweetie (AI) (Studholme / Lawler / Grech)
Junior of Breed: Winoka Follyhill Up In Lights (Imp CAN) (Jaime Grech)
Intermediate of Breed: Aust Ch Talfryn Truly Exciting (AI) (L J Butler)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Lukedom Let's Go Party (AI) (Studholme / Lawler / Grech)

Welsh Springer Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mycroft My Bridie (Sue Tweed)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Ulla Greenwood (QLD)

Best in Group & Open in Group: Basenji
Aust Ch Zandeena Break N All Da Rules (M G Fox)
Runner Up in Group & Junior in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Lemaison Aussie Temptation (Laraine Wasson)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Lemaison Red Clouds At Lou Lou (Taj Jones)
Puppy in Group: Afghan Hound
Karakush Sassenach (G Donoso-Lopez & T Gardiner / L & H Gibson)
Intermediate in Group: Saluki
Aust Ch Itsozi Persian Jewel (C & G Arkell)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Karakush Sassenach (G Donoso-Lopez & T Gardiner / L & H Gibson)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karakush Double Malt Over Ice (G Donoso / T Gardiner / L & H Gibson)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Zandeena Break N All Da Rules (M G Fox)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sarkville Richie Rich (Imp NZ) (Stuart Hoskins)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lemaison Aussie Temptation (Laraine Wasson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Lemaison Red Clouds At Lou Lou (Taj Jones)
Puppy of Breed: Saradach Daddiesgirl (Jan Gardiner)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Aashudna Gotcha Groovin (Heather Coles)
Res Dog CC: Aashudna Gotcha Good (Heather Coles)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aashudna Khloe Kardash (Heather Coles)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fayrewyre Columba of Iona (Mr D McKay / Dr M Davidson & Ms L Dunn)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tarrangower Thebe (Douglas McKay)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lovellen Caellum The Brave (L Osborne)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Ballahond Seda Cascade (Sandra Bell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ballahond Oceans Bilu ET (Sandra Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ballahond Sager Lakes (Sandra Bell)

Saluki
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Itsozi The Jewel Thief (C & G Arkell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Itsozi Persian Jewel (C & G Arkell)

Whippet
Bitch CC & Intermediate of Breed: Piaffe Dolcevita (Mrs U Greenwood)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr David Staines (QLD)

Best in Group & Open in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Beljekali Sunny One So True (C & J Fynmore)
Puppy in Group: Old English Sheepdog
Woolebull Vinyard Chilling (AI) (P L & D S Hincks)
Junior in Group: Australian Shepherd
Melvada After All This Time (Melissa Kozaruk)
Intermediate in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Aust Ch Ambajaye Fire Tail On Ice (AI) (Bernadette Merchant)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Melvada After All This Time (Melissa Kozaruk)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Melvada Siriusly Magic (Melissa Kozaruk)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ambajaye Fire Tail On Ice (AI) (Bernadette Merchant)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Ambajaye Tails On Ice (AI) (B Merchant)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Keiramyst Mi Sweet Magnolia (L Brandt)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Beljekali Sunny One So True (C & J Fynmore)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nahrof Serve and Protect (L Somers & E Badior)

Finnish Lapphund
Baby of Breed: Orical New Beginnings (AI) (L Mills)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Woolebull Vinyard Chilling (AI) (P L & D S Hincks)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Beauideal Tres Chic (J D Herd)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Amanda Everson (QLD)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
Ahzu Ive Got The Magic In Me WPD (J & M Harrison)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Schnauzer
Aust Ch Asyut Any Tick Oth Clock (S M Ansell)
Baby in Group: Akita
Miskas The Marvelous One (Monica A Vaughan)
Puppy in Group: Newfoundland
Granpaws A Million Dreams (Fiari Lopez)
Junior in Group: Leonberger
Aust Ch Leonoco Tuckers Daughter (Ms H Floyd & Mrs A Dobson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust & Neut Ch Articwolf As Good As Gold (E & M Hardwicke)

Akita
Baby of Breed: Miskas The Marvelous One (Monica A Vaughan)

Bernese Mountain Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Pandama Secret Liaison (Robyn Keen)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fynobull Dark Side Of Thmoon (AI) (Mrs M & Mr A O'Callaghan)

Dobermann
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kibali Miss-Demeanour (Imp NZ) (Kent Fung)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bordogue Lincoln (J & A Douglass / R & K Reid)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Leonoco Tuckers Daughter (Ms H Floyd & Mrs A Dobson)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Granpaws A Million Dreams (Fiari Lopez)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Emerey Unwritten Law (AI) (D Borg & M Krueger)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rajenna Deja Vu (D Borg & M Krueger)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ahzu Ive Got The Magic In Me WPD (J & M Harrison)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Asyut Any Tick Oth Clock (S M Ansell)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Articwolf You Only Live twice (AI) (E & M Hardwicke)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Articwolf Diamonds Are Forever (AI) (E & M Hardwicke)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Articwolf As Good As Gold (E & M Hardwicke)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Miss Susan Rose (NSW)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dalmatian
Aust Sup Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)
Baby in Group: Shar Pei
Sweetiepei Maximum Exposure (Vicki Pocklington)
Puppy in Group: Great Dane
Chelshar Mr Bojangles (AI) (Christina Mascord)
Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Sup Ch Placky We Fight Fire With Fire (Sue Plackett)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Princibull Can't Fight Fate Uno (Mr R Lang)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Princibull Keep Ur Eyes On Me (Mr R Lang)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Krystaway Glitterati (R & D Harbin)

French Bulldog
Baby of Breed: Ikonic Rewrite The Stars (Mr D & Mrs C Beacock)

Great Dane
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Chelshar Everybodys Talking (AI) (Sharyn Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Chelshar You Light up my Life (AI) (Sharyn Wright)
Puppy of Breed: Chelshar Mr Bojangles (AI) (Christina Mascord)

Keeshond
Bitch CC & Puppy of Breed: Nawtikees Serendipity (Mr P & Mrs T Hofman)
Baby of Breed: Calivale Fine Print (Brad Santas)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amesen Cocaine Cassie (Amesen Kennels)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alang Ice Majic Soldier (Geraldine Myers)

Shar Pei
Baby of Breed: Sweetiepei Maximum Exposure (Vicki Pocklington)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Placky We Fight Fire With Fire (Sue Plackett)