Temora All Breeds Kennel Club (NSW)

Date of Show : 16-May-2021 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr John Lewington (SA)   (Total Entry : 466)

Best in Show & Aust Bred in Show: Gordon Setter
Aust Sup Ch Triseter Celtic Tartan (Mrs Michele Thomas)
Runner Up in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Baby in Show: Great Dane
Rithpen Designer Genes (AI) (Mrs F R Clifton)
Minor in Show: Pekingese
Athalow Ace of Sin (J Nash / M Magnayon)
Puppy in Show: Border Collie
Neecabe Versace (Sharon Hannigan)
Junior in Show: Irish Wolfhound
Wulfgar Fletch Full Throttle (AI) (Mr R & Mrs M South)
Open in Show: English Springer Spaniel
Reibey Rhythm N Blues (S Lancaster & G Render)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Samoyed
Aust Sup & Neut Ch Airebis What Dreams R Made Of (Kellie / Judy & Graham Hughes)
Runner Up Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

Baby SweepStakes - 3rd Place: Basset Fauve de Bretagne
Trisven Whatev Trev (S W & P A Smith)

Puppy SweepStakes - 1st Place: English Springer Spaniel
Reibey Kosciuszko (J Morris/ S Lancaster/ G Render)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Border Collie
Neecabe Versace (Sharon Hannigan)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Bull Terrier (Miniature)
Daminabul High Octane (K Manna/ D Manna/ L Fleming/ M Clark)

Veteran SweepStakes - 2nd Place: Border Terrier
Aust Sup Ch Guilcroft Esprit De Corps (Pamela & Garth Harding)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Rosemary Green (QLD)  (Group Entry : 72)

Best in Group & Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Suebeau Cool Design (S Arthur & C Letson)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Griffon Bruxellois
Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (R & K Bell)
Baby in Group: Havanese
Karyme Winter Wonderland (Gail Ransom)
Minor in Group: Pekingese
Athalow Ace of Sin (J Nash / M Magnayon)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Papillon
Aust & Neut Ch Guilcroft Call Me Miss Kaci J (Mrs P & G Harding)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Suebeau Cool Design (S Arthur & C Letson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ertae Royal Chalice (Melinda Sterrett & Cara Letson)
Baby of Breed: Ertae Ava Attitude (Sue Arthur)
Puppy of Breed: Ertae Frankies Girl Coco (Melinda Sterrett)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sherabill Oxford Laser Strike (Mrs P & G Harding)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ertae Blushing To The Croft (Mrs P & G Harding)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Ertae Velvet Vixen (M Sterrett)
Baby of Breed: Guilcroft Jacinta Blushes Pink (Pamela & Garth Harding)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tzani Zazu Zodiak (R & K Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tzani Giggle McDimples (R J & K A Bell)

Havanese
BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB & Aust Gr Ch Karyme Peloton (Tracy Stewart)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Karyme Queen of Oz (T Stewart)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karyme Funky Spaceman (Gail Ransom)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Karyme Do I Dare (Gail Ransom & Jenny Whitney)
Baby of Breed: Karyme Winter Wonderland (Gail Ransom)
Baby (Dog) of Breed: Cubet Star Man (Gail Ransom)
Minor of Breed: Karyme Take The Lead (Jenny Whitney)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Karyme Xxplosive (Gail Ransom)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Chincasa High Voltage (Nick Skeet & A Sharp)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Alwood Tsuyoi Mono (Alwood Kennels)

Maltese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Soyeux Imagine (Cristina Goodman)

Papillon
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Guilcroft Call Me Miss Kaci J (Mrs P & G Harding)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Glenroyal Lord Of The Dragons (Carmel Bauerle)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Athalow Ace of Sin (J Nash / M Magnayon)
Bitch CC: Kutanifoo Tinker Belle (G Preddy & P Bowman)

Pug
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kabova Stand My Ground (J Whitney)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Smidgit Enough Said (Mrs A Burton & Mr W Burton)
Baby of Breed: Smidgit Have a Little Faith (A & W Burton)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Anne Meyn (NSW)  (Group Entry : 38)

Best in Group & Puppy in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Shortblak Man of Mayhem (Stacey Sullivan)
Runner Up in Group: Bull Terrier (Miniature)
Daminabul High Octane (K Manna/ D Manna/ L Fleming/ M Clark)
Baby in Group: Cairn Terrier
Joymont Money Talks (Kathryn Smith)
Minor in Group: Scottish Terrier
Aust Ch Shortblak Tartan Around (Stacey Sullivan)
Junior in Group: Irish Terrier
Tawnyoak Takin Care of Bizniz (Pam Gerrey)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Seighford Luna Lovedog (Dr D & Mrs F Lowe)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Guilcroft Early At The Croft (Mrs P & G Harding)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Guilcroft Izzabella Ringing (Pamela & Garth Harding)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Daminabul High Octane (K Manna/ D Manna/ L Fleming/ M Clark)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Daminabul Breakin Da Rulz (Damiano & Katarina Manna)

Cairn Terrier
Baby of Breed: Joymont Money Talks (Kathryn Smith)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tawnyoak Major Forkellington (K Henderson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Tawnyoak Takin Care of Bizniz (Pam Gerrey)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tawnyoak Cwest for Success (P Gerrey)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wildenfox Waltzing Grace (Ms R Menzies)
Dog CC & Intermediate of Breed: Lemosa Prince Harry (Ms R Menzies)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Kivamynk Jacksons Lad (Dr Carla Day)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shortblak Man of Mayhem (Stacey Sullivan)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Shortblak Tartan Around (Stacey Sullivan)

Sealyham Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pennyflower Dave In Deep Space (Christine Timms)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Seighford Luna Lovedog (Dr D & Mrs F Lowe)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seighford Wizzards Accomplice (Dr D & Mrs F Lowe)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Ben Luxton (SA)  (Group Entry : 112)

Best in Group & Aust Bred in Group: Gordon Setter
Aust Sup Ch Triseter Celtic Tartan (Mrs Michele Thomas)
Runner Up in Group: Pointer
Aust Sup Ch Tyeanbo Take Another Look (G Munro)
Minor in Group: Golden Retriever
Sinderby Rock Star (B R & M L Hanley)
Puppy in Group: Pointer
Onpoint Tell It Like It Is at Aryed (AI) (Gerald J Munro)
Intermediate in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Boxcrest Absolute Diva (Mrs E V Gordon-Pandelis)
Open in Group: English Springer Spaniel
Reibey Rhythm N Blues (S Lancaster & G Render)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kabova Tru Calling (J Whitney)

Cocker Spaniel
Baby of Breed: Neberden Iím No Angel (Ms K Neiberding)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boxcrest Absolute Diva (Mrs E V Gordon-Pandelis)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Landmark Miss Rosey Red Cheeks (B R & M L Hanley)
Baby of Breed: Azel Playing The Odds (Azel Kennels)

English Setter
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Graylors Shades Of Gray (Marlene Cross)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Kybraaron Denine Dozer (M Heritage)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Reibey Rhythm N Blues (S Lancaster & G Render)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Reibey Kosciuszko (J Morris/ S Lancaster/ G Render)
Bitch CC & Puppy of Breed: Reibey Aurora Australis (S Lancaster & G Render)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Skyehaven Devil At Play (Meaghan O'Shannassy)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kobidan Pretty Boy Floyd (J Cattell & S Nichols)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Kobidan Under the Radar (J Cattell & S Nichols)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Kobidan Vanity Fair (Mrs J Cattell & Mrs S Nichols)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Heiderst Sous Le Ciel De Paris (Miss K & Mrs I Hincksman)
Baby of Breed: Heiderst Pretty Penny (K Hincksman & Heiderst Kennels)
Intermediate of Breed: Heiderst Montanna Moon (Kayla Hincksman)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sinderby Rock Star (B R & M L Hanley)
Minor (Dog) of Breed: Sonza Enigma (Ian Williams)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Triseter Celtic Tartan (Mrs Michele Thomas)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Hubertus Up And Ablaze (A Pali)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Hubertus Pure Attraction (A Pali)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bushgold Peelii Adonis (Pauline Rudd)

Hungarian Wirehaired Vizsla
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Vadaszat Ashridge Woodland (Lucy Weatherby)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Vadaszat Hell On The Heart (Alex Whyte)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cigwn Blues at Sun Rise (Elizabeth Thomas & Katy Thomas)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Blackhills Sweet Surrender to Cigwn (Imp NZ) (Elizabeth Thomas)

Pointer
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tyeanbo Take Another Look (G Munro)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Onpoint Tell It Like It Is at Aryed (AI) (Gerald J Munro)
Minor of Breed: Onpoint A Class Act (Gerald J Munro)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ashbolt High Class (AI) TD (Amanda Williamson)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Greywei Wasnt Me (Greywei Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Greywei Most Wanted (Greywei Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr John Lewington (SA) (Group Entry : 63)

Best in Group & Open in Group: Borzoi
Aust Sup Ch Marakhoff Belisarius Quinntaah (Marakhoff Kennels)
Runner Up in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Baby in Group: Basset Fauve de Bretagne
Trisven Whatev Trev (S W & P A Smith)
Puppy in Group: Afghan Hound
Karakush Finneas Fogg (AI) (Miss M Heritage / Mr L & Mrs H Gibson)
Junior in Group: Irish Wolfhound
Wulfgar Fletch Full Throttle (AI) (Mr R & Mrs M South)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Juzrival Eye Kandy (S Fletcher/ L Fletcher & A Barter)
Aust Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Sup Ch Tischamingo Diva By Blood (AI) (J & F Walker)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Gr Ch Dybo Bailey Of Bridlington RA (Sandra Taylor)

Afghan Hound
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Karakush Finneas Fogg (AI) (Miss M Heritage / Mr L & Mrs H Gibson)

Basset Fauve de Bretagne
Baby of Breed: Trisven Whatev Trev (S W & P A Smith)

Beagle
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Brialey Frozen In Time (AI) (Andrea Coss)
Baby of Breed: Brialey Im so Posh (Andrea Coss)
Baby (Bitch) of Breed: Tirrike Blue Marguerite (Andrea Coss)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Marakhoff Belisarius Quinntaah (Marakhoff Kennels)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Mitteldac Smooth Criminal (Mrs S Taylor)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Dybo Bailey Of Bridlington RA (Sandra Taylor)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tischamingo Diva By Blood (AI) (J & F Walker)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tischamingo Indian Outlaw (AI) (J & F Walker)
Res Dog CC & Minor of Breed: Tischamingo Life Isa Highway (J & F Walker)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eilrig Speed Bonnie Boat (AI) (Melanie Crossley & Aeryn Stehr)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Weirskints Roighnach (S & S Gendle)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Xilone Dream A Little Dream (G Hurley-Kees)

Irish Wolfhound
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wulfgar Freya (AI) (S Gendle)
Res Dog CC & Junior of Breed: Wulfgar Fletch Full Throttle (AI) (Mr R & Mrs M South)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Wulfgar Tyche (S Gendle)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Juzrival Eye Kandy (S Fletcher/ L Fletcher & A Barter)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Joyce Sullivan (SA)  (Group Entry : 62)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Border Collie
Neecabe Versace (Sharon Hannigan)
Baby in Group: Collie (Rough)
Triblu Morning Light (Tracy Rosenkranz)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Bojojamile Bag of Tricks (AI) (Mr R H & Mrs V J Hutton)
Junior in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Woolebull Windsor At Snodragon (AI) (Hincks /Timms)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Etherial Moulin Rouge (Hessenberger / Oakey)
Open in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Lempo The Great Gatsby (Miss T Debono)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)
Runner Up Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Gr & Neut Ch Orical Juhaofarcadia (AI) ET WPD (Miss K Innes)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Lanbart Cherokee Cowgirl (Hessenberger/ Oakey)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Lanbart Jet Black Heart (Hessenberger / Oakey)
Dog CC & Minor of Breed: Dapsen In On Th Secret With Cloverdowns (Hessenberger / Oakey)
Baby of Breed: Ukulunga Goodnight Moon (Imp NZ) (T Hessenberger)
Intermediate of Breed: Etherial Moulin Rouge (Hessenberger / Oakey)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stylwise No Apologies TKS (Jessica Buckley)

Border Collie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Neecabe Versace (Sharon Hannigan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Deitmahr Wesleysnipes (Janine Dyer)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Neecabe Handbags and Gladrags (Sharon Hannigan)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Kerrybrent Lady in Black (Imp NZ) (Janine Dyer)

Collie (Rough)
Baby of Breed: Triblu Morning Light (Tracy Rosenkranz)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lempo The Great Gatsby (Miss T Debono)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Orical Revontuli (AI) (K Innes & L Mills)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Orical Juhaofarcadia (AI) ET WPD (Miss K Innes)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Teamkuma Rocketman (R Koerber & E Bevk)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Woolebull Windsor At Snodragon (AI) (Hincks /Timms)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Sharndah If Only TWalls Talked (Sharndah Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bojojamile Bag of Tricks (AI) (Mr R H & Mrs V J Hutton)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Vanharon Viscount Monty at Bojojamile (AI) (Mrs C Vaughan/ Mr R H & Mrs V J Hutton)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Amanda Huggins (NSW)  (Group Entry : 49)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Siberian Husky
Aeukanmanuva Hot N Cold (Caroline Yate)
Baby in Group: Akita
Kaisho Never Say Never At Monarkin (AI) (Michael Higgins)
Minor in Group: Newfoundland
Newfashion All Loved Up (Ms S Yeong)
Puppy in Group: Shiba Inu
Aust Ch Kortmar RickyDontLoseThatNumbr (Lyne Browning)
Junior in Group: Samoyed
Aust Ch Airebis Sunshine N Lollipops (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Samoyed
Aust Sup & Neut Ch Airebis What Dreams R Made Of (Kellie / Judy & Graham Hughes)

Akita
Baby of Breed: Kaisho Never Say Never At Monarkin (AI) (Michael Higgins)

Boxer
Res Dog CC: Aust Ch Boxberry Real Gone Kid (AI) (Mr D W Halliday)
Baby of Breed: Boxberry Piri Piri DMN (Mr D W Halliday)
Junior of Breed: Boxberry Xanthous (Mr D W Halliday)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Boxberry When I Grow Up (Mr D W Halliday & Mrs S J Badman)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Banobrae Hell or High Water (G & P Barber / J Karena)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Banobrae Circles of Hell (AI) (Gregory Barber)

Cane Corso
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aus Ch Kylasha Turn it up (Nicole Tetley)
Baby of Breed: Kylasha Braveheart (L Opbroek & N Tetley)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Vansitar Annie Oakley (AI) (Imp NZ) (Vansitar Dobermanns)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Vansitar Black and Gold (Imp NZ) (E Bell & Vansitar Kennels)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Capebass a promise kept (Ms S Yeong)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Newfashion All Loved Up (Ms S Yeong)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Airebis Sunshine N Lollipops (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Airebis Ready To Conquer (Judy/ Graham & Kellie Hughes)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Airebis What Dreams R Made Of (Kellie / Judy & Graham Hughes)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kortmar RickyDontLoseThatNumbr (Lyne Browning)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kortmar Dogs Days Are Over (Lyne Browning)
Baby of Breed: Kortmar Red King Ruairi (Lyne Browning / Benjamin Elliott)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aeukanmanuva Hot N Cold (Caroline Yate)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aeukanmanuva Red Panda (Caroline Yate)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Donna Morris (NSW)  (Group Entry : 70)

Best in Group & Open in Group: Schipperke
Am Gr Ch & Aust Ch Ebonystar Moonshiner Follow The Leader (Imp USA) (L Brown/ G Cruse & N Curwen)
Runner Up in Group & Junior in Group: British Bulldog
Britishextra the Irishman (C & H Smith / G Edmunds)
Baby in Group: Great Dane
Rithpen Designer Genes (AI) (Mrs F R Clifton)
Puppy in Group: Dalmatian
Paceaway Happy Snap (Jenni Oconnor)
Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Ch Sunside Aussie Legend (Imp CAN) (Sue Plackett)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Mannerking Mystical Dreams (Debbie King)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Britishextra the Irishman (C & H Smith / G Edmunds)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Paceaway James Bond (R Lawson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Paceaway Dream Catcher (Jenni Oconnor)
Puppy of Breed: Paceaway Happy Snap (Jenni Oconnor)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Danefred Memories Rmade O This (AI) (Frieda Clifton)
Baby of Breed: Rithpen Designer Genes (AI) (Mrs F R Clifton)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Mannerking Silver Ghost (Mrs C Retallack was)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Belzbentley Stack the deck (Rebecca Bentley)
Junior of Breed: Belzbentley Margot Fonteyn (Rebecca Bentley)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Mannerking Mystical Dreams (Debbie King)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rokshani Magical Edition (Julie Fraser)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rokshani Love In Motion (Mrs A Copeland)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch & Aust Ch Ebonystar Moonshiner Follow The Leader (Imp USA) (L Brown/ G Cruse & N Curwen)
Bitch CC & Junior of Breed: Monterrez First Wave (Graham Cruse)
Baby of Breed: Monterrez Keeping Up Appearances (Graham Cruse)
Puppy of Breed: Monterrez Global Sensation NBT (G Cruse)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sunside Aussie Legend (Imp CAN) (Sue Plackett)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Placky Boss Bitch (Sue Plackett)