North-West Autumn Classic (PM Show) (NSW)

Date of Show : 29-Apr-2023 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Adrian Jones (TAS)   (Total Entry : 389)

Best in Show & Intermediate in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Pinnacle Easily Suede (Ms A Rodrigues / Mrs S Evans / Miss A Evans)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
Baby in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Sevoier What A Catch At Molakee (Mrs L Rae/ Miss M Rae & Sevoier Kennels)
Minor in Show: Whippet
Aust Ch Goodwill Tickle Me Fancy (Steve & Debbie Albert)
Puppy in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Canaille Platinum Jubilee At Begrayced (Renay Grace)
Junior in Show: Australian Shepherd
Aust Ch Goldmaid Graffiti Mark (AI) (D & L Meagher)
Open in Show: Dobermann
Aust Sup Ch Ikons Hell Raiser (John/ Celeste & Brigette Bryson)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Schipperke
Aust Gr & Neut Gr Ch Monterrez Star Quality (B Beves & N Estatheo)

Baby SweepStakes - 1st Place: Pug
Aust Ch Kabova Viva La Vida (R & F Holtkamp)
Baby SweepStakes - 2nd Place: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Sevoier What A Catch At Molakee (Mrs L Rae/ Miss M Rae & Sevoier Kennels)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Whippet
Aust Ch Goodwill Tickle Me Fancy (Steve & Debbie Albert)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Chow Chow
Aust Ch Uniquechows Empress Returns (J Bishop)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Carol Eastley (TAS)  (Group Entry : 73)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Time After Time (B Abraham & R Walsh)
Baby in Group: Pug
Aust Ch Kabova Viva La Vida (R & F Holtkamp)
Minor in Group: Pekingese
Waaini Mauy Thai (Matthew Demnar)
Puppy in Group: Papillon
Aust Ch Roseswain Destined to Tango (K A Hembrow)
Junior in Group: Papillon
Bordell The Bouncer (B Bissett & K Hembrow)
Open in Group: Pug
Zaland Magic Mike (B Beves & N Estatheo)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chinese Crested Dog
Aust Neut Grand Ch Guilcroft Just like A Banjo (Pamela & Garth Harding)
Runner Up Neuter in Group: Papillon
Aust Ch Bordell Beauregarde (B Bissett)

Biewer Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Cosmique Lady Ann (Imp NZ) (Melissa Sticklen)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Microschihuas Wizard of Oz (Imp SRB) (Melissa Sticklen)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Cheekychi American Dream (Tracey Wright)
Res Dog CC & Junior of Breed: Cheekychi Bornon Forthof July (Tracey Wright)
Puppy (Dog) of Breed: Invalhalla The Super Roo (A & P Schultze)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch Regalchis Hurricane Lane (Imp USA) (A & P Schultze)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Mexicatl Arquera (Paulene Andrews)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Guilcroft Jacinta Blushes Pink (Pamela & Garth Harding)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Franzell Kinda Majic (Imp NZ) (Pamela Harding)
Res Dog CC & Minor of Breed: Exjaes River Boy (Mrs J Fraser)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Grand Ch Guilcroft Just like A Banjo (Pamela & Garth Harding)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Lowensque Angel Eyes (A Lummevaara & C Tulk)

Papillon
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bordell The Bouncer (B Bissett & K Hembrow)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Roseswain Destined to Tango (K A Hembrow)
Baby of Breed: Bordell Mystique (B Bissett & Katrina Hall)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Bordell Beauregarde (B Bissett)

Pekingese
Res Dog CC & Minor of Breed: Waaini Mauy Thai (Matthew Demnar)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Pomquest Time After Time (B Abraham & R Walsh)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Zaland Magic Mike (B Beves & N Estatheo)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zaland Ready To Assemble (B Beves & N Estatheo)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Zaland The Kingsmen (B Beves and N Estatheo)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Kabova Use The Force (J Whitney)
Baby of Breed: Aust Ch Kabova Viva La Vida (R & F Holtkamp)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Carol Eastley (TAS)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Pinnacle Easily Suede (Ms A Rodrigues / Mrs S Evans / Miss A Evans)
Runner Up in Group & Junior in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Duoforza Top Shelf at Invalhalla (A & P Schultze)
Baby in Group: Border Terrier
Guilcroft Sleigh Bells Ring (Pamela & Garth Harding)
Minor in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Joymont Ruby Shoes (Donna Robinson)
Puppy in Group: Staffordshire Bull Terrier
Moranstaff Supergirl (Miss Anette Johansen)
Aust Bred in Group: Irish Terrier
Aust Sup Ch Anluan Ruff N Tumbl at Ayladee (Donna Robinson)
Open in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Sup Ch Tasshot into the mystic (A & P Schultze)
Runner Up Neuter in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Brighthelm Witches Britches (Sarah Gaffikin)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pradakka Party On Fifth Ave (Tamara Talbot)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pradakka The Party Continues (Tamara Talbot)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Guilcroft Pay It Forward (Pamela & Garth Harding)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Guilcroft Next Top Model (Pamela & Garth Harding)
Baby of Breed: Guilcroft Sleigh Bells Ring (Pamela & Garth Harding)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ecbullies Sweet Child O Mine (Mr B & Mrs J Watson)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Joymont Ruby Shoes (Donna Robinson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton & Donna Robinson)
Baby of Breed: Ayladee Millie Bobby Brown (Donna Robinson)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pinnacle Easily Suede (Ms A Rodrigues / Mrs S Evans / Miss A Evans)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Santop Little Willie (Scott & Sharon Norman)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Santop Jeanie (Scott & Sharon Norman)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Anluan Ruff N Tumbl at Ayladee (Donna Robinson)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Grand Ch Covejack Seaside Dreams (Jayne Hawkins)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Bekmar Jeff Buckley (Mrs J J Clifford)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Whatajack King Fisher (Mr C & Mrs A Tulk/ Miss B Mills & Mr G J Butler)
Baby of Breed: Bekmar George Esra (Mrs J J Clifford)
Baby (Bitch) of Breed: Clayco The Genie at Weisact (Mr S Mills/Mr M Mills/Miss B Mills)
Puppy of Breed: Aust Ch Covejack Making Waves (Jayne Hawkins)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Brighthelm Witches Britches (Sarah Gaffikin)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Duoforza Top Shelf at Invalhalla (A & P Schultze)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tasshot into the mystic (A & P Schultze)

Lakeland Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Upinair Set Your Sights On (Miss K Miller)
Baby of Breed: Upinair Mpx Copperhead (Kerrie Miller)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ourgang I'll Be Damned (AI) (Robbie & Yvonne Orr)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Moranstaff Supergirl (Miss Anette Johansen)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Rex Lowe (TAS)  (Group Entry : 56)

Best in Group & Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Azel Onyx Isthe New Black (K Holtkamp)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Sevoier What A Catch At Molakee (Mrs L Rae/ Miss M Rae & Sevoier Kennels)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Sevoier Riding High At Molakee (AI) (Mrs L Rae/ Miss M Rae & Sevoier Kennels)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Terracarol Bobby Dazzler (Glen Vernon)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Cobalt hidden in the stars (Allana Smith)
Open in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Sevoier Dangerous Attraction (Sevoier Kennels)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cocker Spaniel
Aust & Neut Ch Benspan Free Spirit (AI) (Mr W & Mrs L Vickery)
Runner Up Neuter in Group: Golden Retriever
Aust Ch Neut Ch Harvikgold Strikebreaker RN (Michelle Strain)

Brittany
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wameika True Texaslady (Ward)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kirinbell Absolutely In Love (AI) (Mrs S Ibbott-Cordi & Mrs G Loft)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wameika Z Tribute Tootu (Ward)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Cobalt hidden in the stars (Allana Smith)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cobalt Bohemian Star (Mrs D & Mr G Partridge)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Etaysia Rock Legend (Mrs D Partridge & Mr G Partridge)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Elswood kilty pleasures (D & G Partridge)
Baby of Breed: Algara Free Fallin (Allana Smith)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Benspan Free Spirit (AI) (Mr W & Mrs L Vickery)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Azel Onyx Isthe New Black (K Holtkamp)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sevoier Dangerous Attraction (Sevoier Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sevoier Show Me Off At Molakee (Laura & Morgan Rae)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sevoier Bad To The Bone (Sevoier Kennels)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Sevoier Riding High At Molakee (AI) (Mrs L Rae/ Miss M Rae & Sevoier Kennels)
Baby of Breed: Aust Ch Sevoier What A Catch At Molakee (Mrs L Rae/ Miss M Rae & Sevoier Kennels)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Harvikgold Tinder Belle CCD RN TK.N SWN (V Harris)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Nitor Sheís a Wildflower (N Windeyer)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Harvikgold Wild Fire CCD RE TK N NRA ORA (Mrs V Harris)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Harvikgold Strike True CCD TK.N RE (V Harris)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Harvikgold Strikebreaker RN (Michelle Strain)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Harvikgold Tiny Bounds CCD CD RAE TK.N SWN (V Harris)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Terracarol Bobby Dazzler (Glen Vernon)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Terracarol Sunny Side Up (AI) (Vernon / O'Connor)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tyrilebee Stix N Stones (Casey Morrison)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Weisact Pick Your Poison (C & A Tulk)
Bitch CC & Minor of Breed: Weisact Party at Mooki River (J Hockley)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Greywei X Examine at Bromhund (LH) (Bromhund Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Feldjaeger Outrageous Forever (LH) (Reagan Worling)
Baby of Breed: Aust Ch Feldjaeger Passion for This Miss (Judy & Tony Glover)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Mind Games (D & L Meagher)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Renascent As You Do At Goldmaid (Imp USA) (D Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Rex Lowe (TAS) (Group Entry : 62)

Best in Group & Intermediate in Group: Irish Wolfhound
Aust Sup Ch MacLaomainn Derrys Dream (AI) (Mr Aaron Brooker & Mrs Rona Moss)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Grand Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Mertoness Toryburn s This Is Me (Debbie Tidey)
Minor in Group: Whippet
Aust Ch Goodwill Tickle Me Fancy (Steve & Debbie Albert)
Puppy in Group: Beagle
Aust Ch Cliftop Say You Want Me (Ms S A Fraser)
Junior in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Tischamingo Duttons Ranch (J & F Walker)
Open in Group: Basenji
Aust Ch Xalmes Dont Bleveme Just Watch (M Darr)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Calahorra Ntico Last Waltz RA TK N FS S (Ms J Johnson)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Xalmes Dont Bleveme Just Watch (M Darr)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Nayembe Sarabis Tane (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)

Basset Hound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cayugaridge The Botanist (AI) (Dr Leslie A Weston)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Cayugaridge Tanqueray (AI) (Dr Leslie A Weston)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cayugaridge Chartreuse (AI) (Dr L A Weston)

Beagle
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cliftop Say You Want Me (Ms S A Fraser)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dandangadale Cora Sun Drop (Ms S A Fraser)
Intermediate of Breed: Aust Ch Karakush Raining Fairybread (Lisa Gleeson)

Borzoi
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dorsca mystic carnival (Sarah Hampton)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dachyclan Owina Of Donella (T Kelly & E Graham)

Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Maharlikah Royal Stateside (Mrs L Gleeson)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aashudna Magic N Mayham (Heather Coles)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Tikal Falcons Rest (Mrs A Denby)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Lowender Queens of Hearts (Mrs A Denby)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tischamingo Duttons Ranch (J & F Walker)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cayugaridge Versace (AI) (Leslie A Weston)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cayugaridge Molokai (Leslie A Weston)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dachdotcom Ivy W (Leslie A Weston)

Grand Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mertoness Toryburn s This Is Me (Debbie Tidey)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch MacLaomainn Derrys Dream (AI) (Mr Aaron Brooker & Mrs Rona Moss)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Linbren Iamnumberfour (Miss L Gibbons)

Portuguese Podengo (Small Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Linbren The Drama Llama (AI) (Miss Linda Gibbons)

Saluki
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Crisnick Coco Chanel (K Holtkamp & N Lawton)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ulmarah Im Loving It (AI) (Ms L Dunn & Miss Sarah-lee Hampton)

Whippet
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Goodwill Tickle Me Fancy (Steve & Debbie Albert)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Goodwill In My Soul (Steve & Debbie Albert)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Goodwill Listen To Your Heart (Steve & Debbie Albert)
Junior of Breed: Aust Ch Goodwill In The Hot Seat (Ms S L Hampton / Mr S & Mrs D Albert)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Adrian Jones (TAS)  (Group Entry : 63)

Best in Group & Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Goldmaid Graffiti Mark (AI) (D & L Meagher)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Woolebull Up Country Girl CCD CD RN (P & S Evans/P Hartwell)
Minor in Group: Australian Stumpy Tail Cattle Dog
Aust Ch Alittletail Amazing Adventure (Robynne Metcalfe)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Canaille Platinum Jubilee At Begrayced (Renay Grace)
Intermediate in Group: Border Collie
Aust Ch Aprilraine Cause A Stir (Steve & Debbie Albert)
Open in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Goldmaid Spectacular Bid (D & L Meagher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust & Neut Ch Becassmic Doctor Love At Begrayced (Renay Grace)
Runner Up Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Neut Ch Furballs Jupiter (C Anderson)

Australian Kelpie
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Tyrilebee Black Magic (Casey Morrison)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Goldmaid Graffiti Mark (AI) (D & L Meagher)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Bet On The Black (A Meagher)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Grand Ch Goldmaid What R The Odds (D & L Meagher)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Goldmaid Benchmark (AI) (D & L Meagher)
Open of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Spectacular Bid (D & L Meagher)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Alittletail Amazing Adventure (Robynne Metcalfe)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Alittletail Adventure Awaits (Robynne Metcalfe)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Keiramyst Dancing Onth Ceiling RN (Mrs L Brandt)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Beljekali Just off Centre (AI) (Jessica Fynmore)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aprilraine Cause A Stir (Steve & Debbie Albert)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Sherayle Gift Of Love At Begrayced (Craig Cochrane & Renay Grace)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Furballs Salla Lumienkeli (C Anderson)
Baby of Breed: Aust Ch Aamurusko Anna of Arendelle (AI) (C Anderson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Furballs Jupiter (C Anderson)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Woolebull Up Country Girl CCD CD RN (P & S Evans/P Hartwell)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Giandarra Success Express (Sharon Hall)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Giandarra Flock It To Ewe (Sharon Hall)

Welsh Corgi (Pembroke)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Cymtaran Dewydd De (Joyce Wheeler)
Puppy of Breed: Canaille Platinum Jubilee At Begrayced (Renay Grace)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Becassmic Doctor Love At Begrayced (Renay Grace)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eishund Platinum Edition (AI) (Rachel Devenish-Meares)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Helen Beasley (NSW)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Ikons Hell Raiser (John/ Celeste & Brigette Bryson)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Grandessa Casanova (Melissa Murray)
Minor in Group: Siberian Husky
Riversrun Gemstones N Glitter (Sharon & Tennille Heys)
Puppy in Group: Shiba Inu
Malpac Ayame Colourful Iris (Mrs C D Allen)
Junior in Group: Rottweiler
Aust Ch Ebonhaus Donít Stop At Kauriland (A & J Marsh / I & D McLean)
Aust Bred in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Arcticpalace Oceans Twelve (C & R Foster / N Estatheo)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Annakpok The Devilís Kiss (AI) (Narelle Adams)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Grandessa Casanova (Melissa Murray)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Branbern Once Upon A Time (Mrs M L Murray)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Branbern Rubiks Cube (Mrs M Murray)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ikons Hell Raiser (John/ Celeste & Brigette Bryson)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Indpac Black Suede (Mr S & Mrs S Norman)

Leonberger
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Glamourford Legends Lane (Anissa Siddell)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Arcticpalace Oceans Twelve (C & R Foster / N Estatheo)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ebonhaus Tango In The Night (Ian & Deborah McLean)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Kauriland All The Right Moves At Brookvale (Imp NZ) (Ian and Deborah McLean)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ebonhaus Donít Stop At Kauriland (A & J Marsh / I & D McLean)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Malpac Ayame Colourful Iris (Mrs C D Allen)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Riversrun Celestial Calling CA (Sharon & Tennille Heys)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Riversrun Forget Me Not (Miss N Boghossian & Ms S Heys)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Riversrun Gunslinger (Sharon & Tennille Heys)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Riversrun Follow My Lead JC (Sharon & Tennille Heys)
Minor of Breed: Riversrun Gemstones N Glitter (Sharon & Tennille Heys)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Helen Beasley (NSW)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Junior in Group: French Bulldog
Aust Ch Charmez Jacques (Glen Vernon / Anne O'Connor)
Intermediate in Group: Keeshond
Aust Ch Rymiska Alice In Wonderland (R/ M & T Parker)
Open in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Beddydane Black Saphire (Mr A Johnson Butler)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schipperke
Aust Gr & Neut Gr Ch Monterrez Star Quality (B Beves & N Estatheo)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Omaggio On The Double (Mrs S Gibbons)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bostonlakes Queen of the Gambit (Ms Tracy Klaack)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Uniquechows Empire Strikesback (Ms J Bishop)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Uniquechows Empress Returns (J Bishop)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Charmez Jacques (Glen Vernon / Anne O'Connor)
Bitch CC & Minor of Breed: Moonglade Peek A Boo (Paulene Andrews)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tenkashiro Sylver Opera Star (Denise Sylvester)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Daesdaemar Rewrite the Future at Nailah (Denise M Sylvester)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Tenkashiro Sylver Anastasia (AI) (Denise Sylvester)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rymiska Alice In Wonderland (R/ M & T Parker)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Rymiska Rocket Man (Mrs S L Wilkinson)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Zaland Its A Kind of Magic (Mr B & Mrs L Pepperall)
Res Dog CC & Junior of Breed: Zaland Black Diamond (B Beves & N Estatheo)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Wazky Drews Who I am (Kylie Ritter)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Beddydane Black Saphire (Mr A Johnson Butler)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Laahtoy Spirit Catcher (Lisa Martin)

Schipperke
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Neut Ch Monterrez Up Where We Belong (Mrs C Rouland)
Junior of Breed: Aust Ch Bateauchien Glory Days (Jenny Moore)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Gr Ch Monterrez Star Quality (B Beves & N Estatheo)

Shih Tzu
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Erintoi Katcha Dream (Mrs C Rouland)
Res Bitch CC: Aust Ch Tzutique No Hype Required (Robyn Hawke)