Kyabram AH & P Society Inc (AM Show) (VIC)

Date of Show : 21-Oct-2023 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Andrew J Burt (VIC)   (Total Entry : 404)

Best in Show & Open in Show: Poodle (Miniature)
Aust Sup Ch Montaires Beautiful Beastie (Mrs J L MacKenzie / Mrs P & Mr M Clarke)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Chow Chow
Aust Ch Tsarjolan Bobís Divine Star at Chowleigh (Imp NZ) (Chowleigh Kennels)
Baby in Show: Golden Retriever
Emperosgold Lead The Way (AI) (P D Bristow)
Minor in Show: Fox Terrier (Smooth)
Rasacha A Little Magic (A McGivney-Harper)
Puppy in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Maizing Dont Stop Believing (J Maitland)
Junior in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Ecirp Shes Got The Look (Ms R Price-Killeen)
Aust Bred in Show: Leonberger
Dual Ch (T) / Aust Sup Ch Glamourford That Spark (AI) RA SWN TKI TSDX FSS HTMS (B Bieleny/B Halliwell)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Dobermann
Aust & Neut Ch Copperdobe Wickd Lil Witch (Imp NZ) (J Hovell)
Runner Up Neuter in Show: Samoyed
Aust Ch Neut Ch Snowispa Elsim Juliska (Mrs B Lawton & Mrs A Harrison)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Noreen Harris (VIC)  (Group Entry : 50)

Best in Group & Puppy in Group: Pomeranian
Aust Ch Dochlaggie Dainty Dreamer (Denise Leo)
Aust Bred in Group: Pug
Lecarne Fizzy Pop (Mrs L Trotter)
Open in Group: Papillon
Am/Can & Aust Gr Ch Nanrich Topflite Mystery Man (Imp CAN) (S Goodchild)

Cavalier King Charles Spaniel
Junior of Breed: Clarelly No Fixed Address (Jan Kelly & Clare van der Wolde)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Myatuc Gullys Benny (R & M van Roosmalen)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Schellger Meili van Bonnie (Gerda Schellens)

Japanese Chin
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alwood Insentibu (Alwood Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Alwood Ashika (Alwood Kennels)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alwood Jarai (Alwood Kennels)
Res Dog CC & Junior of Breed: Chiisana Shinya Sakurai (Imp NZ) (Alwood Kennels)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am/Can & Aust Gr Ch Nanrich Topflite Mystery Man (Imp CAN) (S Goodchild)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dochlaggie Dainty Dreamer (Denise Leo)

Pug
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Lecarne Fizzy Pop (Mrs L Trotter)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Russianbear Hit The Black (B Gullli)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Palmshell Seal O Approval (M Obrien)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Noreen Harris (VIC)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Open in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Rydoc Dragons Lil Red Corvette (AI) (Ryan Eddy & Deb Hughes)
Runner Up in Group & Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Ecirp Shes Got The Look (Ms R Price-Killeen)
Baby in Group: American Staffordshire Terrier
Bangor Captain Peggy Carter (Tina Wells)
Minor in Group: Fox Terrier (Smooth)
Rasacha A Little Magic (A McGivney-Harper)
Puppy in Group: Kerry Blue Terrier
Ariahgrove Celtic Revival (Rhonda Dearnaley)
Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Whatajack Play Boy (Mr G Butler & Ms B McDonough)
Aust Bred in Group: Australian Terrier
Aust Ch Kylott Tasted Like A Raindrop (Mrs K & Mr S Boulter)
Runner Up Neuter in Group: Manchester Terrier
Aust Neut Gr Ch Dixiedaly Savvy Gal CD RA (Janet Palmer)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Rydoc Dragons Lil Red Corvette (AI) (Ryan Eddy & Deb Hughes)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Redwhitenblu Georgia Peach (Lydia Jones)
Baby of Breed: Bangor Captain Peggy Carter (Tina Wells)
Baby (Dog) of Breed: Bangor Captain America (Mrs T L Wells)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Kylott Waiirri (Mrs K & Mr S Boulter)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kylott Tasted Like A Raindrop (Mrs K & Mr S Boulter)

Bull Terrier (Miniature)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Willown Precious Amber Rose (K & F Willox)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Ecirp Shes Got The Look (Ms R Price-Killeen)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Rasacha A Little Magic (A McGivney-Harper)
Dog CC & Puppy of Breed: Rasacha The Artizan (A McGivney-Harper)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Tiarker Sheís All That (AI) (Alicia & Michael Mann)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whatajack Play Boy (Mr G Butler & Ms B McDonough)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Ariahgrove Celtic Revival (Rhonda Dearnaley)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rosemerta The Fynal Echo (Janet Palmer)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Dixiedaly Savvy Gal CD RA (Janet Palmer)

Norfolk Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ausgrove Good Golly Miss Molly (J L Clark-Pearman)

Scottish Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Shortblak On the Podium (Stacey Sullivan)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tartancrest Ferguson Black Boy (Robert Jealous)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Skalawag Hot Coffee (Mrs D McDonell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ornac My Surprise (D Heath)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Jaksonhills Cry Me A River (D J Heath)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Ornac Biscotti N Brandy (Mrs S A Underwood)
Minor of Breed: Ardchattan Step Aside Boys (Mrs Sally Underwood)
Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Skalawag Oh Wow Look At Me (Sally Underwood)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Andrew J Burt (VIC)  (Group Entry : 74)

Best in Group & Aust Bred in Group: Murray River Retriever
Aust Ch Barokamurray Cowboy Tequila (Catherine Williams)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Kelindebar Show Time (L Adams)
Baby in Group: Golden Retriever
Emperosgold Lead The Way (AI) (P D Bristow)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Sevoier Walk the wire (Sevoier Kennels)
Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Sevoier catch your eye (Sevoier Kennels)
Junior in Group: Cocker Spaniel (American)
Staryanks Hearts InTh Fastlane (D R Wilkes / Mrs P & Mr M Clarke)
Open in Group: Flat Coated Retriever
Peppatree Mustang Sally (W & T Parkinson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Curly Coated Retriever
Aust Ch Neut Ch Kalonakurl Hot Gossip (Sharon Slater)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Staryanks Hearts InTh Fastlane (D R Wilkes / Mrs P & Mr M Clarke)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Curltriever Th Secrets We Keep (Curltriever Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Kalonakurl Hot Gossip (Sharon Slater)

English Springer Spaniel
Baby of Breed: Kezzadae Jedi Master Magik (AI) (Jessica Johinke)
Baby (Bitch) of Breed: Springdax Dancing In The Dark (Jessica Johinke)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Rosdukervill Penny Lane (Jessica Johinke)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Dual Ch (T) Longbourn Constance Bonacieux (Mrs C & Mr J Webster)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Seabear du Pech de la Guinestelle (IMP FRA) (Mrs C & Mr J Webster)
Baby of Breed: Longbourn Mary Queen of Scots (Mrs C & Mr J Webster)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Peppatree Mustang Sally (W & T Parkinson)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Demorz Journey To Paris (AI) (Mrs D Moran)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Sevoier Tell Me Lies (Sevoier Kennels)
Res Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Sevoier Out Of The Shadows (AI) (Sevoier Kennels)
Minor of Breed: Sevoier Walk the wire (Sevoier Kennels)
Puppy of Breed: Sevoier catch your eye (Sevoier Kennels)
Junior of Breed: Sevoier along for the ride (AI) (Sevoier Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Canawindra Sky High (M J & F L Park)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hotwyr Bizniz Class (Fiona Ellis/Rae Bank)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hotwyr Hell No We Wonít Go (Fiona Ellis/Rae Bank)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hotwyr Beach Please (AI) (Fiona Ellis & Rae Bank)

Golden Retriever
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Bicklewood Storm Chaser (AI) (Caron Glavocih)
Baby of Breed: Emperosgold Lead The Way (AI) (P D Bristow)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sambaridge Southern Jim (D Stewart & S Bassett)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Divinise Reach For The Cosmos (Sophie Cotter)

Hungarian Wirehaired Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rugalmas The Beecharmer (AI) (Monika Generowicz)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kelindebar Show Time (L Adams)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kelindebar Making Waves (Linda Adams)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Wispan Rise and Shine (Pagan Brewis)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Duoforza Top of the Range (Pagan Brewis)

Murray River Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Barokamurray Cowboy Tequila (Catherine Williams)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Can Ch Oryxes Heart and Soul For Glenmave (IMP CAN) (Glenda Forster)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Glenmave Seeking Higher Ground (Mr D & Mrs S Seivers)
Baby of Breed: Glenmave Blood and Sand (Glenda Forster)

Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lakewinds Makers Mark (Mr T Atkinson & Miss J Jolly)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tazlon Quill Of Dycity TDX (Mrs M & Mr B Myers)
Bitch CC & Puppy of Breed: Daioni Crackerbox Palace (Angela Henderson)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Anne-Marie Hearn (VIC) (Group Entry : 52)

Best in Group & Intermediate in Group: Whippet
Aust Ch Taejaan Rolling In The Deep (Sonia Turay/NJ Rule-Steele)
Runner Up in Group & Open in Group: Saluki
Aust Ch Skyzar Frozen In Time (AI) (Nicole Snerling)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Ujamaa Aurora (Mrs F Parsons)

Basset Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goldreign Aria (AI) (John & Stella Glazzard)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Goldreign Heart And Soul (John Glazzard)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zuridachs Desert Blossom (Cassandra Jarmain)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Jambamain Jambos Image (Cassandra Jarmain)
Minor of Breed: Legacee This Girl is on Fire (W Watts)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Berghutte Dream Time (Mrs C Irvin)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bedidash Golden Girl (Mrs C Irvin)
Baby of Breed: Casbas When I Kiss The Teacher (Sylvano Cassingena)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Jaflyn Magic Laughter (Lyn Brown)

Greyhound
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kanati Ice Queen (Mrs Alice Ferguson)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Ujamaa Aurora (Mrs F Parsons)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Skyzar Frozen In Time (AI) (Nicole Snerling)
Baby of Breed: Talkabout Drinks At Five (W Watts)

Sloughi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Grantulla Ablaq (C Parratt)

Whippet
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taejaan Rolling In The Deep (Sonia Turay/NJ Rule-Steele)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Taejaan Killer Queen (Sonia Turay/NJ Rule-Steele)
Aust Bred (Dog) of Breed: Lavuka I See Red (G R Mark)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Mathew Morse (VIC)  (Group Entry : 58)

Runner Up in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Shelmanna Autumn Glory (Shirley Fox)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Maizing Dont Stop Believing (J Maitland)
Junior in Group: Border Collie
Pukawidgee The Rogue Prince (L & A Houlden / J Tyler)
Intermediate in Group: Briard
Aust Ch Glenine Rain Wilds River King (AI) (Christopher Rivera & Carmen Konstantino)
Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelmanna Shimmer N Shine (Shirley Fox)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mathildapark Red Rebel (J James)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Cloverdowns Man From Snowy (Clare Van Der Wolde)
Baby of Breed: Cloverdowns Red Envy at Mathildapark (J James)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Can GCHB Turbar's All Of Me (Imp Can) (Victoria Hodson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Mainstreet Light Up The Sky (Sarah Mccutcheon & Gayle Knowles)

Border Collie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Pukawidgee The Rogue Prince (L & A Houlden / J Tyler)

Briard
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenine Rain Wilds River King (AI) (Christopher Rivera & Carmen Konstantino)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Sup Ch Shelmanna Autumn Glory (Shirley Fox)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shelmanna Shimmer N Shine (Shirley Fox)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ausled Toke ST RA (Dianne Costello)

Welsh Corgi (Pembroke)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Maizing Dont Stop Believing (J Maitland)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Lakamari Final Enchantment (Lakamari Kennels)
Aust Bred of Breed: Aust Grand Ch Antudor The Vigilante At Lakamari (NBT) (Lakamari Kennels)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Clarelly Hear My Battle Cry (James Browne & Erica Browne)
Baby of Breed: Clarelly Last Shot Of Whiskey (Jan Kelly & Clare van der Wolde)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Mathew Morse (VIC)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Kosheen The Dance Of Dragons (Jodie Greene)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Russian Black Terrier
Tvorimir Rambo (Svetlana Belousova)
Baby in Group: Samoyed
Kimark Twilight Solstice (Kim Wardle)
Junior in Group: Boxer
Aust Ch Lambda Lucky Star (Lionel Bleakley & Arthur Fry)
Aust Bred in Group: Leonberger
Dual Ch (T) / Aust Sup Ch Glamourford That Spark (AI) RA SWN TKI TSDX FSS HTMS (B Bieleny/B Halliwell)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dobermann
Aust & Neut Ch Copperdobe Wickd Lil Witch (Imp NZ) (J Hovell)
Runner Up Neuter in Group: Samoyed
Aust Ch Neut Ch Snowispa Elsim Juliska (Mrs B Lawton & Mrs A Harrison)

Boxer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lambda Lucky Star (Lionel Bleakley & Arthur Fry)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sweetbryar Ravels Bolero (Shelley Johnson)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Banobrae Thunderstruck (Mrs C Redding)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sweetbryar Strictly Ballroom (Shelley Johnson)

Dobermann
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cabochon Toot Your Own Horn (Lynne Harwood)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Coppertop Top That One (Julie Hovell)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Coppertop Out To Excite (Julie Hovell)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Copperdobe Wickd Lil Witch (Imp NZ) (J Hovell)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch (T) / Aust Sup Ch Glamourford That Spark (AI) RA SWN TKI TSDX FSS HTMS (B Bieleny/B Halliwell)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Newfashion A Little Bit Tipsy at Clazzic (Mr C Stewart & Miss E Durant)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Allgemein Winx (John & Lynne MacDonald)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tvorimir Rambo (Svetlana Belousova)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aldonza Cash Made Easy (Bernadette Lawton / A Harrison / F Tucker)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kimark Party With Me (Kim Wardle)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kimark Classic Edition (Kim Wardle)
Baby of Breed: Kimark Twilight Solstice (Kim Wardle)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Snowispa Elsim Juliska (Mrs B Lawton & Mrs A Harrison)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Treuliebe Winds Of Time (Raksha Kennels)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Raksha Xavier Of The Glen (A & M Bridge)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kosheen The Dance Of Dragons (Jodie Greene)
Dog CC & Intermediate of Breed: Zelenka Your Deepest Desire (Mrs Alice Ferguson)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Anne-Marie Hearn (VIC)  (Group Entry : 69)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Miniature)
Aust Sup Ch Montaires Beautiful Beastie (Mrs J L MacKenzie / Mrs P & Mr M Clarke)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Chow Chow
Aust Ch Tsarjolan Bobís Divine Star at Chowleigh (Imp NZ) (Chowleigh Kennels)
Minor in Group: Dalmatian
Neehi River Of Dreams (Jenni Oconnor)
Puppy in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Wyowna Its My Parti (AI) (Wyowna Kennels)
Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway You Only Live Twice (AI) (Jenni OíConnor)
Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Puddleducky Starry Night JC (Jane Buckland)
Runner Up Neuter in Group: Dalmatian
Aust & Neut Ch Thunderspot Flash of Silver (Melissa Obrien)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dimadal The One N Only (Dimadal Knls)
Res Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Deja - Vu Warrior At Saiha (Imp USA ) (Rodney Kirby)
Baby of Breed: Dimadal Jazzman (Dimadal Knls)
Baby (Bitch) of Breed: Dimadal At Last (Dimadal Knls)
Aust Bred of Breed: Saihabostons Mini Me (Rodney Kirby)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bullmajesty Tino (Ms R Triffitt)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tsarjolan Bobís Divine Star at Chowleigh (Imp NZ) (Chowleigh Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chowleigh Violets Are Blue (Chowleigh Kennels)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway You Only Live Twice (AI) (Jenni OíConnor)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Thunderspot dark phoenicks (M Obrien)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kandyspot Martinigold (Lisa Williams)
Minor of Breed: Neehi River Of Dreams (Jenni Oconnor)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Thunderspot Flash of Silver (Melissa Obrien)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Arlob Mon Reign (Donna Temby)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Borasus Angel eyes (Kaylene Innes)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Danefred Living In Dream Time (AI) (Tina Wells)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Puddleducky Starry Night JC (Jane Buckland)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Daesdaemar My Fair Lady (Ms Jane H Buckland)
Junior of Breed: Belzbentley Royal flush (Rebecca Bentley)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wyowna Its My Parti (AI) (Wyowna Kennels)
R/UP BOB and Dog CC: Wyowna Oliver Twist (AI) (Wyowna Kennels)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Montaires Beautiful Beastie (Mrs J L MacKenzie / Mrs P & Mr M Clarke)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kysan Jenni From The Block (Kylie Tatti)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kysan Kings Of Leon (Kylie Tatti)

Poodle (Toy)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Rubicundale Bijou Suki (Jenny Larkman)

Shih Tzu
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Beltzu Rhythm Rhyme N Harmony (Belinda Heersema)