The Bay City All Breeds Kennel Club (NSW)
Date of Show : 30-Mar-2012 (Friday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Specials Judge: Miss Margaret Davis (QLD)
Dykinta Take A Good Look (Wendy Atkins)
Minor in Show: Bull Terrier
Aust Ch Faringdon Apple of my Eye (J Barrett & M J Schafer)
Puppy in Show: Great Dane
Scotarge Watch The Star (L Arnold)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mr Christopher Woodrow (QLD)
Kfinch Undercover Cop (Cara Hawkins & Kris Finch)
Minor in Group: Havanese
Oleala Amaretto (P Hoole / K Jensen)
Puppy in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Kfinch Undercover Cop (Cara Hawkins & Kris Finch)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Kabova Shoot Em Up Clyde (Mrs K Minns)
Bichon Frise
BOB: Aust Ch Pinefield Duty Calls (Mrs T Baker)
Chihuahua (Long Coat)
Baby of Breed: Epi Must B N Idol (Cara Hawkins)
Chihuahua (Smooth Coat)
BOB: Kfinch Undercover Cop (Cara Hawkins & Kris Finch)
Puppy of Breed: Kfinch Undercover Cop (Cara Hawkins & Kris Finch)
Griffon Bruxellois
BOB & Junior of Breed: Tiroroa Get Smart (Imp NZ) (M A Parker Brien & M Mulhearn)
Bitch CC & Minor of Breed: Paris Starry Starry Night (Imp NZ) (J Wistuba & M A Parker Brien)
Havanese
BOB & Minor of Breed: Oleala Amaretto (P Hoole / K Jensen)
Baby of Breed: Edelpark Havna Parti (P Hoole / K Jensen)
Puppy of Breed: Edelpark Fairground Attraction (Gail Ransom)
Italian Greyhound
BOB & Junior of Breed: Angelini Bells O Paris (M C Mulhearn)
Puppy of Breed: Angelini Rock N Roll Gypsy (M C Mulhearn)
King Charles Spaniel
Baby of Breed: Aust Ch Kangala Versace (Kerry & Kevin Cannon)
Miniature Pinscher
BOB & Puppy of Breed: Batpin Precious Gold (Barbara Smith)
Baby of Breed: Silverino As Good As It Gets (Barbara Smith)
Papillon
BOB & Puppy of Breed: Evablue Simply Spellbound (Carmel Dowley)
Pekingese
BOB: Aust Sup Ch Frawai Whos The Boss (Julie R Wardell)
Pomeranian
BOB & Minor of Breed: The Diamond Empress of Arderne of Athens (Imp TAI) (Karyn Dodds)
Dog CC: Aust Ch Arderne Th Awesome Toy (Helen Meier & K Dodds)
Puppy of Breed: Arderne Try To Resist (Karyn Dodds)
Pug
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Kabova Shoot Em Up Clyde (Mrs K Minns)
Tibetan Spaniel
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Banlan Gelato (Amanda Goodall & C H Wonson)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Banlan Cha Cha Cha (Amanda Goodall and C H Wonson)
Junior of Breed: Barrajy Hez My Prince (M Mulhearn)
Yorkshire Terrier
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Bellayorki Faith (Jacquie Moore)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Ms Glenys Alexander (VIC)
Aust Sup Ch Wyninebah Checkmate (Doug and Annette Bowe)
Runner Up in Group: Fox Terrier (Smooth)
Firezan Norwegian Wood (Doug and Annette Bowe)
Minor in Group: Bull Terrier
Aust Ch Faringdon Apple of my Eye (J Barrett & M J Schafer)
Puppy in Group: Tenterfield Terrier
Nudimah Velvets In Vogue (G & J Spears)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Firezan Lucynthsky Withdimonds (Doug and Annette Bowe)
American Staffordshire Terrier
BOB: Aust Gr Ch RufDiamonz Platinum Cruizer (G & V Ling)
Baby of Breed: Amlovinya Sacrifice N Bravery (AI) (K Stafford-Ling / M Cleary)
Border Terrier
BOB: Borterr Miss Smarty Pants (Mrs C Baker)
Bull Terrier
BOB: Aust Ch Bullromanose Dark Moment (Kelvin & Margaret Frost)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Faringdon Apple of my Eye (J Barrett & M J Schafer)
Bull Terrier (Miniature)
BOB: Aust Ch Schardale Shes Wicked (Mrs M J Schafer)
Fox Terrier (Smooth)
BOB: Aust Sup Ch Wyninebah Checkmate (Doug and Annette Bowe)
Bitch CC & Junior of Breed: Firezan Lucynthsky Withdimonds (Doug and Annette Bowe)
Baby of Breed: Firezan Wild Bill (Mrs A D Bowe)
Jack Russell Terrier
BOB: Aust Sup Ch Whatajack Rebel (J Purss & C Walker)
Bitch CC & Junior of Breed: Toucansto Ima Livin Doll (Mr L Burt)
Lakeland Terrier
Baby of Breed: Upinair Sun Line (Mr J Powell & Ms K Miller)
Staffordshire Bull Terrier
Baby of Breed: Southstock Dressed For Success (Ms Cheryl Rea)
Tenterfield Terrier
BOB: Aust Ch Atenta Joys Jubilation (Margo Fitzpatrick)
Puppy of Breed: Nudimah Velvets In Vogue (G & J Spears)
Junior of Breed: Aust Ch Atenta Whispering Jack (T & K Hill)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mrs Robyn Williams (NSW)
Am Ch Rissana Hillwood's Perfect Harmony at Greydove (Imp USA) (Greydove Kennels)
Junior in Group: Pointer
Aust Ch WhitfordPark You Talkin to Me (J & K Mackenzie-Smith)
English Setter
BOB: Aust Ch Indian Bend Moonlight Gambler ET (Imp USA) (A Adams / M Harvey)
Field Spaniel
BOB: Aust Gr Ch Fieldspan Jammie Dodger (John & Rachel Robertson)
Bitch CC: Aust Ch Silverbirch Jamboree Hytea (John & Rachel Robertson)
German Shorthaired Pointer
BOB: Aust Ch Heiderst Be Karma (Lara Haynes)
German Wirehaired Pointer
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Hotwyr No Bizniz Like Show Bizniz (Fiona Dempster)
Golden Retriever
Bitch CC: Aust Sup & NZ Ch Dykinta Take A Chance (Wendy Atkins)
Junior of Breed: Aust Ch Dykinta Never Say Never (AI) (Wendy Atkins)
Labrador Retriever
Baby of Breed: Silverstream Heart Of Gold (Cherilyne Blackman)
Minor of Breed: Silverstream Milky Way (Cherilyne Blackman)
Junior of Breed: Silverstream Touch of Topaz (Cherilyne Blackman)
Lagotto Romagnolo
BOB: Aust Ch Lagottostar Arrakis (Cathie Ashurst)
Pointer
BOB & Junior of Breed: Aust Ch WhitfordPark You Talkin to Me (J & K Mackenzie-Smith)
Weimaraner
BOB: Am Ch Rissana Hillwood's Perfect Harmony at Greydove (Imp USA) (Greydove Kennels)
Dog CC & Junior of Breed: Can Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Greydove Kennels)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mrs Dianne Jovanovic (QLD)
Aust Sup Ch Kenibea Murphys law (Shannon / Ros & Greg Barden)
Minor in Group: Basenji
Aust Ch Remwin Cheeky Liasons (Lyn Hughes)
Basenji
Minor of Breed: Aust Ch Remwin Cheeky Liasons (Lyn Hughes)
Beagle
BOB & Minor of Breed: Caermyrddin Khe Sanh (W Conway)
Bloodhound
BOB: Aust Ch Flushtimes CW Lady of the Lake (Imp SWD) TD (Michelle Ashpole)
Junior of Breed: Aust Ch Loamy Lane's Jewell (Imp BEL) (Michelle Ashpole)
Borzoi
BOB: Aust Sup Ch Kenibea Murphys law (Shannon / Ros & Greg Barden)
Bitch CC: Gleneagle Moment N Memories (AI) (Karen Nott)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB: Aust Sup Ch Adadach Sugar Daddy (Roz Buitenhuis & Adam Fairless)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Adadach Luv Conquers All (R Buitenhuis & A Fairless)
Minor of Breed: Aust Ch Adadach Moves Like Jagger (R Buitenhuis & A Fairless)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB: Aust Ch Lowender Recoleta (John and Melissa Craig)
Dachshund (Smooth Haired)
BOB: Aust Sup Ch Tischamingo Lonhro (J & F Walker)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tischamingo Candy Kisses (J & F Walker)
Portuguese Podengo (Large Smooth Haired)
BOB: Aust Ch Sleykh Cacao Porcelana (IID) (Sandra Bell)
Rhodesian Ridgeback
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Ballahond Dara Sea Serene (Sandra Bell)
Dog CC: Aust Sup Ch Ballahond Moola Bayou ET (Sandra Bell)
Minor of Breed: Covaines Roxko Izaladyiz (Emma Schlachter)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr Christopher Moore (VIC)
Dykinta Take A Good Look (Wendy Atkins)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Queblue Redfan Celebration (Paul & Sue Pearson)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Dykinta Night Maestro (Elise Lenske)
Junior in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Hartwyn Royal Zulu CCD (Pauline A Hartwell)
Australian Cattle Dog
BOB & Minor of Breed: Aust Ch Queblue Redfan Celebration (Paul & Sue Pearson)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Queblue Cattleman (Paul & Sue Pearson)
Baby of Breed: Avonpark Just Cruizin (K Fisher)
Australian Shepherd
BOB: Aust Ch Blueamble Spoonfulasugar (John & Ann Lamberton)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dykinta Night Maestro (Elise Lenske)
Baby of Breed: Dykinta Take A Good Look (Wendy Atkins)
Bearded Collie
BOB: Aust Sup Ch Llandtree Newell Glenn (Murray & Penny Brooks)
Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB: Aust Ch Belgenbeau Domaji Wotnow (Karen Anderson)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB: Aust Gr Ch Beljekali Yor Majyk (Melissa Hutchinson / C & J Fynmore)
Bitch CC: Aust Ch Tervailles Xanthe (Gordon Anderson)
Bouvier des Flandres
BOB: Rogues Frontier Lady of the Outback (Imp USA) (Estrik Kennels)
Baby of Breed: Estrik Rouge's Juggernaut (Estrik Kennels)
Finnish Lapphund
BOB: Aust Ch Sibermoon Niina (Ms Chrissy Fitzgerald)
Dog CC: Aust Ch Ausvarg Dragonvalcore (Mrs C Howard)
Baby of Breed: Kalevi Danish Freja (Mrs C Howard)
Junior of Breed: Aust Ch Watersedge Ur Under Arrest (M Waters & M De Matos)
German Shepherd Dog
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Rubysway Cause Im Special (Gail & Danielle Edmunds)
Bitch CC: Aust Ch Rubysway Cause Im Bindi (Gail & Danielle Edmunds)
German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB & Junior of Breed: Karraine Gold Strike (K & P Eaves-Tennant / D & A Aldridge)
Old English Sheepdog
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Hartwyn Royal Zulu CCD (Pauline A Hartwell)
Welsh Corgi (Pembroke)
Bitch CC: Aust Ch Bojojamile Bery Prim N Proper (R H & V J Hutton)
Puppy of Breed: Aust Ch Nireno Goldfinger (R H & V J Hutton)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr Arthur Fry (VIC)
Deauxrogue Nemesis (Deauxrogue / Beaurumba)
Puppy in Group: Portuguese Water Dog
Aust Ch Arcticpalace Ocean Gem (Craig & Robyn Foster)
Bernese Mountain Dog
BOB: Aust Ch Zanzebern Unsung Hero (M Eslick & N Lennon)
Dogue de Bordeaux
BOB & Minor of Breed: Deauxrogue Nemesis (Deauxrogue / Beaurumba)
Bitch CC: Aust Ch Beaurumba Diamonds R Forever (Beaurumba Knls)
German Pinscher
BOB: Aust Ch Guardian CelticGoddessOfHarmony (Mrs Shanyn Dunn)
Portuguese Water Dog
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean Gem (Craig & Robyn Foster)
Dog CC: Aust Ch Arcticpalace Bobbin Inda Ocean (C & R Foster)
Siberian Husky
Bitch CC: Aust Ch Arcticpalace Royal Gem (C & R Foster)
Baby of Breed: Aust Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)
Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Mr Miami (Craig & Robyn Foster)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Miss Margaret Davis (QLD)
Eng & Aust Ch Kutani Secret Agent (Imp UK) (Belinda Beves / Nina Estatheo and Wendy Cain)
Minor in Group: Tibetan Terrier
Gengala Hairy Mclary (M Hickie)
Puppy in Group: Great Dane
Scotarge Watch The Star (L Arnold)
Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Shemara Bad Romance (Mr Joel Landrelli)
Dalmatian
BOB: Aust Sup Ch Paceaway At Rosemount (F Matthews / R & D Besoff & G Vernon)
French Bulldog
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Emorette Miss Eadee (K McAndrew)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Emorette Rolls Royce (K McAndrew)
Great Dane
BOB: Aust Ch Arndane Letz Party Inthedark (Mrs Leanne Wheeler)
Puppy of Breed: Scotarge Watch The Star (L Arnold)
Japanese Spitz
BOB: Aust Ch Jonja Finders Keepers (Imp NZ) (K Yates & Kate Pinker)
Bitch CC & Puppy of Breed: Simmesi Coralee (L Jackson)
Minor of Breed: Kimyata Seeker Lover Keeper (Kate Pinker)
Lhasa Apso
BOB: Eng & Aust Ch Kutani Secret Agent (Imp UK) (Belinda Beves / Nina Estatheo and Wendy Cain)
Shar Pei
BOB: Aust Ch Wayatinah Cherokee (Mrs M D Batey)
Bitch CC: Aust Ch Wayatinah Syrene (Mrs M D Batey)
Minor of Breed: Wayatinah Fleur De Lis (Mrs M D Batey)
Shih Tzu
BOB: Aust Ch Shemara Bad Romance (Mr Joel Landrelli)
Junior of Breed: Aust Ch Shemara Bad Romance (Mr Joel Landrelli)
Tibetan Terrier
BOB & Puppy of Breed: Gengala White Hot Wanda (M Hickie)
Minor of Breed: Gengala Hairy Mclary (M Hickie)