Canine Stewards Association (WA)

Date of Show : 23-Jun-2012 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Stephen Schwerdt (SA)

Best in Show: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Artizan Man About Town (Ms J Ainsworth)
Runner Up in Show: Chihuahua (Long Coat)
NZ Ch & Aust Sup Ch El Toro Chips Off Old Block (Imp NZ) (P & E Chandler)
Baby in Show: Dobermann
Vansitar Tiger Brennan (V P Brennan)
Minor in Show: Labrador Retriever
Sangate Double Agent (Julia Soltoggio)
Puppy in Show: Beagle
Aust Ch Sligrachan James Kirk (Sligrachan Kennels)
Junior in Show: Staffordshire Bull Terrier
Castlebar The Confederate (AI) (Racheal Bawden)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Stephen Schwerdt (SA)

Best in Group: Chihuahua (Long Coat)
NZ Ch & Aust Sup Ch El Toro Chips Off Old Block (Imp NZ) (P & E Chandler)
Runner Up in Group: Maltese
Aust Ch Satinboreas Rose For Billy Bob (Imp USA) (Kym Prendergast)
Minor in Group: Papillon
Anjophy Riley (Brian Bell)
Puppy in Group: Pomeranian
Aventura Chaisin Dreams (Aventura Kennels)
Junior in Group: Pekingese
Aust Ch Aristic Declan ODonohue (Mr K Gorman)

Australian Silky Terrier
BOB: Aust Gr Ch Karlyermai Rogue Trader (Karlyermai Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Karlyermai Grace N Favour (Karlyermai Kennels)
Baby of Breed: Karlyermai Dolly Dunit (Karlyermai Kennels)
Minor of Breed: Hautchien Talk Of The Town (Rosedale Kennels & Mrs NF Walker)

Cavalier King Charles Spaniel
Puppy of Breed: Trescaval Geordie Girl (M J & Julia Logan)

Chihuahua (Long Coat)
BOB: NZ Ch & Aust Sup Ch El Toro Chips Off Old Block (Imp NZ) (P & E Chandler)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch El Toro Bubbles Of Gold (Imp NZ) (P & E Chandler)
Minor of Breed: Norpeti Guy Fawkes (Ms K Hamilton)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB: Aust Ch El Toro Touch Of Ming (Imp NZ) (P & E Chandler)
Dog CC: Aust Ch Perrillo Wildcon Bulgari (MH and Dr LJ Bungey)

Chinese Crested Dog
BOB: Aust Ch Mohawk Promise Of Gold (Linda Barnes)

Havanese
BOB: Am Gr Ch Windfall's Chain Reaction (Imp USA) (S Shellback / T Kennard / D Sako)
Bitch CC & Junior of Breed: Torza Hail The Heart Breaker (R S & S M Shellback)

Italian Greyhound
BOB: Aust Ch Piccino Victorias Secret (S & M Reeve / M & J Sach)

Maltese
BOB: Aust Ch Satinboreas Rose For Billy Bob (Imp USA) (Kym Prendergast)

Miniature Pinscher
BOB: Aust Sup Ch Callme In Control (Steve Rhodes)
Minor of Breed: Callme Hot Onya Heels (Steve Rhodes)

Papillon
BOB: Amberlindz Regal Robbie (B F Bell)
Minor of Breed: Anjophy Riley (Brian Bell)

Pekingese
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Aristic Declan ODonohue (Mr K Gorman)

Pomeranian
Bitch CC & Junior of Breed: Aventura Look At Moi (Aventura Kennels)
Baby of Breed: Aventura Runnin Riot (Aventura Kennels)
Puppy of Breed: Aventura Chaisin Dreams (Aventura Kennels)

Pug
BOB: Claripugs Mathematician (Imp UK) (Ms V Hamilton)
Bitch CC: Aust Ch Toorork Tina Sparkles (Deborah & Darryl Barker)
Baby of Breed: Toorork Bindi (Deborah & Darryl Barker)
Minor of Breed: Midgnvic The Don (Miss V Hamilton)
Puppy of Breed: Midgnvic Makin Music (Miss V Hamilton)

Tibetan Spaniel
Minor of Breed: Wencyn The Secrets Out (Cindy Stack)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Darren Bowey (VIC)

Best in Group: Jack Russell Terrier
Aust Sup Ch Whatajack Rebel (J Purss & C Walker)
Runner Up in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Drover Ted E Bear (Mrs Sylvia Joyner)
Puppy in Group: Lakeland Terrier
Aust Ch Kineta Femme Fatale (Eva A Fekete)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Castlebar The Confederate (AI) (Racheal Bawden)

American Staffordshire Terrier
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Anican Chance Encounter (Anican Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Berlgrand Simply Poppy (Anita Murray)
Junior of Breed: Aust Ch Iroq Montana Storm (Mr S V & Mrs M Green)

Bull Terrier
Baby of Breed: Honhazsta Ebony Angel (Stan Honnery & Neridah Sharrett)

Cairn Terrier
BOB: Aust Ch Towsytyke Sunna Juan Pelota (Mrs S L Baile)
Bitch CC & Junior of Breed: Towsytyke Pennies In Heven (Mrs S L Baile)
Baby of Breed: Kiatasee Betya Sweet Bippy (Mrs S L Baile)

Fox Terrier (Smooth)
BOB: Aust Ch Lilyfox Ring Ov Fire (Ian Henley)

Jack Russell Terrier
BOB: Aust Sup Ch Whatajack Rebel (J Purss & C Walker)

Lakeland Terrier
BOB: Aust Ch Kineta Gossip Girl (Eva A Fekete)
Dog CC: Aust Ch Kineta Olympic Gold (June Owens)
Puppy of Breed: Aust Ch Kineta Femme Fatale (Eva A Fekete)

Scottish Terrier
BOB: Calanclan Lochmaben (Anrias Knls)
Baby of Breed: Anrias Black Solataire (Anrias Kennels)
Junior of Breed: Loganbell Kilmarnock (Mrs T Haroutunian)

Staffordshire Bull Terrier
Bitch CC: Aust Ch Trueblend Devas Daughter (AI) (Trueblend Staffords)
Baby of Breed: Tiagra The Furyan (David Ong)
Puppy of Breed: Keltrice X Factor (J O'Donnell)
Junior of Breed: Castlebar The Confederate (AI) (Racheal Bawden)

West Highland White Terrier
BOB: Aust Ch Drover Ted E Bear (Mrs Sylvia Joyner)
Bitch CC: Aust Ch Drover Celtic Gem (Mrs Sylvia Joyner)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Leigh G Hearn (VIC)

Best in Group: Gordon Setter
Aust Sup Ch Deveron Amazingly Easy (AI) (Dr L Beer / M Norton / Miss M Briggs)
Runner Up in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Sup Ch Kobidan Endeavour (AI) (Mrs J N Cattell)
Baby in Group: Golden Retriever
Alnclair Pink Diamond At Dobro (Liz Molnar)
Minor in Group: Labrador Retriever
Sangate Double Agent (Julia Soltoggio)
Puppy in Group: Pointer
Tintookie Lights Camera Action (Tintookie Kennels)
Junior in Group: Labrador Retriever
Cladaghring Over The Top (AI) (Courtsum Kennels)

Brittany
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Tobenlee Flirt N With Danger (Hannah Slocomb)
Dog CC & Minor of Breed: Ballyahill Gwillums Encomium (Mrs M Bryant)

Cocker Spaniel (American)
BOB: Aust Ch Light Dream's Copacabana (Imp SWD) (Paul & Debbie Wilkes)
Bitch CC: Aust Sup Ch Staryanks Raindrops On Roses (Paul & Debbie Wilkes)
Baby of Breed: Staryanks A Limited Editon (Paul & Debbie Wilkes)
Puppy of Breed: Parkavon Do It One More Time For Staryanks (Imp NZ) (Paul & Debbie Wilkes)

German Shorthaired Pointer
BOB: Aust Sup Ch Kobidan Endeavour (AI) (Mrs J N Cattell)
Dog CC: Aust Sup Ch Kobidan Evolution (AI) (Mrs J N Cattell)
Baby of Breed: Kobidan Hot in the City (Cattell/Brennan)

Golden Retriever
Baby of Breed: Alnclair Pink Diamond At Dobro (Liz Molnar)

Gordon Setter
Minor of Breed: Drumdaroch The Sky is Falling (Dr L Beer / Mr M Norton)

Irish Red and White Setter
BOB & Minor of Breed: Tintookie Moonstones R InStyle (Tintookie Kennels)

Labrador Retriever
Bitch CC & Junior of Breed: Cladaghring Over The Top (AI) (Courtsum Kennels)
Minor of Breed: Sangate Double Agent (Julia Soltoggio)
Puppy of Breed: Courtsum Wild Attraction (Gemma Bain)

Pointer
BOB: Tintookie Making a Statement (Tintookie Kennels)
Bitch CC & Puppy of Breed: Tintookie Lights Camera Action (Tintookie Kennels)
Baby of Breed: Rhyll Presents for Xmas (Mrs Sylvia Lockwood)

Welsh Springer Spaniel
BOB & Minor of Breed: Goldmaid Perfect Storm (Mrs J & Mr D Hiscott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)

Best in Group: Whippet
Aust Sup Ch Arjai Almost Criminal (Jo Kramer)
Baby in Group: Borzoi
Marakhoff Praashkurin (Denise Tuck & Marakhoff Kennels)
Minor in Group: Whippet
Tatooine Skyewalker (Mrs D & Mr C Reynolds)
Puppy in Group: Beagle
Aust Ch Sligrachan James Kirk (Sligrachan Kennels)

Afghan Hound
Bitch CC: Aust Ch Suliman My Delirium (L Fenwick)
Minor of Breed: Suliman More To Talk About (Lynne Marie Fenwick)
Puppy of Breed: Calahorra Vienna Boys Choir (Sheila Timson)

Basenji
BOB: Aust Ch Afrikenji Hot August Knight (Miss Joanne Stewart)

Beagle
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Sligrachan James Kirk (Sligrachan Kennels)
Bitch CC: Aust Ch Sligrachan Classic Beauty (Sligrachan Knls)
Minor of Breed: Sligrachan Butters Bonnie Jean (Sligrachan Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Houndmaster Lil Bit Tuff Nut (Mrs S G Freshwater)

Borzoi
BOB & Minor of Breed: Meldham Easy Come Easy Go (WG North and LR Gundry)
Bitch CC: Aust Ch Chogori Lucy Inthe Moonlite (Adele Culverwell)
Baby of Breed: Marakhoff Praashkurin (Denise Tuck & Marakhoff Kennels)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Bitch CC: Aust Ch Dacshoe Red Slipper (Mrs Joan M Shawcross)

Greyhound
BOB: Borhunter Dodge (Justine Boreham)
Junior of Breed: Borhunter Dodge (Justine Boreham)

Norwegian Elkhound
BOB: Aust Ch Criterion Vikings Dallas (Mrs C Herbert)
Bitch CC: Aust Ch Criterion Vikings Blufjell (Ms C Herbert)
Baby of Breed: Criterion Vikings Silver Star (Mrs C Herbert)

Rhodesian Ridgeback
Baby of Breed: Rijbiz Magical Rhapsody (Wendy Monks / Brad & Denise Clunn)

Saluki
BOB: Aust Ch Farousi al Bashara (Mandy Manley Smith)
Dog CC: Aust Ch Farousi al Haress (Kay Marshall)

Whippet
BOB: Aust Sup Ch Arjai Almost Criminal (Jo Kramer)
Minor of Breed: Tatooine Skyewalker (Mrs D & Mr C Reynolds)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Dr R Veale (SA)

Best in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Kismet Rain Shadow (Maxine Howe)
Baby in Group: Puli
Cordmaker Mister Blue Sky (Sue Huebner and Penny Kelly)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Arajento At Dash Dot Com (Mrs K C Tonkin)

Australian Kelpie
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Sandsprite Land Down Under (Mrs S Einam)
Bitch CC: Aust Ch Sandsprite Walzing Matilda (Mrs S Einam)

Briard
BOB: Gangster's Paradise Moravia Campanella (Imp CZE) (Mark & Jeni Sach)

Collie (Smooth)
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Adarstern Kimberley Blue Sky (Mrs A M Parsons)
Dog CC: Talcott Monty Larkin (Mrs A M Parsons)

Old English Sheepdog
BOB: Aust Ch Cobbity Shake Rattle And Roll (Helen Boudewyns)

Puli
Baby of Breed: Cordmaker Mister Blue Sky (Sue Huebner and Penny Kelly)

Shetland Sheepdog
BOB: Aust Ch Kismet Rain Shadow (Maxine Howe)
Bitch CC: Aust Gr Ch Ambermoon Sweet Georgia ET (Ambermoon Kennels)
Baby of Breed: Lurikeen The Bare Facts (Mrs D Leverington / Miss A Stanton)
Minor of Breed: Sharndah Butterfly Ruby Kisses (Heather Hawkins)
Puppy of Breed: Arajento At Dash Dot Com (Mrs K C Tonkin)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Brett Thompson (QLD)

Best in Group: Newfoundland
Aust Ch Planhaven Snow White (Mrs F H Wilson)
Baby in Group: Dobermann
Vansitar Tiger Brennan (V P Brennan)
Minor in Group: Newfoundland
Planhaven Anny Oakley (F H Wilson & N Ryan)
Puppy in Group: Dobermann
Aegis Cloak N Dagger (D Ball & J Chivers)
Junior in Group: Akita
Cooltre Chivas Regal (M & K Turner / C & K Baughen)

Akita
BOB & Puppy of Breed: Cooltre Storm Front (AI) (Mr C & Mrs K Baughen)
Junior of Breed: Cooltre Chivas Regal (M & K Turner / C & K Baughen)

Alaskan Malamute
BOB: Aust Ch Wolfproud Minasota (Jenn Lawrence)
Dog CC: Aust Ch Wolfproud Tallahassee (Jenn Lawrence)

Bullmastiff
BOB: Aust Ch Anmenta Divine Diva (S & H Fraser)

Dobermann
BOB: Aust Ch Bravadobe Just Say Yes ET (Miss Rachel Wright)
Baby of Breed: Vansitar Tiger Brennan (V P Brennan)
Puppy of Breed: Aegis Cloak N Dagger (D Ball & J Chivers)
Junior of Breed: Aust Ch Celestion Walk The Line At Aegis (Imp NZ) (Denise Ball & Malcolm McDonald)

Dogue de Bordeaux
BOB: Chienparadis Briand (Brooke Irwin)

Newfoundland
BOB: Aust Ch Planhaven Snow White (Mrs F H Wilson)
Dog CC: Krystalcove Quban Boss (Miss N Ryan)
Minor of Breed: Planhaven Anny Oakley (F H Wilson & N Ryan)

Rottweiler
BOB: Aust Sup Ch Gelderland Endless Rumours ET (Mrs Carla van Verseveld)
Bitch CC: Aust Ch Gelderland Famous Last Words ET (Mrs Carla van Verseveld)
Baby of Breed: Gelderland Person Of Interest (Mrs Carla van Verseveld)

Schnauzer (Miniature)
BOB: Aust Ch Edelgeist Livin The Dream (Coral Gray)
Dog CC: Edelgeist Magic Mojo Blues (Coral Gray)

Shiba Inu
BOB & Junior of Breed: Diomede Shinji (R A & Mrs D J Wells)

Siberian Husky
BOB: Aust Ch Taejaan Supernatural (Molly Rule-Steele / Michelle Waterhouse)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Diane Cuthbert (SA)

Best in Group: Poodle (Standard)
Aust Sup Ch Artizan Man About Town (Ms J Ainsworth)
Runner Up in Group: Tibetan Terrier
Aryed Y Oh Y (P W & Mrs R G Primrose)

Chow Chow
BOB: Sherae Gizmo Bertin Blacksuede (Heidemarie Maas)

Dalmatian
BOB: Aust Sup Ch Paceaway Kiwi Konexon (IID) (Fran Matthews)
Bitch CC: Aust Ch Paceaway Rosebud (Fran Matthews)

French Bulldog
BOB: SilaBak KingKong Ov Normandy (Sue Millar)
Bitch CC: Rampagingbul Tigra (Ms S Appleton)
Junior of Breed: Aust Ch Earsrup Hot To Trot (Ms Jacqueline Mesure)

Keeshond
BOB: Aust Ch Leifhond All Eyes On Excelsior (Mrs M Holland)
Bitch CC: Aust Ch Leifhond Focus On Mietta (Mrs M Holland)

Lhasa Apso
BOB: Aust Sup Ch Kailasa Affair Oth Heart (Kerrie Mansell)
Bitch CC: Aust Ch Snowdara Dont Fool Witme (P W & Mrs R G A Primrose)

Poodle (Standard)
BOB: Aust Sup Ch Artizan Man About Town (Ms J Ainsworth)

Shar Pei
BOB: Aust Ch Deakie Descipable Me ( Imp UK ) (Tony & Sue Mallia)
Bitch CC: Aust Ch Taracin Hit The Target (T & S Mallia)
Baby of Breed: Eliterolys delivers the Best (Tony & Sue Mallia)
Junior of Breed: Eliterolys Rose Tatoo (T Mallia)

Shih Tzu
BOB: Aust Ch Tzuyuan Bodacious On Fire (Sharon Murray)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tzuyuan The Power Of One (Gloria Davies)

Tibetan Terrier
BOB: Aryed Y Oh Y (P W & Mrs R G Primrose)
Bitch CC: Aust Ch Aryed Vah Vah Voom (P W & Mrs R G Primrose)
Junior of Breed: Aust Ch Rogspa Made To Order (Mrs S Y Lanford)

Xoloitzcuintle (Intermediate)
BOB: Besitos Naca (Imp USA) (J Z Dinis)