Sovereign City Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 24-Mar-2013 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Lynne Harwood (VIC)   (Total Entry : 621)

Runner Up in Show: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Ellagant Rhythm N Blue PT (Ellagant Kennels)
Baby in Show: Bullmastiff
Volane Izov Govinda (Warren Bridgewater)
Minor in Show: Cairn Terrier
Joymont Top of the Town (Cathy SCotton)
Puppy in Show: Golden Retriever
Santamaria Executive Decision (Dianne Lee)
Intermediate in Show: Pug
Aust Ch Gupalsziv Downunder (Marlene Martin)
Aust Bred in Show: Great Dane
Aust Sup Ch Darkat Agent Provocateur (Tracey Coyle)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Janelle Robbins (UK)  (Group Entry : 157)

Best in Group & Open in Group: Bichon Frise
Aust Sup Ch Sulyka Joe Cool at Monjoie (Imp UK) (John & Wendy Hutchison)
Runner Up in Group: Maltese
Am Gr & Aust Ch Rhapsody's Regarding Henry (Imp USA) (William Warke &Craig Emmerson)
Minor in Group: Lowchen
Aust Ch Tilcha Pretty woman (Pia Kirke)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Matmor Dom Perignon (M Morse & W Henderson)
Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Gupalsziv Downunder (Marlene Martin)
Aust Bred in Group: Griffon Bruxellois
Aust Gr Ch Alwood Counterfeit (Alwood Kennels)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sulyka Joe Cool at Monjoie (Imp UK) (John & Wendy Hutchison)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Leeward's Bearsize Ego (Imp FIN) (J & W Hutchison)
Bitch CC: Leeward's Diabolic Heartbeat (J & W Hutchison)

Cavalier King Charles Spaniel
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Matmor Dom Perignon (M Morse & W Henderson)
Minor of Breed: Matmor Thriller (M Morse & W Henderson)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Se Ch Twice As Nice Revelation (Imp SE) (Les & Hilary Cadan)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Caddarra Bold N Regal (Mr & Mrs Cadan)
Baby of Breed: Casmai Th Great Affair (Mrs C Cathcart)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Alwood Counterfeit (Alwood Kennels)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Ch Witchgriff Redmond (Ms C A Jones)

Havanese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Shellbears Boys of the Hood (Anne Lay)
Bitch CC & Puppy of Breed: Elguarda French Maiden (Anne Lay)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tahrae Gee Tee (Liz Monahan)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Blizzard Storm In A Teacup (Blizzard Knls)
Puppy of Breed: Blizzard Black Betty (Blizzard Knls)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tilcha Pretty woman (Pia Kirke)

Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Ch Rhapsody's Regarding Henry (Imp USA) (William Warke &Craig Emmerson)

Miniature Pinscher
Open of Breed: Aust Gr Ch Panache Strike Up The Band (Imp NZ) (Lynne Johnston)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Eng Ch Rozamie Moulin Rouge (Imp UK) (David and Stephanie Rickard)
R/UP BOB & Minor of Breed: Sailoz Look Whos Talking (Ms Rosie Hawkins)
Baby of Breed: Papco A New Direction (Ms Rosemary Hawkins)
Puppy of Breed: Aust Ch Sailoz Ice Warrior (Kennoway Kennels & K Lewis)

Pekingese
Bitch CC & Minor of Breed: Mutiara Bella (Alwood Kennels)
Baby of Breed: Fooyai Dont Mess Wif Da Dress (N Van Roon)
Puppy of Breed: Barramba Solar Flare (Imp NZ) (Ms N Van Roon)

Pomeranian
BOB and Dog CC: Aust Ch Dochlaggie Dragon Double (Cathy Camac & Denise Leo)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gupalsziv Downunder (Marlene Martin)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gupalsziv Cois Light Back Home (AI) (Jennifer Weber)
Bitch CC: Aust Ch Gupalsziv CC Cherry Cherub (Jennifer Weber)
Baby of Breed: Gupalsziv My Girl Sienna (Jennifer Weber)
Junior of Breed: Gupalsziv Charlotte Cascade (Jennifer Weber)
Open of Breed: Aust Ch Gupalsziv Passion for Cricket (Jennifer Weber)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karojenbe Go On I Dare You (Steven Reid)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Lynne Harwood (VIC)  (Group Entry : 51)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Joymont The Spy Who Loved Me (Cathy Scotton)
Minor in Group: Cairn Terrier
Joymont Top of the Town (Cathy SCotton)
Puppy in Group: American Staffordshire Terrier
Rythmnblu Lil Harry Luck (Mr L & Mrs S Dowdell / Mr G Ward)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Optimo Optical Illusion (K & J Campbell)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Rythmnblu Lil Harry Luck (Mr L & Mrs S Dowdell / Mr G Ward)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Zephyramstaf Tabberts Lil Fire (AI) (Nikkita Young)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Straitup Dawn Treader RA (Elsa Hoggard)
Open of Breed: Aust Ch Glenbogle Magic Moments (E Hoggard)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Joymont The Spy Who Loved Me (Cathy Scotton)
Minor of Breed: Joymont Top of the Town (Cathy SCotton)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ecirp Heaven Sent (N Newett & R Price)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Optimo Optical Illusion (K & J Campbell)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Pinnacle Kiwi Made (Imp NZ) (K & J Campbell / S Evans)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whatajack Lucy (S Cadan & D Hippisley)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chaduna Blu O Padraig (L A Walsh & J A Cartwright)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Westmor Kiss and Tell (D Goldsmith / M O'Reilly / S Stewart)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Barbara Doyle (VIC)  (Group Entry : 75)

Baby in Group: Golden Retriever
Aust Ch Santamaria Indecent Proposal (Dianne Lee)
Minor in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Bonnsway Dressed in White (Ms D Travers)
Puppy in Group: Golden Retriever
Santamaria Executive Decision (Dianne Lee)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Canawindra Rock N Rollin (M J & F L Park)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bernedale Power Of Magic TD (Faraldazar Kennels)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Silverblue Under No Illusions (Judith O'Brien)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bolwarra Moving On (Judith O'Brien)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Pointsure Thunder Zed (Mr P Allen)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Canawindra Rock N Rollin (M J & F L Park)
Dog CC: Aust Ch Canawindra Fire Front (M J & F L Park)
Intermediate of Breed: Aust Ch Pointsure Jump For Joy (P Allen)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Arkasam Buster (Mr P Allen)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Santamaria Million Dollar Baby (Ms Dianne Lee)
Dog CC & Puppy of Breed: Santamaria Executive Decision (Dianne Lee)
Baby of Breed: Aust Ch Santamaria Indecent Proposal (Dianne Lee)
Open of Breed: Dual Ch (T) Morningmyst Destiny Bound TSD (M S & L Klecka)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hubertus Rodeo Drive (AI) (A Pali)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hubertus Queen O Hearts (Agnes Pali)
Junior of Breed: Kenoz Rafs Red Rose (Rob Buchan)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Southbeach Satin Doll (Roger and Lorraine Sullivan)

Labrador Retriever
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bonnsway Perfect Star (Dianne Travers & Jill Hocking)
Minor of Breed: Aust Ch Bonnsway Dressed in White (Ms D Travers)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Adam Druce (VIC) (Group Entry : 50)

Minor in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Daldach Hail To The Chief (P & J Fenton)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Shangoridge Back In Time (J Southgate)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cusworth Red Empress (Mrs C Irvin)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Berghutte Burnt Black (Mrs C Irvin)
Baby of Breed: Berghutte Day by Day (Mrs C Irvin)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
Baby of Breed: Aust Ch Kleindraht Kaught At The Borda (Mr H & Mrs J Smith)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Daldach Hail To The Chief (P & J Fenton)

Irish Wolfhound
R/UP BOB: Aust Ch Greycroft Tullamore Warlord (AI) (B & S McClure)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Otesha Savanna (Claire Newhouse)
Puppy of Breed: Shangoridge Back In Time (J Southgate)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Cheryl Sheppard (VIC)  (Group Entry : 119)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Ellagant Rhythm N Blue PT (Ellagant Kennels)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Westend So Sensational (Mr H & Mrs J Smith)
Baby in Group: Puli
Rustufarion Bubble Envy (Mr R Valore)
Minor in Group: Australian Shepherd
Ellagant Great Things To Come (Ellagant Kennels)
Puppy in Group: Australian Kelpie
Kalan Lucarne (Joy Wangler)

Australian Cattle Dog
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lindeliza Blue Beauty (Sue Herbert)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Klassikelp Walzin Matlda (Joy Wangler)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Kalan Lucarne (Joy Wangler)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kusco Daretobe Kosi RN (Jan Scholtz)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ellagant Rhythm N Blue PT (Ellagant Kennels)
Minor of Breed: Ellagant Great Things To Come (Ellagant Kennels)
Puppy of Breed: Ellagant Greatest Hits (Ellagant Kennels)
Junior of Breed: Aust Ch Ellagant Legally Blonde (Ellagant Kennels)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tahrae Mooroopna (Liz Monahan)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Studholme Mallee Ghost (Ms E Monahan)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Sashdan Blues Th New Blak (Ms Gaye McKiernan)
Puppy of Breed: Steadfast That Ol' Black Magic (Ms Gaye McKiernan)

Briard
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Cacharel u shud b solucky (Awmas Kennels)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Baqilodge Bring Me Red Roses (Mim Bester)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Vedamea Double Fantasy (Sue Kennedy / B & L Ryan)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Baqilodge UKulele Lady (Mrs S Kennedy)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kalevi Cheri Flora HT (M Scriven and Kalevi Kennels)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Britstar New Elegance (George Gaut)
R/UP BOB & Junior of Breed: Kerwar Amazing Show Stopper (Kerrie Warner)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Decklan Time Travla (Decklan Knls)
Baby of Breed: Schaeferhund Astra (Irina Borodinova)
Puppy of Breed: Aust Ch Awmas Heavens Grey Ghost (George Gaut)
Open of Breed: Aust Sup Ch Decklan Osz A Star (Decklan Knls)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Decklan Undaraps (Decklan Knls)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Decklan Uttly Awesum (Decklan knls)

Old English Sheepdog
Baby of Breed: Olensha Pennies from Heaven (AI) (Denise Findlay)

Puli
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Rustufarion Crazy Talk (AI) (Mr D Hughes / Mr R Valore & Mr R Barker)
Baby of Breed: Rustufarion Bubble Envy (Mr R Valore)

Shetland Sheepdog
Bitch CC & Junior of Breed: Bluescot Little Town Flirt (Debra and Geoff Hill)
Minor of Breed: Bluescot The Good Bi Girl (Debra and Geoff Hill)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Westend So Sensational (Mr H & Mrs J Smith)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Purdella Affair To Remember (Mr H & Mrs J Smith)
Dog CC & Junior of Breed: Purdella Pawtland Priority (Mr H & Mrs J Smith)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Fantasy od Bijelih Andela (Imp HRV) (Karin Scholz)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Arthur Fry (VIC)  (Group Entry : 89)

Best in Group & Open in Group: Akita
Aust Sup Ch Millmond Baba O Reilly (Mike Higgins & S Rodger)
Baby in Group: Bullmastiff
Volane Izov Govinda (Warren Bridgewater)
Minor in Group: Dobermann
Aust Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Kimark True Excellence (Kim Wardle)

Akita
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Millmond Baba O Reilly (Mike Higgins & S Rodger)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Yukibear Billy Flynn (Mike Higgins & Stephen Rodger)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Niltaran Karuzr Shiiva (AI) (Niltaran Kennels)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Niltaran Karuzr Blazer (AI) (Niltaran Kennels)

Boxer
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Nothin' Shakin' from Newlaithe (Imp UK) (Joanne Malloy & Rick Harrison)
Puppy of Breed: Zaatom Too Posh To Push (J Malloy & R Harrison)

Bullmastiff
BOB & Bitch CC: Volane Izova Hesket (Volane Kennels)
Baby of Breed: Volane Izov Govinda (Warren Bridgewater)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bokson Contessa (Mrs B & Mr M Porter)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Ikons Te Tahi (AI) (Imp NZ) (D Filipovic)
R/UP BOB & Minor of Breed: Aust Ch Ikons Chosen One (Imp NZ) (D Filipovic)
Puppy of Breed: Ikons One Vision (imp NZ) (Daniel Filipovic)

Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Marstenmoor Melting Point (P & J Fenton / P & G Simmonds)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Eclipsen Leapovfaith (Mr J L & Mrs S P Bristow)
Junior of Breed: Clyzan Seventh Heaven (AI) (Heather Parker & Michelle Beggs)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kimark True Excellence (Kim Wardle)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Icemagik The Last Boyscout (Samantha Gray)
Bitch CC: Aust Ch Kimark Corabelle (Kim Wardle)

St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Versoix Bear Cub (Ms J Wilkinson & Mr M NG)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Khedives On Parole (Imp UK) (Julie Wilkinson and Michael Ng)
Baby of Breed: Coonara Devine Sunset (Paul & Kris Willingham)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Linda Walsh (VIC)  (Group Entry : 80)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Keez Kause For Koncern (Trevor & Cheri Rogers)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Sup Ch Darkat Agent Provocateur (Tracey Coyle)
Baby in Group: Keeshond
Aust Ch Keez Devil Wears Prada (Trevor & Cheri Rogers)
Minor in Group: Poodle (Miniature)
Kateisha Giorgia on my mind at Westpriors (Imp NZ) (Mrs J & Miss C Missen)
Intermediate in Group: Schipperke
Aust Gr Ch Sanlyn Hit The Road Jack (Imp NZ) (Bateau Chien Kennels)

British Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Hallaby Logical Reason (Melissa Blandamer)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Topspott Firebrand (Outlook Kennels)
Baby of Breed: Legendal Exploitn ThRulz (Ms J Olive)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Carrski Rumour Haz It (R & N Wilson)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Carrski Rumour Does It (Mr & Mrs R & N Wilson)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Darkat Agent Provocateur (Tracey Coyle)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Darkat Asti Riccadonna (Kathy Smith & Darren Ripper)
Puppy of Breed: Danefred Samsara (F R Clifton)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Keez Kause For Koncern (Trevor & Cheri Rogers)
Baby of Breed: Aust Ch Keez Devil Wears Prada (Trevor & Cheri Rogers)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kateisha Giorgia on my mind at Westpriors (Imp NZ) (Mrs J & Miss C Missen)

Poodle (Standard)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Danrith Moon Goddess (Miss C P Sharpe)
Baby of Breed: Capanash Darkest BeforeTheDawn (Miss C P Sharp)

Schipperke
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Sanlyn Hit The Road Jack (Imp NZ) (Bateau Chien Kennels)