Grounds Committee (QLD)

Date of Show : 29-Nov-2015 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Peter Martin (SA)   (Total Entry : 768)

Best in Show & Open in Show: Keeshond
Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan ET (Katrina L Santas & Brett Thompson)
Runner Up in Show: Saluki
Aust Ch Ahmadi Interview With a Vampire (AI) (Ian Rasmussen)
Minor in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Elsa von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)
Puppy in Show: Lowchen
Paceaway Hi Society (Fran Darling)
Intermediate in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Solana Miss Zoe (Mark & Jo Yardley)
Aust Bred in Show: Keeshond
Aust Sup Ch Calivale True Spirit (D I & D J Wall / K Santas)
Open Neuter in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Wendy Baker (SA)  (Group Entry : 120)

Best in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust & Can Ch Shallany's Rebel With A Cause (Imp CAN) (Denise Leo)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Oakway Gold Reign (Jill Marks)
Puppy in Group: Lowchen
Paceaway Hi Society (Fran Darling)
Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Syon Burlesque (Mrs C Ross)

Cavalier King Charles Spaniel
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Syon Burlesque (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mancuso Little Charmer (J Richardson & J McKell)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Jessica Brown (Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wachowa Angelica Pickles (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Lorna Jane (Mrs Jennifer Watt)
Junior of Breed: Aust Ch Peregrine JP Stand N Deliver (Imp JPN) (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tarquila Snow Bird (Jennifer McKell)
Baby of Breed: Wachowa Liam O'Malley (Mrs Jennifer Watt)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Raweke Bart (Liz Hollingshead)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Oakway Gold Reign (Jill Marks)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Tunamara China Display (Jill Marks)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Oakway Gold Escort (Jill Marks)

Lowchen
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Paceaway TopHat n Tails (Trina Ellem and Darren Freese)
Bitch CC & Puppy of Breed: Paceaway Hi Society (Fran Darling)

Maltese
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Soyeux Beautiful Mia (Barbara Beeves)

Papillon
Res Bitch CC & Junior of Breed: Mychrysalis Makeup Model (C J Scott)
Baby of Breed: Mychrysalis Here Comes Lucy (C J Scott)
Puppy of Breed: Roseswain Quinntus the Guard (Miss H Tilley & Mrs J Moy)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Can Ch Shallany's Rebel With A Cause (Imp CAN) (Denise Leo)

Tibetan Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Tyju Bold And Beautiful (Kylie and Nigel Gaudron)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Myikyi Fire Storm (Kylie & Nigel Gaudron)
Baby of Breed: Myikyi Sonata (Kylie & Nigel Gaudron)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Karojenbe Cointreau On Ice (M R & L C Shaw)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Karojenbe Shaken Not Stirred (M R & L C Shaw)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Paul Wilkes (WA)  (Group Entry : 102)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Classicyds Busta Move (J/ N & M Attridge)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Swanky The Enforcer (AI) (Mr S Avery / Mr J F/ Mrs V & Miss T Ross)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wanora La Walkin on Sunshine (Wanora Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wanora Angie Gurl (Wanora Kennels)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Yarrinarra Cool Cash (Maxine Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Clover Tails (Maxine Lee)
Res Bitch CC: Aust Ch Yarrinarra Ravens Call (Maxine Lee)
Minor of Breed: Yarrinarra Scout (Maxine Lee)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Mystreebox Joseph Harlin (Robyn Scott)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Classicyds Busta Move (J/ N & M Attridge)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Belljacks Luck Ov The Draw (Kathy Whyatt)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Classicyds Keepn Up wth The Ks (Jason/ Nadia & Mel Attridge)
Baby of Breed: Mustangjax Cool Runnings (D & K Fitzgerald)
Minor of Breed: Mustangjax Pandamonium (D & K Fitzgerald)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kaeva Wild Imagination (Imp NZ) (Fran Kinnear)

Parson Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Charizelle Ice Crystal (Imp NZ) (Mrs K Fitzgerald)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Anrias Beowulf (Stacy Kellie)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Upyrkilt Passion for Fashion (Stacy Kellie)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Swanky The Enforcer (AI) (Mr S Avery / Mr J F/ Mrs V & Miss T Ross)
Junior of Breed: Satori Echoing Serenade (Gayle Stephenson)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Charbon Chase The Ace (C E & J F Chambers)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Numerrijig Angel I Am (M & N Bourke)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Charbon Dove By Design (C E & J F Chambers)
Baby of Breed: Charbon Dream Traveller (C E & J F Chambers)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Lairdoo Bellas Secret (Kathy Mankey)
Baby of Breed: Tedamini Just Like A Jem (Kathy Mankey)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Yvonne Smith (New Zealand)  (Group Entry : 137)

Best in Group & Intermediate in Group: Pointer
Chesterhope Brand New Day (Imp NZ) (Diane O'Neill & Tony Eales)
Runner Up in Group & Open in Group: Irish Setter
Aust/NZ/Can & Am Ch Northwinds Clash of the Titans (Imp USA/NZ) (A Sunindar and P Saunders)
Minor in Group: Weimaraner
Feldjaeger Quite The Prince (Judy Glover)
Puppy in Group: Hungarian Vizsla
Gamecall Tayke Aim (Mr L & Mrs K Morris)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Edelhof Love Is An Open Door (Jade Norman)
Aust Bred in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)
Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)

Brittany
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (K & K M Ward)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wameika Ozzi Chocolat Fudge (K & K M Ward)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wameika Quickhitch (Ward)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tenarda My Dad's a Grande (Margaret Wedgwood)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tenarda Make Way for Winnie (Margaret Wedgwood)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Crowlee No Regrets (Margaret Wedgwood)

Clumber Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Rasodolce Dozers Sassy Lassy (AI) (M Durrington / G & K Bishop / S Hall)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Macdolly Encore ET (Mrs K Hutt)
Baby of Breed: Copperkee The Joker (Mrs D & Miss J Creagh)

English Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bendeela Essential Heir (N & S Woodward)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Orwin Jolene Jooleen (Ruth Best and Lesley Shirley)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Carlyra Essential Amber (N & S Woodward)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mythril Over The Garden Wall (AI) (Miss W Fox/Miss J Birt)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Cardhu Because The Night (Miss W Fox/Miss J Birt)
Baby (Dog) of Breed: Kaetamy Rockabilly Rebel (Karen Cooley & Quentin Ward)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Edelhof Love Is An Open Door (Jade Norman)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ikentrieve La Vida Loca (AI) (Mrs B Kent & Miss M Kent)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ikentrieve Kindred Spirit (AI) (Brenda Kent)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Gamecall Tayke Aim (Mr L & Mrs K Morris)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust/NZ/Can & Am Ch Northwinds Clash of the Titans (Imp USA/NZ) (A Sunindar and P Saunders)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Driftway The Time Keeper (Guy Spagnolo)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Terracarol Black Pepper (C Wardle)
Res Bitch CC: Aust Ch Copperkee Shooting Star (Ms D & Miss J Creagh)
Baby of Breed: Copperkee Southern Lights (Ms D & Miss J Creagh)
Minor of Breed: Copperkee Route Sixty Six (Mrs D & Miss J Creagh)
Puppy of Breed: Guwali Passing Time (David Riddle & Katie Eyles)
Aust Bred of Breed: Tenarda All Class (Margaret Wedgwood)
Open of Breed: Croftsway Flor De La Belleza (Imp NZ) (Jamie-Lee Creagh)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Chesterhope Brand New Day (Imp NZ) (Diane O'Neill & Tony Eales)
Bitch CC & Puppy of Breed: Chesterhope Athena (Imp NZ) (Mr A Eales & Mrs D O'Neill)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silberweis Take N It Ezy (Ann Masjakin & John Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Besko Colls Many Spirits (AI) (Bromhund Kennels)
Baby of Breed: Grausturm Ima Rock Legend (Alana Meek)
Baby (Dog) of Breed: Grausturm Isnt She Lovely (Alana Meek)
Minor of Breed: Feldjaeger Quite The Prince (Judy Glover)
Puppy (Dog) of Breed: Sharlani I Carnt Hear You (Alana Meek)
Junior of Breed: Grausturm Heart of Silver Fire (Mrs Karyn G Young)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Grausturm Hurryup Charley Bear (Alana Meek)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Silberweis Harvey Wallbanger (Ann Masjakin & John Robinson)
Bitch CC & Minor of Breed: Feldjaeger Q Behind This Miss (LH) (Judy & Tony Glover)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Baby of Breed: Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Shannon Lancaster (NSW) (Group Entry : 131)

Best in Group & Open in Group: Saluki
Aust Ch Ahmadi Interview With a Vampire (AI) (Ian Rasmussen)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Elsa von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Almarjo Wilson Von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)
Junior in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Fayrewyre Mystic Quartz (M A Davidson & L M Dunn)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Solana Miss Zoe (Mark & Jo Yardley)
Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust & Neut Ch Splendak Dancin inth Dark (B and Y Shaw)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tianze Mystify Me (Jacky Harnett)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tianze Frozen In Time (AI) (Jacky Harnett)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Tianze Grace Of Valar (Mrs K Dorr)

Azawakh
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Grantulla Tende (S Adsett and C Parratt)

Basenji
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Remwin Kissmycheek (Lyn Hughes)
Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Remwin Against All Odds (Mrs L Hughes & Miss T Johnson)

Beagle
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Lwillows Girt By Sea (Mr Jordan L Lanser)

Borzoi
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Russkimir Phantom Shadows (Margaret Davis)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dacville Gorgeous George (Imp NZ) (B K & Y J Shaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Adadach Buttons N Bows (B K & Y J Shaw)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Shasdin Royal Legend (V Bowden)
Minor of Breed: Valgarden Paris In Spring (V Bowden)
Junior of Breed: Valgarden Chatterbox (V Bowden)
Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Shasdin Royal Lickety Split (V Bowden)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Almarjo Elsa von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Solana Miss Zoe (Mark & Jo Yardley)
Dog CC & Puppy of Breed: Almarjo Wilson Von Schnitzel (Mark & Jo Yardley)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Dakley Franz Joseph (D Cross)
Baby of Breed: Delamaine Sunset Flame (B K & Y J Shaw)
Puppy (Bitch) of Breed: Valgarden Rambling Rose (V Bowden)
Junior of Breed: Aust Ch Almarjo Twisted Sister (Mr M Yardley & Mrs J Yardley)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Splendak Dancin inth Dark (B and Y Shaw)
Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Dakley Lazarus Thone (D Cross)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Fayrewyre Mystic Quartz (M A Davidson & L M Dunn)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Uglee Sir Pepercorn (L M Dunn)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Stargang Norwilbeck Pansy Potter (Imp UK) (D G Hoyle & A Beecher)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ahmadi Interview With a Vampire (AI) (Ian Rasmussen)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr John Stanton (New Zealand)  (Group Entry : 94)

Runner Up in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Indio di Casa Nobili HIT (Imp ITY) (Karham German Shepherds)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Karham Wait Your Turn (Karham German Shepherds)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Lochburn Secret N Silva (Imp NZ) (Angela Findlay)
Junior in Group: Border Collie
Aust Ch Trucharm State Of Affairs (AI) (S & K Leslie)
Intermediate in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Theldaroy NuoriRaikeaJaVapaa (L C & R A Seare)
Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Sup Ch Theldaroy Anyone Dare To Diffa (L C & R A Seare)
Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Neut Ch Electro Catch Me If U Can (Leslie Bastin)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Waykrest Hot Assassin (Waykrest Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Waykrest Mirror Magic (Wayne Carter)
Baby of Breed: Waykrest Short Fuse (Waykrest Kennels)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kelprin Grand Entry (Corinne Chandler)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Edinglen Starry Starry Night (AI) (Michele Lincoln)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Trucharm State Of Affairs (AI) (S & K Leslie)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Cathgarry Spill The Beans (Angela Findlay)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lochburn Secret N Silva (Imp NZ) (Angela Findlay)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Lochburn Sassy N Silva (Imp NZ) (Angela Findlay)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Theldaroy Anyone Dare To Diffa (L C & R A Seare)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Theldaroy NuoriRaikeaJaVapaa (L C & R A Seare)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Indio di Casa Nobili HIT (Imp ITY) (Karham German Shepherds)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Castastar Evita (Mandy Doyle)
Baby of Breed: Karham Wait Your Turn (Karham German Shepherds)
Baby (Bitch) of Breed: Karham Nothing Else Matters (Karham German Shepherds)

Shetland Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gavend Whispers Ov Gold (Traci Addison)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Electro Catch Me If U Can (Leslie Bastin)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Peter Martin (SA)  (Group Entry : 98)

Runner Up in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Ebondobe Witches Promise (W & D Smith)
Baby in Group: Akita
Kaisho Master Of The Game (Craig & Malisa Moffat)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Koobalies Kat Got Your Tongue (J Sharland)
Junior in Group: Rottweiler
Aust Ch Khingsahl Flash Dance (John King & Ray Scells)
Aust Bred in Group: Dogue de Bordeaux
Aust Ch Bordogue Ethan (Keith & Kylie Reid)

Akita
Baby of Breed: Kaisho Master Of The Game (Craig & Malisa Moffat)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ebondobe Witches Promise (W & D Smith)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bordogue Ethan (Keith & Kylie Reid)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Masterkarn Legends N Myths (Mrs B Turner)

Rottweiler
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Khingsahl Flash Dance (John King & Ray Scells)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Camerrott Cuban Chaos (Cathy Cameron)
Res Bitch CC: Aust Ch Camerrott Havanas Havoc (Cathy Cameron)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Klabauter Stunning Stryker (AI) (Mrs Julia Roso / Ms Juliet Bosel)

Schnauzer (Giant)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Hun Jr Ch & Aust Ch Silver Senator Kaoma Night (Imp HUNG) (Yvonne Hopf)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Koobalies Kat Got Your Tongue (J Sharland)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chicabud Let Me Take A Selfi (J Sharland & J Windle)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Nellabah Pat Cash (P Bowers)

Siberian Husky
Junior of Breed: Aust Ch Bluemooska The Mighty Atom (A & D Payne)

St Bernard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Casperscove Franklin (Sandi Paull)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Draycan Do It Yourself (Draycan Kennels)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Peter Martin (SA)  (Group Entry : 86)

Best in Group & Open in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan ET (Katrina L Santas & Brett Thompson)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Calivale True Spirit (D I & D J Wall / K Santas)
Minor in Group: Shih Tzu
Tzutique Seize The Opportunity (Robyn Hawke)
Puppy in Group: Poodle (Standard)
Evoluer This Is It (K Flouskos & M Mason)
Open Neuter in Group: Dalmatian
Aust Neut Ch Sarasota Sarabande ET (Michelle Little)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Merryjay Bostn Bublgum (Ms L Y Carpenter & Mrs R Kemp)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Cherishem Kiss Kiss Bang Bang (P L G & S L Mole)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Mattbridge Sjaak Majestueux (Imp NZ) (J & T Cumner)
Bitch CC & Junior of Breed: Diamondbrook miss hyde (Amanda Elisaia)

Dalmatian
Intermediate of Breed: Sarasota For Your Eyes Only (Michelle Little)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Sarasota Sarabande ET (Michelle Little)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Cheran Walking On A Dream (AI) (Mrs G Simpson / Ms T Coyle)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan ET (Katrina L Santas & Brett Thompson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Calivale True Spirit (D I & D J Wall / K Santas)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Hunkeedori Get Thparty Started (L Cassidy / B Thompson)

Poodle (Miniature)
Baby of Breed: Bienaime Kaptain Jak Sparow (S & L Darling)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Bienaime Viva Las Vegas (S & L Darling)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Evoluer This Is It (K Flouskos & M Mason)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pandec Idol Spirit (Tania Mcalister)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Tanzapaw Lucky First (Tania McAlister)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tzutique Seize The Opportunity (Robyn Hawke)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: AUST Gr Ch Pitaya (Alvarez) (Imp MEX) (J Z Dinis)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Wazzat Birote (AI) (Jacqi Dinis)