Northern All Breeds Kennel Club Inc (NSW)

Date of Show : 4-Nov-16 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Prof Brian Corbitt (NSW)   (Total Entry : 449)

Best in Show & Open in Show: Old English Sheepdog
Aust & Am Ch Tana's Chunky Monkey At Dezignerz (Imp USA) (F Fearon - Zammit /Dr R Zammit / B Vesel-Dodds / K Krumpe F Methelis)
Runner Up in Show: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Minor in Show: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Meydak Tsar of the Sea (Barry Meyers)
Puppy in Show: Smooth Fox Terrier
Firezan Two Stroke (Annette Bowe)
Junior in Show: Anatolian Shepherd Dog
Shepherds Rest Beyaz (Imp USA) (E & A Esad)
Intermediate in Show: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Gr Ch Wazzat Birote (AI) (Jordan Lanser & Jacqi Dinis)

Baby SweepStakes - 1st Place: English Springer Spaniel
Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: British Bulldog
Bewtifulbul I Want It All (Angela Reynolds)


Group 1 Results

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)  (Group Entry : 120)

Best in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust Sup & Can Ch Chriscendo Cool With It (Imp CAN) (Mrs E A Friedman)
Runner Up in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr Ch Zeltica San Cristobel (Mrs J Holcombe)
Baby in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Wachowa Dazzle I Do (Mrs J Watt)
Minor in Group: Bichon Frise
Aust Ch Mistbreeze Melting Moment (Mrs M Stoppini)
Puppy in Group: Pug
Leace The Devils Cut (AI) (Kathy Minns)
Aust Bred in Group: Havanese
Aust Ch Hashki Come And Get It (P Williams)

Australian Silky Terrier
Baby of Breed: Balkana She Wears It Well (J W Camac)

Bichon Frise
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Charharra Miracles Do Happen (Marlene Stoppini)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mistbreeze Master Magic (Mrs M Stoppini)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Mistbreeze Melting Moment (Mrs M Stoppini)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Zeltica San Cristobel (Mrs J Holcombe)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Thomas James (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Angelica Pickles (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Armed N Fabulous (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Wachowa Grace Kelly (AI) (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC: Aust Gr Ch Wachowa Jp Geisha Girl (Mrs Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Dazzle I Do (Mrs J Watt)
Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Auskrest Elusive Effect (Philip Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hashki Come And Get It (P Williams)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hashki Keeping up Appearances (P Williams)
Minor of Breed: Hashki Risky Business (P Williams)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wilsight The Next Move (C Rodrigues)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wilsight Red Alfie (C Rodrigues)

Maltese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Erintoi My Magic Dream (J L Sheppard)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Panache Time and Tide at Minelphi (Imp NZ) (Errolynne Cross)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Minelphi I am on Fire (Errolynne Cross)
Res Dog CC & Minor of Breed: Minelphi Everlasting Light (Errolynne Cross)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Chriscendo Cool With It (Imp CAN) (Mrs E A Friedman)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chimere TheWickedWitch (S McMahon)

Pug
Res Dog CC & Puppy of Breed: Leace The Devils Cut (AI) (Kathy Minns)
Intermediate of Breed: Kabova Little Ms Cant Be Wrong (Jenny Williams)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Acaciahill Im Just Fetching (Julie & Sharna Barnett)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bellayorki Frederico (J Moore)


Group 2 Results

Specials Judge : Ms Julie O'Flynn (NSW)  (Group Entry : 47)

Runner Up in Group & Junior in Group: Bull Terrier
Aust Ch Bullacktiv Waking The Demon (P & N Zullo/ H Pinker)
Baby in Group: Border Terrier
Otterridge Dances With Wolves (Mrs C Baker)
Puppy in Group: Smooth Fox Terrier
Firezan Two Stroke (Annette Bowe)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bushveldt Hot Lips Houlihan (Sue Jolly & Wayne Lewis)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hotashell Heir To The Throne (M Beregshasi & A Martiniello)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hotashell She Takes The Cake (J Martiniello)
Baby of Breed: Newbelle Power Of One (AI) (Karen Sloane)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Irrawang Blaze and Glory (A & L Boote)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Irrawang Kiss My Fancy Pants (A & L Boote)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Jww-16/JRusCh/JHungCh/JBel Ch L'End Shw Maybach Ace For Your Game (Imp) (Eileen Clarke)

Border Terrier
Baby of Breed: Otterridge Dances With Wolves (Mrs C Baker)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bullacktiv Waking The Demon (P & N Zullo/ H Pinker)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bulroarus Enteyesing (AI) (Mr T Wiseman)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Bulrrush Jaffa Java (G F Field)

Smooth Fox Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Clayco Walk On By (McMahon/Knight/Mills)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Selwor Sneak Peek (Mr J S Rowles)
Puppy of Breed: Firezan Two Stroke (Annette Bowe)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Covejack The Duke (Jayne Hawkins)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Covejack Crystal Cylinder (Jayne Hawkins)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Covejack Winkipop (Jayne Hawkins)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Staffbach Anarchy (Nicole & Sue Lane)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Atenta Mista Wags (Christine Alderton)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Atenta Justa Lillibit (Ms C J Alderton)


Group 3 Results

Specials Judge : Mrs Susan Bruno (QLD)  (Group Entry : 62)

Best in Group & Open in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Minor in Group: Golden Retriever
Dykinta Super Nova (Wendy Atkins)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Bonningdale Two Left Feet (V Pento)
Aust Bred in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Azudance On The Edge Of Glory (Miss M Lauder)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bonningdale Two Left Feet (V Pento)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Azudance Little Lion Man (Miss M Lauder)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Azudance On The Edge Of Glory (Miss M Lauder)
Bitch CC & Junior of Breed: Barecho Viking Princess (Imp SWE) (Mr R & Mrs Y Lauder)

Golden Retriever
Minor of Breed: Dykinta Super Nova (Wendy Atkins)
Puppy of Breed: Dykinta Super Charged (Wendy Atkins)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kenoz Roknroze Star Quality (Jodie Fogarty)
Baby of Breed: Kenoz Rocks Lady Marmalade (Mr R & Mrs C Austin)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Terracarol Timeless Trend (Glen Vernon)
Res Dog CC: Silverstream Touch Of Country (Mrs C Blackman)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Redlored Cherry Royale Truffle ET (Mrs K & Miss C Walker)
Baby of Breed: Tarshona Touch of Class (Mrs K & Miss C Walker)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zensu Signed Sealed Delivered (K Holtkamp / B & H Clarke)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
Baby of Breed: Goldmaid Way Too Cool (AI) (D L & L P Meagher)



Group 4 Results

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW) (Group Entry : 65)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Gr Ch Tischamingo Tahitian Black (AI) (J & F Walker)
Runner Up in Group: Saluki
Crisnick Creme De La Cocoa (Mr A L Chato)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Meydak Tsar of the Sea (Barry Meyers)
Junior in Group: Basenji
Aust Sup Ch Lomar Hat Trick (Mr J Lanser & Mr J Forbes)
Intermediate in Group: Bloodhound
Aust Ch Hunterhound Excalibur (AI) (Michelle Ashpole)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Lomar Hat Trick (Mr J Lanser & Mr J Forbes)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Remwin Miss Congeniality (L A Hughes)
Baby of Breed: Xalmes Man Of Colours (AI) (M Darr)

Beagle
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Fudeta Christmas Carol (Mr J Lanser / Mr L & Mrs H GIbson)
Baby of Breed: Zensu Afterglow (B & H Clarke)

Bloodhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hunterhound Excalibur (AI) (Michelle Ashpole)

Dachshund (Long Haired)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Maralya Monach Of The Glen (Mr B P Glanford)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tischamingo Tahitian Black (AI) (J & F Walker)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tischamingo Lightning Macqueen (J & F Walker)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch LaEchelon Artist Palette (Imp NZ) (Karen Glanford)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Laechelon Justa Touch Of Kiwi (Imp NZ) (Mrs K L Glanford)
Baby of Breed: Midaka Little Lord Silver (K L Glanford)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Tambo Charona Dawn (Nerida Gilfillan)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dakshunt Man In The Mirror (Nerida Gilfillan)
Baby of Breed: Delamaine Blue on Blue (Kathy Ryan)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Meydak Tsar of the Sea (Barry Meyers)
Baby of Breed: Tarrangower Tibberoo (Rev Gillian Tompkins)

Harrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Foxhunt Easy Lover (Mrs C / Miss B & Mr J Bryson)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wulfgar Fennoscandia (AI) (C Maciver & S Gendle)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wulfgar Its de Lovely (S Gendle)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Azucroft Dom Perignon (Mr & Mrs R Lauder / Miss M Lauder)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Azucroft Cristal Gold Label (Mr & Mrs R Lauder)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ballahond Oceans Bilu (Sandra Bell)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ballahond Tarn Bilu (Sandra Bell)

Saluki
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Crisnick Creme De La Cocoa (Mr A L Chato)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Crisnick Surprise Parti (Mr C & Mrs N Lawton / Mr A Chato)
Minor of Breed: Crisnick Midnight Madness (Mr C & Mrs N Lawton)


Group 5 Results

Specials Judge : Prof Brian Corbitt (NSW)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust & Am Ch Tana's Chunky Monkey At Dezignerz (Imp USA) (F Fearon - Zammit /Dr R Zammit / B Vesel-Dodds / K Krumpe F Methelis)
Runner Up in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Roughstock Alabama Clay HT (Julie Hayne)
Minor in Group: Old English Sheepdog
Dezignerz Monkey Business (F Fearon - Zammit / Dr R Zammit)
Puppy in Group: Collie (Rough)
Baledda The Timelord (A & L Cochrane)
Junior in Group: Australian Shepherd
Blueamble The Pied Piper (Mrs A Lamberton & Ms B Potter)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Nuwarra Diamond Kisses For You (Sue & Ian Ford)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Welbeblue running on empty (S Nicholas)
Res Dog CC & Junior of Breed: Nuwarra Strike A Light (Sue & Ian Ford)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Nuwarra Pretti Chikhi (Sue & Ian Ford)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Roughstock Alabama Clay HT (Julie Hayne)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dewregal K T (Mark & Glenys Armstrong)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Huntarush Winda Woppa (Mrs Julie Hayne)
Baby of Breed: Qdos Lillipilli (Mrs Julie Hayne)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Blueamble The Pied Piper (Mrs A Lamberton & Ms B Potter)
Res Bitch CC & Open of Breed: Sarbinma Chokerrerouge CCD RN (D Whyburn)

Belgian Shepherd Dog - Groenendael
Minor of Breed: Mirribandi Vance (AI) (Tracy Glawson)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Baledda The Timelord (A & L Cochrane)
R/UP BOB & Bitch CC: Baledda Shades Of Autum (A & L Cocharane)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Karraine Token From Ruby (K & P Eaves-Tennant)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Scherzar Uptown Girl (Mrs K Anderson)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Tana's Chunky Monkey At Dezignerz (Imp USA) (F Fearon - Zammit /Dr R Zammit / B Vesel-Dodds / K Krumpe F Methelis)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dezignerz Monkey Business (F Fearon - Zammit / Dr R Zammit)

Shetland Sheepdog
Bitch CC & Puppy of Breed: Beauideal Deja Vu (Judy Docksey)



Group 6 Results

Specials Judge : Rev John Drayton (QLD)  (Group Entry : 58)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Neapolitan Mastiff
Aust Ch Omaggio Carrevaggio (Rochelle Andrews)
Baby in Group: Newfoundland
Newfcastle My Muse (R Nagle & H Durell)
Junior in Group: Anatolian Shepherd Dog
Shepherds Rest Beyaz (Imp USA) (E & A Esad)
Open in Group: Tibetan Mastiff
Aust Sup Ch Shanti Soul Beastly On Bundy (K Hay/ T Richardson/ E & A Esad)

Alaskan Malamute
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Koolrunnings Spirit of Bear (R Huckett / S Huckett / C Loft)

Anatolian Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Shepherds Rest Beyaz (Imp USA) (E & A Esad)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Allevatore Blue Ivy (Donna Blundell)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Redgladiator Chaos (Milan Farkas & Donna Blundell)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch BronzAntiq Confiture Aux Cochons (C & V Pento / N Smith)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Omaggio Carrevaggio (Rochelle Andrews)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Magnufi Lucrezia (AI) (Lorene Cantarella)
Res Dog CC & Minor of Breed: Omaggio Ettore (Rochelle Andrews)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Magnufi Orsa D Russa (Lorene Cantarella)
Baby of Breed: Magnufi Paloma (Bruce Hutchison)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Newfcastle Warrior Paint (Nagle/Durell)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Newflabel Straight Fromtheart (Janelle Wallace)
Baby of Breed: Newfcastle My Muse (R Nagle & H Durell)

Giant Schnauzer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wulfgar in the Limelight (AI) (S Gendle)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wulfgar Izmail The Black Fort (AI) (Marina Gutenev)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Canyonlands Navajo Sunrise (AI) (Mrs Amanda Becconsall)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shanti Soul Beastly On Bundy (K Hay/ T Richardson/ E & A Esad)
Baby of Breed: ShantiSoul Midnight Magic (E & A Esad / K Hay)


Group 7 Results

Specials Judge : Mr Brian Daley (NSW)  (Group Entry : 52)

Puppy in Group: Toy Poodle
Aust Ch Laahtoy Spartacus (Lisa Martin)
Intermediate in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Gr Ch Wazzat Birote (AI) (Jordan Lanser & Jacqi Dinis)
Aust Bred in Group: British Bulldog
Aust Ch Lorabull Skimbleshanks (Miss L Barnes & Ms L Pezely)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lorabull Skimbleshanks (Miss L Barnes & Ms L Pezely)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Bewtifulbul I Want It All (Angela Reynolds)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ludexby Lady Lulabelle (A MacKinlay)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tamataki Dream Come True (Imp NZ) (Catherine-Ann Atkinson)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Llancarfan Makes The Moves (K McGuinness)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Llancarfan Windsong (Kathleen McGuinness)

Great Dane
Res Dog CC: Eleganser Beloved Beech (K Loseby & A Bjornerem)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Rymiska Polar Express (Tracey Parker & Garry Scott)
Bitch CC & Junior of Breed: Rymiska Twice As Nice (T Parker)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Karrikees Zilva Dancing Queen (T Parker)
Baby of Breed: Rysup Insurgent (R L Purches)

Miniature Poodle
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Jenuin Essence Of Midnight (Mrs J Sculac)

Toy Poodle
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Laahtoy Spartacus (Lisa Martin)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Wazzat Birote (AI) (Jordan Lanser & Jacqi Dinis)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wazzat Centzontle (AI) (Jacqi Dinis)