Northern All Breeds Kennel Club Inc (PM SHOW) (NSW)

Date of Show : 5-Nov-2016 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Susan Bruno (QLD)   (Total Entry : 516)

Best in Show & Open in Show: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: German Shepherd Dog
Aust Ch Freevale Crazier In Pink (M & C Morris)
Baby in Show: Fox Terrier (Smooth)
Santop Chain Reaction (Scott & Sharon Norman)
Minor in Show: Dachshund (Smooth Haired)
Tischamingo Heluva Ride (J & F Walker)
Puppy in Show: Poodle (Toy)
Aust Ch Laahtoy Spartacus (Lisa Martin)
Aust Bred in Show: Siberian Husky
Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)

Baby SweepStakes - 1st Place: English Springer Spaniel
Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)

Puppy SweepStakes - 2nd Place: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Scherzar Uptown Girl (Mrs K Anderson)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Collie (Rough)
Swinbrad Paper Moon (V & D Morris)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Ken Hammond AFSM (NSW)  (Group Entry : 113)

Best in Group & Open in Group: Pomeranian
Aust Sup & Can Ch Chriscendo Cool With It (Imp CAN) (Mrs E A Friedman)
Runner Up in Group: Italian Greyhound
Am Gr Ch Gioia Mia's Mouline Rouge at Honore (Imp USA) (S L & M Reeve / J Hardwicke)
Minor in Group: Pomeranian
Delrunda To Heck With It (E Friedman)
Puppy in Group: Pug
Aust Ch Kangala Despicable Meee (Kerry Cannon)
Junior in Group: Chihuahua (Long Coat)
Aust Ch Wachowa Armed N Fabulous (Mrs Jennifer Watt)
Intermediate in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Aust Bred in Group: Havanese
Aust Ch Hashki Come And Get It (P Williams)

Australian Silky Terrier
Baby of Breed: Balkana She Wears It Well (J W Camac)

Bichon Frise
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Charharra Miracles Do Happen (Marlene Stoppini)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mistbreeze Master Magic (Mrs M Stoppini)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Benjamin Brown (Mrs Jennifer Watt)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wachowa Thomas James (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wachowa Armed N Fabulous (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Angelica Pickles (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
Res Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Wachowa Grace Kelly (AI) (Mrs Jennifer Watt)
Intermediate of Breed: Aust Ch Wachowa Man On A Mission (Mrs Jennifer Watt)
Open of Breed: Aust Gr Ch Wachowa Jp Geisha Girl (Mrs Jennifer Watt)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Auskrest Elusive Effect (Philip Williams)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hashki Come And Get It (P Williams)
Res Dog CC & Minor of Breed: Hashki Risky Business (P Williams)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hashki Keeping up Appearances (P Williams)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am Gr Ch Gioia Mia's Mouline Rouge at Honore (Imp USA) (S L & M Reeve / J Hardwicke)
Puppy of Breed: Piccino Pepperoni (S L & M Reeve)

Maltese
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Marblanc Touch The Stars (M P Atkinson)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Erintoi My Magic Dream (J L Sheppard)

Papillon
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kyryndaley Amber Wings (Mrs C Hunt)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Kyryndaley Black Beauty (Mrs C Hunt)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Can Ch Chriscendo Cool With It (Imp CAN) (Mrs E A Friedman)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chimere TheWickedWitch (S McMahon)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Delrunda To Heck With It (E Friedman)
Junior of Breed: Roxypoms Darla Rose (J Jones)
Open (Bitch) of Breed: Roxypoms Sasha (Mrs J Jones)

Pug
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kangala Despicable Meee (Kerry Cannon)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Kabova Special Agent O (Jenny Williams)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Nulkaba Lord Syrell (Matt Wislon)
Intermediate of Breed: Kabova Little Ms Cant Be Wrong (Jenny Williams)

Tibetan Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Acaciahill Im Just Fetching (Julie & Sharna Barnett)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Katrina Santas (NSW)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
NZ Sup & Aust Sup Ch Pinnacle Eye Dare Ya (Imp NZ) (S Evans / J & L Rowles)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Firezan Two Stroke (Annette Bowe)
Baby in Group: Fox Terrier (Smooth)
Santop Chain Reaction (Scott & Sharon Norman)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Anglice Leader of the Gang (Wolf & Brown)
Junior in Group: Bull Terrier
Aust Ch Bullacktiv Waking The Demon (P & N Zullo/ H Pinker)
Intermediate in Group: Bull Terrier
Aust Ch Bulroarus Enteyesing (AI) (Mr T Wiseman)
Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Selwor Sneak Peek (Mr J S Rowles)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Robanty Diamond In the Sky (T & K Hill)
Baby of Breed: Newbelle Power Of One (AI) (Karen Sloane)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Irrawang Blaze and Glory (A & L Boote)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Irrawang Kiss My Fancy Pants (A & L Boote)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Jww-16/JRusCh/JHungCh/JBel Ch L'End Shw Maybach Ace For Your Game (Imp) (Eileen Clarke)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bulroarus Enteyesing (AI) (Mr T Wiseman)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tenaz Doin Her Stuff (Mr J & Mrs B McGowan)
Junior of Breed: Aust Ch Bullacktiv Waking The Demon (P & N Zullo/ H Pinker)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Sup & Aust Sup Ch Pinnacle Eye Dare Ya (Imp NZ) (S Evans / J & L Rowles)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Firezan Two Stroke (Annette Bowe)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Selwor Sneak Peek (Mr J S Rowles)
Baby of Breed: Santop Chain Reaction (Scott & Sharon Norman)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Covejack The Duke (Jayne Hawkins)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Covejack Winkipop (Jayne Hawkins)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Covejack Crystal Cylinder (Jayne Hawkins)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Anglice Leader of the Gang (Wolf & Brown)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Atenta Justa Lillibit (Ms C J Alderton)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Atenta Mista Wags (Christine Alderton)

West Highland White Terrier
Baby of Breed: Maceltic Nyah Griffyns Gift (Miss K Maguire & Mrs R Waxman)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Rev John Drayton (QLD)  (Group Entry : 81)

Best in Group & Open in Group: Labrador Retriever
Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
Runner Up in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Azudance Little Lion Man (Miss M Lauder)
Baby in Group: English Springer Spaniel
Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)
Minor in Group: Golden Retriever
Dykinta Super Nova (Wendy Atkins)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Bonningdale Two Left Feet (V Pento)
Intermediate in Group: Pointer
Aust Ch Zensu Signed Sealed Delivered (K Holtkamp / B & H Clarke)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Moloscyg Brunelleschi (AI) (Dr C & Y Girling / J & R Mirto)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Fancygun Problem Child (J & R Mirto)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Bonningdale Two Left Feet (V Pento)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Azudance Little Lion Man (Miss M Lauder)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Rosherville Just Ebony (AI) (Mrs L Brown)
Baby of Breed: Fraelighte Frozen To Touch (AI) (Mr R & Mrs Y Lauder)
Junior of Breed: Barecho Viking Princess (Imp SWE) (Mr R & Mrs Y Lauder)
Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Azudance On The Edge Of Glory (Miss M Lauder)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Dykinta Spring Loaded (Wendy Atkins)
Bitch CC & Minor of Breed: Dykinta Super Nova (Wendy Atkins)
Puppy of Breed: Dykinta Super Charged (Wendy Atkins)
Junior of Breed: Aust Ch Dykinta Just A Duchess (Wendy Atkins)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kenoz Roknroze Star Quality (Jodie Fogarty)
Baby of Breed: Kenoz Rocks Lady Marmalade (Mr R & Mrs C Austin)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bradorla Sculpture Of Ice (Ellis / Vernon)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Silverstream Touch Of Country (Mrs C Blackman)
Bitch CC & Junior of Breed: Terracarol Timeless Trend (Glen Vernon)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Notte Dino (C & S Moss)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Notte Ragazza Italiana (C & S Moss)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Redlored Cherry Royale Truffle ET (Mrs K & Miss C Walker)
Baby of Breed: Tarshona Touch of Class (Mrs K & Miss C Walker)

Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zensu Signed Sealed Delivered (K Holtkamp / B & H Clarke)
Bitch CC: HiPoint Allure (J & R Mirto)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
Minor of Breed: Goldmaid Way Too Cool (AI) (D L & L P Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Stephen McElhone (NSW) (Group Entry : 75)

Best in Group & Intermediate in Group: Bloodhound
Aust Ch Hunterhound Excalibur (AI) (Michelle Ashpole)
Runner Up in Group & Open in Group: Saluki
Aust Ch Crisnick Surprise Parti (Mr C & Mrs N Lawton / Mr A Chato)
Minor in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Tischamingo Heluva Ride (J & F Walker)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Ballahond Oceans Bilu (Sandra Bell)
Aust Bred in Group: Beagle
Aust Ch Lwillows Girt By Sea (Mr Jordan L Lanser)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Lomar Hat Trick (Mr J Lanser & Mr J Forbes)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kanibaru Heavenly Aurora (Mrs Leanne Cooper)
Baby of Breed: Xalmes Man Of Colours (AI) (M Darr)
Baby (Bitch) of Breed: Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)

Beagle
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lwillows Girt By Sea (Mr Jordan L Lanser)
Baby of Breed: Zensu Afterglow (B & H Clarke)

Bloodhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hunterhound Excalibur (AI) (Michelle Ashpole)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Maralya Monach Of The Glen (Mr B P Glanford)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Laurieton Follow That Dream (AI) (Karen Smith)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch LaEchelon Artist Palette (Imp NZ) (Karen Glanford)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kajmytt Zakiya (Miss K Smith)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Laechelon Justa Touch Of Kiwi (Imp NZ) (Mrs K L Glanford)
Baby of Breed: Midaka Little Lord Silver (K L Glanford)
Baby (Bitch) of Breed: Midaka Rags Of Silver (K L Glanford)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dakshunt Man In The Mirror (Nerida Gilfillan)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tambo Charona Dawn (Nerida Gilfillan)
Baby of Breed: Delamaine Blue on Blue (Kathy Ryan)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Meydak Tsar of the Sea (Barry Meyers)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tischamingo Hear Me Roar (AI) (S Kelly & J Bower)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Tischamingo The Dark World (AI) (J & F Walker)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Tischamingo Heluva Ride (J & F Walker)

Harrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Foxhunt Easy Lover (Mrs C / Miss B & Mr J Bryson)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wulfgar Fennoscandia (AI) (C Maciver & S Gendle)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Wulfgar Its de Lovely (S Gendle)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Azucroft Dom Perignon (Mr & Mrs R Lauder / Miss M Lauder)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Azucroft Cristal Gold Label (Mr & Mrs R Lauder)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ballahond Oceans Bilu (Sandra Bell)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Crisnick Surprise Parti (Mr C & Mrs N Lawton / Mr A Chato)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Crisnick Creme De La Cocoa (Mr A L Chato)
Minor of Breed: Crisnick Midnight Madness (Mr C & Mrs N Lawton)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Shannon Lancaster (NSW)  (Group Entry : 59)

Best in Group & Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Freevale Crazier In Pink (M & C Morris)
Runner Up in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust & Am Ch Tana's Chunky Monkey At Dezignerz (Imp USA) (F Fearon - Zammit /Dr R Zammit / B Vesel-Dodds / K Krumpe F Methelis)
Minor in Group: Old English Sheepdog
Dezignerz Monkey Business (F Fearon - Zammit / Dr R Zammit)
Puppy in Group: German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Scherzar Uptown Girl (Mrs K Anderson)
Aust Bred in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Swinbrad Ring Side Gossip (V & D Morris)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Nuwarra Strike A Light (Sue & Ian Ford)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Welbeblue running on empty (S Nicholas)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Nuwarra Diamond Kisses For You (Sue & Ian Ford)
Puppy of Breed: Nuwarra Pretti Chikhi (Sue & Ian Ford)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dewregal K T (Mark & Glenys Armstrong)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dykinta Sea Shepherd (L Meagher)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Blueamble The Pied Piper (Mrs A Lamberton & Ms B Potter)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Delchoksky Littleraven (D Whyburn)
Open of Breed: Sarbinma Chokerrerouge CCD RN (D Whyburn)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Teangibelge Cortez CD RAE (T Harber)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Swinbrad Ring Side Gossip (V & D Morris)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Swinbrad Paper Moon (V & D Morris)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Freevale Crazier In Pink (M & C Morris)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Freevale Full Of Surprises (M & C Morris)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Scherzar Uptown Girl (Mrs K Anderson)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Tana's Chunky Monkey At Dezignerz (Imp USA) (F Fearon - Zammit /Dr R Zammit / B Vesel-Dodds / K Krumpe F Methelis)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dezignerz Monkey Business (F Fearon - Zammit / Dr R Zammit)

Shetland Sheepdog
Res Bitch CC: Beauideal Deja Vu (Judy Docksey)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Kim Tosi (QLD)  (Group Entry : 78)

Best in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
Runner Up in Group & Open in Group: Tibetan Mastiff
Aust Sup Ch Shanti Soul Beastly On Bundy (K Hay/ T Richardson/ E & A Esad)
Baby in Group: Siberian Husky
Canyonlands My Masterpiece (Mrs Amanda Becconsall)
Minor in Group: Boxer
Gemcharm Shes All That (A R & S J Dell)
Puppy in Group: Samoyed
Apolar Magic Millions (S Neil & J M Wales)
Intermediate in Group: Newfoundland
Aust Ch Newfcastle Warrior Paint (Nagle/Durell)

Anatolian Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Shepherds Rest Beyaz (Imp USA) (E & A Esad)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zanzebern Absolute Wipeout (L & J Porter / N Lennon)

Boxer
Minor of Breed: Gemcharm Shes All That (A R & S J Dell)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch BronzAntiq Confiture Aux Cochons (C & V Pento / N Smith)

Neapolitan Mastiff
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Omaggio Carrevaggio (Rochelle Andrews)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Magnufi Lucrezia (AI) (Lorene Cantarella)
Res Dog CC & Minor of Breed: Omaggio Ettore (Rochelle Andrews)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Magnufi Orsa D Russa (Lorene Cantarella)
Baby of Breed: Magnufi Paloma (Bruce Hutchison)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Newfcastle Warrior Paint (Nagle/Durell)
Baby of Breed: Newfcastle My Muse (R Nagle & H Durell)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Darksupreme Infamous Zi (R Campbell)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kchise Vision Of Love (Ms Sandii Mathers)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Apolar Magic Millions (S Neil & J M Wales)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wulfgar Izmail The Black Fort (AI) (Marina Gutenev)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wulfgar in the Limelight (AI) (S Gendle)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wolfworx Natsuko (Mr A C & Mrs S L Bird)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wolfworx Kiyomi (M Kearney)
Dog CC: Kortmar GrandFortune Ov Dashva (Lynne Browning & Michele Kearney)
Baby of Breed: Azincourt Guns N Roses (Mr A C & Mrs S L Bird)
Junior of Breed: Kortmar Grand Dame Ov Dashva (Lynne Browning and Michele Kearney)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Utopialand Own A Moment (D Lan/M Starky)
Baby of Breed: Canyonlands My Masterpiece (Mrs Amanda Becconsall)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Shanti Soul Beastly On Bundy (K Hay/ T Richardson/ E & A Esad)
Baby of Breed: ShantiSoul Midnight Magic (E & A Esad / K Hay)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Susan Bruno (QLD)  (Group Entry : 59)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Xoloitzcuintle (Standard)
Aust Gr Ch Wazzat Birote (AI) (Jordan Lanser & Jacqi Dinis)
Puppy in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Laahtoy Spartacus (Lisa Martin)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lorabull Skimbleshanks (Miss L Barnes & Ms L Pezely)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ludexby Lady Lulabelle (A MacKinlay)
Puppy of Breed: Bewtifulbul I Want It All (Angela Reynolds)

French Bulldog
Res Dog CC: Aust Ch Tamataki Dream Come True (Imp NZ) (Catherine-Ann Atkinson)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Llancarfan Makes The Moves (K McGuinness)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Llancarfan Windsong (Kathleen McGuinness)

Great Dane
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Eleganser Beloved Beech (K Loseby & A Bjornerem)

Keeshond
BOB, Dog CC & Open of Breed: Rymiska Polar Express (Tracey Parker & Garry Scott)
Bitch CC & Junior of Breed: Rymiska Twice As Nice (T Parker)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Karrikees Zilva Dancing Queen (T Parker)
Baby of Breed: Rysup Insurgent (R L Purches)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Laahtoy Spartacus (Lisa Martin)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Wazzat Birote (AI) (Jordan Lanser & Jacqi Dinis)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wazzat Centzontle (AI) (Jacqi Dinis)