Allora Show Society Inc (QLD)

Date of Show : 11-Feb-2017 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Diane Cuthbert (SA)   (Total Entry : 477)

Best in Show & Open in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Baby in Show: German Shepherd Dog
Aust Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
Minor in Show: Dobermann
Aust Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Puppy in Show: English Springer Spaniel
Aust Ch Fraelighte Frozen In Time (AI) (K McGhie & J Jolly)
Junior in Show: Staffordshire Bull Terrier
Mosstrooper Kentucky Moon (Belleden Kennels)
State Bred in Show: Pug
Aust Ch Anyang Aunt Rhody (Anyang Pugs)
Veteran (7 Years and Over) in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Runner Up Neuter in Show: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Adrahil Ohso Proud (H E J Bright)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Diane Cuthbert (SA)  (Group Entry : 98)

Best in Group & Intermediate in Group: Pug
Aust Ch Anyang Guiseppe (Korine Lewis)
Runner Up in Group & Open in Group: Havanese
Aust Sup Ch Hashki Just Go With It (Grahame Neave)
Baby in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Antrimlodge Lisa Maree (L S Tynan)
Minor in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Antrimlodge Olympia (L S Tynan)
Puppy in Group: Lowchen
Aust Ch Paceaway Mazquerade (Fran Darling)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Bowalier Got The Magic in Me (Eales/ Reid/ Ireland)
State Bred in Group: Pug
Aust Ch Anyang Aunt Rhody (Anyang Pugs)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Adrahil Ohso Proud (H E J Bright)
Runner Up Neuter in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Antrimlodge Kylo Ren (Mr D & Mr A Tynan)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bowalier Got The Magic in Me (Eales/ Reid/ Ireland)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Marcavan To The Moon And Back (M Silvester)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aberlour Jumanji (Lyn Dunne)
State Bred of Breed: Aberlour Noknoknok Penny (Lyn Dunne)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Toyopet Bramvers Look Out Max (H E J Bright)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Adrahil Ohso Proud (H E J Bright)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Karakush Orange Is The New Black (J & R Cook / L & H Gibson)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Antrimlodge Donatello (Mr A Tynan)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Antrimlodge Diamonds N Pearlz (L S Tynan)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Antrimlodge Olympia (L S Tynan)
Baby of Breed: Antrimlodge Lisa Maree (L S Tynan)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Antrimlodge Kylo Ren (Mr D & Mr A Tynan)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Hashki Just Go With It (Grahame Neave)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hashki Pocket Rocket (Grahame Neave)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Oakway Jubilation (Jill Marks)

Lowchen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Paceaway Bon Choix (Fran Darling)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Mazquerade (Fran Darling)

Papillon
Junior of Breed: Goodvibes Rhythm Of The Night (Lee Bryce/ J & B Stewart-Cook)

Pug
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Anyang Guiseppe (Korine Lewis)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Anyang Marcella (AI) (Korine Lewis)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Anyang Aunt Rhody (Anyang Pugs)
Puppy of Breed: Kabova Zeus Warrior of Light (AI) (Mrs J M Williams)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Anyang Octavia (Korine Lewis)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Roslyn Seare (QLD)  (Group Entry : 47)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Australian Terrier
Aust Gr Ch Wanora La Walkin On Sunshine (Lauren Lobegeiger)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Belleden Squareinside Thcircle (Belleden Staffords)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Mosstrooper Kentucky Moon (Belleden Kennels)
State Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Anitefire Honey Honey (Mrs C Tschutura)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Wanora La Walkin On Sunshine (Lauren Lobegeiger)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cliftop Blue Denim (Wanora Kennels)
Baby of Breed: Aust Ch Wanora La Im Callin Dibs (Lauren Lobegeiger)

Bull Terrier
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Muddruza show me magic (Amanda O'Brien)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Witchend Wee Link (Mrs S Roberts)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Witchend Wee Rumer Myll (Mrs S Roberts)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Witchend Wee Quest Amore (Mrs S Roberts)
Baby of Breed: Aelfhere Dare Devil (Mrs K Burgess & Mrs S Roberts)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Yarrinarra Ravens Call (Maxine Lee)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Yarrinarra Cold Case (Maxine Lee)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Yarrinarra Scout (Maxine Lee)
Baby of Breed: Yarrinarra Anything Can Happen (Maxine Lee)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust, Ch Belljacks Maggie May (S & K Whyatt)
Baby of Breed: Belljacks Waltzing Martillda (S & K Whyatt)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Mosstrooper Kentucky Moon (Belleden Kennels)
Minor of Breed: Belleden Squareinside Thcircle (Belleden Staffords)
Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Mazali Yo Da One (Ms A Litfin & Miss J Bligh)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW)  (Group Entry : 84)

Best in Group & Open in Group: Brittany
Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)
Runner Up in Group & Puppy in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Fraelighte Frozen In Time (AI) (K McGhie & J Jolly)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Ravensnite Sno Money (Alecia Ugrinic)
Minor in Group: German Shorthaired Pointer
Darlinhart PS I Love You (Matt & Tanya Fraser)
Junior in Group: Labrador Retriever
Sandwoodlabs Sparkling Goddess (K Wood)
Aust Bred in Group: Brittany
Aust Gr Ch Wameika Nvee Dark Shadows (AI) (Ward)
Veteran (7 Years and Over) in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Gr Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)

Brittany
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Wameika Kazs Short Spirit (Ward)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Wameika Nvee Dark Shadows (AI) (Ward)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wameika Rogue Nation (Ward)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ravensnite Happy Snap (Alecia Ugrinic)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ravensnite Passing The Bux (Alecia Ugrinic)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Ashmere All Too Sweet (Julie Burbridge)
Baby of Breed: Ravensnite Sno Money (Alecia Ugrinic)
Junior of Breed: Aust Ch Asuare Cant keep A Secret (K Hutt)
Intermediate (Bitch) of Breed: Spezia Lady Plays the Fool (Jennifer Robb)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Fraelighte Frozen In Time (AI) (K McGhie & J Jolly)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Darlinhart PS I Love You (Matt & Tanya Fraser)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tealpoint ExcaliburTheMagician (Heather Reynolds)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Whistlewire Riesling Star (Leanne Pooley)

Golden Retriever
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Nautilus Great Barrier [email protected] (Imp USA) (A Adamopoulos/S Selander)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Gamecall Rhythm Of The Waves RN (Ms K Kettleton)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Eireannmada Breakfastattiffany (Greg Browne)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Eireannmada Versace (Greg Browne & Lorraine Sanney)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dancourt Queen Amberlou (Carol Olive)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Terracarol Black Pepper (Mrs Catherina Wardle)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Sandwoodlabs Sparkling Goddess (K Wood)
Puppy of Breed: Scolouvalley Tessas Gift (R & L Henzell)
Aust Bred of Breed: Scolouvalley Some Like It Hot (Khylie Wood)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Firefrost Red Garnet (Julie Stockbridge)

Weimaraner (Long-haired)
Baby of Breed: Aust Ch Feldjaeger Unchain My Heart (LH) (Judy Glover)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)
Veteran (7 Years and Over) of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Gr Ch Ricochez Auryn Rhianwyn (Jenny Hampton)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW) (Group Entry : 71)

Best in Group & Open in Group: Saluki
Aust Ch Quanmarra Kheldar (Dr G Perry)
Runner Up in Group & Minor in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Splendak Uptown Girl (B K & Y J Shaw)
Baby in Group: Afghan Hound
Aust Ch Tahkira Knockin On Heavens Door (S Bennett & B Green)
Puppy in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Splendak Midsomer Secrets (B K & Y J Shaw)
Junior in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Almazart Captive Fyre (M J Goulding/D R Blinco)
Intermediate in Group: Azawakh
Aust Ch Grantulla Tende (Sandy Adsett & Chantal Parratt)
Aust Bred in Group: Basenji
Aust Ch Kanibaru Glowing Ember (Robyn Thompson)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust & Neut Gr Ch Splendak Dancin inth Dark (B & Y Shaw)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bayan Ragnarok (AI) (D C & C A McGreevy)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Khandhu Mamma Mia (J Harvey / Dr P L & Mrs P E Hewitt)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch White Infinity's Diablo (Ms P A Smith)
Baby of Breed: Aust Ch Tahkira Knockin On Heavens Door (S Bennett & B Green)
Intermediate of Breed: Aust Ch Taejon all About The Dress (Mr S Bennett & Mr B Green)

Azawakh
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Grantulla Tende (Sandy Adsett & Chantal Parratt)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch / sFCH Grantulla Taziri JC (C Parratt)

Basenji
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kanibaru Glowing Ember (Robyn Thompson)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Remwin Wildaboutharry (Robyn Thompson)

Bloodhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Torulla Kan You Keep A Secret (Lindy Ryan)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Torulla Kaptain Kourageous (Lindy Ryan)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Meldham Don't stop Me Now (Mr S Bennett & Mr B Green)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sashayaway Valentine Del Rose (S Bennett & B Green)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Cordova Ringmaster (Louise Seigert)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Splendak First Chapter (B K & Y J Shaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Splendak Mythical Lady (B K & Y J Shaw)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Splendak Midsomer Secrets (B K & Y J Shaw)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Splendak Uptown Girl (B K & Y J Shaw)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Splendak Dancin inth Dark (B & Y Shaw)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Agwyr Accentuate The Positive (D G Hoyle & A Beecher)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Gersndach Quatermaster (Mrs Robyn Gersbach)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Gersndach Temple Bell (Mrs Robyn Gersbach)

Rhodesian Ridgeback
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Almazart Captive Fyre (M J Goulding/D R Blinco)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Quanmarra Kheldar (Dr G Perry)

Whippet
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Parnew I Can See Your Halo (Mrs J Miller)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Junabeez Nightingale (Mrs J Miller)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Calahorra Sun Lizard ET (Julie Hall)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Michael Yates (QLD)  (Group Entry : 75)

Best in Group & Aust Bred in Group: Old English Sheepdog
Aust Gr Ch Perfu Sun Dancer (Tracey & Wayne Weight)
Runner Up in Group & State Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Karham Itzony Destiny (Karham German Shepherds)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Dansarwil Flam In Ember (Waykrest Kennels)
Puppy in Group: Welsh Corgi (Cardigan)
Mandene Quest For Success (Julene Brady/H Chong Ng)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Tesskatel My Lady Anna Belle (Ms K J Lutzow)
Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Oatland Look At Me (Noel & Maureen Kay)
Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Gr Ch Rayora Stylish Oak (Helen Gordon)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Waykrest Short Fuse (Wayne Carter)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Dansarwil Flam In Ember (Waykrest Kennels)
Baby of Breed: Waykrest Rim Fire (Waykrest Kennels)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Oatland Look At Me (Noel & Maureen Kay)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kinjarra Rusty Joe Of Fire (S & K Whyatt)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Maisilva solar flare (AI) (Miss D Puttock & Mr G Braithwaite)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Brishet Sam I Am CCD RN (Ms A Lally)
Res Bitch CC & Open of Breed: Wlkabout Entertainer CCD CD RN RA (Ms A Lally)
Minor of Breed: Wlkabout Hidden Gem (Amanda Lally)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mirribandi That's Elementary (Kathryn Winton)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Khayoz Locked Out Of Heaven (Noel & Maureen Kay / John & Kate Valk)
Baby of Breed: Trumagik Touch Of An Angel (Noel & Maureen Zkay)

Briard
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cacharel Messing With The Hair (Ms K Noble)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Jencol Written inth Sky (Ms J Baker)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Taigakoira Sydamessa Finlandia (B Bowles & R McGill)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Kiehtova Amour Artur (B Bowles / R McGill / C & A Woollard)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Karham Itzony Destiny (Karham German Shepherds)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ambala Funky Whispers (P & T Le Page)
Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Castastar Eragon (Mrs D OKeefe)
Baby of Breed: Aust Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
Junior of Breed: Debbar Emerson (Mrs D Okeefe)

Maremma Sheepdog
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Izalab Haleys Comet (Mrs Leigh Hinricks)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Perfu Sun Dancer (Tracey & Wayne Weight)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Perfu Inca Traveller (Tracey & Wayne Weight / Mrs Sue Moore)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Rayora Stylish Oak (Helen Gordon)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tesskatel My Lady Anna Belle (Ms K J Lutzow)
Minor of Breed: Maliddie Kaseeno Royale (Helen Gordon)
State Bred of Breed: Maliddie Tri A Tiara (Helen Gordon)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Mandene Magna Carta (J A Brady/A C & G McQuire)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Mandene Quest For Success (Julene Brady/H Chong Ng)
Baby of Breed: Crowncor Bolt To Rio (Julene Brady)
Junior of Breed: Aust Ch Lynann Song Of My Angel (Toni Chandler)

Welsh Corgi (Pembroke)
Baby of Breed: Izalab Dontstopdancin (AI) (Mrs Leigh Hinricks)
Minor of Breed: Cuuchin Charlottes Web (Mrs Leigh Hinricks)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Roslyn Seare (QLD)  (Group Entry : 47)

Best in Group & State Bred in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Bluemooska Whos Ya Daddy (M Schelbach)
Runner Up in Group & Minor in Group: Dobermann
Aust Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Baby in Group: Russian Black Terrier
Aust Ch Tvorimir Efrata Slava (N Sadykova/J Mantova)
Puppy in Group: Samoyed
Aust Ch Snowbrook Lucky Star of Henry (Lynda Campbell)
Junior in Group: Rottweiler
Aust Ch Camerrott Dakar Dominator (Ian & Deborah McLean)
Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Bluemooska Lana (M Schelbach)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dobermann
Aust & Neut Ch Vansitar Koh I Noor (A & T L Chakraborty)

Boxer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kadence luv It At Kirravindee (AI) (Imp NZ) (Brad & Dee Lawson)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Vansitar Koh I Noor (A & T L Chakraborty)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Camerrott Dakar Dominator (Ian & Deborah McLean)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cleandra Zuri Britta (I & D McLean / R Andrews)

Russian Black Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Tvorimir Chandelier (N Sadykova)
Baby of Breed: Aust Ch Tvorimir Efrata Slava (N Sadykova/J Mantova)

Samoyed
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Snowbrook Lucky Star of Henry (Lynda Campbell)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Kalaska Gold N Class Girl (Joan Webb)
Res Dog CC: Tazovsky Leap Of Faith Maxwell (AI) (Sarah Green)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Regenstauf Start The Party (Mrs I Cox)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & State Bred of Breed: Aust Sup Ch Bluemooska Whos Ya Daddy (M Schelbach)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Bluemooska Lana (M Schelbach)

St Bernard
Baby of Breed: Draycan Indulge Incherry Brandy (Stacy Guilfoyle)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Michael Yates (QLD)  (Group Entry : 55)

Minor in Group: Great Dane
Aust Ch Darjoce Miracle Maker (Sally Gough)
Puppy in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Wazky Myrcella (K Flouskos & M Mason)
Junior in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Ziada Raising the Question (Mrs J Craig)
State Bred in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Ziada Strike a Pose (Mrs J Craig)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Stonebridge Miss Scagglethorpe (AI) (Mrs D Morrison-Teirney)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Stonebridge Mr NicNac Paddywac (AI) (Mrs D Morrison-Teirney)

Dalmatian
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Paceaway Winter in Vegas (Fran Darling)

French Bulldog
Baby of Breed: Tranabby Lululemon (Mrs Tracy Ohl)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Darjoce Miracle Maker (Sally Gough)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hawkesmill I See Diamonds (Barbara Winch)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Myflair Justa Raffles Dancer (Mr & Mrs Barton)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wazky Myrcella (K Flouskos & M Mason)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Negresca Silken Ebony (Anne Scott)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Garwey Paddington Bear (H E J Bright)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ziada Raising the Question (Mrs J Craig)
Res Bitch CC & State Bred of Breed: Aust Ch Ziada Strike a Pose (Mrs J Craig)
Puppy of Breed: Aust Ch Laposh Silhouette in Ice (C A Collin)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Qanda Lhi's Qa-Par (Imp ITY) (Sharon & Breanne Lancey)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sesukan Lhis Ithinkmyhaloslipd (Sharon & Breanne Lancey)