Dogs NSW Southern Region Country Classic (NSW)

Date of Show : 25-Jun-2017 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Ann Cuthbert (Ireland)   (Total Entry : 742)

Best in Show & Aust Bred in Show: Great Dane
Aust Sup Ch Cheran DaydreamBeliever (AI) (Tracey Coyle)
Runner Up in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Foxscott Next In Line (G & J Scott)
Minor in Show: Basset Hound
Kamahi T N T (B Howell & M Cooper)
Puppy in Show: Australian Cattle Dog
Wyhandoo Lady Charlotte (Nicky Hale)
Junior in Show: Siberian Husky
Koolmove Watch Me Shine (D & S Case / J Campbell & I Mercer)
Open in Show: Borzoi
Aust Ch Mistraka Xavier (Mistraka Knls)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Siberian Husky
Aust Sup Ch Coltava Dreams N Schemes (Melissa Burton)
Runner Up Neuter in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & NZ Ch Innesveil Classic Design (Joy McInnes)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Shiba Inu
Robrych Hideki (Mr W & Mrs B Downie)
Baby SweepStakes - 3rd Place: English Springer Spaniel
Glenkinchie Smash Hit (Maureen Gostelow)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Siberian Husky
Koolmove Walk This Way (J Campbell & I Mercer)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Samoyed
Airebis A Rose At Midnight (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Shetland Sheepdog
Aust Ch Hartly Deep Impact (C Murdoch & N Pearson)

Veteran SweepStakes - 1st Place: English Springer Spaniel
Aust Ch Calvdale Smooth Criminal (Imp UK) (S & E Raine / Glass / L & K Brown)
Veteran SweepStakes - 2nd Place: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Sharndah Butterfly Secret (T Walters)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Kateryna Pereguda (Ukraine)  (Group Entry : 115)

Runner Up in Group & Intermediate in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Armorgrif Asmodeus (Ms R & Mr A Morse)
Minor in Group: Pomeranian
Ferona Won Classic Dream (Yvette Rolfe)
Puppy in Group: Pekingese
Aust Ch Kutanifoo Ti (Carmel Bauerle)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & NZ Ch Innesveil Classic Design (Joy McInnes)
Runner Up Neuter in Group: Papillon
Aust Neut Ch Seyoso Anchor (Mr Ray Leech)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Simias Cool Papa Bell (Mrs K A Rolfe)

Cavalier King Charles Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Innesveil Love Spell (Joy McInnes)
Open of Breed: Aust & NZ Ch Innesveil Classic Lover (Joy McInnes)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & NZ Ch Innesveil Classic Design (Joy McInnes)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Caddarra Sheis Theone (Les & Hilary Cadan)
Baby of Breed: Fairsky Dci Jane Tennison (S Cadan & D Hippisley)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Liliah Im A Naked Toy Boy (Meken Kennels)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Armorgrif Asmodeus (Ms R & Mr A Morse)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Armorgrif Jezebel (Ms R & Mr A Morse)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Oakway Royal Performance (Mrs Maureen Friend)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Belloiggy Rosabella (Miss Fiona Gilbert)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Belloiggy Callisto Uno (Miss F Gilbert)
Baby of Breed: Aust Ch Oakway Sheer Essential (Maureen Friend)
Open of Breed: Aust Ch Vickma Surprise Surprise (Miss F Gilbert)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust & Neut Ch Belloiggy Tonio Terzo (Stella Heley)

Lowchen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mystique C My Bare Derriere (Imp NZ) (R & M Clancy)

Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Soyeux Star Lord (Cristina Goodman)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Soyeux Magic Happens (C Goodman)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bascena Shazbot (J & R Touzell)

Papillon
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Seyoso Memphis Belle (Mr Ray Leech)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Seyoso Anchor (Mr Ray Leech)

Pekingese
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kutanifoo Ti (Carmel Bauerle)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Miyoko Tiger Rosemary (Carmel Bauerle)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Delrunda Lord O The Manor (Yvette Rolfe)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ferona Sweet Sensation (Yvette Rolfe)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ferona Won Ina Billion (Yvette Rolfe)
Baby of Breed: Tupishka Gunna Get Toasted (Mrs P Cassidy)
Minor of Breed: Ferona Won Classic Dream (Yvette Rolfe)

Pug
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Yarrowfell Kris Kringle (Lt Col/ Mrs/ Mr T/ Miss P Hurst)
Baby of Breed: Aust Ch Kabova Crowded House (Jenny Williams)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Ann Cuthbert (Ireland)  (Group Entry : 83)

Best in Group & Aust Bred in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Foxscott Next In Line (G & J Scott)
Runner Up in Group & Open in Group: Airedale Terrier
Aust Ch Clydebrook Spiced Rum (Imp UK) (Robert Brooks)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Whatajack Firenbrimstone (G Butler/S Cadan)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Clydebrook Spiced Rum (Imp UK) (Robert Brooks)

Bedlington Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Notice Modern Love (Imp SWE) (Eileen Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch/JWW-16/ JRus /JHung /JBely Ch L'end Show Maybach Ace For Your Game (Imp RUS) (Eileen Clarke)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chanpema Bali Boy (Chanpema Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chanpema Chase That Feeling (Chanpema Kennels & P Hopkins)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lochrin Leonardo (Lyn Barclay)
Baby of Breed: Elkriver Griselda (Bartram & Smith)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Foxscott Next In Line (G & J Scott)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Sashgar Keep Flamin Dreamin (S Collins)
Puppy of Breed: Aust Ch Riverlands Pin Up Girl (Kelly Hooper)
Junior of Breed: Sashgar Chain Of Command (S Collins & L Carr)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tawnyoak Devil Plays In Georgia (Pam Gerrey)
Baby of Breed: Shannawonna Emily Rose (AI) (Pam Gerrey)

Jack Russell Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Whatajack Lucy (S Cadan & D Hippisley)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Whatajack Firenbrimstone (G Butler/S Cadan)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & NZ Ch Aidan Bayleys N Ice (imp NZ) (Kelly Hooper)

Staffordshire Bull Terrier
Puppy of Breed: Powerpaws Laura Norda (Ms L Lelliott)

Tenterfield Terrier
R/UP BOB & Bitch CC: Larndora Hearts of Venus (Ms Sue Proctor)

West Highland White Terrier
Puppy of Breed: Whitebriar Just a Surprise (Imp NZ) (G Donoso & T Gardiner)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs C Buitendach (SAF)  (Group Entry : 94)

Best in Group & Aust Bred in Group: Cocker Spaniel
Aust Gr Ch Belcroft One Man Show (D & M Bellamy)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Weimaraner
Aust Ch Weisup Royal Flush At Bromhund (Imp NZ) (Bromhund Kennels)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Belcroft Jurney To The Far Side (D & M Bellamy)
Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Glenkinchie Royal Crown Affair (Mrs M C Gostelow)
Open in Group: German Wirehaired Pointer
Aust Ch Korskote Foreign Exchange (IID UK) (Gary & Liz Lovell)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Belcroft One Man Show (D & M Bellamy)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Belcroft Dream A Li'l Dream (D & M Bellamy)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Alinta Pepperjack (Mrs P & Miss L Oliver)
Baby of Breed: Occuli Distinctive Look (Gerda Wayenberg)
Minor of Breed: Belcroft Jurney To The Far Side (D & M Bellamy)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Staryanks Alabama Dreaming (P M & D R Wilkes / Miss P Hopkins)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenkinchie Royal Crown Affair (Mrs M C Gostelow)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Rosherville Touch of Silk (Ms S Raine & Mr E Glass)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Alubyc Ladysmith Black Mambazo (Kirstin Henderson)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lovewyre Electric Lullaby (G & E Lovell)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Korskote Foreign Exchange (IID UK) (Gary & Liz Lovell)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Soshyl Carry On You Must Yes (Robert McNab)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Riellys Immaculate Conception (Zita Vafiopulous)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Graebrook Colour Me Happy (Mrs Alison Cox)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Skyerose Tour De France (Sharon Mulgrew)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Taikuri Understudy (Sharon Mulgrew)
Minor of Breed: Skyerose Suspicious Minds (Miss S L Mulgrew)
Puppy of Breed: Skyerose Burning Love (Miss S L Mulgrew)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Neut Gr Ch Erinisle Black Harmony (Sharon Mulgrew)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Incavale Lynetta (Mrs N Davison)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Can GCh & Aust Ch Oryxes Fancy Duck Downunder (Imp CAN) (John Chapman & Peter Holdaway)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Glenmave Lucan (John Chapman & Peter Holdaway)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Weisup Royal Flush At Bromhund (Imp NZ) (Bromhund Kennels)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bromhund Free Fall (Bromhund Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
Baby of Breed: Bromhund Perfect Choice (Bromhund Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tazlon Quill Of Dycity (Mrs M & Mr B Myers)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs E Kuleshova (Russia) (Group Entry : 202)

Best in Group & Open in Group: Borzoi
Aust Ch Mistraka Xavier (Mistraka Knls)
Minor in Group: Basset Hound
Kamahi T N T (B Howell & M Cooper)
Puppy in Group: Whippet
Taejaan Love Actually (Eather Harbutt /rule steele)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Whippet
Aust Gr & Neut Ch Isilwane King of The Plains (Louise Foldi)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karakush Double Malt Over Ice (G Donoso / T Gardiner / L&H Gibson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kalutara Sister Soprano (AI) (Eather / Harbutt)

Azawakh
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wakili Ak Ilaman (Imp ESP) (Ms D Huon)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Jumadabey Pankaja (Debra Huon & Tammy Stephens)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Jumadabey Ovarzazate (Ms Debra Huon)

Basenji
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Tambuzi The Secret Society (Adam Druce)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Arendt Feel The Force (Mr S W & Mrs P A Smith/ Ms K Wishart)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Trisven Rock My Soul (Kristy Baxter)
Baby of Breed: Trisven Four on the Floor (Mr S W & Mrs P A Smith)

Basset Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Yarramba Big Girls Don't Cry (Bryan & Joan Mangelsdorf)
Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beauchasseur Austin (Mrs Chris Lawrence)
Res Dog CC & Minor of Breed: Kamahi T N T (B Howell & M Cooper)

Beagle
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Houndmaster Italian Connection (Jill England / Sue Walker / L Osmotherly)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sanmar Cherry Kola (Jill England & Sue Walker)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Brialey Gallway Girl (Brian & Lesley Childs)
Baby of Breed: Willgaret Kanardleepea (Warren & Brenda Solomon)
Open of Breed: Aust Gr Ch Brialey Famous By Name (Andrea Coss)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mistraka Xavier (Mistraka Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dolinoff Carmen McRae (Mistraka Knls)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Charlmagne Jimmy Choo (AI) (S L Bennett)
Bitch CC: Aust Gr Ch Charlmagne Liberty Belle (S L Bennett)

Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Midaka Where Is Wally (Jemma Gledhill)
Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Dachchimac hereshecomes (A I & P M McMaster)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Midaka Jersey Girl (Mrs K L Glanford)
Puppy of Breed: Midaka Little Lord Silver (K L Glanford)
Intermediate of Breed: Aust Ch LaEchelon Artist Palette (Imp NZ) (Karen Glanford)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Lowender Rueben James (Paul Bevins)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Uglee Eros (L Foldi)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wickerby Jaded Silver at Tinsnips (Imp NZ) (Ms Claire Gray)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kamahi Rooms On Fire (B Howell & M Cooper)

Deerhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Nelungaloo Uilleam (J M Kernot)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nelungaloo Cullen (J M Kernot)

Greyhound
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Neales Choice JC (Janet Ramsay)

Harrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Fellhunters Proud Mary (Quiniva Kennels)

Irish Wolfhound
Dog CC: Aust Ch Wulfgar Deakin (AI) (R G & M South)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rokeena Pause for Applause (R & R Wallis)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Nambala Acayla (Imp NZ) (Brent & Gina Stanyon)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Sup Ch Nambala Acopie ET (Imp NZ) (Brent & Gina Stanyon)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Lionslea Dawn Of Justice (P J Batten)
Minor of Breed: Aust Ch Lionslea The Lady Is A Tramp (P Batten / H Donnelly & P Donovan)

Saluki
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alshira Iolanthe (AI) JC (Ms B Mitchell & Ms A Langford)

Whippet
Puppy of Breed: Taejaan Love Actually (Eather Harbutt /rule steele)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Isilwane King of The Plains (Louise Foldi)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr R Dawson (Philippines)  (Group Entry : 73)

Best in Group & Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelbrae So Its Just Me (Shelbrae Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Sup Ch Beljekali Kentaro Kye (C & J Fynmore / K Edwards)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Wyhandoo Lady Charlotte (Nicky Hale)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Shepherd Dog
Aust Neut Ch Glenbala Universal Design RN (M Macdonald)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pureheel My Guy (Alan & Robyn Spargo)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Wyhandoo Lady Charlotte (Nicky Hale)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beljekali Kentaro Kye (C & J Fynmore / K Edwards)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Caleebra Diamonds Are Forever (C & B Ralphs)

German Shepherd Dog
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Stobar Quentin CDX RN ET (S Macdonald)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Glenbala Universal Design RN (M Macdonald)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dellbianco Adalberto (Gail Clark)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelbrae So Its Just Me (Shelbrae Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Sharndah Butterfly Secret (T Walters)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hartly Deep Impact (C Murdoch & N Pearson)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bethwyn Llwelyn Fawr (Mr W & Mrs B Downie)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pinemist Pepe Le Pew (Imp NZ) (P M & G A Grant)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Kelbryn Playing the Game with Pinemist (Imp NZ) (P M & G A Grant)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr K Itoi (JPN)  (Group Entry : 84)

Best in Group & Open in Group: Dobermann
Aust Ch Bisart General Graff (Bisart Knls)
Runner Up in Group: Samoyed
Am Gr & Aust Sup Ch Smiling Snowball Luminous Pandora (Imp USA) (Ying Chen)
Minor in Group: Boxer
Zaatom Livin The Single Life (AI) (J Malloy & R Harrison)
Puppy in Group: Siberian Husky
Taejaan Rogue One (AI) (N J Rule-Steele)
Junior in Group: Siberian Husky
Koolmove Watch Me Shine (D & S Case / J Campbell & I Mercer)
Intermediate in Group: Shiba Inu
Aust Ch Kortmar Jessica Rabbit (Lyne Browning)
Aust Bred in Group: Dobermann
Aust Ch Bisart Rise From The Ashes (Bisart Knls)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Coltava Dreams N Schemes (Melissa Burton)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Niltaran Shyyn On Mawson (Niltaran Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Niltaran Shyyn On Denison (Niltaran Kennels)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Niltaran Karuzr Shiiva (AI) (Niltaran Kennels)

Boxer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Zaatom Livin The Single Life (AI) (J Malloy & R Harrison)
Puppy of Breed: Zaatom Rumor Has It (J Malloy)

Dobermann
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bisart General Graff (Bisart Knls)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bisart Rise From The Ashes (Bisart Knls)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Desyred War Of Diamonds (AI) (IMP NZ) (H Montgomery & J Frederickson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Gr TS Ch Dual Ch (T) Neut Ch Marksman Mymelody CD RE ET (Marksman Kennels)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Blakesims Fire Down Under (A R Barter & L T Fletcher)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Am Gr & Aust Sup Ch Smiling Snowball Luminous Pandora (Imp USA) (Ying Chen)
Puppy of Breed: Airebis A Rose At Midnight (Kellie/ Judy & Graham Hughes)

Shiba Inu
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kortmar Jessica Rabbit (Lyne Browning)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Wolfworx Ryutaro (Mr W & Mrs B Downie)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kortmar Blackjack (Lyne Browning)
Baby of Breed: Robrych Hideki (Mr W & Mrs B Downie)
Baby (Bitch) of Breed: Kortmar Kaname Chidori (Lyne Browning)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Koolmove Who's That Girl (AI) (Darlene Fennell)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Koolmove It's All About Me (AI) (Darlene Fennell)
Baby of Breed: Kortierra Working Class Man at Koolmove (J Campbell & I Mercer)
Minor of Breed: Koolmove Walk This Way (J Campbell & I Mercer)
Puppy of Breed: Taejaan Rogue One (AI) (N J Rule-Steele)
Junior of Breed: Koolmove Watch Me Shine (D & S Case / J Campbell & I Mercer)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Coltava Dreams N Schemes (Melissa Burton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs E Kuleshova (Russia)  (Group Entry : 91)

Best in Group & Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Sup Ch Cheran DaydreamBeliever (AI) (Tracey Coyle)
Runner Up in Group: Shar Pei
Aust Ch Rynkls Hrsnround Inth Sunshine (Darcy Stratford)
Minor in Group: British Bulldog
Bratrice Justify (Mr R Lang)
Intermediate in Group: Shar Pei
Aust Ch Rynkls Luvs Fruit Mynce Pei (AI) (Di Gooding)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: German Spitz (Mittel)
Knightfyre Halleys Comet (Diane Russell)
Runner Up Neuter in Group: Dalmatian
Aust Gr & Neut Ch Lukius Solar Flare RN ET (Ms R Woiwade)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bumbullb Princibul Big Dog Uno (Mr R Lang)
Bitch CC & Junior of Breed: Tamad Chasing Storms (Nicole Zealley)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Bratrice Justify (Mr R Lang)
Baby of Breed: Zerachiel Dream Weaver (Nicole Zealley)

Dalmatian
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Lukius Solar Flare RN ET (Ms R Woiwade)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Maplewood Hello (K Cassidy)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Strongjean Oliver (Ms Jaye Munn)
Puppy of Breed: Aust Ch Strongjean Paris Connection (Ms Jaye Munn)

German Spitz (Mittel)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Knightfyre Halleys Comet (Diane Russell)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Cheran DaydreamBeliever (AI) (Tracey Coyle)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Danefred On The Catwalk (Frieda Clifton)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Daesdaemar Foreign Exchange (IID FIN) (Rebecca Bentley)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Quiniva Savannah Rose (Quiniva Kennels)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rynkls Hrsnround Inth Sunshine (Darcy Stratford)
Res Dog CC & Junior of Breed: Rynkls Captain James T (AI) (D Gooding & C Thompson)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Rynkls Theponi Rydesagain (Di Gooding)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rynkls Luvs Fruit Mynce Pei (AI) (Di Gooding)