Cowra & District Kennel Club Inc (AM SHOW) (NSW)

Date of Show : 26-May-2018 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Helen Beasley (NSW)   (Total Entry : 483)

Best in Show & Open in Show: Irish Setter
Aust Ch Eireannmada Frankel (Greg Browne)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Alaskan Malamute
Aust Ch Koolrunnings Talk to the Paw (Catherine Loft & Scott McCarthy)
Baby in Show: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Beljekali Yelaina (C & J Fynmore)
Minor in Show: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Legeartis Carte Blanche (Imp NZ) (Mrs Rhonda Dearnaley)
Puppy in Show: Chinese Crested Dog
Aust Ch Coviter Hunkaspunk (L & H Gibson)
Junior in Show: Irish Wolfhound
Aust Ch MacLaomainn By Bryan's Latino (AI) (S Munro/R Moss)
Aust Bred in Show: Bullmastiff
Aust Sup Ch Gameguard Hail To The Chief (AI) (Brooke Turner & Glenn Sparham)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Burdekin Baby Come Back (Glenda Grant)
Runner Up Neuter in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & Neut Gr Ch Elfking Imogine Porridge (Sue Donahue)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Lianne Rowles (NSW)  (Group Entry : 86)

Best in Group & Puppy in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Coviter Hunkaspunk (L & H Gibson)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pomeranian
Aust Ch Ferona Hearts On Fire (Yvette Rolfe)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Karakush Baring It All For Art (L & H Gibson)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Cavalierlove Amorous N Ready (Sue Donahue)
Junior in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Rogojin Kinky Boots (K W & C A Hodge)
Open in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Cavalierlove Red Hot Rebel (Mrs S Boyce)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & Neut Gr Ch Elfking Imogine Porridge (Sue Donahue)
Runner Up Neuter in Group: Pomeranian
Kimico Prince Nehmar (John Pritchard)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Swayd Black With Two (Kerry McKinnon)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cavalierlove Red Hot Rebel (Mrs S Boyce)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chevalove Royal Soverign (Cara Letson)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Cavalierlove Amorous N Ready (Sue Donahue)
Baby of Breed: Cavalierlove Proud N Cool (Sue Donahue)
Junior of Breed: Alexabelle Pennys Rising Star OfCavalierlove (Sue Donahue)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Lookingglass Incandescence (Mrs S G Boyce)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Cavalierlove Shooting Star (Mrs Sandra Boyce)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Gr Ch Elfking Imogine Porridge (Sue Donahue)

Chihuahua (Long Coat)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sharlea California Chrome (Sharon Jeffries)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Grandimage Days Go Bye (Paige howes)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Grandimage top of the world (Paige howes)
Res Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Grandimage long hot summer (Paige howes)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Coviter Hunkaspunk (L & H Gibson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ertae Leather N Lace (Melinda Sterrett)
Baby of Breed: Karakush Baring It All For Art (L & H Gibson)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Sasndash Jasminnoir (Mr J C & Mrs S J Wills)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Sasndash Natkingcole (Mr J C & Mrs S J Wills)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Alemarlodge Black Chantilly (Mr J C & Mrs S J Wills)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karyme Heartbeat AtMy Feet (Gail Ransom)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Karyme Tattle Tail (Gail Ransom)
Bitch CC & Junior of Breed: Karyme Xxplosive (Gail Ransom)
Minor of Breed: Shellbears Black Opal (Gail Ransom)
Puppy of Breed: Karyme Zensational (Gail Ransom)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rogojin Happy Feet (K W & C A Hodge)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rogojin Kinky Boots (K W & C A Hodge)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ferona Hearts On Fire (Yvette Rolfe)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ferona Sweet Sensation (Yvette Rolfe)
Baby of Breed: Ferona Hot Gossip (Yvette Rolfe)
Minor of Breed: Ferona Won to Die For (Yvette Rolfe)
Junior of Breed: Aust Ch Ferona Great Expectations (Yvette Rolfe)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Kimico Prince Nehmar (John Pritchard)

Pug
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hostwill Supa Nova (Amanda Stapleton)
Baby of Breed: Wuhana Hol Lee Cheet (Amanda Stapleton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Yarrowfell Diva Las Vegas (Yarrowfell Knls)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Mary Eather (NSW)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Intermediate in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
Runner Up in Group & Junior in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Bekmar Starley (Mrs J Clifford)
Minor in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Legeartis Carte Blanche (Imp NZ) (Mrs Rhonda Dearnaley)
Puppy in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)
Aust Bred in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Bekmar Al Jolson (Sheryn & Wayne Muir)
Open in Group: Australian Terrier
Am Ch Temora Remember Me (Imp USA) (Leanne & Allen Boote)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Portizon Jewel Of Indianna (Mrs R Harrison)
Runner Up Neuter in Group: Jack Russell Terrier
Classicyds Let Me Entertain U (Joanne Symonds)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ironklad Bark At The Moon (K Oseckas / B Stark)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Portizon Rocks Your World (Mrs R Harrison)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Portizon Jewel Of Indianna (Mrs R Harrison)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch Temora Remember Me (Imp USA) (Leanne & Allen Boote)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch/JWW-16/ JRus /JHung /JBely Ch L'end Show Maybach Ace For Your Game (Imp RUS) (Eileen Clarke)

Bull Terrier
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Corajoso Advocates Enigma (Ms C Shields)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Chaylotte Charming (Damiano & Katarina Manna)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Ms G Loft & Mr P Miller)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tamard Colour Me Purple (Tamara Mayo-Ramsay)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bekmar Starley (Mrs J Clifford)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bekmar Al Jolson (Sheryn & Wayne Muir)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Classicyds Let Me Entertain U (Joanne Symonds)

Kerry Blue Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Legeartis Carte Blanche (Imp NZ) (Mrs Rhonda Dearnaley)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bustabones My Name Is No (S & S Lewis / L & K Kavanagh)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bustabones Get Ya Gameface On (S & S Lewis / Bustabones Knls)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Gumhaven Cherokee Rose (Geoffrey & Cheryl Coyte)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lachlanpark Man About Town (G & C Coyte)
Res Dog CC & Junior of Breed: Lachlanpark Man Oh Man (Geoffrey & Cheryl Coyte)
Baby of Breed: Lachlanpark Brown Eyed Girl (Cheryl & Geoffrey Coyte)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Brad Santas (NSW)  (Group Entry : 90)

Best in Group & Open in Group: Irish Setter
Aust Ch Eireannmada Frankel (Greg Browne)
Runner Up in Group: English Setter
Aust Ch Eireannmada Hetty Wainthropp (Mrs D A Jones & Mr G B Browne)
Baby in Group: Weimaraner
Talfryn Truly Exciting (AI) (L J Butler)
Minor in Group: Lagotto Romagnolo
Aukero The X Factor (K D Robinson)
Puppy in Group: Gordon Setter
Deveron Quite Cleverly Done (Dr Linda Beer & The Late Mr M H Norton)
Junior in Group: Labrador Retriever
Lindiant Not a Single Doubt (Mrs A Scott)
Intermediate in Group: English Setter
Nundialla supermodel (Marlene Cross)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Ch BlueBreeze Devine Intervention (Debra Stubbings)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust & Neut Gr Ch Goldmaid Everybody Duck (Debbie & Laura Meagher)
Runner Up Neuter in Group: English Setter
Aust & Neut Ch Fairray Unbeatable Ultimatum (Imp ITY) (Marlene Cross)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Thaxmead Savoy Affair (Imp NZ) (D & F Bartels)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bathgate Sands Of Time (G C Douglas)
Dog CC & Puppy of Breed: Bathgate Deja Blue (Garry Douglas)

English Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Eireannmada Hetty Wainthropp (Mrs D A Jones & Mr G B Browne)
Res Dog CC: Aust Ch Lucksheray Design Dandy To Fairray (Imp ITY) (M Cross)
Intermediate of Breed: Nundialla supermodel (Marlene Cross)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Fairray Unbeatable Ultimatum (Imp ITY) (Marlene Cross)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Silvaspring Walking on Sunshine (Mrs Kerry Evans)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch & Neut Ch Ozdezign Pirate of the Sea (Mrs Kerry Evans)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Demorz Royal Dynasty (AI) (Mrs D E A Moran & Ms M Osbourne)

Golden Retriever
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Soshyl Carry On You Must Yes (Robert McNab)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch BlueBreeze Hero Of Never Land (Debra Stubbings)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch BlueBreeze Devine Intervention (Debra Stubbings)

Gordon Setter
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Deveron Quite Cleverly Done (Dr Linda Beer & The Late Mr M H Norton)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Eireannmada Frankel (Greg Browne)
Minor of Breed: Ornac Playing With Words (Sally Underwood)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lindiant Not a Single Doubt (Mrs A Scott)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Aralyen I Can Hear Music (Dianne Blaney)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kantrace Once Again At Aukero (Imp CRO) (K D Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aukero The X Factor (K D Robinson)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Talfryn Colorado Dream (L J Butler)
Baby of Breed: Talfryn Truly Exciting (AI) (L J Butler)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Goldmaid Dangerous Player (AI) (D L & L Meagher)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Goldmaid Game On (AI) (D L & L Meagher)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Goldmaid Everybody Duck (Debbie & Laura Meagher)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Helen Beasley (NSW) (Group Entry : 53)

Best in Group & Open in Group: Beagle
Aust & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (Gibson & Magnus)
Runner Up in Group & Junior in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch MacLaomainn By Bryan's Latino (AI) (S Munro/R Moss)
Minor in Group: Afghan Hound
Good Guys Wear Black At Farrah (Imp NZ) (G Donoso & T Gardiner)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Cedarrose Promises of Injabulo (AI) JC (Mrs Denise Sutcliffe & Mrs V Page)
Aust Bred in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Basenji
Tamard Thundabird (R Mayo-Ramsay)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Karakush Double Malt Over Ice (G Donoso/ T Gardiner/ L & H Gibson)
Minor of Breed: Good Guys Wear Black At Farrah (Imp NZ) (G Donoso & T Gardiner)

Basenji
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Zandeena Getn Jiggy With It (Ms M Fox & Ms M Deangelis)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Tamard Thundabird (R Mayo-Ramsay)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Karakush Happy Little Vegemite (Gibson & Magnus)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Argowan Solveig (A Bugges & M Bettis)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Ch Koradox Pramada's Dyn-O-Mite SL (Imp USA) (Jim & Lyndall Black)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Belcara Porche (Jim & Lyndall Black)
Baby of Breed: Briarmist Caught Red Handed (Mr J & Mrs L Black)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dachchimac Fast n Furious (Linda Stevens)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Dachchimac Super Trooper (Linda Stevens)

Greyhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whirlaway Angel Trix (AI) (Tony & Denni Maxwell)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kanati Wandering Oaken (Tony & Denni Maxwell)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch MacLaomainn By Bryan's Latino (AI) (S Munro/R Moss)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Ornumflow Briannah (S Munro)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Juzrival Been There Dunit (A Barter & L Fletcher)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cedarrose Promises of Injabulo (AI) JC (Mrs Denise Sutcliffe & Mrs V Page)

Whippet
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dreamworx Ona Mission (Denni & Tony Maxwell)
Baby of Breed: Hartzfyrre Breaker Of Chains (Denni & Tony Maxwell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Nellie Abela (NSW)  (Group Entry : 86)

Runner Up in Group: Bearded Collie
Aust Sup & Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (Jessica Buckley & Mark Bettis)
Baby in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Beljekali Yelaina (C & J Fynmore)
Minor in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)
Puppy in Group: Australian Kelpie
Amakhosi Breakfast At Sweethearts (S & S Lewis / J Reilly)
Junior in Group: Border Collie
Aust Ch Merrinda Girl Of My Heart (AI) (Joanne Symonds & Lyn Allshorn)
Aust Bred in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Dykinta Sea Shepherd (L Meagher)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Burdekin Baby Come Back (Glenda Grant)
Runner Up Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Ch Kieno Dream of Melody (Joanne Symonds)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Melcathra King Ofthmountain (S Nicholas)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Welbeblue Dixie Blossoms (J Nicholas)
Baby of Breed: Tablerock Sheeza Ripper (Scott & Amy Curran)
Puppy of Breed: Ferona Th Devil Woman (Amy Curran & Yvette Rolfe)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Amakhosi Breakfast At Sweethearts (S & S Lewis / J Reilly)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Dykinta Sea Shepherd (L Meagher)
Baby of Breed: Goldmaid Piece Of The Puzzle (D & L Meagher)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Spiritwoods Radagast The Brown (Imp USA) (Jessica Buckley & Mark Bettis)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Colard Moonraker (Simon and Denise Finlay)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Baby of Breed: Beljekali Yelaina (C & J Fynmore)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Merrinda Girl Of My Heart (AI) (Joanne Symonds & Lyn Allshorn)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Burdekin Been A Bad Bad Boy (Glenda Grant)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Baledda Shades Of Autum (A & L Cocharane)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Swinbrad Consider It Done (Melissa O'Hara & Donna Morris)
Minor of Breed: Nobleshand Splash of Class (Carol Cross)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kalevi Fire and Flame (Vanessa Brotto)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Orical Kirsi Of Jove (AI) (L Mills & K Long)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Orical Josef of Laponia (L Mills & B Wright)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Allendell Runs On Rum (Murray Rolfe)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tyrilebee Quay To The Storm (Casey Morrison)

Maremma Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Giano Di Arajani (Imp ITA) (Jennifer Block)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Scintilli Gigi (Jennifer Block)

Shetland Sheepdog
Puppy of Breed: Shelbrae Sociable Me (Shelbrae Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Burdekin Baby Come Back (Glenda Grant)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust & Neut Ch Kieno Dream of Melody (Joanne Symonds)

Swedish Vallhund
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Trendam So Bad (Mrs A J / Miss S J Smith & Mrs C Nugent)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vastlynoble Titus (S Tennyson & D Dodd)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr John Rowles (NSW)  (Group Entry : 46)

Best in Group & Intermediate in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Koolrunnings Talk to the Paw (Catherine Loft & Scott McCarthy)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Sup Ch Gameguard Hail To The Chief (AI) (Brooke Turner & Glenn Sparham)
Baby in Group: Dobermann
Walamara Always On My Mind (Imp NZ) (Lisa Hudson/Ayla Douglas)
Minor in Group: Samoyed
Aust Ch Snowbrook Katzenjamer Kashmir (K Anderson)
Open in Group: Siberian Husky
Aust Ch Aeukanmanuva Lover Boy (C Yate)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Rottweiler
Aust & Neut Ch Zankira Backoff I Am Inda Ring CCD RN TD (Mrs Lorie Vaughan)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Koolrunnings Talk to the Paw (Catherine Loft & Scott McCarthy)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Gameguard Hail To The Chief (AI) (Brooke Turner & Glenn Sparham)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Brinkybull Nullas Dream (S Brinkworth)
Baby of Breed: Aust Ch Brinkybull Lagertha (S Brinkworth)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
Baby of Breed: Walamara Always On My Mind (Imp NZ) (Lisa Hudson/Ayla Douglas)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ubersein Pistols At Dawn (Jules Freeman & Louise Russel)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Zankira Backoff I Am Inda Ring CCD RN TD (Mrs Lorie Vaughan)

Samoyed
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Snowbrook Katzenjamer Kashmir (K Anderson)
Baby of Breed: Kalaska Jazz it Up (Kalaska Kennels)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alstar Starman (R & Mrs L Parsons)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Alstar Liberty (R & Mrs L Parsons)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Alstar She Is A Showgirl (R & Mrs L Parsons)

Shiba Inu
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Kortmar Poison Ivy (Lyne Browning / Kylie Oldfield)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Lover Boy (C Yate)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aeukanmanuva all the stars (C Yate)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Nevicata Hyde N Seek (S Leonard)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Helen Beasley (NSW)  (Group Entry : 67)

Best in Group & Open in Group: Poodle (Miniature)
Aust Sup & NZ Ch Showcase Major Edition (Imp NZ) (Miss T Perkiss)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Gr Ch Rithpen Pride Not Prejudice (Parry / Davis)
Minor in Group: Shih Tzu
Aust Ch Placky We Fight Fire With Fire (Sue Plackett)
Puppy in Group: Chow Chow
Chowleigh Blacks Back AtRynkls (Di Gooding)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Poodle (Toy)
Aust Neut Ch Sweetooth Music Ofthe Night (L M Boyd)
Runner Up Neuter in Group: German Spitz (Mittel)
Aust Ch Fyreburst Illicit Affair (L J & R J McCahon)

British Bulldog
Baby of Breed: Princibull Royal Assassin V Di (Mr R Lang)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Seraphimacao Get Low (Mr A Howarth & Miss T Agnew)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Chowleigh Blacks Back AtRynkls (Di Gooding)
Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Chowleigh Big Girls Don't Cry (Chowleigh Kennels)

French Bulldog
Baby of Breed: Jonhah Molly Taylor (Sheridan Ledger & Dean Paine)

German Spitz (Klein)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Ark Royal (IID) (Lynne Wilson)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Ferona Geheime Affare (L J & R J McCahon)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Angelique (IID) (Lynne Wilson)

German Spitz (Mittel)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Fyreburst Day Lilly (L J & R J McCahon)
Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Fyreburst Illicit Affair (L J & R J McCahon)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rithpen Pride Not Prejudice (Parry / Davis)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Kahnhond Magic Touch (D I & D J Wall)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kahnhond Southern Saphire (D & D Wall)
Baby of Breed: Aust Ch Kahnhond Tia Maria (D I & D J Wall)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Ch Showcase Major Edition (Imp NZ) (Miss T Perkiss)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rokshani Oops I Did It Again (Anne Copeland)
Res Dog CC & Minor of Breed: Pudelian Lord Of The Rings (M Goodfellow & T Hood)
Baby of Breed: Aust Ch Darellsig U Got What It Takes (Danielle Small)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Schau Hell Yeah (B J Biggs)
Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Beddydane Th Greatest Showman (Ms L F Stone)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Laahtoy Silver Queen (Lisa Martin)
Baby of Breed: Schau Malibu Zinger (B J Biggs)
Intermediate of Breed: Aust Ch Lavandera Tiger Lilly (B J Biggs)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Sweetooth Music Ofthe Night (L M Boyd)
Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Ticklepink Charlize (Danielle Small)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Placky Lightning before Thunder (Sue Plackett)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Placky We Fight Fire With Fire (Sue Plackett)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Placky For The Thril Of It (Sue Plackett)