Hawkesbury District Agricultural Association (NSW)

Date of Show : 23-Apr-2021 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Judith Docksey (NSW)

Best in Show & Open in Show: Irish Setter
Aust Sup Ch Fantango Red Bull (Mr P Middleton & Ms J Salvestrin)
Runner Up in Show: Saluki
Aust Sup Ch Pazada Reflections (G & P Russell / A Jones & B Glen)
Minor in Show: Golden Retriever
Fantango With A Twist (AI) (Mr P Middleton & Ms J Salvestrin)
Puppy in Show: Schnauzer (Miniature)
Kalamino Kaos In The Kathouse (M Mcleod-Woodhouse/ A Mc ILrath & J Morris)
Junior in Show: German Shorthaired Pointer
Heiderst Livin The High Life (AI) (Deb Moran/ Mark Nielsen & Heiderst Kennels)
Aust Bred in Show: Great Dane
Chelshar Everybodys Talking (AI) (Sharyn Wright)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Pug
Aust Neut Ch Kangala Kung Fu Kevin (Kerry Cannon & Greg Lamb)

Baby SweepStakes - 1st Place: Portuguese Water Dog
Arcticpalace Ocean Diver (Craig & Robyn Foster)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Australian Cattle Dog
Nuwarra Pure Magic (Sue & Ian Ford)
Puppy SweepStakes - 2nd Place: Jack Russell Terrier
WhataJack Fireworks (Garry Butler)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Petit Basset Griffon Vendeen
Wazazi Cheer The Beard (Kylie Delacourt)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr B Brown (NSW)

Best in Group & Intermediate in Group: Pomeranian
Aust Ch Pomquest Lest We Forget (Mr B Abraham)
Runner Up in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Kangala Quicksand (C J McRae)
Minor in Group: Pug
Sebandee Ragamuffin (Colin Seymour)
Puppy in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Caribelle Icy Whispers At Caperway (R R Duffy)
Junior in Group: Pug
Sebandee Once In A Lullabye (Colin Seymour)
Aust Bred in Group: Pekingese
Athalow Platinum N Pearls (J Nash)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust Neut Ch Kangala Kung Fu Kevin (Kerry Cannon & Greg Lamb)
Runner Up Neuter in Group: Miniature Pinscher
Aust Neut Ch Marniechar Black Prince (Lauren Wilson)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Kangala Quicksand (C J McRae)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Caribelle Icy Whispers At Caperway (R R Duffy)
Baby of Breed: Caperway Catch A Fairy (Ms R R Duffy)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nagpuni Ginger Spice (Terri Odell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Nagpuni Quarter Past Midnight (Terri Odell)

Italian Greyhound
Baby of Breed: Berizza Jewel of the Empire (Lauren Wilson)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Shiralea Bonnie Wee Lass (Steven Cooper & Dannielle Poyzer)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Weronar Angel Faith (Steven Cooper & Dannielle Poyzer)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Marniechar Black Prince (Lauren Wilson)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Athalow Platinum N Pearls (J Nash)
Baby of Breed: Athalow Ace of Sin (J Nash / M Magnayon)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pomquest Lest We Forget (Mr B Abraham)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Pomquest Everlasting (Lisa Lordan)
Res Dog CC & Open of Breed: Thai Silk Tango & Cash (Imp ITA/RUS) (Alannah & William Roberts)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Pomquest Daydreamer (B Abraham & R Walsh)
Minor of Breed: Mimbletown Dashing N Debonair (Alannah & William Roberts)

Pug
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Sebandee Ragamuffin (Colin Seymour)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Sebandee Jabba The Hutt (Colin Seymour)
Minor (Bitch) of Breed: Sebandee Ragtyme Melody (Colin Seymour)
Junior of Breed: Sebandee Once In A Lullabye (Colin Seymour)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kangala Kung Fu Kevin (Kerry Cannon & Greg Lamb)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Marlene Sheppard (NSW)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Highbourne Lonhro (Mr C A & Mrs J Frazer)
Runner Up in Group & Junior in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Bullacktiv Stop On Red (ROM) (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Capilet Dnt Feed Afta Midnite (AI) (S Clark)
Minor in Group: Jack Russell Terrier
Ozjack Ring the bell (Bob Purss)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
WhataJack Fireworks (Garry Butler)
Intermediate in Group: Bedlington Terrier
Fioralainn Chopin's Choice (Eileen Clarke)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Joden Own Tha Space (Kim Sammut)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Scottish Terrier
Aust & Neut Ch Robscott Spun Black (Robyn Dryden)
Runner Up Neuter in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Gr Ch Bullacktiv Apache Teardrop (ROM) (Paulene Zullo)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nikar Deeds Never Done (AI) (Karen Sloane)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nikar She Not The End (Karen Sloane)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Fioralainn Chopin's Choice (Eileen Clarke)

Border Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Fencho Earthstopper JC SE SD (Dr Penelope Mead)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bullacktiv Stop On Red (ROM) (Hayden Pinker/ Nikki/ Paulene & Anthony Zullo)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Bullacktiv Apache Teardrop (ROM) (Paulene Zullo)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: WhataJack Fireworks (Garry Butler)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Ozjack Dolores Footrot (Bob Purss)
Minor of Breed: Ozjack Ring the bell (Bob Purss)

Manchester Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Southgate Bella Nova (N Taylor & D Hull)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Dixiedaly Memphis Belle (Taylor/Hull)

Scottish Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Robscott Spun Black (Robyn Dryden)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Highbourne Lonhro (Mr C A & Mrs J Frazer)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Joden Own Tha Space (Kim Sammut)
Baby of Breed: Capilet Dnt Feed Afta Midnite (AI) (S Clark)
Intermediate of Breed: Monchelpark Burnin Diesel (C Borg)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Lisakyanne Cindels Charm (P Nicholson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Adail Lady Zara (Phillip Nicholson)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Hugh Gent OAM (NSW)

Best in Group & Open in Group: Irish Setter
Aust Sup Ch Fantango Red Bull (Mr P Middleton & Ms J Salvestrin)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Clumber Spaniel
Wymeswold Mr Rumble (Imp NETH) (Phoebe & Paul McIntyre)
Baby in Group: Golden Retriever
Gohldrich Ticket To MagicNes (Rachael Ohlrich)
Minor in Group: Golden Retriever
Fantango With A Twist (AI) (Mr P Middleton & Ms J Salvestrin)
Puppy in Group: Golden Retriever
Piarki The River Of Dreams (D Casey)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Heiderst Livin The High Life (AI) (Deb Moran/ Mark Nielsen & Heiderst Kennels)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Gr Ch Piarki Winstons Golden Ticket (Rachael Ohlrich)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Gordon Setter
Carnoustie Brave At Heart (J Teo)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Wymeswold Mr Rumble (Imp NETH) (Phoebe & Paul McIntyre)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Boxcrest Absolute Bliss (Mrs E V Gordon-Pandelis & Miss R Pandelis)
Baby of Breed: Azel Playing The Odds (Azel Kennels)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tetaniwha Alice in Wonderland (C Burch/ M Perrett)

Field Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Dawnus Oh Sweet Cheeses (Ms K Purkis & Miss S Betts)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Lionsfield Huckle Berri Finn (AI) (Mrs S Batchelor)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Heiderst Livin The High Life (AI) (Deb Moran/ Mark Nielsen & Heiderst Kennels)
Baby of Breed: Demorz Queen Cersie Lannister (Deb Moran)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Piarki Winstons Golden Ticket (Rachael Ohlrich)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Fantango Rogue Trader (Rachel Shapter)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Fantango Silk Road (Mr P Middleton & Ms J Salvestrin)
Baby of Breed: Gohldrich Ticket To MagicNes (Rachael Ohlrich)
Minor of Breed: Fantango With A Twist (AI) (Mr P Middleton & Ms J Salvestrin)
Puppy of Breed: Piarki The River Of Dreams (D Casey)

Gordon Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Latchmere Demolition Man (Justine Teo)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Carnoustie Brave At Heart (J Teo)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Riversby Miss Moneypenny (Mr A Kain)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Fantango Red Bull (Mr P Middleton & Ms J Salvestrin)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Carole Doherty (NSW)

Best in Group & Open in Group: Saluki
Aust Sup Ch Pazada Reflections (G & P Russell / A Jones & B Glen)
Runner Up in Group: Basset Hound
Bassbar Donald Sutherland (Imp UK) (Gayle Tape)
Baby in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Jimab Limited Edition (Mr B & Mrs J Knowles)
Puppy in Group: Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
Zurk Mr Tyson (Lyndsay Kruse)
Intermediate in Group: Basenji
Wazazi Tempting Faith (Kylie Delacourt)

Basenji
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Wazazi Tempting Faith (Kylie Delacourt)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Bassbar Donald Sutherland (Imp UK) (Gayle Tape)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tesoreli A Study in Scarlet (Jemma Gledhill)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aashudna Gotcha Good (Heather Coles)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aashudna Royal Isabella Delite (H Coles)
Baby of Breed: Aashudna Magic N Mayham (Heather Coles)
Baby (Dog) of Breed: Aashudna Magic Moments (H Coles)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Tarrangower Tabasco (Douglas McKay)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Wazazi Cheer The Beard (Kylie Delacourt)
Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Jimab Jersey Girl (Mr B & Mrs J Knowles)
Baby of Breed: Jimab Limited Edition (Mr B & Mrs J Knowles)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Zurk Mr Tyson (Lyndsay Kruse)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Zurk Rose (Lyndsay Kruse)

Rhodesian Ridgeback
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Kuvutia Stunna Superstar (Mrs J Thompson)

Saluki
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pazada Reflections (G & P Russell / A Jones & B Glen)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Tracie Buckley (NSW)

Runner Up in Group & Junior in Group: White Swiss Shepherd Dog
Aust Ch Eishund Blonde By Design (Angela Sneddon)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Finnish Lapphund
Aust Gr Ch Orical Juhaofarcadia (AI) ET WPD (L Mills & T Richardson)
Runner Up Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Maisilva Aolani Sonic Resonant (D Puttock)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Warrukadli Vapor Trail (W & K Ballard)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Warrukadli Voodoo Blues (W & K Ballard)
Res Dog CC: Wazwallaby Legacy of the free (I Freeman)
Minor of Breed: Nuwarra Pure Magic (Sue & Ian Ford)
Puppy of Breed: Nuwarra Pure Royalty (Sue & Ian Ford)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Huntarush Thunder Bolt (Mrs Julie Hayne)

Australian Shepherd
Res Bitch CC & Minor of Breed: Maisilva Path Between Worlds (D Puttock)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Maisilva Aolani Sonic Resonant (D Puttock)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Cumbydene Gentle Boy (Krystal Locke)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Uttercharm Eclipsing My Heart (AI) (Joanne Symonds)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Uttercharm My Kozmic Girl (AI) (Joanne Symonds)

Finnish Lapphund
Dog CC & Minor of Breed: Orical The Dark Knight Rises (L Mills)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Orical Juhaofarcadia (AI) ET WPD (L Mills & T Richardson)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Brashawin Empire Strikes Back (J Broadbent)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Am Ch Reata'sWalk the Talk Dezigner (Imp USA) (F Fearon-Zammit/ M Nueman/ J McLean/ K Krumpe)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Woolebull Ultimate Addition (P L & D S Hincks)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Mandene Balerion Ap Iago (Melinda Mills)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Eishund Blonde By Design (Angela Sneddon)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Dr Ronald Chato (NSW)

Baby in Group: Portuguese Water Dog
Arcticpalace Ocean Diver (Craig & Robyn Foster)
Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Kalamino Kaos In The Kathouse (M Mcleod-Woodhouse/ A Mc ILrath & J Morris)
Junior in Group: Bullmastiff
Fynobull Im No Angel (AI) (M & A O'Callaghan)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Siberian Husky
Arcticpalace Something Unique (Craig & Robyn Foster)

Akita
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Centaine The Game Changer (Imp NZ) (Monica A Vaughan)

Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Soaringheart Make It Reign (Mr J Co & Mr A Hartshorn)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Fynobull Im No Angel (AI) (M & A O'Callaghan)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bordogue Lincoln (J & A Douglass / R & K Reid)

Leonberger
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Berglowe Bergalicious (E Vandermeel)

Mastiff
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Charvannah The Perfect Storm (V & A Ross / Docherty)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Newfashion All Loved Up (Ms S Yeong)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Capebass a promise kept (Ms S Yeong)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Arcticpalace Ocean Bliss (Craig & Robyn Foster)
Baby of Breed: Arcticpalace Ocean Diver (Craig & Robyn Foster)

Rottweiler
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Khingsahl My Michelle (Kerry Cannon)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ahzu Nightmare Befor Christmas WPD (R Mills / J & M Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Ahzu Breakfast At Tiffanys (J & M Harrison)

Schnauzer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Regenstauf Master of Mayhem (Susanne Ansell)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Ovashun Tequila Sunrise (Mrs M Outten & Ms K Martin)
Puppy of Breed: Swashbuckle Kertanegara (G Knight & S Gani)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Schonhardt Cat Goes Line Dancin (M MacLeod-Woodhouse/J Morris/A McIllrath)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kalamino Kaos In The Kathouse (M Mcleod-Woodhouse/ A Mc ILrath & J Morris)

Siberian Husky
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Arcticpalace Foxy Lady (Craig & Robyn Foster)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Arcticpalace The Love Prince (C & R Foster)
Baby of Breed: Arcticpalace Dreams and Sass (C & R Foster)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Arcticpalace Something Unique (Craig & Robyn Foster)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust & Neut Ch Articwolf As Good As Gold (E & M Hardwicke)

Tornjak
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Torpak Jesabel (V Ross /J Babic)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Brad Santas (NSW)

Best in Group & Junior in Group: British Bulldog
Britishextra the Irishman (C & H Smith / G Edmunds)
Runner Up in Group & Open in Group: Chow Chow
Aust Ch Chowleigh Blacks Back AtRynkls (Di Gooding & N Thompson)
Baby in Group: Great Dane
Stordansk Superstar (Jane Ferguson)
Minor in Group: Poodle (Toy)
Kenmar Silver Crystal (B J Biggs)
Aust Bred in Group: Great Dane
Chelshar Everybodys Talking (AI) (Sharyn Wright)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Great Dane
Aust & Neut Ch Danestorm Rumours N Gossip (W & L Hamaty)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Britishextra the Irishman (C & H Smith / G Edmunds)
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Britishextra the Kingsman (C & H Smith / G Edmunds)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Chowleigh Blacks Back AtRynkls (Di Gooding & N Thompson)

French Bulldog
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Meralla Soul Sister at Topette (Samantha Cartwright)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Chelshar Everybodys Talking (AI) (Sharyn Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chelshar You Light up my Life (AI) (Sharyn Wright)
Baby of Breed: Stordansk Superstar (Jane Ferguson)
Junior of Breed: Aust Ch Danestorm Powered By Watt (W & L Hamaty)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Danestorm Rumours N Gossip (W & L Hamaty)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Neokarma Kulture Klub (P Brown & P King)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Neokarma I Want The Fame (P Brown & P King)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kenmar Silver Crystal (B J Biggs)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Schau Capacitor (B J Biggs)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sweetiepei Maximum Exposure (L Pocklington)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Wazzat Henrique (L Lanser & J Dinis)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wazzat Ofelia (J Dinis & L Lanser)