Southern Districts Kennel & Obedience Dog Club Inc (AM Show) (SA)

Date of Show : 9-Apr-2022 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Roger Bridgford (VIC)   (Total Entry : 430)

Best in Show & Bred by Exhibitor in Show: Papillon
Aust Sup Ch Sailoz Destined To Dream (Kristy Lewis)
Runner Up in Show & Open in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Abacel Nite Cruiser (Miss B Musolino)
Minor in Show: Boxer
Rampid Lord Of The City (Mr P Cook)
Puppy in Show: Whippet
Chakrata Bossy Britches (Mrs A E E Curran)
Junior in Show: Bullmastiff
Aust Ch Gameguard Kiss This (Mr Sparham & Miss Turner / Mrs Giersch)
Intermediate in Show: American Staffordshire Terrier
Aust Sup Ch Manfreds Guess Whos Back (J Watson)
Aust Bred in Show: Dobermann
Aust Ch Preshusflick Bohemian Rhapsody (Mrs Deb Heinze)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Pug
Gr Ch / Neut Ch Jaditi Princess Shelby (Mrs D McClarty)
Runner Up Neuter in Show: Alaskan Malamute
Aust & Neut Ch Maiitsho Survive Da Wildice (Tori Haynes)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Karren Fergusson (NSW)  (Group Entry : 68)

Best in Group & Bred by Exhibitor in Group: Papillon
Aust Sup Ch Sailoz Destined To Dream (Kristy Lewis)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Sherabill Snap Dragon (Julia Brown)
Minor in Group: Chinese Crested Dog
Sherabill Dragon Heart (R J Brown)
Puppy in Group: Bichon Frise
Aust Ch PInefield High Jinks (J R & C Kellow)
Open in Group: Bolognese
Aust Ch Little White Wonder Vittorio Hero (Imp NL) (Mrs L McArthur)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Gr Ch / Neut Ch Jaditi Princess Shelby (Mrs D McClarty)
Runner Up Neuter in Group: Italian Greyhound
Aust Neut Ch Kosmos Pas De Deux (Mrs C Flattum & Miss A Divola)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch PInefield High Jinks (J R & C Kellow)

Bolognese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Little White Wonder Vittorio Hero (Imp NL) (Mrs L McArthur)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sherabill Snap Dragon (Julia Brown)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Sherabill Dragon Heart (R J Brown)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Shigriff Spice It Up (Heather Harrison)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Shigriff Say Hey Frankie (Heather Harrison)
Baby of Breed: Shigriff Satin and Sass (Heather Harrison)

Havanese
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Carnwath Matilda Moon (Lindsay Bolden)
Baby of Breed: Havasilk jingle bells rock (Mrs Gillian Smith)

Italian Greyhound
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kosmos Le Villi (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
Baby of Breed: Casadirosso Lucciola At Kosmos (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
Puppy of Breed: Koatiponi My Blue Heaven (Belinda McAlpine)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Kosmos Pas De Deux (Mrs C Flattum & Miss A Divola)

Maltese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Yourjana Elwin Fletcher Jnr (Fran Rose)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Gemnova Ring Leader (Lynette Walker)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Droverstorm Queen of Hearts (T Howie)

Papillon
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Sup Ch Sailoz Destined To Dream (Kristy Lewis)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Penbryn The Pied Piper (Ms S Foster/ Mr D Quinlivan & Mr M Tumpach)
Baby of Breed: Afilar Mamzelle Hope (Sue Foster)
Puppy of Breed: Sailoz Snow Devil (Kristy Lewis)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Hostwill Enzo Seized the Day (Mrs D McClarty)
Baby of Breed: Sebandee Yellow Brick Road (Mrs T & Miss A Beavis)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Gr Ch / Neut Ch Jaditi Princess Shelby (Mrs D McClarty)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Judith Oliver (VIC)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Sup Ch Manfreds Guess Whos Back (J Watson)
Baby in Group: West Highland White Terrier
Bobbinray A J (C Kuchel)
Junior in Group: Kerry Blue Terrier
Aust Ch Balkanablu Queens Gambit (J W Camac/ R Watt/ S Ross / Mrs S Pike)
Bred by Exhibitor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Rockport Sonovan Irishman (AI) (Kay Halston-Wyatt)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Manfreds Guess Whos Back (J Watson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Manfreds Queen Of The Night (J Watson)
Baby of Breed: Manfreds Show No Mercy (J Watson)
Baby (Dog) of Breed: Manfreds I Am The Man (J Watson)

Australian Terrier
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cumalong Sir Roly Poly (Miss Moira Hicks)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Paxterr Won A Queen (Mrs C Charles)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tomistal Hard Nut to Crack (Mr E & Mrs M Bannear)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Tomistal Mystic White Warrior (Mr T Kaplanis / Mr E & Mrs M Bannear)

Kerry Blue Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Balkanablu Queens Gambit (J W Camac/ R Watt/ S Ross / Mrs S Pike)

Soft Coated Wheaten Terrier
Baby of Breed: Broomsquires Knockfierna (G & S P Swalling)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Res Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Rockport Sonovan Irishman (AI) (Kay Halston-Wyatt)
Res Bitch CC: Aust Ch Shadowstaff OnlyGirlInTheWorld (Shadowstaff Kennels)
Minor (Bitch) of Breed: Shadowstaff Song Of Ice N Fire (Shadowstaff Kennels)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Wingrove Enchantress (Nickola Ramsey)

West Highland White Terrier
Baby of Breed: Bobbinray A J (C Kuchel)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Annette Alexander (VIC)  (Group Entry : 66)

Best in Group & Open in Group: Pointer
Aust Gr Ch Aspyre Tongue in Cheek (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden / Miss S Higham)
Runner Up in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Sup & Am Ch Vjk-Myst Journey Downunder (Imp USA) (Heiderst Knls/ S Rattle/T Sproule/M Reichmuth)
Baby in Group: Murray River Retriever
Barokamurray Beatingroundtbush (Markable Kennels)
Puppy in Group: Welsh Springer Spaniel
Auldana Dellayedoya (Mr J & Mrs S Nickholds / Miss E Todd)
Junior in Group: Curly Coated Retriever
Aust Ch Dizzyki Platinum Atom (Dizzyki Kennels)
Intermediate in Group: Irish Setter
Aust Ch Martinridge Light Up The Sky (Bernie Martin)
Aust Bred in Group: Irish Setter
Aust Ch Martinridge Starry Night (Bernie Martin)

Brittany
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tendayi Magic Now n Forever (P Marsh & A Rogers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Tendayi Encore With Magicbrit (AI) (P Marsh & A Rogers)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Elswood Caledonia (E Zucker)
Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Elswood Rock Anthem (E Zucker)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Dizzyki Platinum Atom (Dizzyki Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Dizzyki CS Gobi Desert (AI) (Dizzyki Kennels)
Baby of Breed: Dizzyki Shush Romulus (AI) (Dizzyki Kennels)

English Springer Spaniel
Baby of Breed: Truespring U Got It Flaunt It (R Hartnett)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Malaju Arlo Magic At Hogwarts (M McCaffery)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Aust Ch Malaju Dobby The House Elf (Karen Barone)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Vjk-Myst Journey Downunder (Imp USA) (Heiderst Knls/ S Rattle/T Sproule/M Reichmuth)
Baby of Breed: Heiderst No Way Home (Heiderst Kennels)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Graebrook Duke of Hazard (AI) (Daphne Sheekey)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Martinridge Light Up The Sky (Bernie Martin)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Martinridge Affair ofthe Heart (B Martin)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Martinridge Starry Night (Bernie Martin)
Baby of Breed: Martinridge Totally Wicked (B Martin)

Labrador Retriever
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kirkdell Maestra (Bev Jones)

Murray River Retriever
Baby of Breed: Barokamurray Beatingroundtbush (Markable Kennels)

Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Aspyre Tongue in Cheek (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden / Miss S Higham)
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Aspyre Watch UR Tongue (Miss J Manser / Mr J & Mrs A Lumsden / Heiderst Kennels)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Inchara First High Flyer (Miss J Manser & Miss C Fisher)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Waldwiese Please Be Sirius (AI) (Waldwiese knls)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Laugharne Devil In Disguise (T J Marschall & S Garrett)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Auldana Dellayedoya (Mr J & Mrs S Nickholds / Miss E Todd)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Adam Druce (VIC) (Group Entry : 48)

Best in Group & Open in Group: Whippet
CIB & Aust Sup Ch Chakrata Tart With The Cart (Mrs A E E Curran)
Runner Up in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Wyldchase Startedwith Awhispa (Nick Gouzos)
Baby in Group: Basset Hound
Goldreign Asher with Beauchasseur (Chris Lawrence)
Minor in Group: Afghan Hound
Tahkira Summer Storm (B Ferguson)
Puppy in Group: Whippet
Chakrata Bossy Britches (Mrs A E E Curran)
Junior in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust Ch Mistypoint Sharp Dressed Man (Tracie Edwards)
Intermediate in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Tirowen Lucy (Dr F J McEvoy & Mrs A T McEvoy)
Aust Bred in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Tirowen Octavian (Dr F J McEvoy & Mrs A T McEvoy)
Runner Up Neuter in Group: Irish Wolfhound
Aust Gr Ch Fleetwood Maureen at Creena (AI) (Imp NZ) (C & J Michelmore)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tahkira Summer Storm (B Ferguson)

Basset Hound
Baby of Breed: Goldreign Asher with Beauchasseur (Chris Lawrence)

Borzoi
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Araparni Arli April (Mrs Jeanette Laughton)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Frieden Blimey Charlie (AI) (Mrs C A Tonkin)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Frieden Gawd Maud (AI) (Mrs C A Tonkin)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wyldchase Startedwith Awhispa (Nick Gouzos)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cayugaridge Versace (Leslie A Weston)
Baby of Breed: Dachdotcom Ivy W (Leslie A Weston)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Haiziedayz Cushla Riabhach (Liathghorm Kennels)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tirowen Octavian (Dr F J McEvoy & Mrs A T McEvoy)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tirowen Lucy (Dr F J McEvoy & Mrs A T McEvoy)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Creena Pretty in Pink Peggy (C & J Michelmore)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Fleetwood Maureen at Creena (AI) (Imp NZ) (C & J Michelmore)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mistypoint Sharp Dressed Man (Tracie Edwards)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ridgeretreat Dont Stop Me Now (Amanda Oakes)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Shakuru Where There's A Will (R Lamb)
Baby of Breed: Shakuru Let Yr Hair Hang Down (AI) (Rebecca Lamb)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB & Aust Sup Ch Chakrata Tart With The Cart (Mrs A E E Curran)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Coeurdelamer Olivier (Allen Anderson)
Baby of Breed: Hydale Tyger Tiger (A Anderson)
Puppy of Breed: Chakrata Bossy Britches (Mrs A E E Curran)
Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Aslan A Day At The Races (S K Holtham)
Neuter Bitch CC: Hydale Halle Berry (S Holtham)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Jane Armatys (QLD)  (Group Entry : 83)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Abacel Nite Cruiser (Miss B Musolino)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Border Collie
Aust Sup Ch Nahrof Icebreaker (Matthew Fisher)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Landmaster She Got The Look (R B & C J Redhead)
Minor in Group: Border Collie
Calee La Bonnotte (John Wallwork)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Leberhine Tiver (R & D Evans)
Junior in Group: Australian Shepherd
Thistledust Suede in Blue (K Davis)
Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Vonpeta Zap AZ (R & D Evans)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust & Neut Ch Rimini Divine Design (B K Turner)
Runner Up Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Aust Neut Ch Chamshep Zorisha (Michelle Holthouse)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Landmaster Show No Mercy (R B & C J Redhead)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Cloverdowns No Mercy Given At Landmaster (R B & C J Redhead)
Baby of Breed: Landmaster She Got The Look (R B & C J Redhead)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Southspirit Edge Of Reality (Miriam Schiller)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Thistledust Black Velvet (Karen Davis)
Junior of Breed: Thistledust Suede in Blue (K Davis)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Edinglen To Me You Are Perfect (Tammy McClelland & Michele Lincoln)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Silverstarz Aquamarine (Kirsten Anne Perry)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Chamshep Zorisha (Michelle Holthouse)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Nahrof Icebreaker (Matthew Fisher)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Beecee Dolls Got Style (Katie Wahlheim)
Minor of Breed: Calee La Bonnotte (John Wallwork)
Puppy of Breed: Aust Ch Calee We Like To Party (John Wallwork)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Noblestarzz Crazy In Love JC (Miss Lee-Anne Roe & Mr Gary J Dewing)

Briard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Narbrisse Miracle Man PT (Miss E Bennett)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cacharel Symphonie (Ms E Bennett)

Collie (Rough)
Baby of Breed: Joshwyn Serendipity (Sharyn Ely & Valarie Wilson)

Collie (Smooth)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Yaxeka Let It Go (Denise/Tania & Kimberly Adams)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vonpeta Zap AZ (R & D Evans)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Vonpeta Ess Eff Aay (AI) (P N Damarell)
Puppy of Breed: Leberhine Tiver (R & D Evans)
Puppy (Bitch) of Breed: Vonpeta Effin Fantabulous (AI) (Peter Damarell)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Leberhine Helen (Vivien Drummond)
Baby of Breed: Damonte Harlequin (Vivien Drummond)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hartwyn Pageants Royal Encore (AI) (W Hage & P A Hartwell)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Abacel Nite Cruiser (Miss B Musolino)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelsian Classic Cut (Ms M S Standley)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Rimini Divine Design (B K Turner)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ausled Kaa Chil NT (Lynda Webb)

Welsh Corgi (Cardigan)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Monifieth Creidwyn (Mrs D Younger)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Roger Bridgford (VIC)  (Group Entry : 68)

Best in Group & Aust Bred in Group: Dobermann
Aust Ch Preshusflick Bohemian Rhapsody (Mrs Deb Heinze)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)
Baby in Group: Rottweiler
Schwartzhund Brandonís Nobleman (AI) (Miss N K Hann & Miss K Willson)
Minor in Group: Boxer
Rampid Lord Of The City (Mr P Cook)
Junior in Group: Bullmastiff
Aust Ch Gameguard Kiss This (Mr Sparham & Miss Turner / Mrs Giersch)
Bred by Exhibitor in Group: Tibetan Mastiff
Aust Ch Bushsong Kissjade Leona Sharna (AI) (Greg Green)
Open in Group: Newfoundland
Aust Ch Amblebrook Ebony And Ivory (A & L Buitenhuis / L & R Chapman-Stevens)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust & Neut Ch Maiitsho Survive Da Wildice (Tori Haynes)
Runner Up Neuter in Group: Newfoundland
Aust & Neut Ch Amoreruby Buddha Blue (AI) (Karin Niessen)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Tuvaaqan Arttu Amaruq (AI) (Don & Moyra Battersby)
Bitch CC & Minor of Breed: Maiitsho A Monstrous Wolf (Brendan Herriott)
Puppy of Breed: Maiitsho A Wise Bear Once Said (Mel Nelson)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Maiitsho Survive Da Wildice (Tori Haynes)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Milmac Tom Ford GTHO (Mr P Cook)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kesdar Spirited Romance At Rampid (Mr P & Miss K Cook)
Res Dog CC & Minor of Breed: Rampid Lord Of The City (Mr P Cook)

Bullmastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Gameguard Kiss This (Mr Sparham & Miss Turner / Mrs Giersch)

Dobermann
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Preshusflick Bohemian Rhapsody (Mrs Deb Heinze)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Dobregal Brown Girl N The Ring (AI) (Mrs Tanya Schubert)
Baby of Breed: Preshusflick Bohemian Prince (Debbie Heinze)
Minor of Breed: Dobregal Girls Wanna Have Fun (Mrs Tanya Schubert)

German Pinscher
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Lemanko Made For You (Masterkarn Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Lemanko A Queen In Heaven (Gill Harding & Richard Paunovic)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Amblebrook Ebony And Ivory (A & L Buitenhuis / L & R Chapman-Stevens)
Puppy of Breed: Amoreruby Blue Moon (Karin Niessen)
Junior of Breed: Storybrook Caught Ya Peakin (R & L Chapman-Stevens)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Amoreruby Buddha Blue (AI) (Karin Niessen)

Rottweiler
Res Bitch CC & Open of Breed: Klimkie Cry Me A River (L J O'Grady)
Baby of Breed: Schwartzhund Brandonís Nobleman (AI) (Miss N K Hann & Miss K Willson)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Snowispa Fire In The Sky (AI) (T Haynes & Di Brown)
Res Dog CC & Junior of Breed: Kimskova Frosty Jack (Miss R Regan)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Articpride Winter Snow Storm (Rodney J Connelly)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bushsong Ironjade Jett (AI) (Greg Green)
R/UP BOB, Bitch CC & Bred by Exhibitor of Breed: Aust Ch Bushsong Kissjade Leona Sharna (AI) (Greg Green)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Dr Karen Hedberg (NSW)  (Group Entry : 42)

Runner Up in Group & Open in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)
Minor in Group: Poodle (Standard)
Aust Ch Magicalia Divine By Design (Margie Nottle-Justice & Darcy Clark)
Puppy in Group: British Bulldog
Unforgetabul Cruella (Bullyack Kennels)
Aust Bred in Group: British Bulldog
Aust Ch Bullyack Butterscotch (Bullyack Kennels)

Boston Terrier
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Abstn I Am Invincible (Abstn Kennels)

British Bulldog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bullyack Butterscotch (Bullyack Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Bullyack Bitter Truth (Bullyack Kennels)
Puppy of Breed: Unforgetabul Cruella (Bullyack Kennels)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Whytewood George Gently (Kerryn Harvey)

French Bulldog
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Matgo Little Fleur (M F & B F Loades)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Vonasche Prince Of Darkness (Jayne Giersch)
Res Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Vonasche Monsters Reloaded (Ms J Kelly & Mrs N Wallis)
Puppy of Breed: Cauzinhavoc Just Call me Sauvi (F Miller & Y Draper)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Amesen Skyfall (AI) (Amesen Kennels)
Baby of Breed: Amesen One for the Road (Amesen Kennels)

Poodle (Standard)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Magicalia Divine By Design (Margie Nottle-Justice & Darcy Clark)

Tibetan Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Gengala Paint It Black (Kirsten Anne Perry)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Gengala Electric Dreams (Kirsten Anne Perry)