Cessnock & District Agricultural Society Inc (AM Show) (NSW)

Date of Show : 23-Feb-2024 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr John Sheppard (NSW)   (Total Entry : 331)

Best in Show & Open in Show: Tibetan Terrier
Aust Sup Ch Gengala Ink Pad (Miss L Hickie & Ms D Alomes)
Runner Up in Show: Puli
Aust Ch Rustufarion Rhythm N Blues (Royson Valore)
Baby in Show: Labrador Retriever
Terracarol Dangerous Liaison (AI) (Glen Vernon)
Puppy in Show: Fox Terrier (Smooth)
Shielmont Sassy Sally (Sandra McMahon)
Junior in Show: Bull Terrier
Chopsbullis Gentleman Jack (Mr J M Kaposi)
Aust Bred in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Sonderbar Nothing Compares To U (R & J Matwijow)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Gr Ch Neut Ch Beauideal Tres Chic (Mrs J Herd)
Runner Up Neuter in Show: Japanese Chin
Aidensfield Strike Up The Band (Miss Sahra Garside)

Baby SweepStakes - 1st Place: German Shorthaired Pointer
Germanicus Bright Lights (Lara Haynes)

Puppy SweepStakes - 1st Place: English Toy Terrier (Black and Tan)
Hunterval Lady Valnurana (Ash Lamborne)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Shetland Sheepdog
Charmhill Winstons Choice (Christine Klempel)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Linda Martin (NSW)  (Group Entry : 70)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Pekingese
Aust Ch Athalow Aint No Choir Boy (Mr M Magnayon)
Puppy in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Hunterval Lady Valnurana (Ash Lamborne)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Kabova Famous Last Words (Kerry Cannon)
Open in Group: Griffon Bruxellois
Aust Ch Krusayd Griffon Don Diego (Marousa Polias)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Japanese Chin
Aidensfield Strike Up The Band (Miss Sahra Garside)
Runner Up Neuter in Group: Miniature Pinscher
NZ Ch Aust Ch Panache Candle In The Wind (Imp NZ) (Mrs K J Copeland)

Affenpinscher
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Knightbridge YrTerrible Muriel (Robert Clark)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bellrize Allmighty Bruce (Mrs T L & Mr D Baker)

Cavalier King Charles Spaniel
Baby of Breed: Caperway Devil In Disguise (Ms RR Duffy)
Intermediate of Breed: Caperway The Moon Is On Ice (Ms R R Duffy)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Alittlebit Of A Vision In Silk (Ms S A Sandmann)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hunterval Lady Valnurana (Ash Lamborne)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Krusayd Griffon Don Diego (Marousa Polias)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Nagpuni Love Is A Game (Terri Odell)
Baby of Breed: Kango Princess Z (Marousa Polias)

Havanese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Beljala Precious Commodity (James & Alanna Bell)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Beljala Game Set And Match (James and Alanna Bell)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Chincasa With An Attitude (Paul Cootes & Nick Skeet)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Frostqueen Dragon Dance (Kathy Spiteri)
Baby of Breed: Jeorjmac Yoko At Frostqueen (K Spiteri)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aidensfield Strike Up The Band (Miss Sahra Garside)

King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wilsight Say My Name (C Rodrigues)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Marsward Mae HiN Seren (Imp USA) (C Rodrigues & M Tuesley)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Marniechar Marty McFly (Karen J Copeland)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: NZ Ch Aust Ch Panache Candle In The Wind (Imp NZ) (Mrs K J Copeland)

Pekingese
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Athalow Aint No Choir Boy (Mr M Magnayon)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Pomquest Flight Of The Dragon (B Abraham & R Walsh)

Pug
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kabova Famous Last Words (Kerry Cannon)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kangala Miss McDreamy (Kerry Cannon)
Baby of Breed: Kangala Out On Bail (Kerry Cannon)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Neut Ch Kangala Likeasunrise (Kerry Cannon)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr John Sheppard (NSW)  (Group Entry : 48)

Best in Group & Aust Bred in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Yarraview Chips n Crackers (D McCosker)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Shielmont Sassy Sally (Sandra McMahon)
Baby in Group: Cairn Terrier
Kelkirie Hello Dolly (Donna Robinson)
Junior in Group: Bull Terrier
Chopsbullis Gentleman Jack (Mr J M Kaposi)
Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Covejack Making Waves (Jayne Hawkins)
Open in Group: Cairn Terrier
Aust Sup Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton & Donna Robinson)
Runner Up Neuter in Group: Parson Russell Terrier
Howlincreek Ghost of Noddy (Carolyn Fieldus)

Australian Terrier
Bitch CC & Puppy of Breed: Shandez Shes Got Th Look (Mrs S M Massey)
Minor of Breed: Shandez Shadow King (Mrs S M Massey)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fioralainn Laoch Mor (Eileen Clarke)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Chopsbullis Mojito (Mr J M Kaposi)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Chopsbullis Gentleman Jack (Mr J M Kaposi)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bluereaper Mexican Mafia (Shawn Hargraves)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Joymont The Dark Knight (Cathy Scotton & Donna Robinson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Ayladee Something Inthe Orange (Donna Robinson)
Baby of Breed: Kelkirie Hello Dolly (Donna Robinson)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Shielmont Sassy Sally (Sandra McMahon)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shielmont The Ramblin Man (S H McMahon)

Irish Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Anluan Ruff N Tumbl at Ayladee (Donna Robinson)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Covejack Making Waves (Jayne Hawkins)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Dassin Reddy To Rock (C Moore & R Mallinder)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Dassin Reddy To Dance (C Moore & R Mallinder)

Parson Russell Terrier
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Howlincreek Ghost of Noddy (Carolyn Fieldus)

Staffordshire Bull Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ourgang I'll Be Damned (AI) (Robbie & Yvonne Orr)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yarraview Chips n Crackers (D McCosker)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Yarraview Country Charm (Danielle McCosker)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Raymond Barratt (NSW)  (Group Entry : 44)

Best in Group & Open in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Terracarol Power Of Song (AI) (Vernon / Hamilton / Smith)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Irish Water Spaniel
Aust Ch Waterboys Its The Way We Roll (Ms Penni Smith)
Baby in Group: Labrador Retriever
Terracarol Dangerous Liaison (AI) (Glen Vernon)
Minor in Group: Golden Retriever
Bluebreeze Sunday Rose (Alison Minnett)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Driftway Master Class (Guy Spagnolo)
Junior in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Mycroft Master Of Dragons (Sylvia Brackman)
Intermediate in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Lindiant Inspiral (Mrs A & Ms S Scott)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Weimaraner
Aust Ch Neut Ch Cruisenif Hot Chilli Peppers CCD RA (J Davies)
Runner Up Neuter in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Neut Ch Germanicus Hall Of Fame (Lara Haynes)

Brittany
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Kirinbell Diamond Dealer (Samantha Ibbott-Cordi)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Kirinbell Certified Diamond (Mr N Matthews & Mrs S Ibbott-Cordi)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aerofee Blue Moon (Ally Turnbull)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Grenadi Storm Bird (Mrs D & Mr G Partridge Mrs E Zucker)
Baby (Dog) of Breed: Grenadi Rocked Virtues (Mrs D Partridge & Mr G Partridge)
Puppy of Breed: Elswood Rose Couture (Liz Zucker)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Germanicus At Gun Point (Lara Haynes)
Baby of Breed: Germanicus Bright Lights (Lara Haynes)
Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Germanicus Hall Of Fame (Lara Haynes)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bluebreeze Sunday Rose (Alison Minnett)

Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waterboys Its The Way We Roll (Ms Penni Smith)
Baby of Breed: Waterboys Kinky Curl Roll (Ms P A Smith)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Terracarol Power Of Song (AI) (Vernon / Hamilton / Smith)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lindiant Inspiral (Mrs A & Ms S Scott)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Driftway Master Class (Guy Spagnolo)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Driftway Limoncello (Guy Spagnolo)
Baby of Breed: Terracarol Dangerous Liaison (AI) (Glen Vernon)
Baby (Bitch) of Breed: Terracarol Ivy Rose (AI) (Glen Vernon)

Weimaraner
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Cruisenif Hot Chilli Peppers CCD RA (J Davies)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Carnmellis Greyt Nakoa (Imp NZ) (Angelika Goehring)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mycroft Master Of Dragons (Sylvia Brackman)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Mycroft Moonbeams N Magic (S J Brackman)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Stephen McElhone (NSW) (Group Entry : 45)

Best in Group & Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Cedarrose Mweya Weshato Nyota (Mrs D Sutcliffe)
Runner Up in Group & Open in Group: Basenji
Aust Ch Xalmes Dont Bleveme Just Watch (M Darr)
Baby in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Lemaison Shadz of Love (Laraine Wasson)
Minor in Group: Irish Wolfhound
Wulfgar Tadhg (Mr Rhys Williams & Mrs S Gendle)
Puppy in Group: Basset Hound
Beauchasseur Double Take (Shaylee Thomas)
Junior in Group: Deerhound
Lainnir Vivianite (Sandra Waugh)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Sonderbar Nothing Compares To U (R & J Matwijow)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Irish Wolfhound
Aust Neut Ch Wulfgar Neacal (Rhys Williams & M Lazzar)

Basenji
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Xalmes Dont Bleveme Just Watch (M Darr)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Nayembe Malias Raza (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Nayembe Malias Sala (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Xalmes Shake It Up Sister (AI) (M Darr)
Puppy of Breed: Remwin To The Max (L A Hughes)
Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Nayembe Sarabis Tane (Dr D Braithwaite & Miss M Clift)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Beauchasseur Double Take (Shaylee Thomas)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Baby of Breed: Lemaison Shadz of Love (Laraine Wasson)
Baby (Dog) of Breed: Lemaison Limited Edition (Laraine Wasson)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Sonderbar Save The Last Dance (R & J Matwijow)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sonderbar Nothing Compares To U (R & J Matwijow)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tarrangower Tetswana (M Howarth)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Am Ch Doxieville's Red Beryl MW (Imp USA) (Mel Howarth)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Cayugaridge Kit Kat (Mel Howarth)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lainnir Vivianite (Sandra Waugh)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Lainnir Anglesite (Sandra Waugh)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shannonsrun Flaming Star (AI) (Cindy brown)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Lovellen Lord Grayson Manor (AI) (Mrs L Osborne & Miss M Osborne)
Res Dog CC & Minor of Breed: Wulfgar Tadhg (Mr Rhys Williams & Mrs S Gendle)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Wulfgar Neacal (Rhys Williams & M Lazzar)

Portuguese Podengo (Small Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ballahond Gelar Skies (Sandra Bell)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cedarrose Mweya Weshato Nyota (Mrs D Sutcliffe)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cedarrose Stand And Deliver (Mrs D Sutcliffe)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Carolyn Butler (NSW)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Open in Group: Puli
Aust Ch Rustufarion Rhythm N Blues (Royson Valore)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Nerralee Silverado (Vince and Joyce Muscat)
Puppy in Group: Shetland Sheepdog
Charmhill Winstons Choice (Christine Klempel)
Aust Bred in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Orical New Beginnings (AI) ET WNPD (L Mills)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Gr Ch Neut Ch Beauideal Tres Chic (Mrs J Herd)
Runner Up Neuter in Group & Open Neuter in Group: Border Collie
Aust Ch Neut Ch Bordalace Diamond Inth Ruff (A J Cowin)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amasterpiece She Bee Cheekee (Vince & Joyce Muscat)
Baby of Breed: Nerralee Silverado (Vince and Joyce Muscat)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Ravenrose Zen Master (Meagan Brown & Karen Soo)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Pawsitive Little Nikita (Meagan Brown)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bordalace For Heavens Sake (Alison J Cowin)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kellagem Somthn Inthway Shmovs (Brooke Taylor)
Intermediate (Bitch) of Breed: SkyBella Lovin Me More (Carole Hately)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Bordalace Diamond Inth Ruff (A J Cowin)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Quinora High Speed Affair RAE RE TK.S SWA (Ms C Hately)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Orical New Beginnings (AI) ET WNPD (L Mills)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Orical All Bets are off (AI) (L Mills)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Azincourt Rudy (AI) (Mr A C & Mrs S L Bird)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Freevale Attitude In Pink TK.S (Miss H Ratcliff)
Baby of Breed: Fabelhund Adventure Begins (Miss H Ratcliff)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Cinderhof Diaablo (Miss C & Miss J Bird)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Azincourt Colette (Miss C Bird)
Baby (Bitch) of Breed: Azincourt Giselle (Miss C & Miss J Bird)

Puli
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rustufarion Rhythm N Blues (Royson Valore)

Shetland Sheepdog
Res Dog CC & Puppy of Breed: Charmhill Winstons Choice (Christine Klempel)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Charmhill Consuela (R Anderson)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Neut Ch Beauideal Tres Chic (Mrs J Herd)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Andvol Ziggi Sturdust (Imp RUS) (M Young)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Fergwyn Dance The Dream (M Young)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Pemvale Put A Sock In It (Mrs M & Mr T Blanch)
Minor of Breed: Aliasa The Brighter Side (Aliasa)

White Swiss Shepherd Dog
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Silversuisse Justin Time (AI) CCD RAE JC ET HTM N TK S WNPD (M Herba / C & S Harris / Ms H Scott)
R/UP Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter (Bitch) of Breed: Aust Gr Ch Neut Ch R Ch Silversuisse Dragons Serenity (AI) CCD RAE RM TK N FS S HTM A ET CAA WPD WWPD (C & S Harris / H Scott / Mrs M Herba)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Myron Arthur (NSW)  (Group Entry : 37)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Taejaan How The West Was Won (AI) (NJ Rule-Steele/ M Burton/ A Taylor/ S Turay)
Runner Up in Group & Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Alclay With All My Kalina (Mrs A Neyle)
Intermediate in Group: Leonberger
Aust Gr Ch Glamourford Legends Lane (Anissa Siddell)
Aust Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Azzabern Jewel Of My Eye CCD RN TK.N HTM S FS.S (Jessica Leckie & Michael Eslick)
Runner Up Neuter in Group: Samoyed
Aust Ch Neut Gr Ch Anaky Truly A Princess (Mrs R Mills Crismale)
Open Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Ch Neut CH Arcticpalace Xenas Girl (C & R Foster)

Bernese Mountain Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Azzabern Jewel Of My Eye CCD RN TK.N HTM S FS.S (Jessica Leckie & Michael Eslick)

Boxer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Portside Trick Or Treat (W Conway)

Leonberger
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Glamourford Legends Lane (Anissa Siddell)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean N Waves (C & R Foster)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean Mischief (Craig & Robyn Foster)
Baby of Breed: Arcticpalace Ocean Ellegance (Mr C & Mrs R Foster)

Samoyed
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Gr Ch Anaky Truly A Princess (Mrs R Mills Crismale)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Treuliebe Mendoza (Ann Leonard)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Treuliebe La Magia Sucede (Sandra Jamieson)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Alclay With All My Kalina (Mrs A Neyle)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Alclay Meets Ebshyne (Mrs A Neyle & Mrs V Craig)
Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Mynamis Ima Pepe Star (Jacqueline Passfield)
Minor of Breed: Cshaye Storms and Dreams (Jacqueline Passfield)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Taejaan How The West Was Won (AI) (NJ Rule-Steele/ M Burton/ A Taylor/ S Turay)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Taejaan The Scarlet Witch (Rule-Steele/Burton/Taylor/Turay)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut CH Arcticpalace Xenas Girl (C & R Foster)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Don Mahoney (NSW)  (Group Entry : 34)

Best in Group & Open in Group: Tibetan Terrier
Aust Sup Ch Gengala Ink Pad (Miss L Hickie & Ms D Alomes)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Xoloitzcuintle (Miniature)
Aust Ch Wazzat Taha Altisimo (K Mackay & J Dinis)
Baby in Group: Keeshond
Isakee Bo Katan (Brad Santas)
Minor in Group: Poodle (Standard)
Avrilstoys Hes a Heartbreaker (Gabriella Read)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Schipperke
Aust Neut Ch Monterrez Up Where We Belong (Miss R Rouland)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ozstock You Better Believe it (Susan Bailey)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Starswept Bacchus (Mr P Davies / Mr J & Mrs D Wright)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mcbridle Mekos Indigo Gem (Tina Taylor)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Volivant Royces Rose (Mrs V Oliver)
Intermediate of Breed: Aust Ch Xevous The Magic of Chai (Mrs J Fitzgerald)

Great Dane
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Underane Legends Thgoldnthmask (AI) (Rhonda Harvey)
Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Underane Legends Wild West (AI) (Rhonda Harvey)

Japanese Spitz
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tenkashiro Sylver Anastasia (AI) (Denise Sylvester)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Daesdaemar Rewrite the Future at Nailah (Denise M Sylvester)

Keeshond
Baby of Breed: Isakee Bo Katan (Brad Santas)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Zaland The Legacy Lives On (B Beves & N Estatheo)
Baby of Breed: Zaland Silvery Myst (B Beves & N Estatheo)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Avrilstoys Hes a Heartbreaker (Gabriella Read)

Schipperke
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Monterrez Up Where We Belong (Miss R Rouland)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Gengala Ink Pad (Miss L Hickie & Ms D Alomes)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wazzat Taha Altisimo (K Mackay & J Dinis)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wazzat Raro Rana (K Mackay& J Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wazzat Whiskeria Rompope (R MacKay & J Dinis)