ACT Junior Kennel Club (PM Show) (ACT)
Date of Show : 15-Dec-2012 (Saturday)
Championship Show
The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.
General Specials
Am Gr Ch High Mountain Garden Party (Imp USA) (Mr S P Mills & Mrs A Knight)
Runner Up in Show: Beagle
Aust Ch Langrigg Strawberry Cupcake (L & H Gibson)
Baby in Show: Bearded Collie
Edinglen All You Need Is Love (Michele Cooper)
Minor in Show: West Highland White Terrier
Whitebriar Juicy Julep (Imp NZ) (M & A Martin)
Puppy in Show: German Shepherd Dog
Allendell Leather N Lace (R Ralphs)
Junior in Show: Border Collie
Aust Ch Korella Casta Shadow (Kellie Stanfield)
Group 1 - Toys
Specials Judge : Mrs Barbara Killworth (NSW)
Can / HK & Aust Ch Pomamanias Safari Glass Tiger (Imp HK) (Livia Ingham / Edwina Thomas)
Runner Up in Group: Pug
Am Gr Ch Rose-Treasure Win One For The Gipper (Imp USA) (J Williams)
Baby in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Elcavel Royal Etiquette (Mrs K A Rolfe)
Minor in Group: Papillon
Guilcroft Laissez Faire (Pamela and Garth Harding)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Delco wait for the magic (K W & C A Hodge)
Junior in Group: Pekingese
Aust Ch Chindara Mirror Mirror (L Houghton)
Cavalier King Charles Spaniel
BOB: Aust Ch Dalvreck Moondust (Imp UK) (M Chalmers & L Morris)
Bitch CC: Jenawyn Champagne In April (Jennifer Wynn)
Baby of Breed: Elcavel Royal Etiquette (Mrs K A Rolfe)
Junior of Breed: Aust Ch Chevalove Foreign Affaire (K & M Munro)
Chinese Crested Dog
BOB: Happylea Home Brew (Deborah Neumann)
Bitch CC: Happylea Ffire Storm Brew n (D Neumann/ F Erskine)
Minor of Breed: Karakush Puffen Up Princess (L & H Gibson)
Junior of Breed: Goolarabang Bedazzled (Deborah Neumann)
English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB: Aust Sup Ch Sasndash Ebonyngold (Mrs L Rattray)
Dog CC: Aust Ch Sasndash Buzz Aldrin (Mrs L Rattray)
Baby of Breed: Sasndash Black Velvet (Mr J C and Mrs S J Wills)
Griffon Bruxellois
BOB & Puppy of Breed: Cricklewood Night Of Magic In Paris (Imp NZ) (Ms M Parker-Brien)
Havanese
BOB: Aust Ch Hashki Rejoice Cows and Parti (Kerry Wyburd)
Dog CC: Aust Gr Ch Hashki Zubraru (P Hoole & P Williams)
Junior of Breed: Karyme Ab Initio (Ms Gail Ransom)
Italian Greyhound
BOB & Puppy of Breed: Aust Ch Delco wait for the magic (K W & C A Hodge)
Miniature Pinscher
BOB & Junior of Breed: Brandyark FallDogBombsTheMoon (AI) (Mrs D & Mr G O'Donnell)
Dog CC & Minor of Breed: Brandyark Mockingjay (Mrs D & Mr G O'Donnell)
Papillon
BOB & Minor of Breed: Guilcroft Laissez Faire (Pamela and Garth Harding)
Dog CC: Aust Ch Guilcroft Good Golly Its Ollie (Pamela and Garth Harding)
Pekingese
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Chindara Mirror Mirror (L Houghton)
Bitch CC & Puppy of Breed: Valvista Dresdyn Doll (Valvista Kennels)
Pomeranian
Bitch CC: Tinytots Beyond The Limit (Edwina Thomas & Yvonne Meintjes)
Group 2 - Terriers
Specials Judge : Mrs Rhonda Lane (QLD)
Am Gr Ch High Mountain Garden Party (Imp USA) (Mr S P Mills & Mrs A Knight)
Runner Up in Group: Skye Terrier
Aust Ch Ashjay Monsters Inc (Wendy V Moody)
Minor in Group: West Highland White Terrier
Whitebriar Juicy Julep (Imp NZ) (M & A Martin)
Junior in Group: Norwich Terrier
Aust Ch Kivamynk Truly Fine Diamond (Dr Carla Day)
American Staffordshire Terrier
BOB: Aust Ch Newbelle Nitika (Anderson/Sloane)
Australian Terrier
Dog CC: Terrioz Bonza Bewdy (J Cullen & V Salter)
Border Terrier
BOB: Guilcroft Illusion of Thyme (Pamela and Garth Harding)
Dog CC: Guilcroft Kept The Secret (Pamela and Garth Harding)
Minor of Breed: Guilcroft Kept The Secret (Pamela and Garth Harding)
Bull Terrier
Puppy of Breed: Kubhaven Bendoc Bones (Kath & Gerry Bush)
Junior of Breed: Kubhaven Belair (Kath & Gerry Bush)
Fox Terrier (Smooth)
BOB: Am Gr Ch High Mountain Garden Party (Imp USA) (Mr S P Mills & Mrs A Knight)
Jack Russell Terrier
BOB: Jap Ch Mon Amour JP Time After Time (Imp JAP) (Mills/McGhie/Knight/Miichi)
Kerry Blue Terrier
BOB: Aust Ch Merijigs Around The House (Lynette Murphy)
Bitch CC: Aust Ch Aristocrat Bittersweet Symphony (Imp USA) (Lynette Murphy)
Norwich Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Kivamynk Truly Fine Diamond (Dr Carla Day)
Bitch CC & Puppy of Breed: Kivamynk Bubble and Squeak (Dr C Day)
Skye Terrier
BOB: Aust Ch Ashjay Monsters Inc (Wendy V Moody)
Baby of Breed: Ashjay Black Fridays Miracle (W V Moody)
West Highland White Terrier
BOB & Minor of Breed: Whitebriar Juicy Julep (Imp NZ) (M & A Martin)
Group 3 - Gundogs
Specials Judge : Mr Peter Bennett (SA)
Aust Sup Ch Aursauver Dux Of Miramar (Teresa Anderson)
Runner Up in Group: Pointer
Daykeyne The Princess Of Me Land (Tabatha Buckley)
Baby in Group: Cocker Spaniel
Gunwise Sapphire Song (Angela Boyd)
Minor in Group: Cocker Spaniel
Bathgate Northern Spirit (Angela Boyd)
Puppy in Group: Gordon Setter
Lochtay Full Metal Jacket (R & K Bell)
Junior in Group: Hungarian Vizsla
Gamecall Emerge (John & Sian Hine)
Cocker Spaniel
Dog CC & Junior of Breed: Gunwise Safari Sunrise (G C Douglas)
Baby of Breed: Gunwise Sapphire Song (Angela Boyd)
Minor of Breed: Bathgate Northern Spirit (Angela Boyd)
Cocker Spaniel (American)
Dog CC: Aust & NZ Ch Nujax Houdini (Imp UK) (Hanley/Brown/Gray)
English Setter
BOB: Aust Ch Indian Bend Moonlight Gambler ET (Imp USA) (A Adams / M Harvey)
English Springer Spaniel
BOB: Aust Ch Coranderrk Designer Label (G and F Quinlan)
Dog CC: Aust Gr Ch Coranderrk Wild One (Meaghan O'Shannassy)
German Shorthaired Pointer
Junior of Breed: Aust Ch Edelhof Aim Trak for Beretta (Jo Roberts)
Golden Retriever
BOB: Aust Sup Ch Aursauver Dux Of Miramar (Teresa Anderson)
Gordon Setter
Puppy of Breed: Lochtay Full Metal Jacket (R & K Bell)
Hungarian Vizsla
Junior of Breed: Gamecall Emerge (John & Sian Hine)
Labrador Retriever
BOB: Aust Ch Driftway Perfect Doll (M D & A L Martin)
Junior of Breed: Banderra Regal Anna (Elizabeth Thomas)
Weimaraner
BOB: Aust Gr Ch Carnmellis Jovita Ashlaren (Imp NZ) (David T Hall)
Baby of Breed: Wynwhisper Evita (Bronwyn Gaywood)
Weimaraner (Long-haired)
BOB: Aust Gr Ch Happylea Kings Silver (Dale Elliott / Deborah Neumann)
Baby of Breed: Wynwhisper Wicked (LH) (Bronwyn Gaywood)
Group 4 - Hounds
Specials Judge : Mr David Smith (NSW)
Aust Ch Langrigg Strawberry Cupcake (L & H Gibson)
Runner Up in Group: Ibizan Hound
Birrarun Hot Little Number (Anu K Lummevaara)
Puppy in Group: Rhodesian Ridgeback
Lionslea Titanium (AI) (P J Batten)
Junior in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Jimab Mr Briteside (Mr B P & Mrs J Knowles)
Afghan Hound
Dog CC: Aust Ch Taejon Esperanza (AI) (P Batten / P & L Britza / J Laws)
Beagle
BOB: Aust Ch Langrigg Strawberry Cupcake (L & H Gibson)
Dog CC: Aust Ch Kemasu Prince Marco Polo (AI) (Barbara Taylor)
Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB: Wadadaky Athena By The Sea (A I & P M McMaster)
Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB: Aust Ch Dakley Lanie Grey (Janice Sharp)
Foxhound
BOB: Foxgully Perfectly Timed (J Austin & K Stockwell)
Ibizan Hound
BOB: Birrarun Hot Little Number (Anu K Lummevaara)
Irish Wolfhound
BOB: Aust Ch Wulfgar Starman (S Gendle / R & M South)
Baby of Breed: Wulfgar Deakin (AI) (R & M South)
Petit Basset Griffon Vendeen
BOB & Junior of Breed: Jimab Mr Briteside (Mr B P & Mrs J Knowles)
Bitch CC: Jimab Love Me Do (Mr B P & Mrs J Knowles)
Rhodesian Ridgeback
BOB & Puppy of Breed: Lionslea Titanium (AI) (P J Batten)
Saluki
BOB: Aust Ch Farousi al Battal (Anita Langford)
Group 5 - Working Dogs
Specials Judge : Mr William Godfrey (SA)
Aust Ch Cathkin Howzat (Gaye Jones)
Runner Up in Group: Collie (Rough)
Aust Sup Ch Cathkin Seriously Sexy (Gaye Jones & Sharon Power)
Baby in Group: Bearded Collie
Edinglen All You Need Is Love (Michele Cooper)
Minor in Group: Border Collie
Khayoz Momento (AI) (A J Cowin / C Valk)
Puppy in Group: German Shepherd Dog
Allendell Leather N Lace (R Ralphs)
Junior in Group: Border Collie
Aust Ch Korella Casta Shadow (Kellie Stanfield)
Australian Kelpie
BOB & Puppy of Breed: Tinaru Aussie Battler (T Dixon)
Bitch CC & Junior of Breed: Tinaru Paikea (T Dixon)
Minor of Breed: Tinaru Penny Arcade (T Dixon)
Australian Shepherd
BOB: Aust Ch Poruse Turn N Heads (R Threadgold & J Lowe)
Minor of Breed: Owjedoo A Road Less Travelled (Ashley Bennet)
Junior of Breed: Cuebiyar ChantillyLace (Mrs D & Mr G O'Donnell)
Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB: Aust Ch Aravan Silver Bell (Mr B & Mrs F Eichmann)
Dog CC: Aravan New Trix (Mr B & Mrs F Eichmann)
Baby of Breed: Aravan Inspector Morse (B & M Eichmann)
Bearded Collie
BOB: Aust Ch Edinglen Enchanting (AI) (Michele Cooper)
Baby of Breed: Edinglen All You Need Is Love (Michele Cooper)
Puppy of Breed: Stylwise Drunk N Fabulous (Jessica Buckley)
Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB & Junior of Breed: Rerifar Serendipity (Fay Philp)
Dog CC & Minor of Breed: Mirribandi Corsini Grayson (AI) (Tracy Glawson)
Puppy of Breed: Aust Ch Belengere Rebel Rebel (Rowenglen Kennels)
Border Collie
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Korella Casta Shadow (Kellie Stanfield)
Minor of Breed: Khayoz Momento (AI) (A J Cowin / C Valk)
Collie (Rough)
BOB: Aust Ch Cathkin Howzat (Gaye Jones)
Bitch CC: Aust Sup Ch Cathkin Seriously Sexy (Gaye Jones & Sharon Power)
Minor of Breed: Cathkin Katusha (Gaye Jones)
Finnish Lapphund
BOB & Puppy of Breed: Lecibsin Sametti (Imp UK) (S Chouffot and G Brassington)
Dog CC & Minor of Breed: Pakkanen Av Vintervidda (Imp NOR) (Caleebra Kennels)
German Shepherd Dog
BOB & Puppy of Breed: Allendell Leather N Lace (R Ralphs)
Shetland Sheepdog
BOB: Aust Sup Ch Shelmanna Zulu Prince (J Docksey)
Welsh Corgi (Pembroke)
BOB: Aust Ch Aziah Curiouser And Curiouser (Mrs Liana Bettison)
Puppy of Breed: Cuuchin After Midnight (Joyce Wheeler)
Group 6 - Utility Dogs
Specials Judge : Mr John Palmer (NSW)
Aust Ch Suthanlites Twilite (Chery LeCourt)
Baby in Group: Shiba Inu
Kortmar Betty Boop (Lyne & Georgia Browning)
Puppy in Group: Schnauzer (Miniature)
Colebrook Flip Of The Coin (R & N E Inglis)
Junior in Group: Schnauzer (Miniature)
Colebrook Come In Spinner (R & N E Inglis)
Alaskan Malamute
BOB: Aust Ch Skartik Sisi Ice Hazard (PG & KB Sadler)
Bernese Mountain Dog
BOB: Aust Gr Ch Branbern Dark Windsor (Brand / Fisher / Hodgson)
Boxer
Minor of Breed: Doha Milky Way Dreaming (Janine Snowie)
Bullmastiff
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Bullsrkool Gift From Above (AI) (Mrs A Pratt)
Dog CC: Aust Ch Bullsrkool De Ja Vu (AI) (Mrs A Pratt)
Portuguese Water Dog
BOB: Aust Ch Uptrend One Of The Greatest (Mrs R A & Miss S Beaman)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Uptrend Tip Of The Waves (Rosie and Sarah Beaman)
Rottweiler
BOB: Aust Ch Ubersein Love You Long Time (AI) (Brooke Turner)
Dog CC & Minor of Breed: Treverhund Rumbleinthebronx (MrJ & Mrs L Horne)
Baby of Breed: Zalapa I Am Taskan (Lisa Chin)
Samoyed
BOB & Minor of Breed: Apolar Nordic King OSky Forger (S Samuelsson)
Schnauzer (Miniature)
BOB & Junior of Breed: Colebrook Come In Spinner (R & N E Inglis)
Bitch CC & Puppy of Breed: Colebrook Flip Of The Coin (R & N E Inglis)
Shiba Inu
BOB: Aust Ch Yukan Go Yamamoto San (AI) (Anna-Lee Forsberg)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Yukan Itami No Ko (Anna-Lee Forsberg)
Baby of Breed: Kortmar Betty Boop (Lyne & Georgia Browning)
Siberian Husky
BOB: Aust Ch Suthanlites Twilite (Chery LeCourt)
Dog CC & Junior of Breed: Mikulov Cool Montie (Miss O Brunton)
St Bernard
Dog CC: Aust Ch Lusanne Count Dooku (Imp NZ) (Judith Brunton)
Junior of Breed: Lusanne Xerox Kid (Imp NZ) (Judith Brunton)
Tibetan Mastiff
BOB & Minor of Breed: Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
Group 7 - Non-Sporting Dogs
Specials Judge : Mrs Shellie Marshall (VIC)
Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan (Katrina L Santas & Brett Thompson)
Runner Up in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Its A Love Story (Amanda Huggins)
Minor in Group: Boston Terrier
Hygamble Tell Me A Texan Tale (R Sheridan-McVicar and Buffalo Kennels)
Boston Terrier
Minor of Breed: Hygamble Tell Me A Texan Tale (R Sheridan-McVicar and Buffalo Kennels)
British Bulldog
BOB: Aust Ch Eddybul Mr Crown Prosecutor (Laurie Edwards)
Bitch CC: Aust Ch Eddybul Holy Grail (Laurie Edwards)
Chow Chow
BOB & Junior of Breed: Mitedibear Miss Pippa In Cream (Katy Campbell)
Baby of Breed: Ciaobears Once In A Blue Moon (Katy Campbell)
Dalmatian
BOB: Aust Gr Ch Lukius Solar Flare (Ms R Woiwade)
Dog CC: Aust Sup Ch Paceaway Kold Kash (Mrs P & Miss L Dyer)
Minor of Breed: Paceaway XFactored (Mrs F E L Matthews)
Japanese Spitz
BOB: Aust Ch Daesdaemar Its A Love Story (Amanda Huggins)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Daesdaemar Just A Kiss (Amanda Huggins)
Keeshond
BOB: Aust Sup Ch Calivale Katch Me If U Kan (Katrina L Santas & Brett Thompson)
Bitch CC & Minor of Breed: Hunkeedori Kan U Katch Me (K L Santas)
Poodle (Miniature)
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Pudelicious Apri Coral (Susie Kearnes)
Baby of Breed: Tanje Gold And Black (Susie Kearnes)
Shih Tzu
BOB: Aust Ch Shemara Bad Romance (Mr Joel Landrelli)
Minor of Breed: Shaddle Roman Reloaded (Mr J Landrelli)