Beaudesert Kennel Club Inc (QLD)

Date of Show : 10-Nov-2012 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Hugh Gent OAM (NSW)

Best in Show: Siberian Husky
Aust Gr Ch Suthanlites Firesong (Mrs C LeCourt)
Runner Up in Show: Lowchen
Aust Sup & NZ Ch Paceaway Bedazzled (Fran Matthews)
Baby in Show: Australian Kelpie
Ilomann Red Warratah (Lee-Anne Symonds)
Minor in Show: Golden Retriever
Alnclair Pink Diamond At Dobro (Liz Molnar)
Puppy in Show: Jack Russell Terrier
Aust Ch Classicyds Cum Nc Th Real Thing (Jason / Nadia & Melaine Attridge)
Junior in Show: British Bulldog
Doohandawg Yippee Ki Yay (Mrs L Bearne & Mr C Woodrow)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Nellie Abela (NSW)

Best in Group: Lowchen
Aust Sup & NZ Ch Paceaway Bedazzled (Fran Matthews)
Runner Up in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Jehannah Last Action Hero (Mrs C Ross)
Junior in Group: Havanese
Torza Dom Del A Vega (Mrs Meghan Boole)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB: Aust Ch Noonameena Dancing Queen (J & Y Faber)
Dog CC: Jehannah Black Prince (S J & L J Mcleod-Robertson)
Minor of Breed: Jehannah Last Action Hero (Mrs C Ross)
Junior of Breed: Kahleyvale Florentine Magic (Carol A Yates)

Chihuahua (Long Coat)
BOB: Aust Gr Ch Wachowa Tuxedo Man (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC: Aust Gr Ch Wachowa Jessica Brown (Jennifer Watt)
Baby of Breed: Wachowa Rockn Up A Storm (Mrs Jennifer Watt)
Minor of Breed: Wachowa Lillian Jane (Mrs Jennifer Watt)
Junior of Breed: Wachowa Miss Brown To U (Mrs Jennifer Watt)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB: Aust Ch Wachowa Workn Class Man (Mrs Jennifer Watt)
Bitch CC & Minor of Breed: Wachowa Jp Geisha Girl (Mrs Jennifer Watt)
Puppy of Breed: Chisanchi Voodoo Child (Mrs Jennifer Watt)

Havanese
BOB & Junior of Breed: Torza Dom Del A Vega (Mrs Meghan Boole)

Italian Greyhound
BOB: Dimoda Sterling Star (Rebecca Patrick)

Lowchen
BOB: Aust Sup & NZ Ch Paceaway Bedazzled (Fran Matthews)
Minor of Breed: Paceaway Bazzle Brush (Fran Matthews)

Miniature Pinscher
BOB & Junior of Breed: Yarrowfell Brutus Beefcake (Ms C Blyth)

Papillon
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Roseswain Arwen (Mrs J A Moy)
Dog CC: Aust Ch Roseswain Mufasa (Mrs J Moy)
Minor of Breed: Roseswain Fairy Dust (Janine Moy)
Puppy of Breed: Roseswain Pixie Willow (Janine Moy)

Pekingese
BOB & Minor of Breed: Tai Yuan Designed By Shih Tsin (Imp NZ) (Grahame Neave)

Pomeranian
BOB: Aust Gr Ch Pomquest Envy This (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pomquest Ja Dore Papa (Ms S Barrington-Rowe & Mr B Abraham)
Junior of Breed: Aust Ch Pomquest Impossible Dream (C Zamofing & E Russell)

Pug
BOB & Puppy of Breed: Yarrowfell Under Suspicion (Kristy Cash)
Minor of Breed: Kabova Shot In The Dark (K Cash)
Junior of Breed: Kabova Step It Up (Kristy Cash)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Leanne Duval (NSW)

Runner Up in Group & Junior in Group: Lakeland Terrier
Aust Ch Sandimorn Hal Of A Deal (W Mowles)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Lemosa Get Your Gun (Jason / Nadia & Melaine Attridge)
Puppy in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Classicyds Cum Nc Th Real Thing (Jason / Nadia & Melaine Attridge)

American Staffordshire Terrier
BOB: Aust Ch Firewalk Influential Miss (B Walker)

Border Terrier
BOB & Junior of Breed: Fenmagic Artemis (Imp UK) (Mrs N Smith)

Cairn Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Yarrinarra Kaddie (Maxine Lee)
Dog CC & Minor of Breed: Yarrinarra Cool Cash (Maxine Lee)

Jack Russell Terrier
Bitch CC: Aust Gr Ch Lemosa My Sweet Destiny (Jason & Nadia Attridge)
Baby of Breed: Lemosa Get Your Gun (Jason / Nadia & Melaine Attridge)
Puppy of Breed: Aust Ch Classicyds Cum Nc Th Real Thing (Jason / Nadia & Melaine Attridge)

Lakeland Terrier
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Sandimorn Hal Of A Deal (W Mowles)

Manchester Terrier
BOB: Aust Ch Sharwil Champers to Celebrate (S Williams)

Tenterfield Terrier
BOB: Aust Ch Fernlodge Super Sarah (C E & J F Chambers)
Dog CC: Charbon The Duke (Mr Brian Sommerville)

West Highland White Terrier
BOB: Aust Gr Ch Whitebriar Jump The Gun (Mrs D Le Brun / Mr G & Mrs C R Bowers)
Bitch CC: Aust Ch Whitebriar J'Adore (Imp NZ) (Mrs C Bowers & Mrs D Le Brun)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Lyn Brand (NSW)

Best in Group: English Springer Spaniel
Aust Sup Ch Fraelighte ForeignLegion (Miss Wendy Fox / Miss Kaye McGhie)
Runner Up in Group: Pointer
Aust Ch Tukeglen Stakes R High (Helen McCready)
Baby in Group: Brittany
Wameika My Sassy Girl (Ward)
Minor in Group: Golden Retriever
Alnclair Pink Diamond At Dobro (Liz Molnar)
Puppy in Group: Cocker Spaniel
Manunga Sno Easy (A Ugrinic)

Brittany
BOB: Aust Ch Wameika Just a Little Short (I & K Ward)
Bitch CC: Aust Ch Wameika Kazs Short Spirit (I & K Ward)
Baby of Breed: Wameika My Sassy Girl (Ward)

Chesapeake Bay Retriever
BOB: Aust Ch Stormbay Pacific Privateer (Imp NZ) (Margaret Wedgwood)
Bitch CC: Chessiehaven Jaz (Margaret Wedgwood)
Puppy of Breed: Webfoot Eye of the Eagle (Mr T Lodder)

Clumber Spaniel
BOB & Junior of Breed: Sugar Loaf Comtes de Champagne (Imp SWE) (Torrenbar Clumber Spaniels)

Cocker Spaniel
BOB: Aust Sup Ch Belcroft Steal A Kiss (Geoff Kill)
Bitch CC: Aust Ch Kimkiera Impossible Dreams (Melissa Grant)
Puppy of Breed: Manunga Sno Easy (A Ugrinic)
Junior of Breed: Aust Ch Macdolly Glamorous (Denise Burke)

English Springer Spaniel
BOB: Aust Sup Ch Fraelighte ForeignLegion (Miss Wendy Fox / Miss Kaye McGhie)
Bitch CC: Aust Ch Fraelighte Firesong (Miss Wendy Fox)

German Shorthaired Pointer
BOB: Aust Ch Tealpoint Uptown Dancer (Heather Reynolds)

German Wirehaired Pointer
BOB & Junior of Breed: Kobnko Arna V Eiger (Trish Bond-Beckett)

Golden Retriever
Bitch CC & Minor of Breed: Alnclair Pink Diamond At Dobro (Liz Molnar)
Baby of Breed: Fairenvy Love Th Way U Lie (Angela Findlay)
Puppy of Breed: Aust Ch Wysiwyg Take A Flyin Leap (Angela Findlay)

Irish Red and White Setter
BOB & Minor of Breed: Tintookie Gallipoli Hero (Linda Bennett)

Irish Setter
Minor of Breed: Rhiannon Storm Warning (Miss Wendy Fox)

Labrador Retriever
BOB: Aust Ch Goldychocs Bear Hug (Kate Pradella)
Bitch CC & Junior of Breed: Copperkee Cuz I Can (Ms D & Miss J Creagh)
Baby of Breed: Copperkee Texas Holdem (Ms D & Miss J Creagh)
Minor of Breed: Goldychocs Follow My Lead (AI) (Kate Pradella)
Puppy of Breed: Goldychocs Target Acquired (AI) (Kate Pradella)

Pointer
BOB: Aust Ch Tukeglen Stakes R High (Helen McCready)
Dog CC: Aust Ch Tukeglen Try Not To Stare (Helen McCready)

Welsh Springer Spaniel
Puppy of Breed: Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)
Junior of Breed: Ricochez Faleiry Ercwlff (Bruce & Bev Cornish)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr David Smith (NSW)

Best in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch Sleykh In Central Park (AI) (Dr A L Oksa Walker)
Baby in Group: Basenji
Tamard Enchantment (C M Jenkins)
Minor in Group: Beagle
Baldev White Witch (Sara Skinner)

Afghan Hound
BOB: Aust Ch Perns Krystal Dragon (Jill Harvey)
Dog CC: Aust Ch Tianze Copper Field (Mrs Heidi Mckay)

Basenji
Baby of Breed: Tamard Enchantment (C M Jenkins)

Beagle
Minor of Breed: Baldev White Witch (Sara Skinner)

Borzoi
Bitch CC: Aust Ch Cordova Zaraleika (J Brown)
Baby of Breed: Russkimir Phantom Embers (Margaret Davis)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Bitch CC & Junior of Breed: Valgarden Samantha (V Bowden)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB: Laen Triple Treat (Sarah Wheatley)

Norwegian Elkhound
BOB: Kyxen Hollywell Eclipse (Murray & Diane Senior)

Pharaoh Hound
BOB: Aust Ch Sleykh In Central Park (AI) (Dr A L Oksa Walker)

Rhodesian Ridgeback
BOB: Aust Ch Adbesare Midnight Mist (Sarah Wheatley)
Minor of Breed: Adbesare Choco Bolo (AI) (Miss S Wheatley)
Puppy of Breed: Adbesare The Power of Three (AI) (Sarah Wheatley)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Ms Donna Puttock (ACT)

Best in Group: Collie (Rough)
Aust Gr Ch Roxedo Black Raven (Miss B A Lines)
Runner Up in Group & Junior in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Cuuchin Champagne Charlie (Joyce Wheeler)
Baby in Group: Australian Kelpie
Ilomann Red Warratah (Lee-Anne Symonds)
Minor in Group: Briard
Cacharel Hi Five Bart Noir HIC (C & A Mitchell)
Puppy in Group: Australian Cattle Dog
Blucalypt Pagan Gold (G & S Pinsent)

Australian Cattle Dog
BOB & Puppy of Breed: Blucalypt Pagan Gold (G & S Pinsent)

Australian Kelpie
Baby of Breed: Ilomann Red Warratah (Lee-Anne Symonds)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB & Minor of Breed: Mirribandi Dreams Come True (Kathryn Winton)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB & Junior of Breed: Belengere Platinum Blonde (Kathryn Winton)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mirribandi Cairo (AI) (Kathryn Winton)

Briard
Baby of Breed: Cacharel How Do Ewe Like This (C & A Mitchell)
Minor of Breed: Cacharel Hi Five Bart Noir HIC (C & A Mitchell)

Collie (Rough)
BOB: Aust Gr Ch Roxedo Black Raven (Miss B A Lines)

German Shepherd Dog
BOB & Minor of Breed: Karalcin Dusk to Dawn (K Long)
Bitch CC: Nanmahar Ulla (Ms Karen Long)

Old English Sheepdog
BOB & Junior of Breed: Aust Ch Perfu Our Queens Knight (Tracey & Wayne Weight / Sue Moore)
Bitch CC: Aust Ch Perfu Sun Dancer (Tracey & Wayne Weight)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB & Junior of Breed: Cuuchin Champagne Charlie (Joyce Wheeler)
Bitch CC & Puppy of Breed: Cuuchin Champagne Showers (Joyce Wheeler)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Catherine Loft (NSW)

Best in Group: Siberian Husky
Aust Gr Ch Suthanlites Firesong (Mrs C LeCourt)

Akita
BOB: Aust Ch Maho Almighty Mojo (N & V Schneider)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shokuma Dressed For Success (N & V Schneider / J Wiltshire)

Alaskan Malamute
BOB: Darksky Livin The Dream (K Hilan / D Dashington / R Surawski)
Minor of Breed: Bordalaska One For The Road (Aimee Newbound)

Boxer
BOB: Boxvale Stormy Encounter (AI) (I & D Campbell)

Bullmastiff
Minor of Breed: Bullalryll Ebonyface (C M Jenkins)
Puppy of Breed: Bullalryll Constoga (Bullalryl Kennels)

Dobermann
Bitch CC: Aust Sup Ch Glanikdobe Angels Got Me Here (Paul Nicholson)
Junior of Breed: Aust Ch Dobersmith Pure Black Witch at Ebondobe (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)

Neapolitan Mastiff
BOB: Aust Ch Fairport Manna (K and J Smith)

Rottweiler
BOB: Aust Ch Moya A Touch Of Magic For Spellkast (Imp NZ) (Rachel Clarke)
Bitch CC: Spellkast Law Of Magic (rachel clarke)

Samoyed
BOB: Aust Ch Sunmist Dressed So Cool (AI) (Janet Ainscow)
Dog CC: Aust Ch Sunmist Dressed By Mr Gucci (AI) (Graeme & Carol Burke)

Siberian Husky
BOB: Aust Gr Ch Suthanlites Firesong (Mrs C LeCourt)

St Bernard
Bitch CC: Aust Ch Casperscove Madame Butterfly (Jamie & Tracy Clapham)

Tibetan Mastiff
BOB: Chenporewa Hum Heart of Shanti Soul (Kathryn Hay)
Baby of Breed: Shanti Soul Bold On Black Label (Kathryn Hay)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Hugh Gent OAM (NSW)

Best in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzutique Seize the Moment (Hawke & Greig)
Runner Up in Group: Japanese Spitz
Aust Sup Ch Shanspitz The Perfect Blend (Shannon Watherston)
Baby in Group: Shih Tzu
Oeshih The Boys R Back InTown (J Brown/M Moore/D Dallinger)
Minor in Group: Shih Tzu
Tzutique I'm Just Special (Robyn Hawke)
Puppy in Group: Tibetan Terrier
Aust Ch Delaware Ebony Rose (Imp NZ) (Sharon & Breanne Lancey)
Junior in Group: British Bulldog
Doohandawg Yippee Ki Yay (Mrs L Bearne & Mr C Woodrow)

Boston Terrier
Bitch CC: Exaltare Living Legend (Mr A J Phelan & Miss J M Young)
Puppy of Breed: Drumsara Special Journey (Mr A J Phelan & Miss J M Young)

British Bulldog
BOB & Junior of Breed: Doohandawg Yippee Ki Yay (Mrs L Bearne & Mr C Woodrow)

Dalmatian
Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Rekindled (Paul Gough/Tamarin Chandler)

Great Dane
BOB: Aust Ch Willitoft Dreaming of Kye (AI) (Jools Ruddle)
Bitch CC: Aust Ch Amasa Poison Ivy (J & K White)
Junior of Breed: Mulgadane Lyka Tora (D Milthorpe & S Bruce)

Japanese Spitz
BOB: Aust Sup Ch Shanspitz The Perfect Blend (Shannon Watherston)

Lhasa Apso
BOB & Puppy of Breed: Bao Shi Flash Harry (Imp NZ) (Miss R E Mune)

Poodle (Miniature)
BOB: Wyderon Bienateddy Boy (S & L Darling)
Bitch CC & Junior of Breed: Bienaime Cest La Vie (S & L Darling)

Schipperke
BOB: Aust Gr Ch Pandec Free Spirit (Tania McAlister)
Bitch CC: Aust Gr Ch Pandec Idol Spirit (Tania Mcalister)

Shih Tzu
BOB: Aust Ch Tzutique Seize the Moment (Hawke & Greig)
Baby of Breed: Oeshih The Boys R Back InTown (J Brown/M Moore/D Dallinger)
Minor of Breed: Tzutique I'm Just Special (Robyn Hawke)

Tibetan Terrier
BOB: Aust Ch Sesukan Merrily Makn Waves (Sharon & Breanne Lancey)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Delaware Ebony Rose (Imp NZ) (Sharon & Breanne Lancey)