Australian Cattle Dog Club of SA Inc Anzac Day Show (SA)

Date of Show : 25-Apr-2013 (Thursday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Eleanor (Elle) Maitland (VIC)

Runner Up in Show: Afghan Hound
Aust Sup Ch Tahkira Take A Chance On Me (B Ferguson)
Baby in Show: Basset Hound
Beauchasseur Dolly Did It (Chris Lawrence)
Minor in Show: Dalmatian
Aust Ch Instride Xceptional (AI) (Ms Kerryn Harvey)
Intermediate in Show: Pyrenean Mountain Dog
Aust Sup Ch Euzkadi Hear The Drums (Michael and Julie Ross)
Aust Bred in Show: German Shepherd Dog
Aust Ch Volscain Qanto (J & M Rice / I & M Cooke)
Open Neuter in Show: Basenji
Aust Sup & Neut Ch Tamsala Mitena Magic (Jess Walker)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr C Weng Woh (Malaysia)

Best in Group & Intermediate in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Am / Can & Aust Sup Ch Tegs The Best Or Nothing (Imp CAN) (Adrahil Kennels)
Junior in Group: Chinese Crested Dog
Aust Ch Mohawk Struttin Hez Stuff (Vicki Bridle)
Open Neuter in Group: Chinese Crested Dog
Aust Gr & NZ Ch Xioma Fire In The Sky (Sally Johnson)

Affenpinscher
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Strongfort Quintessential (Dr A & Mrs C Pitman)

Australian Silky Terrier
Baby of Breed: Aust Ch Balkana Max Walker (J W Camac)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Pinefield Walk On The Wild Side (Mr J R & Mrs C Kellow)

Cavalier King Charles Spaniel
Junior of Breed: Rivarose A Certain Smile (Merry Pronk)
Intermediate of Breed: Caristabell Jacquie M (Merry Pronk)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Innesveil Classic Roses (Merry Pronk)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am / Can & Aust Sup Ch Tegs The Best Or Nothing (Imp CAN) (Adrahil Kennels)
Baby of Breed: Voncronan Lord Nelson (K Sunman)
Minor of Breed: Aust Ch Adrahil A Secret of Keepsakes (Rick Carter)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mohawk Struttin Hez Stuff (Vicki Bridle)
Baby of Breed: Xioma Set The World To Burn (Sally & Sylvia Johnson)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Gr & NZ Ch Xioma Fire In The Sky (Sally Johnson)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tunamara Laurel Oak (C Scott)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tunamara Sterling Silver (C Scott)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Krystalaine Khan (Chris & Elaine Burdett)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Krystalaine Saki (Chris and Elaine Burdett)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mintib Mystic Falls (Bev Chapman)
Baby of Breed: Aust Ch Hevnlee Magical Goddess (Bev Chapman)
Minor of Breed: Aust Ch Melka A Kind of Magic (Imp NZ) (Bev Chapman)

Pomeranian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Altania Le Mesnil Blanc (S M Beinke)

Pug
Junior of Breed: Pudgypooch Lafayet (Tanya Beavis)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Buidhe Dangerous Liaison (E A Eatts)
Baby of Breed: Jazzuki Isdancin Withme (Mrs A K Brooks)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Lynette Niemann (SA)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Fermoy Nite of the Falcon (D J K Roche)
Runner Up in Group & Junior in Group: Bull Terrier
Brasshead Witches Britches (Brasshead Kennels)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Ishiross Endless Embrace (Deb Krinas)
Puppy in Group: Tenterfield Terrier
Aust Ch Gumhaven Chasing Stars (Maureen Schutt)
Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Viperstaff Black Venom (Mark and Heidi Jenneys)

American Staffordshire Terrier
BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Macsmagic Litninstriker (K Baxter & D Humbler)
Baby of Breed: Aust Ch Hotpaws Bad Moon Rising (B & K Baxter)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Paxterr Picture Perfect (Peter Oswald)

Border Terrier
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Chanpema Luke Skywalker (C / H & B van Haasteren & Chanpema Kennel)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Patterdale Spirit In The Sky (Imp NZ) (C P/ H R & B N van Haasteren)

Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Brasshead Witches Britches (Brasshead Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Maolmhin Bad Romance (Diane Cuthbert)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Prefurabull Notcha Bull (Tony & Charmaine Kaplanis)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Trahern Iti Lil Venus Rising (Trahern Kennels)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Natuska A Foreign Affair (Kerryn Pearson)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Natuska Dressed To Thrill (Kerryn Pearson)
Intermediate of Breed: Aust Ch Natuska Lovely To Look At (Kerryn Pearson)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Wilmavohnne Mustang Sally (Y Halfpenny)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fermoy Nite of the Falcon (D J K Roche)

Irish Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rozebridge First Offence (D Smith)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Brookstreet Law and Order (Trilby Tiller)
Bitch CC: Ravenswood U Cant Touch This (K Althoff)
Baby of Breed: Wildbunch Glasgow Smile (L & K Ballard)
Minor of Breed: Ishiross Endless Embrace (Deb Krinas)
Puppy of Breed: Wildbunch Knight in Amor (L & K Ballard / C Harratt)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Viperstaff Black Venom (Mark and Heidi Jenneys)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Gumhaven Chasing Stars (Maureen Schutt)
R/UP BOB & Minor of Breed: Gumhaven Hot Chocolate (Maureen Schutt)
Bitch CC: Aust Ch Gumhaven Red Hot Pepper (Maureen Schutt)
Baby of Breed: Aust Ch Gumhaven Sand Piper (Maureen Schutt)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Alborada Tamborilero (Imp ESP) (Cathy Kuchel)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Alborada Canelita En Rama (Imp ESP) (Cathy Kuchel)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Trevor Webb (SA)

Best in Group & Open in Group: Pointer
Aust Sup Ch Chesterhope My Foreign Envoy (Imp NZ) (B & H Clarke)
Runner Up in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Steinholme Stick Em Up (Geoff Love/Kerry Hutt)
Baby in Group: Golden Retriever
Baradav Skys The Limit (ai) (Barb & David Joseph)
Minor in Group: Flat Coated Retriever
Sherepoint Moonraker (Jean and Ross Bryant)
Junior in Group: Weimaraner
Aust Ch Waldwieze Dirty Lil Secret (Imp NZ) (Waldwiese Kennels)
Intermediate in Group: Curly Coated Retriever
Aust Ch Dizzyki MV Ruby Weavers Lament (Dizzyki kennels)
Aust Bred in Group: Curly Coated Retriever
Aust Gr Ch Dizzyki MF David Crosby (Dizzyki Kennels)
Open Neuter in Group: Weimaraner
Aust Gr / Dual Ch (T) & Neut Ch Waldwiese Penthouse Pet CCD CD RN ET TDX (Jessie Hughes/ P & L Daly)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Baswei U B The Pirate At Bayparque (imp NZ) (Kerryn O'Brien & Jill Brooker)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Steinholme Stick Em Up (Geoff Love/Kerry Hutt)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dizzyki MF David Crosby (Dizzyki Kennels)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Dizzyki MV Ruby Weavers Lament (Dizzyki kennels)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Dizzyki MS Ariel (Dizzyki Kennels)
Baby of Breed: Dizzyki DJ Imagine Love (Dizzyki Kennels)

English Setter
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Wysiwyg Shooting For the Stars (Mr J & Mrs S Nickholds / Miss A Adamopoulos)

English Springer Spaniel
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Ozdezign The Black Pearl (Mrs Kate Callery)
Intermediate of Breed: Waringahfarm Velvet Rose (Mrs K Callery)

Flat Coated Retriever
BOB and Dog CC: Aust Ch Poweron Tails Of Wonder (Kirstin Gurner)
Baby of Breed: Bushman Power To Shine (Kirstin Gurner & Tina Corbell)
Minor of Breed: Sherepoint Moonraker (Jean and Ross Bryant)
Puppy of Breed: Skyehaven Jamaican Me Crazy (Tina Corbell)

German Shorthaired Pointer
BOB and Dog CC: Aust Ch Woodwych Tommy Hilfiger (S / R & L Schwerdt)

Golden Retriever
R/UP BOB: Aust Gr Ch Baradav Flying Solo (Mr D M & Mrs B A Joseph)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Baradav Noble Affair (AI) (Barb & David Joseph)
Baby of Breed: Baradav Skys The Limit (ai) (Barb & David Joseph)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Erdos Santiago Munez (Amanda Marsden)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Erdos Light My Fire (Vicki Marsden)

Irish Water Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch & Aust Sup Ch Whistlestop's Special Agent CD RN CGC (Imp USA) (Bianca / Robyn van Haasteren)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chesterhope My Foreign Envoy (Imp NZ) (B & H Clarke)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Gr Ch Beautelle Ova The Rainbow (B & H Clarke / A Marsden)
Junior of Breed: Aust Ch Zensu Bed of Roses (B & H Clarke)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Waldwieze Dirty Lil Secret (Imp NZ) (Waldwiese Kennels)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Gr / Dual Ch (T) & Neut Ch Waldwiese Penthouse Pet CCD CD RN ET TDX (Jessie Hughes/ P & L Daly)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Auldana Tobys Dream (Mr J & Mrs S Nickholds)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Josephine Potts (SA)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Tahkira Take A Chance On Me (B Ferguson)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Basset Hound
Aust Sup Ch Longbay Yeoman of The Guard (Chris Lawrence)
Baby in Group: Basset Hound
Beauchasseur Dolly Did It (Chris Lawrence)
Minor in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Bondestin Dont Talk Just Kiss (A Cooney & C West)
Puppy in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Bondestin Right On The Kisser (A Cooney & C West)
Junior in Group: Whippet
Aust Ch Chakrata Whispering Jack (Mrs A E E Curran)
Open Neuter in Group: Basenji
Aust Sup & Neut Ch Tamsala Mitena Magic (Jess Walker)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tahkira Take A Chance On Me (B Ferguson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tahkira AgraniFirefly (B Ferguson)
Baby of Breed: Tahkira Who Needs A Halo (B Ferguson)

Basenji
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Tamsala Mitena Magic (Jess Walker)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Longbay Yeoman of The Guard (Chris Lawrence)
Baby of Breed: Beauchasseur Dolly Did It (Chris Lawrence)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Stardayne Flight Command (Mrs V Tapp)
Bitch CC: Aust Ch Stardayne Royal Masquerade (Mrs V Tapp)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Boskahun Back Witha Bang (Sue Packer)
R/UP BOB & Bitch CC: NZ Ch Daxhaven Daisie (Imp NZ) (Odette van den Berg)
Junior of Breed: Aust Ch Boskahun Molton Gold (S Packer)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tirowen Quinn (J Hooper / Dr F & A McEvoy)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Creena Miss Hazel Emerald (AI) (Lauren Novak)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Greycroft Memphis (Michelle Thomson)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Bondestin Right On The Kisser (A Cooney & C West)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bondestin Dont Talk Just Kiss (A Cooney & C West)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Shakuru Do U C What I C (Rebecca Lamb)
Baby of Breed: Shakuru Jumping Jack Flash (Rebecca Lamb)

Whippet
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Chakrata Whispering Jack (Mrs A E E Curran)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Chakrata Whisper On The Wind (Mrs A E E Curran)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Lancelot Heilmann (SA)

Best in Group & Open in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup & Jap Ch Kencherry's Union Black Jack CD (Imp JAP) (A Lim & P Brennan-Lim)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelsian Royal Ascot (I & C Spangler / N Jeffery)
Baby in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Burdekin Boys Will Be Boys (Julie Allen)
Minor in Group: Finnish Lapphund
Finnesse Aim For Fame (AI) (K Thompson)
Puppy in Group: Border Collie
Tullacrest Black Caviar (Tullacrest Kennels)
Aust Bred in Group: German Shepherd Dog
Aust Ch Volscain Qanto (J & M Rice / I & M Cooke)
Open Neuter in Group: Border Collie
Aust & Neut Ch Fidelis Come N Get Me PT JD SPD GD SD CCD (Lauren Mitchell)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch & Aust Sup Ch Landmaster Memphis Blues (R B & C J Redhead)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Tuscamada LouLous Legend (Miss L Smith)

Border Collie
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Tullacrest Black Caviar (Tullacrest Kennels)
Baby of Breed: Harvellie Romance In Vegas (Lauren Mitchell)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Fidelis Come N Get Me PT JD SPD GD SD CCD (Lauren Mitchell)

Briard
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cacharel Homme De Mes Reves (Liz Bennett)

Collie (Rough)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cherrylea Sparks N Flame (J Wales)
Baby of Breed: Aust Ch Burdekin Boys Will Be Boys (Julie Allen)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Derloch Maja Look (M & J Ryan)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Finnesse Aim For Fame (AI) (K Thompson)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Taigakoira Aamuenkeli (C R Whitehead)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Volscain Qanto (J & M Rice / I & M Cooke)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Vladimir Glam I Am (Cristel Leonard)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Ch Narathor Jazz Diva (Cristel Leonard)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Damonte Bear Essentials A'Z (Damonte Kennels)
Neuter BOB: Aust Neut Ch Damonte Royale Jester (Mr John Barton)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Abbotthall Royal Rascal (imp NZ) (B & K Baxter)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Jap Ch Kencherry's Union Black Jack CD (Imp JAP) (A Lim & P Brennan-Lim)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelsian Royal Ascot (I & C Spangler / N Jeffery)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Neut Ch Sharndah Just Charming (Sharndah Knls)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr David Johnson (SA)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Asryn Dream Seeker (Karen Bryant & Ashley Wittenberg)
Baby in Group: Rottweiler
Schwartzhund Gretl (N K Hann)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Asyut Seekn Fame N Fortune (Asyut Kennels)
Puppy in Group: Samoyed
Eskydon Diamonds In The Sky (AI) (Janet Dunbar and Tahnee Dendy)
Junior in Group: Schnauzer
Kahurangi The Memories Are Mine (Marion and Andrew Kidd)
Intermediate in Group: Pyrenean Mountain Dog
Aust Sup Ch Euzkadi Hear The Drums (Michael and Julie Ross)
Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Malpac Sparkling Glory (Michael & Nicky Nyp)

Alaskan Malamute
Open Neuter of Breed: Aust Ch Malpac Sparkling Glory (Michael & Nicky Nyp)

Bullmastiff
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bullmighty X Offender (B Dawson)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bravadobe Yes Its Time (Samantha / Mark and Deborah Jackson)
Dog CC: Aust Ch Bravadobe Get into the Groove (Mr M / Mrs D / Miss S Jackson & Bravadobe Dobermanns)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Masterkarn Fancy Free N Easy (Gill Harding / J & A Fryer)

Pyrenean Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Euzkadi Hear The Drums (Michael and Julie Ross)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Westobri Gemdru Fletcher (Kerryn O'Brien)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Westobri Gorva Zuri (Kerryn O'Brien)
Baby of Breed: Schwartzhund Gretl (N K Hann)
Minor of Breed: Tykerna Kiss This (Kerryn O'Brien)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Alchemy Laguna Sunrise (Alchemy Kennels)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Eskydon Diamonds In The Sky (AI) (Janet Dunbar and Tahnee Dendy)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Remporter Wild Child (Colin & Margaret Reedman)
R/UP BOB & Junior of Breed: Kahurangi The Memories Are Mine (Marion and Andrew Kidd)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Remporter Wild Thing (Andrew & Marion Kidd)
Baby of Breed: Aust Ch Montkhan Song And Dance man (S P & S K Foote)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Carbonaras Outback Jack (Imp USA) (K J Slattery)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Treuliebe Kindred Spirit (S P & S K Foote)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gemais Winsome Rosie (Asyut kennels / I Mundy)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Asyut Seekn Fame N Fortune (Asyut Kennels)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Asryn Dream Seeker (Karen Bryant & Ashley Wittenberg)
Puppy of Breed: Romeka Queen Of The Nite (Kellie Rayner)
Junior of Breed: Aust Ch Romeka Moonlite Dancer (Ms Kellie Rayner)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Robert Cleland (SA)

Runner Up in Group: British Bulldog
Aust Ch Paseya Rising Tothe stars (Mrs F Smith & Ms Y Smith)
Baby in Group: British Bulldog
Preciousbull UK Romper Stomper (Cherie Terry)
Minor in Group: Dalmatian
Aust Ch Instride Xceptional (AI) (Ms Kerryn Harvey)
Puppy in Group: Keeshond
Aust Ch Calivale Tell Em About It (Mrs M Sawley)
Intermediate in Group: British Bulldog
Aust Ch Preciousbull Whosa Slapper Now (Cherie Terry)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Paseya Rising Tothe stars (Mrs F Smith & Ms Y Smith)
Bitch CC: Aust Ch Rinkhals Ride Ya Broomstick (Imp NZ) (Cherie Terry)
Baby of Breed: Preciousbull UK Romper Stomper (Cherie Terry)
Minor of Breed: Kervilees Take a Chance On Me (G F J & P Cattell)
Puppy of Breed: Embolden Royal Flush (Cherie Terry)
Intermediate of Breed: Aust Ch Preciousbull Whosa Slapper Now (Cherie Terry)

Chow Chow
R/UP BOB & Bitch CC: Chowleigh The Mysterious Lady (J Mouroufas)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Instride Don't Tell Devil (Ms Kerryn Harvey)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Instride Xceptional (AI) (Ms Kerryn Harvey)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Repard Mslle Asher (Mrs B Loades & Mrs Y Draper)

Japanese Spitz
R/UP BOB & Minor of Breed: Aust Ch Eskydon Surir (Janet Dunbar and Tahnee Dendy)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Eskydon Yanagi (Janet Dunbar & Tahnee Dendy)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Caspakees General Lee (Mrs M Sawley)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Calivale Tell Em About It (Mrs M Sawley)

Poodle (Toy)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Gwynson Paris Lights (R Brown)

Shar Pei
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Matgo Just Cruisin (M F & B F Loades)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Matgo Im Blumn Lovly (M & B Loades)
Baby of Breed: Sharboop Dragon Slayer (Mr W & Mrs J Walloscheck)
Junior of Breed: Aust Ch Sharboop Mr Magic (Mr W Walloscheck)