Norwest Canine Association Inc (NSW)

Date of Show : 24-Aug-2013 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Robert Lucas (NSW)   (Total Entry : 620)

Best in Show & Open in Show: Siberian Husky
Aust Sup & NZ Gr Ch Alyeshka Little Miss Perfect (Imp NZ) (Sarah Halliday / Tamzin Letele & Cherie Bryson-Karam)
Baby in Show: Lagotto Romagnolo
Incavale Armarnies Got Style (J Morse-Roberts / J & J Nolan)
Junior in Show: Bedlington Terrier
Aust Ch Kayrs Crackerjack (K D/ K & M J Robinson)
Intermediate in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Sup Ch Dakshunt In The Ghetto (Mr R & Mrs J Matwijow)
Aust Bred in Show: Borzoi
Aust Sup Ch Kenibea Murphys Law (Shannon / Ros & Greg Barden)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Miss Errolynne Cross (NSW)  (Group Entry : 93)

Best in Group & Open in Group: Pekingese
Aust Sup Ch Frawai Reflections (Frances Wickens and Marie Patten)
Baby in Group: Yorkshire Terrier
Lannaj Pretty in Pink (Alanna Gavan / Jan Clarke)
Minor in Group: Papillon
Gremlinz Fyrebird (Marszal/Spooner)
Puppy in Group: Pomeranian
Jordysong Little Lion Man (R Walsh)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Leace Little Miss Precious (Kathy Minns)
Intermediate in Group: Pekingese
Aust Ch Interstar Montys Pride (Norman Porter & Tony Tau)
Aust Bred in Group: King Charles Spaniel
Aust Ch Wilsight Red Dash (C Rodrigues)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Ronchil Hot Persuit (Mrs P Scales)

Cavalier King Charles Spaniel
Baby of Breed: Wanarc Fly Me To The Moon (Mrs L Archer)

Chihuahua (Long Coat)
Baby of Breed: Espero Merci Beaucoup (P Brennan & V Morse)

Chihuahua (Smooth Coat)
Bitch CC & Junior of Breed: Auschi Silva Mist (Kerry Cannon)

Havanese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hashki Little Miss Dynamite (Philip Williams)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hashki Little Bear (Mr P Williams)

Italian Greyhound
R/UP BOB & Minor of Breed: Piccino Lois Lane (Maureen Friend/ S & M Reeve)

King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Marsward Move On Up (Imp USA) (C Rodrigues)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Gr Ch Chacombe Red Louie (Imp UK) (C Rodrigues)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Wilsight Red Dash (C Rodrigues)

Maltese
Baby of Breed: Aust Ch Marblanc Tearsinheaven (Mrs M P Atkinson)

Papillon
Minor of Breed: Gremlinz Fyrebird (Marszal/Spooner)

Pekingese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Frawai Reflections (Frances Wickens and Marie Patten)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Interstar Montys Pride (Norman Porter & Tony Tau)
Bitch CC & Junior of Breed: Notron Angel Eyes (Norman Porter & Tony Tau)
Baby of Breed: Notron Im A Paddy (Norman Porter & Tony Tau)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Jordysong Little Lion Man (R Walsh)

Pug
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kangala Black Tourmaline (Kerry Cannon)
R/UP BOB & Junior of Breed: Aust Ch Leace Little Miss Precious (Kathy Minns)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Shoot Em Up Clyde (Mrs K Minns)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kealoha Kailani at VRose (Imp USA) (Suzanne Knowles)
R/UP BOB & Minor of Breed: Lannaj Beetles Diamond Diva (Alanna Gavan / Jan Clarke)
Baby of Breed: Lannaj Pretty in Pink (Alanna Gavan / Jan Clarke)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Dianne Harrison (NSW)  (Group Entry : 53)

Runner Up in Group & Junior in Group: Bedlington Terrier
Aust Ch Kayrs Crackerjack (K D/ K & M J Robinson)
Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Jewelhart NumoonDiablo (K Snerling & N Worth)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rebelglen Blue Vagabond (Kevin Heald)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Shandrys Im A Jezabel (Imp NZ) (Kevin Heald)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kayrs Crackerjack (K D/ K & M J Robinson)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Jewelhart NumoonDiablo (K Snerling & N Worth)
Bitch CC: Aust Ch Numoon Devils Romance (K Snerling)

Welsh Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am / Can & Aust Ch Darwyn's Webslinger (Imp CAN) (Sonya Cornick & Larisa Hotchin)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Michelle Parker-Brien (NSW)  (Group Entry : 89)

Best in Group & Open in Group: Flat Coated Retriever
NZ Gr & Aust Sup Ch Firebush Sergeant Pepper CD RRD (Mrs K Blair)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Weimaraner
Can & Aust Supreme Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Peters / Goold / King)
Baby in Group: Lagotto Romagnolo
Incavale Armarnies Got Style (J Morse-Roberts / J & J Nolan)
Minor in Group: German Wirehaired Pointer
Hotwyr Here Comes Honey Boo Boo (AI) (Fiona Dempster & Rae Bank)
Puppy in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Hubertus The Real Deal (AI) (M W &T E Blaik)
Aust Bred in Group: Golden Retriever
Aust Sup & NZ Ch Dykinta Take A Chance (Wendy Atkins)

Brittany
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tobenlee Moves Like Jagger (Samantha Ibbott-Cordi)

Clumber Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Boroniahil Befana (S & S Strang)

Cocker Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kerbalea Krazy Little Thing (G Love / K Hutt & S McFadden)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Showfield Royalty has Arrived (S & S Strang)
Baby of Breed: Royoni Going Places (M & C Morris)

Cocker Spaniel (American)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Highgatte Ima Believer (M & D Barnett / J Stapleton)

English Springer Spaniel
Baby of Breed: Azudance Diamonds In The Sky (Miss M Lauder)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ Gr & Aust Sup Ch Firebush Sergeant Pepper CD RRD (Mrs K Blair)

German Shorthaired Pointer
Junior of Breed: Aust Ch Moruada California County (Moruada Kennels)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Hotwyr Here Comes Honey Boo Boo (AI) (Fiona Dempster & Rae Bank)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup & NZ Ch Dykinta Take A Chance (Wendy Atkins)
Baby of Breed: Fantango Stack the Deck (P Middleton & J Salvestrin)

Gordon Setter
Baby of Breed: Glenae Blazing Dream (Mr P Gatt)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hubertus The Real Deal (AI) (M W &T E Blaik)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Kebro Dantes Inferno (Keith Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Incavale Devil Wears Prada (Valerie Morse)
Baby of Breed: Incavale Armarnies Got Style (J Morse-Roberts / J & J Nolan)
Junior of Breed: Aust Ch Aukero Skys The Limit (Keith D Robinson)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Can & Aust Supreme Ch Breica's Greydove Walk This Way (Imp CAN) (Peters / Goold / King)
Baby of Breed: Greyflyte Tres Chic at Greydove (Imp NZ) (Peters / Goold / King)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wynwhisper Wicked (LH) (Bronwyn Gaywood)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Robert Lucas (NSW) (Group Entry : 104)

Best in Group & Aust Bred in Group: Borzoi
Aust Sup Ch Kenibea Murphys Law (Shannon / Ros & Greg Barden)
Runner Up in Group: Saluki
Aust Sup Ch Baghdad A Miss Demeanor (Paula Bockman Chato and Lyndell Ackerman)
Baby in Group: Afghan Hound
Quom Mr Phineas Barnum (Skye Barratt/C Khoury)
Puppy in Group: Beagle
Nangunyah Struck By Lightning (S Bownds, E Stopford, L Bownds)
Junior in Group: Basset Hound
Lachambre Cuban Conspiracy (Amber and Julie O'Flynn)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Sup Ch Dakshunt In The Ghetto (Mr R & Mrs J Matwijow)

Afghan Hound
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Karakush Black Gold Texas Tea (L & H Gibson / L Kavanagh)
Baby of Breed: Quom Mr Phineas Barnum (Skye Barratt/C Khoury)

Basenji
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Zanzipow Poker Face Earnest (Jennifer Power)
R/UP BOB & Open of Breed: Aust Ch Bayenzi Sugar Minott (J P Cook & J M Lumb)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Lachambre Sir Star Gazer (Amber and Julie O'Flynn)
R/UP BOB & Junior of Breed: Lachambre Cuban Conspiracy (Amber and Julie O'Flynn)
Bitch CC: Aust Ch Lachambre Ruby Fortune (Amber and Julie O'Flynn)
Puppy of Breed: Lachambre Moonshine Moet (Amber and Julie O'Flynn)
Open of Breed: Aust Ch Lachambre Sir Albion Star (Amber and Julie O'Flynn)

Beagle
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baldev Legally Blonde (S Bownds / E Stopford & L Bownds)
Puppy of Breed: Nangunyah Struck By Lightning (S Bownds, E Stopford, L Bownds)

Borzoi
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kenibea Murphys Law (Shannon / Ros & Greg Barden)
R/UP BOB & Minor of Breed: Kenibea Show Meth Money (S & D Albert / R & G Barden)

Dachshund (Miniature Long Haired)
Bitch CC & Junior of Breed: Bliscoli Blue Butterfly (Ms Sandra Henderson)
Baby of Breed: Bliscoli Diamond Debutante (Ms Sandra Henderson)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Dakshunt In The Ghetto (Mr R & Mrs J Matwijow)
Baby of Breed: Vita Domino (Janice Sharp)

Dachshund (Smooth Haired)
Junior of Breed: Nicholyev Tootsie Roll (S Kelly & J Bower)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Halgrove Bondjamesbond (P / K & K McIntyre)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Halgrove Shakeurbonbon (P / K & K McIntyre)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rokeena Man After Midnight (R J & Y T Lauder / R J & R J Wallis)
Bitch CC: Jimab Love Me Do (Mr B P & Mrs J Knowles)
Junior of Breed: Aust Ch Rokeena Addicted To Love (R J & Y T Lauder)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nkazimlo Designer Copy (Mrs S Temlett)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nkazimlo Carbon Copy (Mrs S Temlett)

Saluki
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Baghdad A Miss Demeanor (Paula Bockman Chato and Lyndell Ackerman)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Sup Ch Pazada Double Identity (G & P Russell / R Davies)
Puppy of Breed: Pazada Watabout Last Night (Gary & Patricia Russell)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & NZ CH Arcon Get Off My Cloud - Imp NZ (Millissa Fox)
Junior of Breed: Buffalo First Edition (Mike & Sandra Patterson)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Joseph Daidone (NSW)  (Group Entry : 97)

Best in Group & Open in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Easy Feeling du Crepuscule des Loups (Imp FRA) (C A & J A Fynmore)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ashem Red Poppie (Leanne Hagarty)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Sandsprite Anzac Legend (Leanne Hagarty)

Australian Shepherd
Baby of Breed: Tuscamada Blazing Star (Miss Crystal Matwijow)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Keiramyst Mi Wizard of Oz PT (Lynda Brandt)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Open of Breed: Aust Ch Easy Feeling du Crepuscule des Loups (Imp FRA) (C A & J A Fynmore)

Border Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ballyann Bebackbymidnite (Peter & Tracie Buckley)

Briard
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tiahart Hellene (D & JM Bartley)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aubrey's French Kiss (Imp NZ) (D & J M Bartley)

Collie (Rough)
Bitch CC & Puppy of Breed: Tyronelea Gonewith Thewind (Belinda Hales)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Turnukan Ivalo (Imp FIN) (L Mills)
R/UP BOB & Bitch CC: Dagolas Ystava (Imp FIN) (L Mills)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Freevale Sitting Pretty (M & C Morris)
Baby of Breed: Freevale Candy Bombshell (M & C Morris)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Pamakay Georgia (Mr T & L Gehrke)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Jetavegas A California Miss (Mr T & L Gehrke)

Puli
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Rustufarion Bubble The Brew (P Hartwell & R Valore)

Shetland Sheepdog
Puppy of Breed: Louanda Time Traveler (Louanda Knls)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Bruce Riddell (NSW)  (Group Entry : 80)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Sup & NZ Gr Ch Alyeshka Little Miss Perfect (Imp NZ) (Sarah Halliday / Tamzin Letele & Cherie Bryson-Karam)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bullmastiff
Aust Ch Costog Mompessons Home Bru (Roni Oma)
Minor in Group: Akita (Japanese)
FireAndMist Ocean Blaze (Mrs R & Miss S Barkmeyer)

Akita
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daykeyne Takin Names N Kickin Ass (Mr A Molan)

Akita (Japanese)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: FireAndMist Ocean Blaze (Mrs R & Miss S Barkmeyer)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Lagrota Laters Baby (K Norman / P & S Cauchi)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Saterhundens London Paddington (L Brand)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Costog Mompessons Home Bru (Roni Oma)
Baby of Breed: Gameguard Squizzy Taylor (Glenn Sparham & Brooke Turner)

Leonberger
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Konigslair Amicus Carassimus (Maria Gonzalez)

Neapolitan Mastiff
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Inizio Tamara (Ai) (S & N Cooper)
Puppy of Breed: Aust Ch Magnufi Eliana (Lorene Cantarella)

Pyrenean Mountain Dog
Baby of Breed: Espinay Azun (S McDowell & T Bassett)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Zalapa Son Of A Gun (D Borg & M Krueger)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hardrada Bugger Off (Imp NZ) (D G Wilton & F Hoffmann / I & S Geddes-Cook)
Junior of Breed: Darkgypsy El Loco Jose (AI) (D Borg & M Krueger / D & K McKeown)

Samoyed
Baby of Breed: Apolar Glitz N Glamour (Michelle Johnston)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Sup Ch Beauideal I Have A Dream (Imp USA) (C Kelly)
Junior of Breed: Kyushu Play the Game (C Kelly / K Grigg)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Gr Ch Alyeshka Little Miss Perfect (Imp NZ) (Sarah Halliday / Tamzin Letele & Cherie Bryson-Karam)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Deborah Norquay (NSW)  (Group Entry : 104)

Runner Up in Group & Open in Group: Lhasa Apso
Eng & Aust Sup Ch Kutani Secret Agent (Imp UK) (Belinda Beves / Nina Estatheo and Wendy Cain)
Intermediate in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Daesdaemar Its A Love Story (Amanda Huggins)

Chow Chow
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Sherae A Bootscootin Blue Koala (Mrs J Jay)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lepride Dita Von Tesse (Gail Skinner)
Dog CC: Aust Ch Emorette Rolls Royce (K McAndrew)

German Spitz (Mittel)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Llancarfan Walks The Wild Side (Llancarfan Kennels / A Collins)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Stordansk Davincis Aria (AI) (Mrs Julie Hyde)
Dog CC & Puppy of Breed: Stordansk The Masterpiece (Mrs Julie Hyde)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Daesdaemar Its A Love Story (Amanda Huggins)
R/UP BOB & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tenkashiro Sylver Lightening (Denise Sylvester)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cinereus Polar Ice (Imp FIN) (Tracey Parker)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Eng & Aust Sup Ch Kutani Secret Agent (Imp UK) (Belinda Beves / Nina Estatheo and Wendy Cain)
Bitch CC: Aust Ch Zaland Chamber of Secrets (B Beves & N Estatheo)
Baby of Breed: Amesen Black Tie Affair (J Longmire / M Camac & I Glen)
Minor of Breed: Zaland Nauti N Nice (Belinda Beves and Nina Estatheo)
Puppy of Breed: Sooquan Willy Wonka (Mr N Bates)

Schipperke
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Monterrez One Direction (Mr G Cruse & Mrs R Keech)
Baby of Breed: Monterrez Power And Might (G Cruse / N Curwen & R Keech)

Tibetan Terrier
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Araki Precious Pandora (Imp UK) (Louise Hickie)