Boonah Show Society (QLD)

Date of Show : 1-Jun-2018 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Miss Marilyn Hoy (NSW)   (Total Entry : 429)

Best in Show & Open in Show: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Samoyed
Aust Ch Kalaska Hit The Road Jack (J & D Maguire)
Baby in Show: Welsh Corgi (Pembroke)
Anbenly Jadore (J McCann/ J Burgess & A Anagnostis)
Minor in Show: Bracco Italiano
Freeman Miss Momona (Imp NZ) (D Winch & P Johnson)
Junior in Show: Hungarian Vizsla
Aust Ch Elettars Rock Your Baby (D Winch & P Johnson)
Intermediate in Show: Australian Kelpie
Aust Ch Oatland Chardonnay (Mrs D Kent)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Gr & Neut Ch Ambermoon Summer Fantasy (Miss B A Lines)
Runner Up Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Margaret Broughton (QLD)  (Group Entry : 93)

Best in Group & Aust Bred in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Oakway Gold Reign (Jill Marks)
Minor in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Poochiekoo Dream Image (Amanda Thompson)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Fasusq Don't Dream It's Over (Amanda Dunne)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pomeranian
Aust & Neut Ch Pomquest Ja Dore Papa JDX SPD SD (Mr S Wright)
Runner Up Neuter in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust & Neut Ch Adrahil Ohso Proud (H E J Bright)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Nantiki Pockets Affair (Mrs L Hansen)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Darsa Cast A Spell (Imp HRV) (Kristina Pastiu)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dapsen A Class Above (D L Petersen)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dapsen Flying First Class with Aryed (Denise Petersen)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Aberlour Whispering Jack (Lyn Dunne)
Puppy of Breed: Aberlour Totl Eclipsovth Heart (Lyn Dunne)
Junior of Breed: Fasusq Don't Dream It's Over (Amanda Dunne)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Poochiekoo Obi One Kenobi (Amanda Thompson)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Toyopet Bramvers Look Out Max (H E J Bright)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Poochiekoo Dream Image (Amanda Thompson)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Calysta whos your daddy (Helen Bright)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Adrahil Ohso Proud (H E J Bright)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Am Ch Rosewood Last Rebellion (Imp USA) (Ronda Allen)
Baby of Breed: Toiresort Mazakean (Ronda J Allen)

Havanese
Baby of Breed: Karyme Cruise Control (Tracey Lamb)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Oakway Gold Reign (Jill Marks)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Oakway Gold Escort (Jill Marks)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Kaasha Sugar Daddy (Frances Forbes)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Oakway Dreams Of Karma (S Richards)
Baby (Dog) of Breed: Tunamara Shenanigan (Ms F Forbes)

Lowchen
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway Vuitton (Ms F E L Darling)
Baby of Breed: Paceaway Flashdance (Ms F E L Darling)

Pomeranian
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Pomquest Ja Dore Papa JDX SPD SD (Mr S Wright)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kabova All Fired Up (AI) (Ms Janet McGregor)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Kabova Little Ms Cant Be Wrong (R Holtkamp)
Res Dog CC & Junior of Breed: Octaviae Surfin Safari (Catherine Cole)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Karojenbe Shaken Not Stirred (M R & L C Shaw)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Karojenbe Kiss N Tell Moscato (M R & L C Shaw)
Baby of Breed: Karojenbe Madame Butterfly (M R & L C Shaw)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Marilyn Hoy (NSW)  (Group Entry : 54)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
Runner Up in Group: Scottish Terrier
Arg/Chil/Lat/Aust CH Arg GrCh HWW15 CH Mariss Monarh (Imp RUSSIA) (Stacy Kellie)
Minor in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Kiatasee Coat of Many Colours (M Lee)
Puppy in Group: Fox Terrier (Smooth)
Firezan Barney Rubble (B Duncan)
Junior in Group: Staffordshire Bull Terrier
Magicmine Knights Angel (Paula Hill)
Intermediate in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Mystreebox La Carlotta (Lester & Supranee Flood)
Aust Bred in Group: Cairn Terrier
Aust Gr Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust & Neut Gr Ch Magicmine Black Ice CCD CDX RAE AD JD (Paula Hill)
Runner Up Neuter in Group: Fox Terrier (Smooth)
Mystreebox Carlos De Belmonte (Lester Flood)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aronaw Drops of Jupiter (Lauren Lobegeiger)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Taufield Last Warrior (Kathleen O'Donnell)
Bitch CC & Minor of Breed: Aronaw Passion Pop (Lauren Lobegeiger)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Taufield Last Wart (Kathleen O'Donnell)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fencho First N Foremost (Ms V Doherty & Mrs N Smith)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Yarrinarra Kentucky Rancher (Maxine Lee)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Kiatasee Coat of Many Colours (M Lee)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yarrinarra Saxon (M Lee)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Firezan Snow and Steel (B J Duncan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Firezan Barney Rubble (B Duncan)
Bitch CC: Aust Ch Tamsam Pa Ote Huka (Imp NZ) (Mr P G & Mrs S H Hewinson)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mystreebox La Carlotta (Lester & Supranee Flood)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Mystreebox Carlos De Belmonte (Lester Flood)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Belljacks Betta A Devil U Know (S K Whyatt)

Kerry Blue Terrier
Bitch CC & Minor of Breed: Olizure Lieca Pink Flirtini (Mrs F Auld)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Arg/Chil/Lat/Aust CH Arg GrCh HWW15 CH Mariss Monarh (Imp RUSSIA) (Stacy Kellie)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Upyrkilt Million Dollar Baby (AI) (Stacy Kellie)

Staffordshire Bull Terrier
Res Bitch CC & Junior of Breed: Magicmine Knights Angel (Paula Hill)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Gr Ch Magicmine Black Ice CCD CDX RAE AD JD (Paula Hill)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tentella Flint N Fire (Michelle Little)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Neut Ch Atenta Tina Sparkles (Desley Draper)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Robert Cleland (SA)  (Group Entry : 57)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel
Aust Sup Ch Belcroft Crazy For You (Geoff Kill)
Baby in Group: Hungarian Vizsla
Elettars Thundaboltn Lightning (AI) (D Winch & P Johnson)
Minor in Group: Bracco Italiano
Freeman Miss Momona (Imp NZ) (D Winch & P Johnson)
Puppy in Group: Lagotto Romagnolo
Wispan Hidden Dragon (AI) (Robynne Flynn)
Junior in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Elettars Rock Your Baby (D Winch & P Johnson)
Intermediate in Group: Irish Setter
Aust Ch Eireannmada Versace (Greg Browne & Lorraine Sanney)
Aust Bred in Group: Irish Setter
Aust Gr Ch Eireannmada Breakfastattiffany (Greg Browne)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust Ch Larona Wing And A Prayer (Rachael Arnott)
Runner Up Neuter in Group: Golden Retriever
Dual Ch (RO) Neuter Grand Supreme Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Bracco Italiano
Minor of Breed: Freeman Miss Momona (Imp NZ) (D Winch & P Johnson)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Belcroft Crazy For You (Geoff Kill)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Amaclassic Art Waves Kiss (Imp UK) (Jenny and Roy Hughes)
Baby of Breed: Drumprintt First Innings (Jenny & Roy Hughes)
Baby (Bitch) of Breed: Drumprintt First Kiss (Jenny & Roy Hughes)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Parkavon Midnight Zorro (Imp NZ) (Gillian Lazar)

English Springer Spaniel
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Larona Wing And A Prayer (Rachael Arnott)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tealpoint ExcaliburTheMagician (Heather Reynolds)

German Wirehaired Pointer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Whistlewire Snowy River Rider (Leanne Hall)

Golden Retriever
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dobro Spanish Harlem (AI) (L Molnar)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bralmico Vintage Genes (De-arne Hargreaves)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Dobro Diamond Jack (AI) (L Molnar)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Dual Ch (RO) Neuter Grand Supreme Ch Dykinta Never Ending Story (AI) CD RAE (Miss C Ryan)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Elettars Rock Your Baby (D Winch & P Johnson)
Baby of Breed: Elettars Thundaboltn Lightning (AI) (D Winch & P Johnson)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eireannmada Versace (Greg Browne & Lorraine Sanney)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Eireannmada Breakfastattiffany (Greg Browne)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Driftway All That Jazz (Guy Spagnolo)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Wynstream Hot Knight Scramble (B J & H C Adam)
Intermediate of Breed: Wynstream Hottest Secret (AI) (Mr B & Mrs H Adam)

Lagotto Romagnolo
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Wispan Hidden Dragon (AI) (Robynne Flynn)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Silberweis Walking On Sunshine (Ann Masjakin & John Robinson)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Silberweis Take N It Ezy (Ann Masjakin & John Robinson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ricochez Bedwyr Dyllan (Jenny Hampton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Goldmaid The Game Begins (D L & L Meagher)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hartset Wings Ofan Angel (Jenny Hampton)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Ricochez Enfys Sian (Jenny Hampton)



Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Margaret Broughton (QLD) (Group Entry : 57)

Best in Group & Open in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Jelany Red Nikaya For Chilolo (Imp RUS) (Rosemary Green)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Saluki
Quanmarra Ekeko (Brown/ Dunkley/ Rasmussen/ Bennett)
Baby in Group: Rhodesian Ridgeback
Chilolo CHN Cool Joe Cool (Rosemary Green)
Minor in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Bondestin So Wat Ima Rockstar (Amanda Cooney & Caryn West)
Junior in Group: Irish Wolfhound
Aust Ch Wulfgar Kerrigan (AI) (J & S Donaldson / S Gendle)
Aust Bred in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Ch Adbesare Phirst and Foremost (Anne Ifield)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch & Neuter Ch Agwyr Accentuate The Positive (D G Hoyle)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lijolba Raise Your Glass (AI) (Heidi McKay)

Borzoi
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Russkimir Fleeting Shadows JC (M L Davis)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Shasdin Royal Legend (V Bowden)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Valgarden Victorious (Val Bowden)
Res Dog CC & Junior of Breed: Valgarden Folk Lore (V Bowden)
Baby of Breed: Valgarden Cherry Berry (Miss V Bowden)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Dakley Franz Joseph (D Cross)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Neimor Azhure Moon Beam (Mr D Moran & Rev L Neighbour)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Dakley Athena (D Cross)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Fayrewyre Sgian Dhu (Dr M Davidson & Ms L Dunn)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Agwyr Que Sera Sera (Mrs D Hoyle)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch & Neuter Ch Agwyr Accentuate The Positive (D G Hoyle)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch Joy-Dens Rockin Robin (Imp USA) (R Gersbach/ J Neal/ S Wheatley)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Adbesare Phirst and Foremost (Anne Ifield)

Greyhound
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Xilone Incognito (Heidi McKay)

Irish Wolfhound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dongunya Eliza (AI) (J & S Donaldson)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wulfgar Kerrigan (AI) (J & S Donaldson / S Gendle)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Bondestin So Wat Ima Rockstar (Amanda Cooney & Caryn West)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jelany Red Nikaya For Chilolo (Imp RUS) (Rosemary Green)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Chilolo CD Tanami Taboo (AI) (R Green / E Marshall)
Baby of Breed: Chilolo CHN Cool Joe Cool (Rosemary Green)
Baby (Bitch) of Breed: Chilolo CHN Cool Samara (Julie David)

Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Quanmarra Ekeko (Brown/ Dunkley/ Rasmussen/ Bennett)

Whippet
Open of Breed: Parnew I Can See Your Halo (Mrs J Miller)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Miss Marilyn Hoy (NSW)  (Group Entry : 59)

Best in Group & Aust Bred in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
Runner Up in Group & Open in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Am Gr Ch Hum'nbird Rock Your Socks (Imp USA) (J McCann & J Burgess)
Baby in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Anbenly Jadore (J McCann/ J Burgess & A Anagnostis)
Minor in Group: Old English Sheepdog
Ottaba Onli Ewe (Mrs J Ashen)
Puppy in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Kinjarra Georgie Girl As Doll (S & K Whyatt)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Morview A New Leaf (Melissa Powell)
Intermediate in Group: Australian Kelpie
Aust Ch Oatland Chardonnay (Mrs D Kent)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Gr & Neut Ch Ambermoon Summer Fantasy (Miss B A Lines)
Runner Up Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Morview A New Leaf (Melissa Powell)
Baby of Breed: Pangatta Blue Thor (S & K Whyatt)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Oatland Chardonnay (Mrs D Kent)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kinjarra Georgie Girl As Doll (S & K Whyatt)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Oatland St George (Mrs D Kent)
Minor of Breed: Aust Ch Belljacks Just Foolin Around (S & K Whyatt)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Aprilraine Limelight Dancer CCD CDX RM (Mr A & Mrs L Kettleton)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Tarraray Lucifer (J Glenn)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Tarraray Dixie Chick (J Glenn)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Mirribandi Yvette HT JC CA (Kathryn Winton)

Border Collie
Bitch CC & Puppy of Breed: Trumagik Third Times A Charm (Noel & Maureen Kay)
Baby of Breed: Trucharm Shine A Light at TWJ (S & K Leslie / R & L Polese)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Fairenvy Diamonds R X Quisit HT (Sheree Heath)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Fairenvy DeanAmbrose N Silva (Angela Findlay)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Lochburn Secret N Silva (Imp NZ) (Angela Findlay)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
Minor of Breed: Debbar Isabella (Mrs D Okeefe)
Puppy of Breed: Debbar Hermione (Mrs D O'Keefe)

Old English Sheepdog
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Ottaba Onli Ewe (Mrs J Ashen)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sheldow Charlie Brown (Sharndah Knls)
R/UP BOB & Res Dog CC: Aust Ch Shelkeys Limited Edition (Le-Anne Schwier & Bernadette Lines)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kilcoy Me Myself N I (Miss B A Lines)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Ambermoon Summer Fantasy (Miss B A Lines)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust Ch Sharndah U Make My Heart Sing (T Walters)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch Hum'nbird Rock Your Socks (Imp USA) (J McCann & J Burgess)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Anbenly Unforgetable (J McCann)
Baby of Breed: Anbenly Jadore (J McCann/ J Burgess & A Anagnostis)



Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Robert Cleland (SA)  (Group Entry : 45)

Best in Group & Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Hit The Road Jack (J & D Maguire)
Runner Up in Group: Siberian Husky
Aust Gr Ch Romeka Fox Trot (AI) (Kellie Rayner)
Minor in Group: German Pinscher
Masterkarn Made In Heaven (J & A Fryer)
Puppy in Group: Dobermann
Wattavue Talk To Me Goose (Rhonda Harnell & Les Fabian)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / The Late VP Brennan / Vansitar Dobermann)
Open in Group: Samoyed
Aust Ch Snerzok God Of Thunder (D & J Wilders)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Neut Ch Branbern Dark Piccolo CD RA (Barbara & Michael Whitwell)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Poldara Running With The Wind (Mrs S Wilson)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Iceriva Neva Reine (Jessica Weldon & Sue White)

Bernese Mountain Dog
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Branbern Dark Piccolo CD RA (Barbara & Michael Whitwell)

Bullmastiff
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Stennaroo Fearless Angel (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / The Late VP Brennan / Vansitar Dobermann)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Sup Ch Ebondobes The Red Witch of Dobersmith (AI) (Imp NZ) (Bill & Denise Smith)
Minor of Breed: Wattavue You Complete Me (Rhonda Harnell & Les Fabian)
Puppy of Breed: Wattavue Talk To Me Goose (Rhonda Harnell & Les Fabian)

German Pinscher
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Masterkarn Made In Heaven (J & A Fryer)

Samoyed
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kalaska Hit The Road Jack (J & D Maguire)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Snerzok God Of Thunder (D & J Wilders)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stablemaster's Krafted by Legends (Imp FIN) (P Talvinen)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Hun Jr & Aust Ch Silver Senator Kaoma Night (Imp HUNG) (Yvonne Hopf)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Romeka Fox Trot (AI) (Kellie Rayner)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Bronwen Dickson (QLD)  (Group Entry : 64)

Best in Group & Open in Group: Tibetan Terrier
Aust Sup Ch Qanda Lhi's Qa-Par (Imp ITY) (Sharon & Breanne Lancey)
Runner Up in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Baby in Group: British Bulldog
Modavam Robin Hood (David & Amanda O'Hara)
Puppy in Group: French Bulldog
Aust Ch Meralla Mae West (Bill & Denise Smith)
Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Box Office (Ms F E L Darling)
Aust Bred in Group: Keeshond
Aust Sup Ch Keez Keep Em Talking (Michelle/ Phil & Elliott Hickey / Rob Stewart)
Runner Up Neuter in Group: Japanese Spitz
Aust & Neut Ch Daesdaemar Moon And Stars (Rob and Lesley Kane)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eddybul Enter Sandman (Allen & Vickki Lamb)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Eddybul That's What I Like (Laurie Edwards / Allen & Vickki Lamb)
Baby of Breed: Modavam Robin Hood (David & Amanda O'Hara)

Dalmatian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Box Office (Ms F E L Darling)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Varewell Crystal Bloom JC (Julie Beeby)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Whytewood Mr Darcys Ozi Gold (AI) JC (Michelle Little)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Meralla Mae West (Bill & Denise Smith)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Mannerking Shadows of the Moon (Rob & Lesley Kane)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mannerking Follow Your Dreams (Rob & Lesley Kane)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Daesdaemar Moon And Stars (Rob and Lesley Kane)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Keez Keep Em Talking (Michelle/ Phil & Elliott Hickey / Rob Stewart)

Poodle (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bienaime Lil Silver Arrow (S & L Darling)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Tonkei Amazing Grace (T Drews)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Bienaime Viva Las Vegas (S & L Darling)

Poodle (Toy)
Baby of Breed: Silkyelk The Temptrest (Ms Cheryl Gilbert)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Silkyelk Monsieur Harley (Ms Cheryl Gilbert)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)
Baby of Breed: Pandec Miss Personality (Mr S & Mrs T Paehua)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Tzutique Fill In The Gaps (Robyn Hawke)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Qanda Lhi's Qa-Par (Imp ITY) (Sharon & Breanne Lancey)

Xoloitzcuintle (Miniature)
Baby of Breed: Aust Ch Wazzat Galenia (IID NOR) (H Bright & J Dinis)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sonderwol Legend Zap (Imp RUS) (S Richards & J Laszuk)