Le Fevre Kennel Club Inc (SA)

Date of Show : 28-Mar-2021 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Graham Cruse (NSW)

Best in Show & Open in Show: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Runner Up in Show & Puppy in Show: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Woodwych Cadbury (AI) (S/ R & L Schwerdt)
Baby in Show: Siberian Husky
Miniatura Its Raining Men (Rodney J Connelly)
Junior in Show: Samoyed
Aust Ch Kalaska Fridays Partyboy (Mrs D Klaaysen / Mr J Beard / Mrs K O'Riley)
Aust Bred in Show: Collie (Rough)
Aust Gr Ch Derloch Pleasure Seeker (M & J Ryan / D Ryan)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mr Anthony Ikin (NSW)

Best in Group & Puppy in Group: Papillon
Aust Ch Sailoz Destined To Dream (Kristy Lewis)
Junior in Group: Lowchen
Lowensque Lady Marmalade (Miss Courtney Tulk)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Pug
Aust & Neut Ch Tanyette May I Call U Jiggly (T & A Beavis)
Runner Up Neuter in Group: Chihuahua (Smooth Coat)
Aust Neut Gr Ch Reynosa Diamond Chip (Miriam Schiller)

Australian Silky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Japatina Wearing My Rolex (Mrs G Smith & Japatina Kennels)

Bolognese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Little White Wonder Vittorio Hero (Imp NL) (Mrs L McArthur)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Caribelle Icy Cold But Cool (AI) (Caribelle Knls)
Bitch CC & Puppy of Breed: Caribelle Peppermint Creme (Caribelle Knls)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Staplechi Proud Mary (M Fisher)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tibchi Smoke N Mirrors (Robyn Stapleton & Jenifer Nichols)
Baby of Breed: Trackajack Like a Diva (D Sharman)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Reynosa Diamond Chip (Miriam Schiller)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Sherabill Snap Dragon (Julia Brown)

Havanese
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Anese Ziggy zigzag (Mrs G Smith / Mr P Douglas / S K Walker)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kosmos Timbre (Mrs C Flattum and Miss A Divola)
Minor of Breed: Kosmos Le Villi (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Kosmos Heart of Eternity (Mrs C Flattum & Miss A Divola)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust & Neut Ch Kosmos Florentine (Ashleigh Divola & Clare Flattum)

Lowchen
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Lowensque Lady Marmalade (Miss Courtney Tulk)

Maltese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Gemnova Fallen Angel (Lynette Walker)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gemnova Master Chief (Lynette Walker)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Gemnova Stepping Out In Style (Lynette Walker)
Baby of Breed: Yourjana Elwin Fletcher Jnr (Fran Rose)

Miniature Pinscher
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Shiralea Florin (Mrs L & Mr L Johnston)
Baby of Breed: Shiralea Venus De Milo (Mrs L & Mr L Johnston)

Papillon
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sailoz Destined To Dream (Kristy Lewis)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sailoz Xclusive Delight (Kristy Lewis)

Pug
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kirrbuff Always And Forever (Mrs T & Ms A Beavis)
Bitch CC & Puppy of Breed: Triseter Mopsi Pina Colada (Triseter Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Tanyette May I Call U Jiggly (T & A Beavis)

Russian Toy (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Edelpark Cinnamon Spice (Trina Kennard)
Baby of Breed: Torza Letthe Devil Drive (T Kennard)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Imayorkie Picture Perfect (Mr G J & Mrs P A Harrison)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Imayorkie Lotus Elise (G J & P A Harrison)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Les Bradney (NSW)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Sup Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Soft Coated Wheaten Terrier
Shaneca Let Them Eat Cake JC (S Lowe & L Novak)
Baby in Group: Cairn Terrier
Natuska Money For Nothing (Kerryn Pearson)
Minor in Group: Australian Terrier
Regisvista Mayhem Has Arrived (Regisvista Kennels)
Intermediate in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Manfreds Guess Whos Back (J Watson)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Manfreds Guess Whos Back (J Watson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Manfreds Queen Of The Night (J Watson)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Manfreds Tabels Have Turned (J Watson)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Regisvista The Taskmaster (Regisvista Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Regisvista Mayhem Has Arrived (Regisvista Kennels)
Baby of Breed: Tainquest Dream Chaser (AI) (C Gower)

Cairn Terrier
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Natuska Catcher In The Rye (Kerryn Pearson)
Baby of Breed: Natuska Money For Nothing (Kerryn Pearson)

Fox Terrier (Smooth)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Sashgar LetMe Dream Your Dream (Selina Collins and Sandra Potts)
Baby of Breed: Sashgar Let's Be Flamin Honest (Ms Selina Collins & Mrs Sandra Potts)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Trackajac Trent Nathan (D Sharman)

Scottish Terrier
Res Dog CC & Minor of Breed: Shortblak Henry The Eighth (Jason Rhodes)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Shaneca Let Them Eat Cake JC (S Lowe & L Novak)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Elsomwheat Gwynonwen Gogarth (AI) (Di Swann)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Anvilhart Pray For The Wicked (Anvilhart Staffords)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Shadowstaff OnlyGirlInTheWorld (Shadowstaff Kennels)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Anvilhart A Touch Of Grace (Anvilhart Kennels)
Baby of Breed: Shadowstaff Rough Cut Diamond (Shadowstaff Kennels)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wingrove Enchantress (Nickola Ramsey)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Gumhaven Diamond Harry (Maureen Schutt)
Baby of Breed: Gumhaven Fire Burst (Maureen Schutt)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Rebecca Preece-Pickering (NSW)

Best in Group & Puppy in Group: German Shorthaired Pointer
Aust Ch Woodwych Cadbury (AI) (S/ R & L Schwerdt)
Minor in Group: Irish Setter
Amhurst Undercover Of Darkness (Mr P S & M Squire / Mrs M Thomas-Rhodes)
Junior in Group: English Springer Spaniel
Truespring Unique Style (R Hartnett)
Intermediate in Group: Brittany
Aust Ch Tendayi Bobs Ya Uncle (P Marsh & A Rogers)
Aust Bred in Group: Hungarian Vizsla
Aust Ch Graebrook Duke of Hazard (AI) (Daphne Sheekey)

Brittany
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tendayi Bobs Ya Uncle (P Marsh & A Rogers)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kinsheran Monkey Business (J Rasche/ R Hartnett/ V McPhee)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Anvilhart And The Beat Goes On (Anvilhart kennels)
Bitch CC & Junior of Breed: Truespring Unique Style (R Hartnett)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Alubyc Orphan Black (R J & J Bryant)

German Shorthaired Pointer
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Woodwych Cadbury (AI) (S/ R & L Schwerdt)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Woodwych Joie De Vivre (S / R & L Schwerdt)

Golden Retriever
Res Dog CC & Junior of Breed: Baradav Pause To Remember (Mr D M & Mrs B A Joseph)
Puppy (Bitch) of Breed: Baradav You Make Me Smile (Mr DM & Mrs BA Joseph)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Graebrook Duke of Hazard (AI) (Daphne Sheekey)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Erdos Nobodies Fool (Mrs J Wallis / Mrs V & A Marsden)
Bitch CC & Minor of Breed: Zuely Miss Teyla (Zuely Kennels)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Martinridge Light Up The Sky (Bernie Martin)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Amhurst Undercover Of Darkness (Mr P S & M Squire / Mrs M Thomas-Rhodes)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Martinridge Walk on Water (B Martin)
Junior of Breed: Aust Ch Martinridge Strictly Ballroom (Bernie Martin)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Kirkdell Shining Light (Bev Jones)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kirkdell Maestra (Bev Jones)

Lagotto Romagnolo
Baby of Breed: Jayped Queen Of Hearts (Dianne Thomas)

Weimaraner
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waldwiese Please Be Sirius (AI) (Waldwiese knls)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Judith Docksey (NSW)

Best in Group & Puppy in Group: Basenji
Aust Ch Obsidion The Bets Are Flyin (Ben Luxton)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust Ch Wattswires I'm A Keeper (Linda Robinson)
Junior in Group: Basset Hound
Aust Ch Beauchasseur Jack Be Nimble (Chris Lawrence)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Almazart Eastern Promises (Almazart Kennels)

Basenji
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Obsidion The Bets Are Flyin (Ben Luxton)

Basset Hound
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Beauchasseur Jack Be Nimble (Chris Lawrence)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Boarbadger Springtime (Nick Gouzos)
Junior of Breed: Boarbadger Dreams In Colour (Nick Gouzos)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Wattswires I'm A Keeper (Linda Robinson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Wattswires The Old Tin Hat (Linda Robinson)

Dachshund (Wire Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cayugaridge Carlisle (Gail Wood)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Mistypoint Bobby Dazzler (T L Edwards)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Mistypoint Let It Go (T L Edwards)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Almazart Eastern Promises (Almazart Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Inyetis Memory of Mandela (AI) (Ms Tuuli Viitamaa)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kushika Break The Ice (Miss Tuuli Viitamaa)
Baby of Breed: Almazart Gambling Doll (AI) (Almazart Kennels)

Whippet
Baby of Breed: Ashsinhalt Kekkijutsu (Georgina Roberts)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Graham Cruse (NSW)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Sup & Am Ch Regal Reign Hightide Hit The Jackpot HT (Imp USA) (A Petersen/ J Karras & B Moore)
Baby in Group: Australian Kelpie
Southspirit Can't Wait To BeKing (AI) (Miriam Schiller)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Wazwallaby Our Bit O Paint (T Gardiner)
Aust Bred in Group: Collie (Rough)
Aust Gr Ch Derloch Pleasure Seeker (M & J Ryan / D Ryan)
Runner Up Neuter in Group: Australian Shepherd
Aust Gr & Neut Ch Sutter So Bedazzled (Imp NZ) (K Davis)

Australian Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wazwallaby Our Bit O Paint (T Gardiner)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Kalan Spirit In The Sky PT (Miriam Schiller)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Southspirit Brilliant Brook (AI) (Miriam Schiller)
Baby of Breed: Southspirit Can't Wait To BeKing (AI) (Miriam Schiller)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup & Am Ch Regal Reign Hightide Hit The Jackpot HT (Imp USA) (A Petersen/ J Karras & B Moore)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Thistledust Black Velvet (Karen Davis)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Sutter So Bedazzled (Imp NZ) (K Davis)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Edinglen To Me You Are Perfect (Tammy McClelland & Michele Lincoln)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Chamshep Zorisha (Michelle Holthouse)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beljekali Cast in Neon at Delaroche (Mr C/ Mrs J/ Miss J Fynmore & Ms C Russell)

Briard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Narbrisse Miracle Man PT (Miss E Bennett)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Carmandy Amazin Coco Chanel (C Rau & A Holzwarth)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cacharel Rendezvous Noire (Miss E Bennett)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Derloch Pleasure Seeker (M & J Ryan / D Ryan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Tasgall Son Of A Rich Man (M & J / D Ryan)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Joshwyn Devil In A Blue Dress (Sharyn Ely & Val Wilson)
Intermediate of Breed: Aust Ch Tasgall Blaze Of Glory (M & J / D Ryan)

Collie (Smooth)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Yaxeka The Charmed One (Mrs D/ Ms T & Ms K Adams)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Foxbell Frank Zappa (Mrs D/ Ms T & Ms K Adams)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Kiehtova Charlie’s Angel Charly (A & C Woollard / C Johnson)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Whitefall Gentlemen Never Tell (AI) (A & C Finlay)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Whitefall Beatrice Baby Blue (A & C Finlay)

Shetland Sheepdog
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Rimini The Lone Ranger (Mrs J E Hall & Mr B K Turner)

Welsh Corgi (Pembroke)
Baby of Breed: Windybrae Expectations Of Gold (Graeme & Helen Simpson)
Baby (Dog) of Breed: Windybrae Splash Of Gold (Graeme & Helen Simpson)

White Swiss Shepherd Dog
Baby of Breed: Inkdwitswiss ThatsWat She Said (Samantha Williams)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr David Smith (NSW)

Best in Group & Open in Group: St Bernard
Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Boxer
Aust Ch Milmac Tom Ford GTHO (Mr P Cook)
Baby in Group: Siberian Husky
Miniatura Its Raining Men (Rodney J Connelly)
Junior in Group: Samoyed
Aust Ch Kalaska Fridays Partyboy (Mrs D Klaaysen / Mr J Beard / Mrs K O'Riley)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Alaskan Malamute
Aust Ch Iglignaq Souffle Girl (Tara Jones)

Akita
Baby of Breed: Shokuma The King Am I (Mr D Klingberg/Ms W Osborn/Mrs T Dziego)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB & Aust Ch Niltaran Shyyn On Sophia (Niltaran Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Iglignaq Elwood Blues (Tara Jones)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Whitewarrior Summas Dance (C & J Heard)
Baby of Breed: Whitewarrior Ice falls Landing (Brett White)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Iglignaq Souffle Girl (Tara Jones)

Boxer
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Milmac Tom Ford GTHO (Mr P Cook)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Copperdobe Pitcha Perfect (AI) (Imp NZ) (Julie Hovell)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Amblebrook Ebony And Ivory (A & L Buitenhuis / L & R Chapman-Stevens)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amblebrook Toblerone (A & L Buitenhuis)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Alchemy Guns In The Sky (Natalie Hann)

Samoyed
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kalaska Fridays Partyboy (Mrs D Klaaysen / Mr J Beard / Mrs K O'Riley)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kalaska Princess Charlotte (Mrs D Klaaysen / Mr J Beard / Mrs K O'Riley)

Siberian Husky
Baby of Breed: Miniatura Its Raining Men (Rodney J Connelly)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Beamzstar Beau Zam (Michael & Julie Ross)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bushsong Ironjade Jett (AI) (Greg Green)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bushsong Kissjade Leona Sharna (AI) (Greg Green)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Neil Curwen (NSW)

Best in Group & Open in Group: Chow Chow
Aust Sup Ch Chowleigh Touch of Class (Touchofchow Knls)
Baby in Group: Great Dane
Bremilie Gonna Rule it All (Shontelle Davies & Tahnee Dendy)
Minor in Group: Keeshond
Hunkeedori Argy Bargy (Katrina Santas)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Abstn I Am Invincible (Abstn Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Merryjay Bostn Kandy Creation (R Kemp & S Campain)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chowleigh Touch of Class (Touchofchow Knls)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Instride When Dreams Come True (AI) (Kerryn Harvey)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Instride The One And Only (Kerryn Harvey)

French Bulldog
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Mambilou La Gueuledeloup (IID POL) (Mambilou Kennels)
Baby of Breed: Mambilou She Loves To Party (Mambilou Kennels)
Baby (Dog) of Breed: Mambilou Bully For You (Mambilou Kennels)

Great Dane
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Danesworld Keep On Talking (AI) (Kylie & Sam Paine)
Baby of Breed: Bremilie Gonna Rule it All (Shontelle Davies & Tahnee Dendy)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hunkeedori Good T Th Last Drop (Maureen Sawley & Katrina Santas)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Hunkeedori Argy Bargy (Katrina Santas)

Xoloitzcuintle (Standard)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Amorenekid The Jokes on you (Samuel Paine)