Central Gippsland Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 23-Feb-2024 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Keith Brown (New Zealand)   (Total Entry : 407)

Best in Show & Open in Show: Australian Shepherd
Am Ch CIB Aust Sup Ch AAO Ch Regal Reign Hightide Hit The Jackpot HT (Imp USA) (A Petersen, D Finlay, J Karras & B Moore)
Runner Up in Show: Irish Setter
Aust Ch Eireannmada Diana (Greg Browne / Gary & Lorraine Coles)
Baby in Show: Bedlington Terrier
Barjarz Budgerigar (Lenka Balog)
Minor in Show: Borzoi
Marakhoff Vaanya (AI) (Marakhoff Kennels)
Puppy in Show: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Goodness Gracious (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Junior in Show: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Burford Talk About You At Caribelle (Raewyn McCullough)
Intermediate in Show: Australian Shepherd
Aust Ch Willabaa A Whisp Of Blue (AI) (Ms G Sutherland)
Aust Bred in Show: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Tibrockney Spellbound (Pam Dunlop)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Lhasa Apso
CIB Aust Sup Ch Chic Choix Parti Trouble At Elshamara (Imp FIN) (Wyowna Kennels)
Runner Up Neuter in Show: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Sheltastic Speak No Evil (Makaela Chato)

Baby SweepStakes - 2nd Place: Australian Cattle Dog
Nerralee Silver Sabre (W & L Greasley)

Neuter SweepStakes - 1st Place: Lhasa Apso
CIB Aust Sup Ch Chic Choix Parti Trouble At Elshamara (Imp FIN) (Wyowna Kennels)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Sue Langford (VIC)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Aust Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Sup Ch Tibrockney Spellbound (Pam Dunlop)
Runner Up in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Aust Ch Yurrugar Beyond Paradise (P Saunders)
Baby in Group: Pug
Kryptonic Ready Set Go (Kim Ryan)
Minor in Group: Miniature Pinscher
Supacharm Phantom Of The Vodka (Lisa Prior)
Puppy in Group: Italian Greyhound
Aust Ch Sherabill The Jokes On You (Mrs S Richards)
Junior in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Ch Burford Talk About You At Caribelle (Raewyn McCullough)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Miniature Pinscher
Aust Ch Leoricia Return The Favour (Mrs Lisa Prior)

Affenpinscher
Baby of Breed: Simias Steely Dan (Imp NZ) (Kerry McKinnon)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Burford Talk About You At Caribelle (Raewyn McCullough)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Jenawyn Fireworks (AI) (Mr S & Mrs J Wynn)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Yolliechi Blue Skies Bayou (Yolanda Krznaric)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ellielane Reba in Wonderland (Yolanda Krznaric)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yurrugar Beyond Paradise (P Saunders)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Sherabill The Jokes On You (Mrs S Richards)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Xarnego Amazing Grace (C Gould)
Dog CC & Intermediate of Breed: Xarnego Genius Level Intellect (S Ryan)
Open of Breed: Xarnego Weekend Warrior (S Ryan)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Supacharm Hellion (Lisa Prior)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Supacharm Phantom Of The Vodka (Lisa Prior)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Shatay Smooth Criminal (Lisa Prior)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Leoricia Return The Favour (Mrs Lisa Prior)

Pug
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Raevon Sunday Skool (K Ryan & B Goyarts)
Baby of Breed: Kryptonic Ready Set Go (Kim Ryan)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Tibrockney Spellbound (Pam Dunlop)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Kerry Hellsten (VIC)  (Group Entry : 30)

Runner Up in Group & Junior in Group: American Staffordshire Terrier
Bangor Captain America (Mrs T L Wells)
Baby in Group: Bedlington Terrier
Barjarz Budgerigar (Lenka Balog)
Minor in Group: American Hairless Terrier
Kimbastaff Noodie Roody (Donna Treadwell)
Puppy in Group: Australian Terrier
Aust Ch Oziruff Dance N On Air (Mrs Leanne Bywater)
Aust Bred in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Calojo Just Add Water (AI) (Mr SP & Mrs TM Henderson)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Gr Ch Neut Ch Handpikd Queen Of Diamonds (Mrs A Dean & Mr G Bator)
Runner Up Neuter in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Neut Ch Kimbastaff Dooin It Solo (Donna Treadwell)

American Hairless Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Kimbastaff Noodie Roody (Donna Treadwell)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Bangor Captain America (Mrs T L Wells)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bangor Captain Peggy Carter (Tina Wells)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Oziruff Dream N Of Me (Mrs Leanne Bywater)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Oziruff Dance N On Air (Mrs Leanne Bywater)

Bedlington Terrier
Baby of Breed: Barjarz Budgerigar (Lenka Balog)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenbogle Cowboy Dreams (Carole Denehey)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Llubinim Zeke and Destroy (Frances Micallef)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Glendindi Aint She Sweet (Mrs D and Mr G Harding)

Cairn Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Glenpark Fair Princess (Mr G Perks)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Glenpark Shining Knight (Mr G Perks)

Norwich Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Chesney Black Charlie Bee (Donna Treadwell)

Staffordshire Bull Terrier
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Calojo Just Add Water (AI) (Mr SP & Mrs TM Henderson)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Calojo My Little Rain Cloud (AI) (Mr SP & Mrs TM Henderson)
Puppy of Breed: Likalot Game Over (David & Bronwen Livingstone)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Likalot License To Party (David & Bronwen Livingstone)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Neut Ch Handpikd Queen Of Diamonds (Mrs A Dean & Mr G Bator)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Kimbastaff Dooin It Solo (Donna Treadwell)
Reserve Neuter Dog CC: Aust Ch Neut Ch Calojo The Big Bang (AI) (Mr S P & Mrs T M Henderson)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Vivienne McLaughlin (VIC)  (Group Entry : 75)

Best in Group & Open in Group: Irish Setter
Aust Ch Eireannmada Diana (Greg Browne / Gary & Lorraine Coles)
Runner Up in Group: Pointer
Aust Sup Ch Onpoint A Class Act (Gerald J Munro)
Baby in Group: Pointer
Tintookie Bundy And Dry at Onpoint (Gerald Munro)
Intermediate in Group: Golden Retriever
Aust Ch Almerrick Our Precious Wonder (Mr J & HM Burton)
Aust Bred in Group: Bracco Italiano
Aust Sup Ch Bicerin Caravaggio (Charlene Allan)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Gordon Setter
Aust Ch Neut Ch Kemsley Singular Sensation SWN RN (E & S Slabon)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Bicerin Caravaggio (Charlene Allan)
Baby of Breed: Jonz Aurora Australis (Charlene Allan)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Fausto Compatriota Di Bonfini (Imp) (Charlene Allan)

English Springer Spaniel
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Rowemaris Jack Of Diamonds (Robert & Wendy Stobbie)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Pointsure Rebel Graffiti (Peter Allen)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Pointsure Pop Star (Peter Allen)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Pointsure Rebel WitoutA Scotch (Peter Allen)

Golden Retriever
R/UP BOB, Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Ch Kiriel Highland Laddie (Elizabeth Mitchell)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Almerrick Our Precious Wonder (Mr J & HM Burton)
Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Goldenna Tigers Eye (Dr V Law)
Aust Bred (Bitch) of Breed: Serngold Irish Girl (Dr Victor Law)

Gordon Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kemsley Secret Admirer (Sue Natoli)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Latchmere Life InThe Fast Lane (E & S Slabon)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Kemsley Singular Sensation SWN RN (E & S Slabon)

Hungarian Vizsla
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yzabeau Quantum Quiyanna (Kim Bilton)
Res Dog CC & Intermediate (Dog) of Breed: Aust Ch Abbiestar Luca Von Pillersdorf (M & S Stuart)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Abbiestar Aix En Provence (Sophie Stuart)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Eireannmada Diana (Greg Browne / Gary & Lorraine Coles)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Spiritrock London Rose (Sharon Mulgrew)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Spiritrock Two Strong Hearts (Sharon Mulgrew)
Aust Bred of Breed: Skyerose Pretty Young Thing (Sharon Mulgrew)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Skyerose Brightside Ofthe Road (Sharon Mulgrew)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Onpoint A Class Act (Gerald J Munro)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Onpoint Shes A Showgirl (Gerald J Munro)
Baby of Breed: Tintookie Bundy And Dry at Onpoint (Gerald Munro)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bromhund In Tune (Bromhund Kennels)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: CIB Aust Gr Ch Waldwiese Same But Different LH (Annie Haverkamp)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Weilander Call Me Miss (LH) (Weilander Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Weilander Out Of The Cold (AI) RA (Weilander Kennels)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Ms Tanya Scales (NSW) (Group Entry : 70)

Best in Group & Open in Group: Pharaoh Hound
CIB AAO Aust Sup Ch Antefaís Aragorn (Imp SWE) (Teresa Gaudio)
Runner Up in Group: Borzoi
Aust Ch Marakhoff Stanislaavski (Dr D & Mrs P Barclay / Mrs K Sneath)
Baby in Group: Rhodesian Ridgeback
Isilwane Back To The Future (Lisa Barrenger)
Minor in Group: Borzoi
Marakhoff Vaanya (AI) (Marakhoff Kennels)
Puppy in Group: Saluki
Talkabout Secret Garden (Talkabout Kennels)
Junior in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Belcara Courageous Spirit (Carolyn Mibus)
Intermediate in Group: Cirneco Dell'Etna
Am Ch Aust Ch Krímsun Lavinia Fontana (Imp USA) (Holly Rose)
Aust Bred in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Dicanta Princess Peach (Carolyn Mibus)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Smooth Haired)
Aust Gr Ch Neut Ch Tischamingo Smoke N Mirrors (AI) (C Baker / J & F Walker)

Azawakh
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Jumadabey Rumer Has It (Ms V Taylor)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Arendt The Boy Who Could Fly (Ms K Wishart)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arendt Bibbidi Bobbidi Boo (Mrs Susan Culbert & Mr Graham Jones)

Basset Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Goldreign Aria (AI) (John & Stella Glazzard)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Goldreign Heart And Soul (John Glazzard)
Baby of Breed: Goldreign Caladrius Blaze (Mrs Jane Davey)
Baby (Bitch) of Breed: Goldreign Calico Jewel (Mr J Glazzard & Mrs S Glazzard)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Almanzor Wind Me Up Watchme Go (AI) (Kestrel Orr)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Aust Ch Almanzor Toot My Horn (Kestrel Orr & Jason Moore)
Junior of Breed: Aust Ch Almanzor Toot Me Baby (A Lenne)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Marakhoff Stanislaavski (Dr D & Mrs P Barclay / Mrs K Sneath)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Marakhoff Trusovaa (Dr S Terry & Mr R Barry)
Res Dog CC & Minor of Breed: Marakhoff Vaanya (AI) (Marakhoff Kennels)

Cirneco Dell'Etna
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Am Ch Aust Ch Krímsun Lavinia Fontana (Imp USA) (Holly Rose)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Belcara Courageous Spirit (Carolyn Mibus)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Belcara Breaking Hearts (Carolyn Mibus)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Belcara A Whole New World(AI) (Carolyn Mibus)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dicanta Princess Peach (Carolyn Mibus)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tischamingo No Free Ride (AI) (J & F Walker)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Neut Ch Tischamingo Smoke N Mirrors (AI) (C Baker / J & F Walker)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: CIB AAO Aust Sup Ch Antefaís Aragorn (Imp SWE) (Teresa Gaudio)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mystra Sovereign Of Mystery (Teresa Gaudio)
Junior of Breed: Mystra Sovereign Of All Realms (Teresa Gaudio)

Rhodesian Ridgeback
Baby of Breed: Isilwane Back To The Future (Lisa Barrenger)
Baby (Bitch) of Breed: Isilwane Past Present Future (Lisa Barrenger)

Saluki
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Crisnick Whiskey On Ice (AI) (Talkabout Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Crisnick The Phantom Menace (Talkabout Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Talkabout Secret Garden (Talkabout Kennels)

Sloughi
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Grantulla Chafaq (Holly Rose and Chantal Parratt)

Whippet
BOB, Dog CC & Open of Breed: Dual Ch(LC) Aust Sup Ch Fld Ch sFld Ch Merrirose Roll The Dice (Denise Tuck)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Isilwane Like A Version (Lisa Barrenger)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Ingwe Caught In The Moment (Ingwe Kennels)
Baby (Bitch) of Breed: Kanati Playing With Fire (Ms V Taylor)
Puppy of Breed: Aust Ch Swifthund Turn Up The Heat (Denise Tuck)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Ibiza Infanta Eugenia (S Sempel)
R/UP Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter (Dog) of Breed: Aust Neut Ch Zapotec Riccos Fernando RN SWN (Mrs S Sempel)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Keith Brown (New Zealand)  (Group Entry : 73)

Best in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Am Ch CIB Aust Sup Ch AAO Ch Regal Reign Hightide Hit The Jackpot HT (Imp USA) (A Petersen, D Finlay, J Karras & B Moore)
Runner Up in Group: Old English Sheepdog
Aust Sup Ch Perfu Sugarplum Dancer (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Baby in Group: Australian Cattle Dog
Nerralee Silver Sabre (W & L Greasley)
Minor in Group: Miniature American Shepherd
Skyefall Hot Ticket (Brooke Trotter)
Puppy in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Goodness Gracious (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Junior in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Mr Goodfellow (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Intermediate in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Willabaa A Whisp Of Blue (AI) (Ms G Sutherland)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Shetland Sheepdog
Aust Sup Ch Sheltastic Speak No Evil (Makaela Chato)
Runner Up Neuter in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Pavesi Kiss This (W & L Greasley)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nerralee Kiss My Class (W & L Greasley)
Baby of Breed: Nerralee Silver Sabre (W & L Greasley)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Pavesi Kiss This (W & L Greasley)

Australian Shepherd
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch CIB Aust Sup Ch AAO Ch Regal Reign Hightide Hit The Jackpot HT (Imp USA) (A Petersen, D Finlay, J Karras & B Moore)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Willabaa A Whisp Of Blue (AI) (Ms G Sutherland)
Junior of Breed: Amerahnn Thunderstruck (Tara Collins)

Bearded Collie
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Abmaci Absolutely Fawntastic (AI) (K L Winter)

Briard
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glenine Rain Wilds River King (AI) (Christopher Rivera & Carmen Konstantino)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Coltie Livin The Dream (Alan & Jo-Ann Wallace)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Coltie Forever Ellegant (Mr A/ Mrs J/ Miss K & C Wallace)

Dutch Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Darkceltic Fiery Passion (Miss M Minardi & Miss A Bierman)

Finnish Lapphund
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Bouvet Talkof Thetown (Angela Kelly)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Ehana Dirty Little Secret (AI) (Kira Sergiacomi)

German Shepherd Dog
R/UP BOB, Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Brashawin Empire Strikes Back SWA RN TK.N (Mr B & Mrs S Winkler & J Broadbent)

Miniature American Shepherd
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Skyefall Hot Ticket (Brooke Trotter)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Skyfall Some Like It Hot (G Sutherland)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Perfu Sugarplum Dancer (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Perfu Mr Goodfellow (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Perfu Goodness Gracious (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Minor of Breed: Perfu Extraordinary Show Girl (Mr C & Mrs S & Mr J Moore)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Sheltastic God Of Mischief (Mrs M Chato & Mrs A Scarlett)
Baby of Breed: Sheltastic Let Th Strm Rage On (Makaela Chato)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup Ch Sheltastic Speak No Evil (Makaela Chato)

Swedish Vallhund
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Icanhaz Evolved Star (Miss Sue Hadley)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Lakamari Southern Cognac (NBT) (Lakamari Kennels)
Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lakamari Ted E Bear (Lakamari Kennels)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Jill Hocking (VIC)  (Group Entry : 44)

Best in Group & Open in Group: Samoyed
Aust Ch Lohnro Back To The Future (S Dekker & E Edwards)
Runner Up in Group: Alaskan Malamute
Aust Sup Ch Whitewarrior Nakomas Quest (Brett White)
Baby in Group: Dobermann
Walamara On Fyre (Mrs B Alexander, Mr G Alexander & Ms M Wissmer)
Minor in Group: Samoyed
Mytaj Letís Dance (Margaret Johnson & M Norling)
Junior in Group: Alaskan Malamute
Whitewarrior Redklouds Kiss (Brett White)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dobermann
Aust Ch Neut Ch Copperdobe Wickd Lil Witch (Imp NZ) (J Hovell)
Runner Up Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Gr & Neut Ch Kraigoaks Heart Of Gold (Miss Monique Dunne & Ms Susan Dunne)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Whitewarrior Nakomas Quest (Brett White)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Whitewarrior Redklouds Kiss (Brett White)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Whitewarrior Light Of Life (Ms L J Boulton)

Bernese Mountain Dog
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Kraigoaks Heart Of Gold (Miss Monique Dunne & Ms Susan Dunne)

Boxer
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Berradell Kiss Me At Elformiq (Elizabeth Imrie)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Mymooch Judges Quest (Mrs M & Miss E Edwards)

Dobermann
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Walamara Faiths Fury (T Versteegen & Mrs A Quinn)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Coppertop Out To Excite (Julie Hovell)
Baby of Breed: Walamara On Fyre (Mrs B Alexander, Mr G Alexander & Ms M Wissmer)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Neut Ch Copperdobe Wickd Lil Witch (Imp NZ) (J Hovell)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Sent Djons Russian With Love To Newfashion (Imp RUS) (Newfashion Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bouvet Never Say Never (Angela Kelly)

Rottweiler
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Ubersein Rawhide (K Rowe and L Russell)
Baby of Breed: Darkcide Black Summer Rain (Jenny Bristow)

Samoyed
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lohnro Back To The Future (S Dekker & E Edwards)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Airebis Dance Under The Stars RN (Judy/ Graham & Kellie Hughes)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Grand Ch Airebis Sunshine N Lollipops RN (Kellie/ Judy & Graham Hughes)
Baby of Breed: Taymyr Peninsula Rose (Miss DJ Williams)
Minor of Breed: Mytaj Letís Dance (Margaret Johnson & M Norling)
Minor (Bitch) of Breed: Danzza Born To Perform (Natalie Mikic)
Puppy (Dog) of Breed: Danzza The Wizard And I (Natalie Mikic)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Snerzok Mishka So Cool (Miss N Mikic)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Sing & Aust Ch Acestar High Hopes For Valehaven (Imp SGP) (Miss B A Tan)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Kerry A Lee (VIC)  (Group Entry : 64)

Best in Group & Junior in Group: Lhasa Apso
Aust Ch Wyowna Its My Parti (AI) (Wyowna Kennels)
Runner Up in Group: French Bulldog
Aust Ch Sarajeni Backin Black (Ellagant Kennels)
Minor in Group: Poodle (Toy)
Montaires Wonder Woman (Mrs Jennifer Gower-Mackenzie)
Puppy in Group: Great Dane
Aust Ch Underane Kinetic Energy At Strykerdane (AI) (Alisha Watson)
Intermediate in Group: Boston Terrier
Bostonbob Tell Me A Secret (J Semmler & V Clarke)
Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Puddleducky Starry Night JC (Jane Buckland)
Open in Group: Dalmatian
Aust Ch Bangor Pretty In Pink (Tina Wells)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Lhasa Apso
CIB Aust Sup Ch Chic Choix Parti Trouble At Elshamara (Imp FIN) (Wyowna Kennels)
Runner Up Neuter in Group: Schipperke
CIB Aust Sup Ch A2O Ch Neut Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Bostonbob Tell Me A Secret (J Semmler & V Clarke)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bostonbob Secret Little Lies (J Semmler & V Clarke)

Dalmatian
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Bangor Pretty In Pink (Tina Wells)
Dog CC & Open (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Whytewood Gordon Of The Glen (Jalorca Knls)
Junior of Breed: Aust Ch Jalorca Lilibeth Of The Glen (Susanne Wiklund)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Sarajeni Backin Black (Ellagant Kennels)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Buckersdane Man In The Mirror (AI) (Mr R & Mrs M Buckland)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Underane Kinetic Energy At Strykerdane (AI) (Alisha Watson)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Borhunter Amongst The Stars (Miss R Halls)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Buckersdane Yabba Dabba Doo (Mr R & Mrs M Buckland)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Puddleducky Starry Night JC (Jane Buckland)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Belzbentley McMuffin (Rebecca Bentley)
Baby of Breed: Belzbentley Russian Bell (Rebecca Bentley)
Baby (Dog) of Breed: Belzbentley Jack of Spades (Rebecca Bentley)

Keeshond
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Venlo Spice Up The Party (Pam & Andrew Yu)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Gr Ch Venlo Under Wraps (Ms L Rawlings)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Venlo Shades of Winter (Mr K & Mrs K J Lamble)

Lhasa Apso
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Wyowna Its My Parti (AI) (Wyowna Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Mysticrafael Slice Of Heaven (AI) (Vickie Reynolds-Siddall)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Shelkym Souls Provider (V Reynolds-Siddall)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: CIB Aust Sup Ch Chic Choix Parti Trouble At Elshamara (Imp FIN) (Wyowna Kennels)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust & Neut Ch Mysticrafael DestinedToBFamous (Mysticrafael)

Poodle (Standard)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Kysan Jenni From The Block (Kylie Tatti)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kysan Kings Of Leon (Kylie Tatti)
Minor of Breed: Mydrm Sheís All That (Tracy Evans)

Poodle (Toy)
Minor of Breed: Montaires Wonder Woman (Mrs Jennifer Gower-Mackenzie)

Schipperke
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Daechris Marcus Portuis Cato (AI) (Hapipet Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ebonjet Honey Bear (Mrs A Hunt)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bateauchien Black Night (Hapipet Kennels)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: CIB Aust Sup Ch A2O Ch Neut Ch Bateauchien Bazinga (Rebecca Bentley)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust Ch Neut Ch Hapipet Elegance In Black ET (Hapipet Kennels)

Shih Tzu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Rimpoche Uby Got You (Mrs L Almond)

Xoloitzcuintle (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amorenekid Nuevos Comienzos (Lynette Lancaster)