Yass District Kennel & Training Club Inc (NSW)

Date of Show : 15-Jun-2013 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Ms Susan Packer (SA)   (Total Entry : 655)

Best in Show & Intermediate in Show: Collie (Rough)
Aust Gr Ch Burdekin Bad Boy For Love (Glenda Grant)
Runner Up in Show: Siberian Husky
Aust Sup & NZ Gr Ch Alyeshka Little Miss Perfect (Imp NZ) (Sarah Halliday / Tamzin Letele & Cherie Bryson-Karam)
Minor in Show: Collie (Rough)
Cathkin R U Ready For This (Gaye Jones)
Puppy in Show: English Springer Spaniel
Azudance Solar Midnight (M L Lauder)
Junior in Show: Cocker Spaniel
Aust Ch Royoni Never Say Never (Royoni Kennels)
Aust Bred in Show: Australian Cattle Dog
Aust Ch Lanbart Make Mine Buzz (AI) (Hessenberger / Oakey)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Patrice Johansen (QLD)  (Group Entry : 107)

Best in Group & Intermediate in Group: Maltese
Aust Sup Ch Soyeux Star Lord (Cristina Goodman)
Runner Up in Group & Junior in Group: English Toy Terrier (Black and Tan)
Sasndash Black Velvet (Mr J C and Mrs S J Wills)
Baby in Group: Havanese
Hashki LL Cool J (Philip Williams)
Puppy in Group: Pug
Aust Ch Kabova Ruff Enuff (J Williams)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Dunsfold Soldier of Fortune (Mr PJ Nichols)
Baby of Breed: Leisureview Anne OTaransay (A J & C E Kaspura)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dosangeles Strange Brew (Mrs Deborah Neumann)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Happylea Home Brew (Deborah Neumann)
Junior of Breed: Aust Ch Goolarabang Black Caviar (Deborah Neumann)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sasndash Black Velvet (Mr J C and Mrs S J Wills)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Hashki Little Bear (Mr P Williams)
R/UP BOB & Minor of Breed: Aust Ch Hashki Kamikaze Kid (P Williams)
Bitch CC: Aust Ch Hashki Xtremes Colour (Philip Williams)
Baby of Breed: Hashki LL Cool J (Philip Williams)
Puppy of Breed: Oleala Bazinga (P Hoole / K Jensen)
Intermediate of Breed: Aust Ch Oleala Amaretto (P Hoole / K Jensen)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Piccino Lois Lane (Maureen Friend/ S & M Reeve)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Xarnego Tophat N Tails (G Sporne & M Ashton-Sporne)

Lowchen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tilcha Giorgio Aramani (R Chandler / Davis)

Maltese
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Soyeux Star Lord (Cristina Goodman)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Soyeux Star Sapphire (Cristina Goodman)

Papillon
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Guilcroft Good Golly Its Ollie (Pamela and Garth Harding)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Guilcroft Laissez Faire (Pamela and Garth Harding)
Baby of Breed: Guilcroft Merlot En Cabernet (Pamela and Garth Harding)

Pomeranian
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ferona Won Ina Million (Yvette Rolfe)
Minor of Breed: Aust Ch Ferona Won Foxie Lady (Yvette Rolfe)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch Rose-Treasure Win One For The Gipper (Imp USA) (J Williams)
Puppy of Breed: Aust Ch Kabova Ruff Enuff (J Williams)

Yorkshire Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Yetholme March Of The Valkyrie (Mrs J Clarke)
Baby of Breed: Lannaj Beetles Diamond Diva (Alanna Gavan / Jan Clarke)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Ms Tracie Edwards (SA)  (Group Entry : 71)

Best in Group & Open in Group: Jack Russell Terrier
Aust & Jap Ch Mon Amour JP Time After Time (Imp JAP) (Mills/McGhie/Knight/Miichi)
Runner Up in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Sup Ch Foxscott Walk The Line (G & J Scott)
Junior in Group: Bedlington Terrier
Aust Ch Kayrs Crackerjack (K D/ K & M J Robinson)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Quatroniko Black Ice (L & L Nikolovski)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Newbelle Nitiki (Mr M Anderson & Mrs Karen Sloane)

Australian Terrier
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Taufield Miss Perfection (V Salter)

Bedlington Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kayrs Crackerjack (K D/ K & M J Robinson)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Guilcroft Kept The Secret (Pamela and Garth Harding)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Guilcroft Illusion of Thyme (Pamela and Garth Harding)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Emeraldcity Burley Griffin (Mr P Miller & Ms G Loft)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Foxscott Walk The Line (G & J Scott)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Foxscott Candy Kisses (G & J Scott)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust & Jap Ch Mon Amour JP Time After Time (Imp JAP) (Mills/McGhie/Knight/Miichi)
R/UP BOB & Bitch CC: Foxscott Jack Que Sera Sera (Kelly Hooper)
Minor of Breed: Covejack Sea Sprite (Jayne Hawkins)
Junior of Breed: Waiseley Shades of Rebel (S Hooper)

Skye Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ashjay Monsters Inc (Wendy V Moody)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ashjay Black Friday Miracle (W V Moody)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Deadgame Lion Hunter (John Mills)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Caspersz Chaos in the Night (Michael and Kate Keely / Debbie Le Brun)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Whitebriar Jilly O The Valley (Michael and Kate Keely)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Victor Jones (QLD)  (Group Entry : 103)

Best in Group & Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Royoni Never Say Never (Royoni Kennels)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Ebonn Tis Keepn The Future At Ltrend (Imp NZ) (M & D Barnett / D Hull)
Minor in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Highgatte Ima Believer (M & D Barnett / J Stapleton)
Puppy in Group: English Springer Spaniel
Azudance Solar Midnight (M L Lauder)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Royoni Never Say Never (Royoni Kennels)
Intermediate of Breed: Aust Ch Gunwise Rhapsody in Blue (D J & C Mahoney)
Aust Bred of Breed: Aust Ch Gunwise Midnight Rendezvous (D J & D C Mahoney)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ebonn Tis Keepn The Future At Ltrend (Imp NZ) (M & D Barnett / D Hull)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust & NZ Ch Ltrend A Thousand Kisses Deep (M & D Barnett / D Hull)
Minor of Breed: Aust Ch Highgatte Ima Believer (M & D Barnett / J Stapleton)

English Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Aldersett Lavender Blue (Mr R & Mrs D Jones)
Dog CC & Junior of Breed: Fairray Quarterback (Imp ITY) (Marlene Cross)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Azudance Solar Midnight (M L Lauder)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Edelhof Take The Lead (Jo Roberts)
Puppy of Breed: Silvagun Matinee Idol (Dianna & Brian Wannell)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Goldtreve Wild Murphy Magic (Rachael Ohlrich)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Wantsum Sophies Choice (Robert McNab)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bradorla On The Board (M & A Martin)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Driftway Katy Perry (M & A Martin)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Aukero Skys The Limit (Keith D Robinson)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Glenmave Destination Unknown (Nicola Robson)
Baby of Breed: Ptolomy Nordic Dancer (M Draper / S Gee)

Pointer
Minor of Breed: Tarlorise Jessica Dotti (S Brown / G Smith & Silvagun Pointers)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Happylea Kings Silver (Dale Elliott / Deborah Neumann)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kadma Kikin it up A Notch (Deborah Neumann)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Featherdale Fearless Fighter (Jon Endycott)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mycroft Mountain Dell (Kay Fallowfield)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Amanda Everson (QLD) (Group Entry : 97)

Best in Group & Open in Group: Deerhound
Aust Sup Ch Bhealaich Gotta Luv Me (Melanie Buckley)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Beagle
Aust Ch Bayhound Im A Blue Bird (Paul Orman)
Baby in Group: Beagle
Bimberi Buxton Beach (Robyn OKeefe)
Intermediate in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Selkris Dakota Knight (L K Stevens)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Taejon Esperanza (AI) (P Batten / P & L Britza / J Laws)

Beagle
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bayhound Im A Blue Bird (Paul Orman)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Bimberi Beach Blonde (Robyn OKeefe)
Dog CC: Aust Ch Bimberi Boomerangs Boy (Robyn OKeefe)
Baby of Breed: Bimberi Buxton Beach (Robyn OKeefe)
Puppy of Breed: Bimberi Bellatrix (Robyn OKeefe)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Selkris Dakota Knight (L K Stevens)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Briala Bourne Supemacy (L Stevens)

Deerhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bhealaich Gotta Luv Me (Melanie Buckley)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Fyrth Herding Cats (Ms M Buckley)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Wulfgar Zachary (B Paintain)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Wulfgar Bewitched DWDF N (Ard Ri Irish Wolfhounds)
Minor of Breed: Aust Ch Ornumflow Tahnee Lady (Rona Moss/Sylvia Munro)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch LionsLea Master And Commander CCD (R & S Katf)
Bitch CC: Aust Ch Lionslea Beautiful Dawn (PJ Batten)
Baby of Breed: Lionslea Flying Solo (Paula Batten)

Saluki
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Lenoapayaz Hadi el Basher (Imp BEL) (A Langford)

Whippet
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & NZ Gr Ch Beesholme Tyger Tyger (Imp NZ) (C Henderson / N J Rule-Steele)
Puppy of Breed: Bonnymead Iolanda (Lisa Barrenger)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Lancelot Heilmann (SA)  (Group Entry : 116)

Best in Group & Intermediate in Group: Collie (Rough)
Aust Gr Ch Burdekin Bad Boy For Love (Glenda Grant)
Runner Up in Group: Shetland Sheepdog
Aust Ch Shelbrae Saddlers Story (Shelbrae Kennels)
Baby in Group: German Shepherd Dog
Allendell Make My Day (Dale Elliott)
Minor in Group: Collie (Rough)
Cathkin R U Ready For This (Gaye Jones)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Aolani's Mai Silva Treasure (Imp USA) (Donna Puttock and Lisa Willis)
Junior in Group: Shetland Sheepdog
Shelbrae Snazzy Design (Shelbrae Kennels)
Aust Bred in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Lanbart Make Mine Buzz (AI) (Hessenberger / Oakey)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lanbart Make Mine Buzz (AI) (Hessenberger / Oakey)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tegoura Toblerone (Tegoura Kennels)

Australian Shepherd
Baby of Breed: Blueamble On The Stage (A J Lamberton & R Shaw)
Puppy of Breed: Aust Ch Aolani's Mai Silva Treasure (Imp USA) (Donna Puttock and Lisa Willis)
Junior of Breed: Bleuroyal Huggy Bear (Imp CHL) (Rowenglen Kennels)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Stylwise Dizzee Rascal HT (Jessica Buckley)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
Baby of Breed: Rowenglen Ministry of Sound (Rowenglen Kennels)

Border Collie
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Ch Tehya Destiny All Told (Tehya Border Collies)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Burdekin Bad Boy For Love (Glenda Grant)
R/UP BOB & Minor of Breed: Cathkin R U Ready For This (Gaye Jones)
Baby of Breed: Aust Ch Burdekin Believe In My Love (Glenda Grant)

German Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Allendell Larger Than Life (Rhonda Ralphs)
Baby of Breed: Allendell Make My Day (Dale Elliott)

Puli
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Poolibear Field of Poppies (Roger & Margaret Matthews)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pasztor Letz Party (R & M Matthews)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shelbrae Saddlers Story (Shelbrae Kennels)
Minor of Breed: Aust Ch Louanda What About Me (Shelbrae Kennels)
Junior of Breed: Shelbrae Snazzy Design (Shelbrae Kennels)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Aziah Curiouser And Curiouser (Mrs Liana Bettison)
R/UP BOB & Minor of Breed: Cuuchin Gold N Graceful (Mr W & Mrs B Downie)
Baby of Breed: Aziah At The Gates Of Winter (AI) (Mrs Liana Bettison)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Ms Susan Packer (SA)  (Group Entry : 87)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Sup & NZ Gr Ch Alyeshka Little Miss Perfect (Imp NZ) (Sarah Halliday / Tamzin Letele & Cherie Bryson-Karam)
Minor in Group: Bullmastiff
GrizzMuffley Dance For Me (B A & S D Wehmeier)
Puppy in Group: Samoyed
Aust Ch Beyond The Glorious Years (Imp NZ) (K Anderson / L Yau)
Junior in Group: Dobermann
Copperdobe Style In The City (Imp NZ) (L Cameron / B Tindall / J Hovell)
Intermediate in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)
Aust Bred in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Sup Ch Branbern Dark Windsor (Brand / Fisher / Hodgson)

Akita
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Daykeyne Save Your Breath (Tabatha Buckley)

Alaskan Malamute
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Skartik Sisi Ice Hazard (Lyne & Georgia Browning / P G & K B Sadler)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Branbern Dark Windsor (Brand / Fisher / Hodgson)

Bullmastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bullsrkool Gift From Above (AI) (Mrs A Pratt)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch GrizzMuffley If Looks Could Kill (B A & S D Wehmeier)
Minor of Breed: GrizzMuffley Dance For Me (B A & S D Wehmeier)
Puppy of Breed: GrizzMuffley Funky Dollah Bill (B A & S D Wehmeier)
Open of Breed: Aust Gr Ch GrizzMuffley Get Wild (B A & S D Wehmeier)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Copperdobe Style In The City (Imp NZ) (L Cameron / B Tindall / J Hovell)

Portuguese Water Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Arcticpalace Ocean Gem (Craig & Robyn Foster)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Arcticpalace Bobbin Inda Ocean (C & R Foster)
Baby of Breed: Arcticpalace Waltzing Waves (C & R Foster)
Puppy of Breed: Aust Ch Arcticpalace Offshore Angel (C & R Foster)

Samoyed
Puppy of Breed: Aust Ch Beyond The Glorious Years (Imp NZ) (K Anderson / L Yau)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Wolfworx Ryutaro (Mr W & Mrs B Downie)
R/UP BOB & Minor of Breed: Betlin Last Hoo Rah (Lyne Browning & Betty Pollard)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kortmar Betty Boop (Lyne & Georgia Browning)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup & NZ Gr Ch Alyeshka Little Miss Perfect (Imp NZ) (Sarah Halliday / Tamzin Letele & Cherie Bryson-Karam)
R/UP BOB & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Arcticpalace Miami Goddess (Craig & Robyn Foster)
Baby of Breed: Arcticpalace Snow Vroom Vroom (C & R Foster)
Minor of Breed: Desaran Charmed Perfection (Olivia Brunton)

St Bernard
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lusanne Count Dooku (Imp NZ) (Judith Brunton)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Lusanne Xerox Kid (Imp NZ) (Judith Brunton)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mr Douglas Sidebottom (ACT)  (Group Entry : 74)

Runner Up in Group & Puppy in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Mannerking Read All About It (Debbie King)
Minor in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Mannerking New York (Debbie King)
Open in Group: French Bulldog
Lecarbul Louie Le Grande (Mr S & Mrs D Carter)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Hygamble Tell Me A Texan Tale (R Sheridan-McVicar)

Chow Chow
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Chowpride Heart to Heart (Paul and Angela Tosic)

Dalmatian
Baby of Breed: Amoeluce Hamish Macbeth (S & B Barr)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Lecarbul Louie Le Grande (Mr S & Mrs D Carter)
Bitch CC: Glenangel Saraid L Poer (S & D Carter)
Minor of Breed: Boudin Woop De Woop (Kristy Cassidy)
Puppy of Breed: Lecarbul Hardcore Horatio (S & D Carter)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Vonmagna Negus (J Munro)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Notradane Princess Meg (A L & M A Marshall)
Baby of Breed: Notradane Argo (A L & M A Marshall)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Mannerking Read All About It (Debbie King)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mannerking Wine And Roses (Debbie King)
Baby of Breed: Mannerking Mystical Things (Debbie King)
Minor of Breed: Aust Ch Mannerking New York (Debbie King)
Intermediate of Breed: Mannerking Whos That Girl (Debbie King)

Keeshond
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Ryfrost Maggie May (Mr E & Mrs R Ryan)

Lhasa Apso
Minor of Breed: Sooquan My Sweet Addiction (M & L Foster / K Peacock & B Toomey)

Poodle (Miniature)
R/UP BOB & Minor of Breed: Aust Ch Myflair Black Hurricane (Judy Hannah)
Dog CC: Aust Ch Myflair Limited Edition (Mr B G & Mrs P M Barton)

Schipperke
Baby of Breed: Aust Ch Monterrez Once Upon A Time (J A & V F Salter)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tubeez meoquanee does Mia (Chris flood)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bowach stare if you dare (Chris flood)