Canine Fanciers Kennel Club Inc (SA)

Date of Show : 30-Aug-2014 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Eva Ekstam (New Zealand)

Best in Show & Open in Show: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Chethang Nathaniel (Imp UK) (P & K York / J Longmire & M Camac)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker Mister Blue Sky (Sue Huebner / Penny Kelly / Jackie Beaudoin)
Puppy in Show: Pug
Obsidion Amaranth (Ben Luxton)
Junior in Show: Poodle (Standard)
Kirada DJ Fontana (Jacqui McLeay)
Aust Bred in Show: Irish Setter
Aust Sup Ch Martinridge Whisperin Secrets (B & S Martin)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Eva Ekstam (New Zealand)

Best in Group & Junior in Group: Maltese
Aust Ch Erintoi Caseys Magic Dream (Fran Rose)
Runner Up in Group & Puppy in Group: Pug
Obsidion Amaranth (Ben Luxton)
Intermediate in Group: Chinese Crested Dog
Glanore Lightening Strike (Christine Faint)

Chinese Crested Dog
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Foirfigh Fortune Cookie (R J Brown)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Glanore Storm Breaker (Christine Faint)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Glanore Lightening Strike (Christine Faint)
Junior of Breed: Foirfigh Fools Faw Lin (R J Brown)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tunamara Faerie Dae (Daniella Madalinski)

Japanese Chin
Baby of Breed: Krystalaine Smudgeproof (Chris & Elaine Burdett)

Maltese
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Erintoi Caseys Magic Dream (Fran Rose)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Yourjana Elwin Opal Rose (Mrs Edna Simmons)
Puppy of Breed: Patrician Phyre (Imp NZ) (b white)

Miniature Pinscher
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Hevnlee Sugar and Spice (Bev Chapman)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Hevnlee Perfect Timing (Bev Chapman)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Melka A Kind of Magic (Imp NZ) (Bev Chapman)
Baby of Breed: Hevnlee Hey Presto (Bev Chapman)

Pug
Res Dog CC: Pudgypooch Lafayet (Tanya Beavis)
Puppy of Breed: Obsidion Amaranth (Ben Luxton)

Yorkshire Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Buidhe Dangerous Liaison (E A Eatts)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Coral Gray (SA)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Aust Ch Fermoy Nite of the Falcon (Marie & Phil Merchant & Emma Parker)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Airedale Terrier
Aust Ch Tjuringa Miss Marple (K L & P J Lovell / R & W Baker / A Eales)
Baby in Group: Cairn Terrier
Aust Ch Joymont Chanel (H & I Glynn)
Minor in Group: Staffordshire Bull Terrier
Mikinda Golden Embers (K Warren)
Open Neuter in Group: Australian Terrier
Aust Ch Laspamas Native Warrior (Peter Oswald)

Airedale Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tjuringa Miss Marple (K L & P J Lovell / R & W Baker / A Eales)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Yeloman Just William (Suzanne Tennant & Megan McWaters)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Anitefire The Main Event (AI) (Christina Tschutura)
Baby of Breed: Amstafomine Late Show (Mrs D Hughes)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Cliftop Zipping Loose (Peter Oswald)
Minor of Breed: Xanthorrhoea Finishd In Style (Karin Dressler)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Ch Laspamas Native Warrior (Peter Oswald)

Border Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chanpema Imagine (Chanpema Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Dunrobin Cruz N Into The Storm (Imp NZ) (Stormvale Kennels)

Bull Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Veroli Benevolent Master (AI) (P Haseldine)

Bull Terrier (Miniature)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Prefurabull Red Pearl (AI) (Tony & Charmaine Kaplanis)
Baby of Breed: Prefurabull Duck Dynasty (Rowan Morris)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Natuska A Foreign Affair NE (Kerryn Pearson)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Natuska Shout At The Devil (Kerryn Pearson)
Baby of Breed: Aust Ch Joymont Chanel (H & I Glynn)
Junior of Breed: Aust Ch Natuska Peppermint Twist NE (Kerryn Pearson)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Fermoy Nite of the Falcon (Marie & Phil Merchant & Emma Parker)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Silktrader Strike A Pose (Imp NZ) (Di Swann)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Vanstaff Whats Brewing (Renee Hartnett)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Brookstreet Law and Order (Trilby Tiller)
Res Bitch CC: Aust Ch Vanstaff Crazy In Love (J Rasche & D Tomney)
Minor of Breed: Mikinda Golden Embers (K Warren)
Puppy of Breed: Mikinda Rapt In Gold (Jo Allen)
Junior of Breed: Waurstafford Great Gatsby (K Ricketts & L Scott)
Junior (Bitch) of Breed: Waurstafford Lil Bit Fancy (Danny & Kyra Ricketts)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Broomsquires Newbold Nan (Mrs Sandra Osborne)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Gumhaven Chasing Stars (Maureen Schutt)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Gumhaven Sand Piper (Maureen Schutt)
Res Dog CC & Minor of Breed: Tenterhill Valentine (Maureen Schutt)
Baby of Breed: Gumhaven Fire Fox (Maureen Schutt)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Alborada Tamborilero (Imp ESP) (Cathy Kuchel)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ravenswood Fife N Drum (J L & A H Griffin)
Junior of Breed: Bobbinray All Or Nothing (Cathy Kuchel)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr William Smith (QLD)

Best in Group & Open in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Sup Ch Azel Always Bet On The Black (John / Valerie and Erin Carter)
Runner Up in Group: Irish Setter
Aust Sup Ch Martinridge Flirting WTulane (B Martin)
Minor in Group: Irish Setter
Martinridge Heart And Soul (B Martin)
Puppy in Group: Golden Retriever
Chaleur Maximilian (Mrs Ruth Thompson)
Junior in Group: Flat Coated Retriever
Aust Ch Skyehaven All About Me (Tina Corbell)
Aust Bred in Group: Irish Setter
Aust Sup Ch Martinridge Whisperin Secrets (B & S Martin)
Open Neuter in Group: English Springer Spaniel
Aust & Neut Ch Silvasouth Ima Flashman CCD (Mrs J Williams)

Brittany
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ozmystique No Strings Attached (Elizabeth Crisp)

Clumber Spaniel
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Thaxmead Passion Pop (Imp NZ) (Terri Breen)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Azel Always Bet On The Black (John / Valerie and Erin Carter)
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Azel Treatem Mean Keepem Keen (Azel Kennel)

Curly Coated Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dizzyki CM Strzlecki Desert (Dizzyki Kennels)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dizzyki DJ Imagine Love (Dizzyki Kennels)
Minor of Breed: Dizzyki SB Sundevil President (Dizzyki Kennels)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Kynadie Time Is Of The Essence (M Harvey)
R/UP BOB & Open of Breed: Silvasouth Keep The Faith (Mrs J Williams)
Dog CC & Intermediate of Breed: Kaetamy Kounter Attack (J Williams)
Baby of Breed: Springdax Thorpeedo (Mrs K Callery)
Minor of Breed: Kynadie Time and Time Again (M Harvey)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Silvasouth Ima Flashman CCD (Mrs J Williams)

Flat Coated Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Poweron Gunnabe Trouble (Kirstin Gurner)
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Bushman Power To Shine (Kirstin Gurner & Tina Corbell)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Poweron Tails Of Wonder (Kirstin Gurner)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Skyehaven All About Me (Tina Corbell)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chaleur Hilfiger (Mrs R Thompson)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Chaleur Maximilian (Mrs Ruth Thompson)
Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Haydengold One Step Ahead (Cate Williams)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Chaleur Naughty But Nice (Mrs Ruth Thompson)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Erdos Santiago Munez CCD (J Wallis/ V & A Marsden)

Irish Setter
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Martinridge Flirting WTulane (B Martin)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Martinridge Promises Promises (B Martin)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Martinridge Whisperin Secrets (B & S Martin)
Res Dog CC & Minor of Breed: Martinridge Heart And Soul (B Martin)
Puppy of Breed: Martinridge My Secret Life (B Martin)

Large Munsterlander
Baby of Breed: Mistypoint Angel Of Harlem (TL Edwards)

Sussex Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Shevington Bentley (Dr GM Davies & M McCaffery)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Sunfire Top Dollar (M McCaffery & G M Davies)

Weimaraner
R/UP BOB, Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Waldwiese A Cause For Applause TD (Waldwiese Knls / K Christison)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Denise Smith (QLD)

Best in Group & Open in Group: Afghan Hound
Aust Sup Ch Tahkira Take A Chance On Me (B Ferguson)
Baby in Group: Rhodesian Ridgeback
Shakuru Pure Pleasure (Emma Lloyd)
Minor in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Wattswires Waltzing Matilda (Jill Thick and Linda Robinson)
Puppy in Group: Beagle
Hounsley Hidden in Plain Sight (J Lalor & P Hissey)
Aust Bred in Group: Harrier
Aust Ch Fellhunters Mr Mysterious (Alison Boyce)
Open Neuter in Group: Rhodesian Ridgeback
Neut Ch Mikozi Tell 'Em They're Dreamin (Mrs T Jones / V Macgill)

Afghan Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Tahkira Take A Chance On Me (B Ferguson)
Res Dog CC & Minor of Breed: Cadiz Gold Rush (Christine Faint)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Cadiz Wrapped in Snow (Christine Faint)

Basset Fauve de Bretagne
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Arendt Baileys Irish Cream (Heather A Budd)

Beagle
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hounsley Hidden in Plain Sight (J Lalor & P Hissey)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Wattswires Waltzing Matilda (Jill Thick and Linda Robinson)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Wattswires Old Man Platypus (Linda Robinson)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Boskahun Molton Gold (S Packer)
R/UP BOB & Puppy of Breed: Springdax Wild Fire (Kate Callery)

Harrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Fellhunters Mr Mysterious (Alison Boyce)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glenfels The Boy From Oz (AI) (Sarah Baker)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Greycroft Irish Storm (J & S Lewington)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rokeena St Louis Blues (T Edwards/ R Wallis & S Marshall)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rokeena Xtravaganza (Adam Fraser & Tracie Edwards)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Inzara And It Goes Like This (Leah Moffatt)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Inzara All Eyez On Me (AI) (Leah Moffatt & Brad Foch)
Res Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Rijstone Enchanted Dreams (Sheryl Polomka)
Baby of Breed: Shakuru Pure Pleasure (Emma Lloyd)
Junior of Breed: Usakose Girlwitha Dragontattoo (AI) (Almazart Kennels & S Taylor)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Neut Ch Mikozi Tell 'Em They're Dreamin (Mrs T Jones / V Macgill)

Saluki
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pazada Sin With A Grin (B Farrell & A Jones / G & P Russell)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr Ian Smith (New Zealand)

Best in Group & Intermediate in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker Mister Blue Sky (Sue Huebner / Penny Kelly / Jackie Beaudoin)
Runner Up in Group & Open in Group: Old English Sheepdog
Aust Gr Ch Grastone Mrs Rutherford (Ken & Vivien Murrell)
Minor in Group: Old English Sheepdog
Perfu Bridal Waltz (A & C Finlay / S Moore)
Puppy in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Thistledust Blue Suede Shoes (Ms K Davis/S McInerney)
Junior in Group: Australian Shepherd
Aust Ch Aolani's Maisilva Sonic Boom (Imp USA) (Donna Puttock & Lisa Willis)
Open Neuter in Group: Australian Shepherd
Dual Ch(T) Neut Ch Shartooz Tale Ov Love PT (J A Miller & S J Baillie)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Landmaster He Is My Everything (R B & C J Redhead)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Am Ch & Aust Sup Ch Landmaster Memphis Blues (R B & C J Redhead)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Landmaster I Did It My Way (R B & C J Redhead)

Australian Shepherd
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aolani's Maisilva Sonic Boom (Imp USA) (Donna Puttock & Lisa Willis)
Minor of Breed: Sutter Spellbound (AI) (Imp NZ) (Mr G & Mrs H Simpson / Miss L Dawkins)
Puppy of Breed: Aust Ch Thistledust Blue Suede Shoes (Ms K Davis/S McInerney)
Neuter BOB & Open Neuter of Breed: Dual Ch(T) Neut Ch Shartooz Tale Ov Love PT (J A Miller & S J Baillie)

Bearded Collie
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Stylwise Jimmy Eat World HT (Sally Pearce & Jessica Buckley)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Peppagrove Onya Springtime (Ron & Doreen Green)

Belgian Shepherd Dog (Malinois)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Rowenglen Midnight Shift (Andrew & Caroline Catt / Jude Lowe)

Collie (Rough)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Cathgarry Splash of Silk (M / J & D Ryan)

Collie (Smooth)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Robgai Last Tango in Paris (Mr S & Mrs M Almond)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Darkknight Ysadore (B Mayne & J Phillis)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Grandwest Queenie (I & M Cooke)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Delaforce Under The Hammer (Ian & Marilyn Cooke - Delaforce Kennels)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Eroica Coco Chanel (Cristel Leonard)

Old English Sheepdog
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Grastone Mrs Rutherford (Ken & Vivien Murrell)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Perfu Bridal Waltz (A & C Finlay / S Moore)

Puli
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker Mister Blue Sky (Sue Huebner / Penny Kelly / Jackie Beaudoin)

Shetland Sheepdog
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Sup Ch Shelsian Scintilla (I R & C E Spangler)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Open of Breed: NZ & Aust Ch Dwynella High Roller (Imp NZ) (P & K Flynn)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pemvale Midnight Fantasy (K Flynn & B Farrell)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Miss Stacey Sewell (WA)

Best in Group & Open in Group: Pyrenean Mountain Dog
Aust Sup Ch Euzkadi Hear The Drums (Michael and Julie Ross)
Runner Up in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Asryn Always Forever (K Bryant / L Fox & A Wittenberg)
Baby in Group: Akita
Shokuma Distinctive By Design (D Klingberg & W Osborn)
Puppy in Group: Siberian Husky
Aust Ch Romeka Take That (David Harrop)
Junior in Group: Samoyed
Aust Ch Kimskova Sparkle and Shimmer (Janet Dunbar)
Intermediate in Group: Akita
Aust Ch Shokuma Razzle Dazzle (Mr D Klingberg / Miss W Osborn)

Akita
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Shokuma Razzle Dazzle (Mr D Klingberg / Miss W Osborn)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Daykeyne Stop Looking Im Here (Jassie van der Kolk & Tabatha Buckley)
Baby of Breed: Shokuma Distinctive By Design (D Klingberg & W Osborn)

Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Fireandmist Winning Ace (AI) (Miss A Langridge & Mr K Belamarie)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Branbern Howard I Know (Shane & Anna Millard/ Lyn Brand)

Boxer
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Phoenix Dark N Trendy (Maxine Carter & Liz Lee)

Mastiff
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Marstenmoor Neva A Dull Moment (P & A M O'Grady / P & G Simmonds)
R/UP BOB and Dog CC: Aust Ch Marstenmoor Wreck It Ralph (Mr D & Mrs J Chamberlain / Mr P & Mrs G Simmonds)

Newfoundland
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Amblebrook Groovy Baby (A & C Finlay / A & L Buitenhuis)

Pyrenean Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Euzkadi Hear The Drums (Michael and Julie Ross)

Rottweiler
Res Dog CC & Minor of Breed: Alchemy Chumpy Pullin (AI) (Alchemy Kennels)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Alchemy Torah Bright (AI) (Alchemy Kennels)
Open of Breed: Alchemy Thumbelina (Alchemy Kennels)

Samoyed
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Kimskova Sparkle and Shimmer (Janet Dunbar)
Dog CC & Junior (Dog) of Breed: Aust Ch Eskydon League Of Shadows (Tahnee Dendy and Janet Dunbar)

Schnauzer
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Remporter Wild Child (M Reedman)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Montkhan Song And Dance man (S P & S K Foote)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Volition Jackeroo (Foote / Helps / Slattery)

Schnauzer (Miniature)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Treuliebe Pillow Talk (S P & S K Foote)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Maharg Natsu Daikoku (AI) (Heather Perrett)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Asryn Always Forever (K Bryant / L Fox & A Wittenberg)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Romeka Take That (David Harrop)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Joanne Sewell (WA)

Best in Group & Open in Group: Lhasa Apso
Aust Sup Ch Chethang Nathaniel (Imp UK) (P & K York / J Longmire & M Camac)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: French Bulldog
Aust Ch Koziam Dawns Lil Krakr (AI) (K & M Stansfield)
Junior in Group: Poodle (Standard)
Kirada DJ Fontana (Jacqui McLeay)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Bullyack Muskateller (M & B Ackland)
Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bullyack Kssd Byn Angel (M & B Ackland)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Preciousbull UK My Dads A Pom (Cherie Terry)

Dalmatian
Junior of Breed: Aust Ch Instride Awsum Speed (K Harvey & K Ricketts)

French Bulldog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Koziam Dawns Lil Krakr (AI) (K & M Stansfield)
Res Bitch CC & Open of Breed: Thunder Road Cherie Duchess (Imp SWD) (K & M Stansfield)
Minor of Breed: Beautaureau Ov King Kong (Ms F Kearney)

Keeshond
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Caspakees General Lee (Mrs M Sawley)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Karenda Fame N Fortunes Mine (Chris and Tahnee Spear)
Minor of Breed: Tamaari Do Ya Think Im Sexy (M Sawley)
Puppy of Breed: Aust Ch Tamaari Dontya Think Im Sexy (M Sawley)
Junior of Breed: Aust Ch Nawtikees Riders On The Storm (Christine & Tahnee Spear)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Chethang Nathaniel (Imp UK) (P & K York / J Longmire & M Camac)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Amesen Gold Class (J Longmire / M Camac & I Glen)

Poodle (Standard)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Kirada DJ Fontana (Jacqui McLeay)
Baby of Breed: Marlau Quinava (Quiniva Kennels)

Poodle (Toy)
Baby of Breed: Gwynson The Illusionist (R Brown)

Shar Pei
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Miniatura The Game Is On (Rodney J Connelly)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Miniatura Picture Perfect (Mr Rodney J Connelly)
Minor of Breed: Miniatura A Candid Moment (Rodney J Connelly)
Puppy of Breed: Aust Ch Sharboop Yendors Gift (Mr W & Mrs J Walloscheck)