Cootamundra All Breeds Kennel Club (NSW)

Date of Show : 13-May-2017 (Saturday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Jim Black (ACT)   (Total Entry : 463)

Best in Show & Open in Show: Fox Terrier (Smooth)
Am / NZ Sup & Aust Sup Ch Hampton Ct Broxden Pinnacle You Cheddar Believe It (Imp NZ) (J & L Rowles/G Whitfield/S Evans)
Runner Up in Show & Intermediate in Show: Tibetan Terrier
Aust Sup Ch Gengala Gobsmacker (Miss L M Hickie / R & Y Barter)
Baby in Show: Whippet
Taejaan Love Actually (Eather Harbutt /rule steele)
Minor in Show: Basset Hound
Earlingford Tim Tam (John Bink)
Puppy in Show: Pomeranian
Aust Ch Ferona Won Ina Billion (Yvette Rolfe)
Junior in Show: Bichon Frise
Aust Ch Monjoie The Wizard (J & W Hutchison)
Aust Bred in Show: Bouvier des Flandres
Aust Ch Estrik Naughty By Nature (Estrik Kennels)

Baby SweepStakes - 1st Place: Pomeranian
Tupishka Gunna Get Toasted (Mrs P Cassidy)
Baby SweepStakes - 2nd Place: Boston Terrier
Hygamble A Merry Wanderer (R Sheridan-McVicar)
Baby SweepStakes - 3rd Place: French Bulldog
Briallen Elvisrunsriot (B Miniter & A O'Connor)

Puppy SweepStakes - 1st Place: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Dabinette Miss Congeniality (Jan Reeves)
Puppy SweepStakes - 3rd Place: Boston Terrier
Aust Ch Baronrath Made To Measure (Ms L King)

Veteran SweepStakes - 2nd Place: Australian Shepherd
Aust & Neut Gr Ch Sugargum ArtofConspiracy RN (Ros Fraser)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Gwen Ford (VIC)  (Group Entry : 85)

Best in Group & Open in Group: Pug
Aust Sup Ch Pickapug At The Pinacle (Sorenson & Williams)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Bichon Frise
Aust Ch Monjoie Take A Chance On Me (J & W Hutchison)
Baby in Group: Papillon
Aust Ch Wyngay Gift of an Angel (G D Whiley)
Minor in Group: Maltese
Aust Ch Soyeux Magic Happens (C Goodman)
Puppy in Group: Pomeranian
Aust Ch Ferona Won Ina Billion (Yvette Rolfe)
Junior in Group: Bichon Frise
Aust Ch Monjoie The Wizard (J & W Hutchison)

Bichon Frise
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Monjoie Take A Chance On Me (J & W Hutchison)
R/UP BOB, Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Monjoie The Wizard (J & W Hutchison)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Monjoie Eugenie Bear (John & Wendy Hutchison)
Minor of Breed: Monjoie Rags To Riches (AI) (J & W Hutchison)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Zeltica San Cristobel (Mrs J Holcombe)

Chinese Crested Dog
Baby of Breed: Karakush Pants off Friday (M van Roosmalen / L & H Gibson)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Toiresort Ikandi (R W & R A Murdoch)

Griffon Bruxellois
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Gr Ch Tzani Zazu Zodiak (Bell/ Mills & Norman)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Tzani Bellatrix Lestrange (Bell/ Mills and Norman)
Baby of Breed: Alwood Eruption (Alwood Kennels)

Havanese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Auskrest Elusive Effect (Philip Williams)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Hashki New Girl In Town (P Williams)

Italian Greyhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Oakway Royal Performance (Mrs Maureen Friend)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Giocattolo Moschettiere (G Sporne & M Ashton-Sporne)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Xarnego Tophat N Tails (G Sporne & M Ashton-Sporne)
Baby of Breed: Aust Ch Oakway Sheer Essential (Maureen Friend)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Chincasa High Voltage (A Sharp & N Skeet)
Baby of Breed: Aust Ch Alwood Chizukeki (Alwood Kennels)

Lowchen
Bitch CC & Minor (Bitch) of Breed: Kilgarrin Tell It To The Frogs (R & D Bennett)
Baby of Breed: Paceaway Blak Fox (Fran Darling)
Puppy of Breed: Kilgarrin Fast And Loose (R & D Bennett)

Maltese
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Soyeux Star Lord (Cristina Goodman)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Soyeux Magic Happens (C Goodman)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Soyeux Sweet Chilli (Cristina Goodman)

Papillon
Baby of Breed: Aust Ch Wyngay Gift of an Angel (G D Whiley)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Delrunda Lord O The Manor (Yvette Rolfe)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ferona Won Envied By All (Yvette Rolfe)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ferona Won Ina Billion (Yvette Rolfe)
Baby of Breed: Tupishka Gunna Get Toasted (Mrs P Cassidy)
Minor of Breed: Ferona Won Classic Dream (Yvette Rolfe)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Pickapug At The Pinacle (Sorenson & Williams)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mrs Robyn Wallis (VIC)  (Group Entry : 43)

Best in Group & Open in Group: Fox Terrier (Smooth)
Am / NZ Sup & Aust Sup Ch Hampton Ct Broxden Pinnacle You Cheddar Believe It (Imp NZ) (J & L Rowles/G Whitfield/S Evans)
Baby in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Seighford Wizzards Accomplice (Dr D & Mrs F Lowe)
Minor in Group: Australian Terrier
Aust Ch Regisvista Dare T Be Different (Regisvista Kennels)
Junior in Group: Fox Terrier (Smooth)
NZ & Aust Ch Pinnacle Own The Moment (Imp NZ) (J & L Rowles / A Evans)

Airedale Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Clydebrook Spiced Rum (Imp UK) (Robert Brooks)
Bitch CC & Junior of Breed: Clydebrook New Tricks (Robert Brooks)

Australian Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Regisvista Dare T Be Different (Regisvista Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Regisvista Good Behaviour Bond (Regisvista Kennels)

Cesky Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Chalan Czech Mate (Pam Kilburn)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am / NZ Sup & Aust Sup Ch Hampton Ct Broxden Pinnacle You Cheddar Believe It (Imp NZ) (J & L Rowles/G Whitfield/S Evans)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: NZ & Aust Ch Pinnacle Own The Moment (Imp NZ) (J & L Rowles / A Evans)
Minor of Breed: Selwor Stand By Me (Matina Butcher)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Joelleigh Millennium Star (Leesa Musgrove)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Joelleigh Perfect Clarity (Leesa Musgrove)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Joelleigh Diamond Kisses (Leesa Musgrove)

Staffordshire Bull Terrier
Baby of Breed: Aust Ch Seighford Wizzards Accomplice (Dr D & Mrs F Lowe)
Baby (Dog) of Breed: Pennyflower Phantom Ovth opera (Pam Kilburn)
Puppy of Breed: Powerpaws Laura Norda (Ms L Lelliott)

Tenterfield Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Rangeaire John Farnham (R W & R A Murdoch)

West Highland White Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Glemand Eenie Meeny Tifany (Mr G & Mrs S Mason)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Glemand Glowing Like A Ruby (Mr G & Mrs S Mason)
Junior of Breed: Aust Ch Devnik Scoot On Over (Priscilla Devon)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mr Jim Black (ACT)  (Group Entry : 69)

Baby in Group: Labrador Retriever
Aralyen Moonlit FullMoonRising (AI) (Dianne Blaney)
Minor in Group: English Springer Spaniel
Burlishcharm Aggie (Denise Dwyer)
Junior in Group: Cocker Spaniel
Aust Ch Kingsway Foreign Correspondent (Marcia Kingston)
Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Aust Ch Wynstream My Fair Lady (AI) (Mrs D J Blaney)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Freeman U Can Chill Ezra (Imp NZ) (John Palmer)

Chesapeake Bay Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabova The Wolf Among Us (J Williams)
R/UP BOB & Bitch CC: Aust Ch Kabova Dances With Wolves (J Williams)

Cocker Spaniel
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kingsway Foreign Correspondent (Marcia Kingston)

English Springer Spaniel
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Burlishcharm Aggie (Denise Dwyer)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Burlishcharm Jairo (Mrs Denise Dwyer)
Res Dog CC: Springdax Ballo Xtrodinary (Miss K M Tranby)

Flat Coated Retriever
R/UP BOB, Res Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Skyehaven Ticket To Ride (Meaghan O'Shannassy)

German Shorthaired Pointer
Baby of Breed: Silvagun Flying Solo (Silvagun Knls)

German Wirehaired Pointer
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust & NZ Ch Hotwyr Baby It's You (Imp NZ) (Ms Rae Bank/Fiona Dempster)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hotwyr Bizniz Class (Fiona Dempster/Rae Bank)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Soshyl Carry On You Must Yes (Robert McNab)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Soshyl Flower of Scotland (R McNab)

Gordon Setter
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Latchmere Long Hot Summer (P C Nicol & D H Jones)

Labrador Retriever
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Wynstream My Fair Lady (AI) (Mrs D J Blaney)
Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cigwn Moody Blues (E Thomas)
Baby of Breed: Aralyen Moonlit FullMoonRising (AI) (Dianne Blaney)
Minor of Breed: Blackboy Chocolate Ripple (Mrs D Blaney & Blackboy Kennels)

Lagotto Romagnolo
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Incavale Lynetta (Mrs N Davison)

Pointer
BOB, Dog CC & Open of Breed: Chesterhope Blow Your Mind (Imp NZ) (N Pearson & D O'Neill)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Lyndall Black (ACT) (Group Entry : 70)

Best in Group & Open in Group: Pharaoh Hound
Aust Sup/ Est/ Est Junior Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff)
Runner Up in Group & Junior in Group: Petit Basset Griffon Vendeen
Aust & Jnr Cro Ch Kan Trace Born To Be A Rock Star (Imp CRO) (Beryl & Jo Hession)
Baby in Group: Whippet
Taejaan Love Actually (Eather Harbutt /rule steele)
Minor in Group: Basset Hound
Earlingford Tim Tam (John Bink)
Intermediate in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Ch Juzrival Amadictive (A Barter & L Fletcher)

Afghan Hound
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kalutara Sister Soprano (AI) (Eather / Harbutt)

Basset Hound
Minor of Breed: Earlingford Tim Tam (John Bink)

Beagle
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Caermyrddin Prsistence Omemory (S & K Nelson)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Caermyrddin Wylde Swan (S & K Nelson)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Brialey Gallway Girl (Brian & Lesley Childs)
Intermediate of Breed: Aust Ch Brialey Cloud Dancer (Andrea Coss)
Open of Breed: Aust Gr Ch Brialey Famous By Name (Andrea Coss)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Mitteldac Magic Strikes Back (Mrs Sandra Taylor)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Ch Shadowglen Vintage Crop (Kenneth Connor)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Nikorf Markopollo (Kenneth Connor)
Puppy (Bitch) of Breed: Cooledach Nala Bosede (Elizabeth Cowie)

Dachshund (Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Tischamingo Hudson Hornet (C Baker / J & F Walker)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Tischamingo The Dressmaker (C Baker / J & F Walker)

Irish Wolfhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ornumflow Quirinius (Sean Bennetts)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Wulfgar Konnyr (AI) (Bear Paintain/Soile Gendle)

Petit Basset Griffon Vendeen
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust & Jnr Cro Ch Kan Trace Born To Be A Rock Star (Imp CRO) (Beryl & Jo Hession)

Pharaoh Hound
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup/ Est/ Est Junior Ch Caletto Fly High (Imp EST) (Mr R Besoff / M Viirsalu / Mrs D Besoff)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Juzrival Arkan Up (A Barter & L Fletcher)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Juzrival Amadictive (A Barter & L Fletcher)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Ridgesetter How Easy It Is (A Barter & L Fletcher)

Saluki
Baby of Breed: Padtheway Saffron (H Spence / N Strathdee & W Downing)

Whippet
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Beauroi Worth a Pretty Penny (T & J McNeill)
Baby of Breed: Taejaan Love Actually (Eather Harbutt /rule steele)
Minor of Breed: Beauroi November Reign (T & J McNeill)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Lynda Brandt (NSW)  (Group Entry : 74)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bouvier des Flandres
Aust Ch Estrik Naughty By Nature (Estrik Kennels)
Baby in Group: Bouvier des Flandres
Flandresfarm Crusn in Nature at Estrik (Imp NZ) (Paul Kylstra & Teresa Lawrence)
Minor in Group: Welsh Corgi (Pembroke)
Aust Ch Coondarby Give Me Your Heart (A L & B G Lewis)
Puppy in Group: Border Collie
Bordalace Rider Of The Storm (M Thomson / A J Cowin / T Piercy)
Junior in Group: Australian Cattle Dog
Aust Ch Warrukadli Blue Sapphire (Profs W & K Ballard)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Pureheel My Guy (Alan & Robyn Spargo)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Warrukadli Blue Sapphire (Profs W & K Ballard)

Australian Shepherd
R/UP BOB, Bitch CC & Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Dykinta I Gotta Feeling RN ET (Ros Fraser)
Res Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Dykinta Sea Patrol (Ros Fraser)
Baby of Breed: Lanbart Diamond Trader (M Kirk)
Intermediate of Breed: Aust Ch Moonsbay Sky Patrol (Ros Fraser)

Bergamasco Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Bejoco Chasing Dreams (Leon Milthorpe)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Bordarita Its Me Ya Lookn For (Bordarita Kennels)
Minor of Breed: Langtry Christmas Edition (Susan Morris)
Puppy of Breed: Bordalace Rider Of The Storm (M Thomson / A J Cowin / T Piercy)
Junior of Breed: Bordalace Bright N Breezy (A J Cowin / G & T J Piercy)
Intermediate (Dog) of Breed: Neut Ch Langtry Royal King Reigns (Susan Morris)

Bouvier des Flandres
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Estrik Naughty By Nature (Estrik Kennels)
Baby of Breed: Flandresfarm Crusn in Nature at Estrik (Imp NZ) (Paul Kylstra & Teresa Lawrence)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am & Aust Sup Ch Barkshire's Captain America (Imp USA) (Mr C & Mrs S Moore / Mr J Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Perfu Dancn With Starsnstripes (Mr C / Mrs S Moore & Mr J Moore)

Pumi
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Beginning A Dream Pumida (Imp CZK) (Corinne Chandler)

Shetland Sheepdog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Hartly How About Me (Nicole Pearson)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Aust Ch Hartly Ima Sweet Talker (Nicole Pearson)
Minor of Breed: Hartly Sudden Impact (Nicole Pearson)

Welsh Corgi (Cardigan)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Lynann Song Of My Angel (Toni Chandler)
Baby of Breed: Kalora Storms of Gold (Dee Milthorpe)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Coondarby Give Me Your Heart (A L & B G Lewis)

White Swiss Shepherd Dog
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Eiramor Kensey Snowflake (Silversuisse Kennel / S Brunskill)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mr Doug Q Ford (VIC)  (Group Entry : 55)

Best in Group & Open in Group: Siberian Husky
Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Newfoundland
Aust Ch Newflabel Native Son (Janelle Wallace)
Minor in Group: Schnauzer (Miniature)
Aust Ch Dabinette Miss Congeniality (Jan Reeves)
Junior in Group: Dobermann
Aust Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)

Akita
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Itabass Moon Goddess (Rosalyn Ross)

Bullmastiff
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Talrasha Ella (R Coppin)
Res Dog CC: Aust Ch Banobrae Southern Star (G & P Barber)
Baby of Breed: Stennaroo Whenthesungoesdown (B & M Stennings / M & M McMenamin)

Cane Corso
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kylasha Blue Moon (Nicole Tetley)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Hiworx Big Show (Ms N Tetley / Mr L Bezzina & Miss R Wright)

Dobermann
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Walamara Venture-To-Utopia (Imp NZ) (Ayla Douglas)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Desyred War Of Diamonds (AI) (IMP NZ) (H Montgomery & J Frederickson)
Res Dog CC & Minor of Breed: Walamara Y-U-R The Ultimate (Imp NZ) (S Morrison)
Puppy of Breed: Indpac Charley's Angel (J/ G & H Montgomery)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Redsomore Sky Dreamer (Ms L Lancaster & Ms L Lovell)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Newflabel Native Son (Janelle Wallace)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Newflabel Straight Fromtheart (Janelle Wallace)

Rottweiler
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Rotteln Fire Starter (Lee Fletcher)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dabinette Game Changer (Denise Hocking)
Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Dabinette Miss Congeniality (Jan Reeves)

Siberian Husky
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Aeukanmanuva Mystery Girl (C Yate)
Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Aeukanmanuva Lover Boy (C Yate)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Mikulov Cool Montie (Ms O Brunton)

St Bernard
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Lusanne Xerox Kid (Imp NZ) (Judith Brunton)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Methusela Bedazzled Jewel (Matina Butcher)
Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Berntiff Real Good Man (Judith Brunton & Neil Ford)
Intermediate of Breed: Aust Ch Berntiff She's A Country Kid (Judith Brunton & Neil Ford)

Tibetan Mastiff
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Temzin Fu Xan My Khampa (Mr N Ford & Ms J Brunton)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Berntiff It's Five O'clock somewhere (Neil Ford & Judith Brunton)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Valma Morrow (NSW)  (Group Entry : 67)

Best in Group & Intermediate in Group: Tibetan Terrier
Aust Sup Ch Gengala Gobsmacker (Miss L M Hickie / R & Y Barter)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Great Dane
Aust Ch Taliekin The Bourne Legacy (AI) (Mr Spencer Rich & Ms Tammy Warnock)
Baby in Group: Boston Terrier
Hygamble A Merry Wanderer (R Sheridan-McVicar)
Minor in Group: Keeshond
Ryfrost Another Penny (E & R Ryan)
Junior in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzutique Gypsy Masterpiece (Julie Wardell/Robyn Hawke)
Open in Group: British Bulldog
Aust Sup Ch Eddybul Mr Crown Prosecutor (Laurie Edwards)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Baronrath All In A Nutshell (Ms L King)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Hygamble Keeping It Classy (Rebecca Sheridan-McVicar)
Res Bitch CC: Aust Ch Baronrath Made To Measure (Ms L King)
Baby of Breed: Hygamble A Merry Wanderer (R Sheridan-McVicar)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Eddybul Mr Crown Prosecutor (Laurie Edwards)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Eddybul Ice Ice Baby (L Edwards)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Maplewood Hello (K Cassidy)
Baby of Breed: Briallen Elvisrunsriot (B Miniter & A O'Connor)

German Spitz (Klein)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Diamondpark Angelique (IID) (Lynne Wilson)
Minor of Breed: Aust Ch Nueboree Mozart (Y Rolfe / R & L Mc Cahon)
Puppy of Breed: Aust Ch Nueboree Bellatrix (Y Rolfe / R & L Mc Cahon)

German Spitz (Mittel)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Ryfrost Pollyanna (E & R Ryan)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Ryfrost Midnight Mist (E & R Ryan)
Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Ryfrost Top Ace (E & R Ryan)
Baby of Breed: Vonleenard To The Moon N Back (Diane Russell)
Baby (Dog) of Breed: Ryfrost Whos Ya Daddy (E & R Ryan)

Great Dane
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Taliekin The Bourne Legacy (AI) (Mr Spencer Rich & Ms Tammy Warnock)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Danefred On The Catwalk (Frieda Clifton)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ryfrost Wotzittoya (E & R Ryan)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Ryfrost All About Me (E & R Ryan)
Bitch CC & Minor of Breed: Ryfrost Another Penny (E & R Ryan)
Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Ryfrost Sniff Ya Later (E & R Ryan)

Lhasa Apso
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bovais Tuppence (R & Mrs V Bennetts)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Tzutique Gypsy Masterpiece (Julie Wardell/Robyn Hawke)

Tibetan Terrier
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Gengala Gobsmacker (Miss L M Hickie / R & Y Barter)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Caerlaverock Gon-Po Pema (Imp NZ) (Mr R & Mrs V Bennetts)