Kilcoy P A & I Society (QLD)

Date of Show : 5-Apr-2019 (Friday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mrs Vicki Schneider (QLD)   (Total Entry : 368)

Best in Show & Aust Bred in Show: Schnauzer (Giant)
Aust Ch Blackline Grand Design (P Talvinen)
Runner Up in Show: Norwegian Elkhound
Aust Sup Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)
Minor in Show: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Zaliamstaff The Grappler (AI) (Imp NZ) (Ms D Connolly/ Mr A Major/ Ms Zeta Jordan/ Ms Jordan Klenner)
Puppy in Show: Havanese
Elmparle Paris Whenit Sizzles (Lorree Cox & Meghan Boole)
Junior in Show: Golden Retriever
Aust Sup Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Intermediate in Show: Shih Tzu
Aust Ch Tzutique Game of Fools (Robyn Hawke)
Open in Show: Scottish Terrier
Aust Sup CIB GrCh Arg Chil/Lat/NZ Ch Mariss Monarh (Imp RUS) (Stacy Kellie)
Best Neuter in Show & Open Neuter in Show: Bernese Mountain Dog
Neut Gr Ch Branbern Dark Piccolo CD RA (Barbara & Michael Whitwell)
Runner Up Neuter in Show: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Mrs Bronwen Dickson (QLD)  (Group Entry : 86)

Runner Up in Group: Papillon
Aust Ch Silvermorning's Ultimate Victory (Imp USA) (Amanda B Gill & Ms M Palmero)
Baby in Group: Chinese Crested Dog
Glenlion Luvaffhair (MrJ & Mrs S Cook)
Minor in Group: Lowchen
Aust Ch Paceaway Sparks will Fly (Ms F E L Darling)
Puppy in Group: Havanese
Elmparle Paris Whenit Sizzles (Lorree Cox & Meghan Boole)
Aust Bred in Group: Chinese Crested Dog
Aust Sup Ch Karakush Hairy Krishnas (Mr J & Mrs S Cook)
Runner Up Neuter in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)
Open Neuter in Group: Tibetan Spaniel
Aust Gr Ch Shadowvale Arctic Lights (P C & R Stringfellow)

Australian Silky Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dazzlnsilk Chaos In Motion (Mrs A C Glass)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Nantiki Pockets Affair (Mrs L Hansen)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Fasusq Don't Dream It's Over (Amanda Dunne)
Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Hollinglen Whisper No Secrets (C Ross & J Morgan)
Baby (Bitch) of Breed: Kristichino Kinky Boots (Mrs C Ross)
Minor of Breed: Marcavan Truly Madly Deeply at Fasusq (Amanda Dunne)
Minor (Dog) of Breed: Kahleyvale Transcendence (Carol Yates)
Puppy of Breed: Kahleyvale Rebel Heart (Carol Yates)
Open of Breed: Aust Gr Ch Aberlour Whispering Jack (Lyn Dunne)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Morganlea Starman (Mrs C Ross)

Chihuahua (Long Coat)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Supakadu Costa Bundle (Mrs C A Anderson)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Norpeti Kiss Me Kate (Mrs C A Anderson)
Res Dog CC & Open (Dog) of Breed: Supakadu Magic Marvin (Mrs C A Anderson)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Tarquila Georgie Girl (Cheryl Anderson)

Chihuahua (Smooth Coat)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Tarquila Midnight Girl (Cheryl Anderson)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Supakadu Lulu Chic (Mrs C A Anderson)
Baby of Breed: Supakadu Our Magpie (Cheryl Anderson)

Chinese Crested Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Karakush Hairy Krishnas (Mr J & Mrs S Cook)
Baby of Breed: Glenlion Luvaffhair (MrJ & Mrs S Cook)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Toiresort Mazakean (Ronda J Allen)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust & Am Ch Rosewood Last Rebellion (Imp USA) (Ronda Allen)

Havanese
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Elmparle Paris Whenit Sizzles (Lorree Cox & Meghan Boole)

Italian Greyhound
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Kaasha Sugar Daddy (Frances Forbes)

Japanese Chin
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Pondaroza Tim Two (Mrs D Jacques)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Pondaroza Besuto Himitsu Ni (Mrs D A Jacques)

Lowchen
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Paceaway Sparks will Fly (Ms F E L Darling)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Prada (R Speers)

Papillon
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Silvermorning's Ultimate Victory (Imp USA) (Amanda B Gill & Ms M Palmero)

Pomeranian
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pomquest Pot O Gold (Mrs F Harris / B & S Abraham)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Zeigen Shut Up N Kiss Me (Mrs Kim D Haddon)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Pomquest Purple Heart (Mr B & Mrs S Abraham)
Baby of Breed: Pomquest Denim N Lace (Mrs F Harris)

Pug
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kabova Assassins Apprentice (Julie Peters)
Minor of Breed: Kabova When In Vegas (Julie Peters)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Shadowvale A Littlebitov Bliss (P / C & R Stringfellow)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr Ch Shadowvale Arctic Lights (P C & R Stringfellow)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Miss Kerry Maguire (QLD)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Open in Group: Scottish Terrier
Aust Sup CIB GrCh Arg Chil/Lat/NZ Ch Mariss Monarh (Imp RUS) (Stacy Kellie)
Runner Up in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Kabere Money Where Y A Mouth Iz (Mr A Major & Ms D Connolly)
Baby in Group: Jack Russell Terrier
Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)
Minor in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Zaliamstaff The Grappler (AI) (Imp NZ) (Ms D Connolly/ Mr A Major/ Ms Zeta Jordan/ Ms Jordan Klenner)
Puppy in Group: Australian Terrier
Aust Ch Aronaw Blue Print (A & L Lobegeiger)
Junior in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Westland Patsy Stone (Mr G & Mrs C R Bowers)
Intermediate in Group: West Highland White Terrier
Aust Ch Westland I Am Lacroix Sweetie (Mr G & Mrs C Bowers)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bull Terrier (Miniature)
Aust Ch Witchend Wee Havana Dream (Mrs S Roberts)

American Staffordshire Terrier
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Zaliamstaff The Grappler (AI) (Imp NZ) (Ms D Connolly/ Mr A Major/ Ms Zeta Jordan/ Ms Jordan Klenner)

Australian Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Aronaw Blue Suede Shoes (A & L Lobegeiger)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Aronaw Blue Print (A & L Lobegeiger)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Witchend Wee Wilsun Pickett (Mrs S Roberts)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Witchend Wee Zelda Hyrule (Liza Mclaughlin)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Witchend Wee Havana Dream (Mrs S Roberts)

Fox Terrier (Smooth)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Clayco Bones Luna Bell (Robyn Scott)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mystreebox Joseph Harlin (Robyn Scott)

Jack Russell Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Classicyds Busta Move (J/ N & M Attridge)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Belljacks Im A Hollywood Star (S & K Whyatt)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust CH Belljacks Get Offmy Reflection (S & K Whyatt)
Baby of Breed: Aust Ch Belljacks Believe In Magic (S & K Whyatt)

Scottish Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup CIB GrCh Arg Chil/Lat/NZ Ch Mariss Monarh (Imp RUS) (Stacy Kellie)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Upyrkilt Ready to Rhumba (Stacy Kellie)

Sealyham Terrier
Baby of Breed: Preseli Pistol Packin Mama (Mrs C Calcutt)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Kabere Money Where Y A Mouth Iz (Mr A Major & Ms D Connolly)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Kabere Faith Trust N Pixiedust (Mr A Major & Ms D Connolly)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Nudimah Lady Louella (David & Mary Holt)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Nudimah Harrison the Knight (David & Mary Holt)

West Highland White Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Westland Cohens Hallelujah (Mr G & Mrs C Bowers)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Westland I Am Lacroix Sweetie (Mr G & Mrs C Bowers)
Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Westland Patsy Stone (Mr G & Mrs C R Bowers)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD)  (Group Entry : 41)

Best in Group & Junior in Group: Golden Retriever
Aust Sup Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
Runner Up in Group & Open in Group: Brittany
Am Ch & Aust Sup Ch Gunnin' for You At Sierra (Imp USA) (Ward)
Baby in Group: Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Rivafire Pandoras box (Julie Robinson)
Minor in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Ricochez Heulyn Cei (Dr B & Mrs B Cornish)
Puppy in Group: Cocker Spaniel (American)
Aust Ch Azel Dont Stop Me Now (Alicia Adamopoulos)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)
Runner Up Neuter in Group: Welsh Springer Spaniel
Aust Ch Neut Ch Ricochez Gerwyn Saffir (AI) (Rachael Arnott)

Brittany
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Ch & Aust Sup Ch Gunnin' for You At Sierra (Imp USA) (Ward)

Cocker Spaniel
R/UP BOB & Res Bitch CC: Aust Sup Ch Macdolly CantStopThisFeeling (Denise Burke)
Res Dog CC & Minor (Dog) of Breed: Brayroan Thunder Chaser (J Newbold)
Baby of Breed: Amamoor Footprints In The Sand (Mrs Debbie Thomas)
Junior of Breed: Drumprintt First Kiss (Jenny & Roy Hughes)
Junior (Dog) of Breed: Drumprintt First Round (Jenny & Roy Hughes)

Cocker Spaniel (American)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Azel Dont Stop Me Now (Alicia Adamopoulos)

English Springer Spaniel
Baby of Breed: Larona Skyping From A Distance (Rachael Arnott)

Field Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Birdrise Dark Storm (Mr M Perry)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Treufreund Colour By Numbers (Imp NZ) (J D Norman)

Golden Retriever
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Sup Ch Wysiwyg Not a Moment Too Moon (A Adamopoulos)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Topgeer Retail Therapy (A Adamopoulos)
Baby of Breed: Aust Ch Wysiwyg Still Rock N Roll To Me (A Adamopoulos)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Yarramo Fight Fire With Fire (Ms A L Harvey)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Eireannmada Nina Ricci (Gary Ward & Greg Browne)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Baby of Breed: Rivafire Pandoras box (Julie Robinson)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Ricochez Heulyn Cei (Dr B & Mrs B Cornish)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Ricochez Heulyn Carwyn (Dr B & Mrs B Cornish)
Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Sarabande Sea of Dreams (AI) (Imp UK) (Bruce & Bev Cornish)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Sup & Neut Ch Ricochez Faleiry Gabrielle (Bruce & Bev Cornish)
R/UP Neuter BOB & Res Neuter Bitch CC: Aust Ch Neut Ch Ricochez Gerwyn Saffir (AI) (Rachael Arnott)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD) (Group Entry : 41)

Best in Group & Aust Bred in Group: Norwegian Elkhound
Aust Sup Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)
Runner Up in Group & Junior in Group: Whippet
Shawthing So Into Jazz (Vicki Shaw)
Puppy in Group: Basenji
Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)
Intermediate in Group: Afghan Hound
Aust Ch Calahorra Ava Gardner (Jacky Harnett)
Open in Group: Whippet
Aust Ch Shawthing Ave Maria (Vicki Shaw)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Dachshund (Miniature Wire Haired)
Aust & Neut Ch Agwyr Accentuate The Positive (D G Hoyle)
Runner Up Neuter in Group: Dachshund (Miniature Long Haired)
Aust Ch Kajmytt Miss Rahni (Cheryl Farley)

Afghan Hound
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Calahorra Ava Gardner (Jacky Harnett)
Baby of Breed: Tianze Diamond In The Rough (Jacky Harnett)

Basenji
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zandeena Dont Try and Stop Me (Chloe Keast)

Bloodhound
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Trackscent Knocks on QLD Wood (AI) (Lucy Olszowy & Katrina Cutting)

Dachshund (Miniature Long Haired)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kajmytt Cheeky Chinta (C Farley)
Res Dog CC: Aust Ch Kajmytt Sir Wreginald (Ms J V Thomas)
Res Bitch CC: Kimscott Majic Princess (J Thomas)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Kajmytt Miss Rahni (Cheryl Farley)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Millewa The Legend Goes On (Mr R Gallaway & Ms L McMaster)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Synjaz Chasin The Dream (Mr R Gallaway & Ms L McMaster)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Neimor Harla Quinn Girl (Dennis Moran & Rev Leigh Neighbour)
Baby of Breed: Aust Ch Dacaldorf Light My Fire (J & S Caldwell)
Junior of Breed: Aust Ch Gersndach Margaux Femm (Mr J & Mrs S Caldwell)

Dachshund (Miniature Wire Haired)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust & Neut Ch Agwyr Accentuate The Positive (D G Hoyle)

Norwegian Elkhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Graabine Bendit Like Beckam (Aleisha Senior)

Saluki
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Naadirah Jezabelle (AI) (D T Bowman)

Whippet
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Shawthing So Into Jazz (Vicki Shaw)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Shawthing Ave Maria (Vicki Shaw)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mr John Mitchell (QLD)  (Group Entry : 40)

Best in Group & Intermediate in Group: German Shepherd Dog
Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)
Runner Up in Group: Puli
Aust Sup Ch Cordmaker Giro Giro Tondo (AI) (M & K Stone/ S Huebner & P Kelly)
Baby in Group: Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
Aust Ch Mirribandi Harlequin (Kathryn Winton)
Puppy in Group: Finnish Lapphund
Aust Ch Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (L C & R A Seare)
Aust Bred in Group: Australian Kelpie
Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
Open in Group: Collie (Rough)
Aust Ch Keamaree Painted Cowboy (Ms M L Clarke)
Runner Up Neuter in Group: Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Aust Neut Gr Ch Mirribandi Viceroy Odin PT (R & S Hansen)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Kelprin Heez Just Grand (Melissa Powell)

Australian Kelpie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Kinjarra Rahne As Lace (S & K Whyatt)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Dewregal R D (Mrs D Kent & S Smith)

Australian Stumpy Tail Cattle Dog
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Cumbydene Lady Barbara (Cathy Buckley)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Tropicrain Granite (Raechelle Young)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Mirribandi Charmed JC HT (Kathryn Winton)
Baby of Breed: Aust Ch Mirribandi Harlequin (Kathryn Winton)

Belgian Shepherd Dog (Tervueren)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Gr Ch Mirribandi Viceroy Odin PT (R & S Hansen)

Border Collie
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Glenlion Drovers Mate (M Muller & L Wallace)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Keamaree Painted Cowboy (Ms M L Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Lexwood Masked Cowgirl (Ms M L Clarke)

Finnish Lapphund
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Lapinlumon Zutki (Imp) (R Seare)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Theldaroy Xpensive Treasure (AI) (L C & R A Seare)
Baby of Breed: Aust Ch Theldaroy Ynot Show UV Got It (L C & R A Seare)

German Shepherd Dog
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Karham Know It All HT (Karham German Shepherds)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Packardia Talkn About Stylz At Tailgait (Mrs J H Pearce)

Puli
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Cordmaker Giro Giro Tondo (AI) (M & K Stone/ S Huebner & P Kelly)

Welsh Corgi (Pembroke)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Aingealag Dare To Dream (Debbie Angel)
R/UP BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Aust Ch Cuuchin Midnight Serenade (Joyce Wheeler)
Res Dog CC: Aust Ch Antudor Colorme King Benson (S Kilby)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs Bronwen Dickson (QLD)  (Group Entry : 59)

Best in Group & Aust Bred in Group: Schnauzer (Giant)
Aust Ch Blackline Grand Design (P Talvinen)
Runner Up in Group & Open in Group: Bernese Mountain Dog
Aust Ch Rhythm 'N Blues Del Molinasco (Imp) (A Rogers)
Baby in Group: Siberian Husky
Theldaroy Spirit Of Grey Wolf (L C & R A Seare)
Minor in Group: Russian Black Terrier
Aust Ch Tvorimir Icebreaker (AI) (N Sadykova / K Dawson)
Puppy in Group: Shiba Inu
Aust Ch Wolfworx Utsukushi Kuma (A R Craze & J M Wheeler)
Junior in Group: Dogue de Bordeaux
Aust Ch Bordogue Jordan (Keith & Kylie Reid)
Intermediate in Group: Dobermann
Aust Sup Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / Vansitar Dobermann)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Bernese Mountain Dog
Neut Gr Ch Branbern Dark Piccolo CD RA (Barbara & Michael Whitwell)
Runner Up Neuter in Group: Siberian Husky
Aust Ch Theldaroy Moon Spirit (L C & R A Seare)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Rhythm 'N Blues Del Molinasco (Imp) (A Rogers)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Trivale Amour Phoebe (M K Smith & G J Keown)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Neut Gr Ch Branbern Dark Piccolo CD RA (Barbara & Michael Whitwell)

Boxer
Res Bitch CC & Minor of Breed: Hogwartz Spirit Of Ecstasy (S Bryant)

Bullmastiff
Baby of Breed: Stennaroo Ava Good Weekend (Mr B & Mrs M Stennings)

Dobermann
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Sup Ch Vansitar New York State O Mind (Imp NZ) (A & T L Chakraborty / Vansitar Dobermann)

Dogue de Bordeaux
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Bordogue Jordan (Keith & Kylie Reid)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bordogue Coco Lyon (P & R Gibson)
Baby of Breed: Moloscyg Lil Fire (Tracy Lamb & Moloscyg Kennels)
Baby (Dog) of Breed: Moloscyg Lil Krackers (Tracy Lamb & Moloscyg Kennels)
Puppy of Breed: Bulladulla Indiana Jolie (AI) (Tracy Lamb)
Junior (Bitch) of Breed: Moloscyg Maraken Angel (Tracy Lamb)

Rottweiler
Minor of Breed: Aust Ch Kurrirott Axel (AI) (Debbie Rodgers)

Russian Black Terrier
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Tvorimir Icebreaker (AI) (N Sadykova / K Dawson)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Dual Ch(T) Gr Ch Tvorimir Counter Attack TSD (K Dawson)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Snowweb On Parade (Mrs Joan Webb)
R/UP BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Snowbrook Lucky Star of Henry (Lynda Campbell)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Snerzok Forged In Steele (D & J Wilders)

Schnauzer (Giant)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Blackline Grand Design (P Talvinen)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Blackline Hikiki (B Frewen-Lord/ P Talvinen/ S Richie)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Nellabah Ava Gardner (J Roosen)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Sprynge Lotus Flower (P Bowers)
Baby of Breed: Ebshine Jukebox Rock (B Wilson/D Russell)
Neuter BOB & Neuter Bitch CC: Aust Neut Ch Qwicthrill Sassy Rose (Miss Eloise Head)

Shiba Inu
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Yukan Be Cawt Redd Handed (AI) (Anna-Lee Forsberg)
R/UP BOB, Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Wolfworx Utsukushi Kuma (A R Craze & J M Wheeler)

Siberian Husky
Baby of Breed: Theldaroy Spirit Of Grey Wolf (L C & R A Seare)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Ch Theldaroy Moon Spirit (L C & R A Seare)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Mrs Vicki Schneider (QLD)  (Group Entry : 60)

Best in Group & Open in Group: Schipperke
Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Gr Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
Baby in Group: Japanese Spitz
Aust Ch Belzbentley Midnight Express (Tracy Gaff)
Minor in Group: German Spitz (Klein)
Aust Ch Mibuddi Devil Child (D Cohen / B & K Alexander)
Puppy in Group: Boston Terrier
Merryjay Bean Talkin (L Y Carpenter & B G Lillicrap)
Junior in Group: Dalmatian
Aust Ch Paceaway Wicked Wayz (Michelle Little)
Intermediate in Group: Shih Tzu
Aust Ch Tzutique Game of Fools (Robyn Hawke)
Best Neuter in Group & Open Neuter in Group: Great Dane
Kochak Abbey Road (M Westbrook)
Runner Up Neuter in Group: Schipperke
Aust Gr & Neut Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)

Boston Terrier
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Merryjay Bean Talkin (L Y Carpenter & B G Lillicrap)

Dalmatian
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Paceaway Wicked Wayz (Michelle Little)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Paceaway American Graffitti (AI) (Ms F E L Darling)
Baby of Breed: Aust Ch Paceaway Coach Master (AI) (Fran Darling)
Baby (Bitch) of Breed: Paceaway Summer Reigns (Michelle Little)

French Bulldog
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Brindlelicus Shes Demanding (N Oldfield)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Llachar Unearth Valhalla (K McClelland / T & S Rudduck)
Baby of Breed: Brindlelicus Stand N Deliver (Nicole Oldfield)
Baby (Bitch) of Breed: Starzlechien Kikki Queen (Mrs Sara Brown)

German Spitz (Klein)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Aust Ch Mibuddi Devil Child (D Cohen / B & K Alexander)

Great Dane
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kochak American Abroad (AI) (S & L Arrowsmith)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Kochak Bea Miles (AI) (S & L Arrowsmith)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Kochak Abbey Road (M Westbrook)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Hawkesmill Rio Going For Gold (Barbara Winch)
R/UP BOB, Res Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Jonja's Tudor king (Imp NZ) (Jane Faulkner)
Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Mannerking Follow Your Dreams (Rob & Lesley Kane)
Baby of Breed: Aust Ch Belzbentley Midnight Express (Tracy Gaff)
Neuter BOB, Neuter Dog CC & Open Neuter of Breed: Aust Neut Ch Daesdaemar Wildest Dreams (Tracy Gaff)

Keeshond
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Kahnhond Special Edition (Jane Faulkner)

Peruvian Hairless Dog (Large)
Baby of Breed: Xioma Amaru (R Brown)

Poodle (Miniature)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Jeabo Playboy Limited Edition (Anne Scott)
Res Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Morpaudl Dezigned N Zilva (P Morgan)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Sanlyn Fire Storm (Imp NZ) (Mr P & Mrs D Comrie)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Breogan Magic Dreams (Mr P & Mrs D Comrie)
Baby of Breed: Pandec Magic Fire Bear (Mr P & Mrs D Comrie)
Neuter BOB, Neuter Bitch CC & Open Neuter of Breed: Aust Gr & Neut Ch Pandec Midnite Storm (Mr P & Mrs D Comrie)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Tzutique Game of Fools (Robyn Hawke)