Sovereign City Kennel Club Inc (VIC)

Date of Show : 20-Nov-2022 (Sunday)

Championship Show

The following show results have been submitted to our results system for the above show. It is FREE to submit results.

General Specials

Specials Judge: Mr Roger Bridgford (VIC)   (Total Entry : 441)

Best in Show & Open in Show: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Casbas Turn Back Time (Sylvano Cassingena)
Runner Up in Show & Aust Bred in Show: Bearded Collie
Aust Sup Ch Brigadoon Miros Autumn Raine (AI) (Brigadoon Kennels)
Baby in Show: Bullmastiff
Bullmaster Serendipity (Bullmaster Kennels)
Puppy in Show: Whippet
Taejaan Rolling In The Deep (NJ Rule-Steele/S Turay)
Junior in Show: Pug
Aust Ch Raesay Wiggle Needs a Hug (Leonie McRae)
Intermediate in Show: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Belcara Breaking Hearts (Carolyn Mibus)


Group 1 - Toys

Specials Judge : Ms Tania Kirkland (VIC)  (Group Entry : 72)

Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Tibetan Spaniel
Aust Ch Tibrockney Spellbound (Pam Dunlop)
Baby in Group: Papillon
Birikino Love To Tango at Basilika (Ms C John)
Minor in Group: Cavalier King Charles Spaniel
Daventri Fire Lily (Daventri Kennels)
Puppy in Group: Papillon
Basileus Benni and the Jets (Miss A Ramsauer)
Junior in Group: Pug
Aust Ch Raesay Wiggle Needs a Hug (Leonie McRae)

Cavalier King Charles Spaniel
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Alexabelle Billy Elliot (Mrs S G Boyce)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Caribelle Kahlua On Ice (AI) (Caribelle Knls)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Daventri Fire Lily (Daventri Kennels)

English Toy Terrier (Black and Tan)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Yurrugar My Halo Slipped (C Willmott & D Matthews)

Griffon Bruxellois
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Griffonsburg Scarlett Vivien (Dr I T Mitchell)

Havanese
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Ananda Material Girl (Mrs A Lay)

Italian Greyhound
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch LaCascata Talk Of The Town (Ms B James)
Baby of Breed: Jayveeque Obvious Class (Ms J Hardwick)

Miniature Pinscher
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Leoricia Xcalibur (Mrs L Wilson)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Leoricia All Tailor Made (Lesley Wilson)
Res Dog CC & Puppy (Dog) of Breed: Supacharm Time Fugitive (Diane Williams)

Papillon
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Basileus Benni and the Jets (Miss A Ramsauer)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy (Bitch) of Breed: Aust Ch Basileus When Tomorrow Comes (Ms C John)
Baby of Breed: Birikino Love To Tango at Basilika (Ms C John)

Pug
BOB, Dog CC & Open of Breed: C.I.B & Aust Sup Ch Sweetess Guess I Still Love U (K De Freitas)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Raesay Wiggle Needs a Hug (Leonie McRae)

Tibetan Spaniel
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Tibrockney Spellbound (Pam Dunlop)


Group 2 - Terriers

Specials Judge : Mr Adam Druce (VIC)  (Group Entry : 49)

Best in Group & Open in Group: Staffordshire Bull Terrier
Aust Ch Brohez Satin Doll (AI) (F McBride)
Junior in Group: American Staffordshire Terrier
Aust Ch Farfromova The Gambler (AI) (G Ward & B Taylor)
Intermediate in Group: Jack Russell Terrier
Aust Gr Ch Whatajack Time is Precious (Mr G J Butler)
Aust Bred in Group: Manchester Terrier
Aust Gr Ch Dixiedaly True Heart CCD RE JD TD AD (Dianne Costello)

American Staffordshire Terrier
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Farfromova The Gambler (AI) (G Ward & B Taylor)

Bull Terrier (Miniature)
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Llubinim Zeke and Destroy (Frances Micallef)

Cairn Terrier
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Joymont Picture In Motion (Mrs C M Wittick)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Joymont One For The Money (Cathy Scotton)

Jack Russell Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Gr Ch Whatajack Time is Precious (Mr G J Butler)
Baby of Breed: Benmeigle Maisy (Ms B McDonough)

Manchester Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Dixiedaly True Heart CCD RE JD TD AD (Dianne Costello)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Rosemerta The Fynal Echo (Janet Palmer)

Soft Coated Wheaten Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Saphyr Konagaderra Kiss (M A Gray)
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Saphyr Vow And Declare (Margaret Gray)

Staffordshire Bull Terrier
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Brohez Satin Doll (AI) (F McBride)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Wooloostaff Devils Undeniable (Sue Lambert)

Tenterfield Terrier
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Ldentae Hello Sunshine (Mrs C & Mr P Weatherley)


Group 3 - Gundogs

Specials Judge : Ms Lisa Berrill (VIC)  (Group Entry : 53)

Best in Group & Open in Group: Irish Setter
Aust Sup Ch Rhiannon Code Red (Marina & Jacinta Scott)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Labrador Retriever
Aust Gr Ch Kelindebar English Oak (Mrs Linda Adams)
Baby in Group: German Shorthaired Pointer
Demorz Journey To Paris (AI) (Mrs D Moran)
Minor in Group: Clumber Spaniel
Taniwha Kakapo (J Patchett & C Ryan)
Puppy in Group: Labrador Retriever
Kelindebar Show Time (L Adams)
Junior in Group: German Shorthaired Pointer
Heiderst Goosebumps (H Raabe/ Heiderst Kennels/ Bromhund Kennels/S Sabbatini)
Intermediate in Group: English Springer Spaniel
Cardhu Midnight Man (Emily Hartney)

Bracco Italiano
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Bicerin Caravaggio (Charlene Allan)

Clumber Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Taniwha Kakapo (J Patchett & C Ryan)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Taniwha Manaia (J Patchett & C Ryan)

Cocker Spaniel
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Rhiannon Soda Story Goes (Marina & Jacinta Scott)

English Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Cardhu Midnight Man (Emily Hartney)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Dual Ch (T) Burchfield Frozen Fire TSDX (J Patchett & C Ryan)

Flat Coated Retriever
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Injitali Toblerani Sydney (Rhonda Williams)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Injitali Forever Young (AI) (Rhonda Williams)

German Shorthaired Pointer
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Heiderst Livin The High Life (AI) (Deb Moran/ Mark Nielsen & Heiderst Kennels)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Puppy of Breed: Heiderst Pretty Little Liar (Mrs Heather Raabe & Heiderst Kennels)
Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Canawindra Roll The Dice (Mrs B & Mr C Walter)
Res Dog CC & Junior of Breed: Heiderst Goosebumps (H Raabe/ Heiderst Kennels/ Bromhund Kennels/S Sabbatini)
Baby of Breed: Demorz Journey To Paris (AI) (Mrs D Moran)
Open (Bitch) of Breed: Aust Ch Canawindra Over The Moon (Mrs B & Mr C Walter)

Gordon Setter
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Latchmere Lost in the Stars (Deborah Keating)

Hungarian Vizsla
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Sambaridge Southern Jim (D Stewart & S Bassett)
Bitch CC & Minor of Breed: Brozak Ultimate Victory (D Stewart & S Bassett)

Irish Setter
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Rhiannon Code Red (Marina & Jacinta Scott)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Rhiannon Don't Mess With Magic (Marina & Jacinta Scott)

Labrador Retriever
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Kelindebar English Oak (Mrs Linda Adams)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred (Bitch) of Breed: Aust Ch Kelindebar Donít Rock The Boat (Linda Adams)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Kelindebar Show Time (L Adams)

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
BOB, Bitch CC & Minor of Breed: Tollerprance Stillwater Brooke (Dimity Gunn)

Weimaraner
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Bromhund Absolutely Fabulous (Anni Sauli)

Weimaraner (Long-haired)
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Bromhund Fair Game (AI) (Bromhund Kennels)

Welsh Springer Spaniel
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Ausspring Don Fernando (AI) (Mrs R & Mr P Valletta)


Group 4 - Hounds

Specials Judge : Mr Roger Bridgford (VIC) (Group Entry : 84)

Best in Group & Open in Group: Dachshund (Miniature Smooth Haired)
Aust Ch Casbas Turn Back Time (Sylvano Cassingena)
Runner Up in Group: Rhodesian Ridgeback
Aust Gr Ch Etosha Freyja of the Asgard (Anna Lane)
Baby in Group: Basenji
Unomee Tri Of Afrika (S Egan)
Minor in Group: Dachshund (Long Haired)
Belcara Outstanding Ovation (Carolyn Mibus)
Puppy in Group: Whippet
Taejaan Rolling In The Deep (NJ Rule-Steele/S Turay)
Junior in Group: Pharaoh Hound
Aust Ch Pressage Bardiya (AI) (B St George)
Intermediate in Group: Dachshund (Long Haired)
Aust Ch Belcara Breaking Hearts (Carolyn Mibus)

Basenji
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Am GCH & Aust Ch Akuaba's Eldorado As You Like It with SkyHi (Imp USA) (Mrs S Coe)
Baby of Breed: Unomee Tri Of Afrika (S Egan)

Beagle
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Almanzor Wind Me Up Watchme Go (AI) (Kestrel Orr)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Almanzor Franks Very Much (Mrs D Reid-Orr/ Miss K & Mr G Orr)

Borzoi
BOB, Dog CC & Open of Breed: Ahsatan Mr Moustache (Ahsatan Kennels)
R/UP BOB, Res Dog CC & Intermediate of Breed: Dolinoff Alexei Navalny (Ahsatan Kennels)
Bitch CC & Aust Bred of Breed: Ahsatan MissChief (Ahsatan Kennels)

Dachshund (Long Haired)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Belcara Breaking Hearts (Carolyn Mibus)
R/UP BOB, Dog CC & Minor of Breed: Belcara Outstanding Ovation (Carolyn Mibus)
Baby of Breed: Belcara The Good Wife (Carolyn Mibus)
Baby (Dog) of Breed: Ruselen Kiwi Pirate For Belcara (Imp NZ) (Carolyn Mibus)

Dachshund (Miniature Long Haired)
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Maharlikah Sazerac (Edgar Sison)

Dachshund (Miniature Smooth Haired)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Casbas Turn Back Time (Sylvano Cassingena)

Deerhound
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Caberfei Ardcu (K&E Airens)
R/UP BOB, Res Bitch CC & Minor of Breed: Bhealaich Wynter Gem (F K & R W Hastings)

Pharaoh Hound
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Mystra Firebrand (Ms T Gaudio)
R/UP BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Antefaís Aragorn (Imp SWE) (Teresa Gaudio)
Res Dog CC & Junior of Breed: Aust Ch Pressage Bardiya (AI) (B St George)
Res Bitch CC & Puppy of Breed: Kardisha Miss Independent (AI) (B St George)
Minor of Breed: Kardisha Raise Your Glass (AI) (B St George)

Rhodesian Ridgeback
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Etosha Freyja of the Asgard (Anna Lane)

Whippet
Baby of Breed: Taejaan Pick Ya Poison (Turay/Steele/Burton/Taylor)
Puppy of Breed: Taejaan Rolling In The Deep (NJ Rule-Steele/S Turay)


Group 5 - Working Dogs

Specials Judge : Mrs Sue Langford (VIC)  (Group Entry : 74)

Best in Group & Aust Bred in Group: Bearded Collie
Aust Sup Ch Brigadoon Miros Autumn Raine (AI) (Brigadoon Kennels)
Runner Up in Group & Open in Group: Australian Shepherd
Aust Sup Ch Ellagant Covert Surveillance (A Richardson & K McKinnon)
Minor in Group: Australian Cattle Dog
Embrooke Royal Invader (Alan & Robyn Spargo)
Puppy in Group: Border Collie
Merrinda Hollywood Rose (Mrs L Allshorn)
Junior in Group: Old English Sheepdog
Aust Ch Perfu Fantasia (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Australian Cattle Dog
BOB, Dog CC & Minor of Breed: Embrooke Royal Invader (Alan & Robyn Spargo)
Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Pureheel Royal Influence (Alan & Robyn Spargo)

Australian Kelpie
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kusco Moonlit Bluestone (Jan Scholtz)
R/UP BOB: Kusco Moonlit Golden Pixie (Leisa Hart)

Australian Shepherd
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Sup Ch Ellagant Covert Surveillance (A Richardson & K McKinnon)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Ellagant Covert Officer (Ellagant Kennels)

Bearded Collie
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Sup Ch Brigadoon Miros Autumn Raine (AI) (Brigadoon Kennels)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Aust Ch Glyntwood Ticket To Ride (Cathryn Hoare)
Res Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Glyntwood Your The One (Cathryn Hoare)

Belgian Shepherd Dog (Groenendael)
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Melody de Bruine Buck (Imp NDL) (Mr N Luke /Mr G Carroll)

Border Collie
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Merrinda Hollywood Rose (Mrs L Allshorn)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Uttercharm Kozmic Ballad OfLuv At Merrinda (Lyn Allshorn)

Collie (Rough)
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Coltie Ultimate Dream (Alan & Jo-Ann Wallace)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Coltie Forever Ellegant (Mr A/ Mrs J/ Miss K & C Wallace)

German Shepherd Dog (Long Stock Coat)
BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Bhuachaille Fatal Attraction (J & S Brancatisano)
R/UP BOB, Dog CC & Junior of Breed: Tollerhund Gryffindor (Lisa Pretty)

Old English Sheepdog
BOB, Dog CC & Open of Breed: Aust Ch Perfu Captain Midnight (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
R/UP BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Perfu Sugarplum Dancer (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Res Dog CC & Puppy of Breed: Perfu That Darn Cat (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Aust Ch Perfu Fantasia (Mr C / Mrs S & Mr J Moore)

Shetland Sheepdog
Baby (Bitch) of Breed: Limbunya Double Shot Latte (Kay Sullivan)

White Swiss Shepherd Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Clarelly Space Oddity (AI) CA WNPD (Jie Zhou)
Baby (Dog) of Breed: Forestpack Unstoppable Storm (Haoke Lou)


Group 6 - Utility Dogs

Specials Judge : Mrs S Faye Crooks (VIC)  (Group Entry : 51)

Best in Group & Open in Group: Alaskan Malamute
CIB & Aust Gr Ch Niltaran Shyyn On Sophia (Niltaran Kennels)
Runner Up in Group & Intermediate in Group: Samoyed
Aust Ch Kimark Keyah Of Excellence (Kim Wardle)
Baby in Group: Bullmastiff
Bullmaster Serendipity (Bullmaster Kennels)
Puppy in Group: Newfoundland
Aust Ch Newfashion A Little Bit Tipsy at Clazzic (Mr C Stewart & Miss E Durant)
Junior in Group: Siberian Husky
Canyonlands One More Time (M & J Boase)
Aust Bred in Group: Samoyed
Aust Ch Aldonza Cash Made Easy (Bernadette Lawton / A Harrison / F Tucker)

Akita (Japanese)
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Forestpack Queen Nanasakura (Haoke Lou)

Alaskan Malamute
BOB, Bitch CC & Open of Breed: CIB & Aust Gr Ch Niltaran Shyyn On Sophia (Niltaran Kennels)

Bernese Mountain Dog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Vevey You Shookme Allnightlong (Ms R Fosang)

Bullmastiff
Res Bitch CC & Minor of Breed: Remyk Highland Lassie (C Redding)
Baby of Breed: Bullmaster Serendipity (Bullmaster Kennels)

Dogue de Bordeaux
BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Ch Durhamdogues No Nonsense SWN WWPD (R Healey)

Newfoundland
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Capebass Designed by Versace (Mr L & Mrs J Leeder)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Aust Ch Newfashion A Little Bit Tipsy at Clazzic (Mr C Stewart & Miss E Durant)
Res Bitch CC & Junior of Breed: Jeddore Aiming High (AI) (M Boundy & B Chapman)

Portuguese Water Dog
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Uptrend Celestial Navigator (Ms C Taylor & Mr R Barger)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Uptrend Queen Of The Dark (R & S Beaman)

Rottweiler
BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: Fantastikrot Sabella (C Redding)

Samoyed
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kimark Keyah Of Excellence (Kim Wardle)
R/UP BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Aldonza Cash Made Easy (Bernadette Lawton / A Harrison / F Tucker)

Schnauzer (Miniature)
BOB, Bitch CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Kalamino Cat Meets Tiger Lily (Ralph Richardson)

Siberian Husky
BOB, Dog CC & Junior of Breed: Canyonlands One More Time (M & J Boase)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Articpride Sasha N Whiskey (Cathy Commins)


Group 7 - Non-Sporting Dogs

Specials Judge : Ms Tracey Coyle (VIC)  (Group Entry : 58)

Best in Group & Open in Group: Schipperke
Am Gr Ch & Aust Sup Ch Rivendel's Forged in Fire (Imp USA) (Graham Cruse/ Pauline Grutzner/ Marjorie Adkins/ Neil Curwen)
Runner Up in Group & Aust Bred in Group: Japanese Spitz
Aust Gr Ch Puddleducky Bees Knees (Jane Buckland)
Baby in Group: Schipperke
Monterrez Step Aside Boyz at Sunfire (Pauline Grutzner & Marjory Adkins)
Minor in Group: Boston Terrier
Bostonbob Tell Me A Secret (J Semmler & V Clarke)
Puppy in Group: Poodle (Toy)
Aust Ch Zalucha Reign Supreme (Ms Naomi Dunn)

Boston Terrier
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Bostonbob Secret Little Lies (J Semmler & V Clarke)
R/UP BOB, Bitch CC & Open of Breed: Aust Gr Ch Bostonbob Little Lulu (J Semmler/ V Clarke/ A Clarke)
Res Bitch CC & Minor of Breed: Bostonbob Tell Me A Secret (J Semmler & V Clarke)

British Bulldog
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Bewtifulbul Pride of Evie (Ian & Karlene Wilson)
Minor of Breed: Pugnax Bold and Bewtiful (Mr I & Mrs K Wilson)

French Bulldog
Res Dog CC: Royaltaureau Kings of clubs (Samantha O'Driscoll)

Japanese Spitz
BOB, Dog CC & Aust Bred of Breed: Aust Gr Ch Puddleducky Bees Knees (Jane Buckland)

Keeshond
BOB, Dog CC & Intermediate of Breed: Aust Ch Venlo Under Wraps (Ms L Rawlings)
R/UP BOB, Bitch CC & Aust Bred of Breed: Aust Ch Venlo Spice Up The Party (Pam & Andrew Yu)
Res Dog CC & Aust Bred (Dog) of Breed: Leifhond King Of The Devil (Miss L Wyhoon)
Res Bitch CC & Junior (Bitch) of Breed: Leifhond Sweet Asa Red Rose (Miss L Wyhoon)
Junior of Breed: Hunkeedori Not A Scruffy RagTag (Miss H Whincup & Ms K Santas)
Open of Breed: Hunkeedori I Love Lucy (Miss H Whincup & Ms K Santas)

Lhasa Apso
R/UP BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Neokarma Look Whos Back (Rick Mayor)

Poodle (Standard)
R/UP BOB, Bitch CC & Puppy of Breed: GlenaraPark High Flyer (Mrs Melissa Froesch)
Res Bitch CC & Intermediate (Bitch) of Breed: Grandesprit Reine des Fleurs TDX (Margaret Wright)
Baby of Breed: Amorlor Lady Denim An Lace (Margaret Wright)

Poodle (Toy)
BOB, Dog CC & Puppy of Breed: Aust Ch Zalucha Reign Supreme (Ms Naomi Dunn)
R/UP BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Swan Sensation Anchu (Imp ITA) (Mrs Melissa Froesch)

Schipperke
BOB, Dog CC & Open of Breed: Am Gr Ch & Aust Sup Ch Rivendel's Forged in Fire (Imp USA) (Graham Cruse/ Pauline Grutzner/ Marjorie Adkins/ Neil Curwen)
Baby of Breed: Monterrez Step Aside Boyz at Sunfire (Pauline Grutzner & Marjory Adkins)

Shih Tzu
BOB, Bitch CC & Junior of Breed: Sadiya Winner Takes It All (Mr J & Mrs C Pedini)